Ako znížiť cholesterol bez liekov

O rizikách zvýšeného cholesterolu sa hovorí pomerne často. Informácie presakujú z televízie, správ či od lekárov. V ľudskom tele prebieha množstvo procesov a zmien, ktoré človek na prvý pohľad nijako nezaregistruje, no môžu ho stáť aj život.

Zvýšený cholesterol je neradno podceňovať. Môže sa v tele hromadiť a spôsobiť infarkt. Nie všetok je ale škodlivý. Rozlišovať treba medzi prospešným a škodlivým cholesterolom. V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu a lákadiel v podobe fast foodov je stále viac potrebné pravidelne sa hýbať a dávať si pozor na jedálniček, ktorým sa dá znížiť cholesterol.

Úvodom si treba predstaviť, čo vlastne cholesterol je. Ide o lipid (tuk) zo skupiny steroidov. Všeobecne je známe, že vysoká hladina cholesterolu je pre človeka škodlivá. Nutné je však dodať, že samotný cholesterol v normálnych hladinách je pre človeka nepostrádateľný.

Je to hmota, ktorá je esenciálnou zložkou ľudského tela. Je súčasťou bunkových membrán a podieľa sa na tvorbe hormónov, ako napríklad estrogén a testosterón. Je potrebný na tvorbu žlče a vitamínu D.

Nie všetok je zlý, cholesterol treba rozlišovať

Získava sa dvoma základnými spôsobmi. Buď zo stravy živočíšneho pôvodu alebo sa vytvorí v tele. Hlavnú úlohu pri výrobe zohráva pečeň. Keďže ako tuk nie je rozpustný vo vode, a teda ani v krvi, musí byť telom transportovaný v podobe lipoproteínov.

V tomto momente je už reč o tzv. HDL (high-density lipoprotein) a LDL (lovw-density lipoprotein). LDL sa tiež nazýva „zlý“ cholesterol, ktorý sa zhlukuje v krvnom riečisku a blokuje plynulý tok krvi. Tým zvyšuje riziko srdcového infarktu a mŕtvice. HDL je považovaný za „dobrý“ cholesterol, pretože pomáha chrániť srdce pred ochoreniami. Výška a pomer HDL a LDL indikuje či jedinec inklinuje ku zhoršeniu zdravia.

Zdravá hladina celkového cholesterolu by podľa najnovších poznatkov mala byť menej ako 5,0 mmol/l, pričom odporúčané hladiny sú:

  • celkový cholesterol:                    < 5,0 mmol/l
  • LDL Cholesterol:                           < 3,0 mmol/l
  • HDL Cholesterol – muži:             >1,0 mmol/l
  • HDL Cholesterol – ženy:             >1,2 mmol/l

Hladina cholesterolu sa meria v milimoloch na liter (mmol/l), čo je jednotka slúžiaca na meranie koncentrácie látok obsiahnutých v krvi.

Čo spôsobuje zvýšený cholesterol

Vysokú hladinu cholesterolu ovplyvňuje človek aktívne, teda životným štýlom. Svoju rolu tu zohrávajú aj vrodené, dedičné faktory, ako napríklad to, že telo neefektívne odstraňuje LDL cholesterol z krvi alebo že pečeň produkuje nadmerné množstvo cholesterolu.

Konzumácia priveľkého množstvo saturovaných tukov zo živočíšnych produktov a tiež veľké množstvo transmastných kyselín v továrensky spracovaných potravinách vedie k zvýšenému cholesterolu.

Cvičenie pomáha zvýšiť HDL a zároveň zväčšuje veľkosť častíc, ktoré tvoria LDL, čo znižuje jeho škodlivosť.

Cigarety poškodzujú steny ciev, čo spôsobí nahromadenie tukových ložísk. Fajčenie môže tiež znížiť hladinu HDL.

Vo všeobecných odporúčaniach sa píše, že ak je index telesnej hmotnosti (BMI) 30 alebo vyšší, ide o riziko vysokého cholesterolu. Tento údaj však nemusí byť úplne smerodajný, nakoľko aj nadmerne osvalení kulturisti môžu mať BMI nad 30 a nízku hladinu cholesterolu.

Vysoká hladina cukru v krvi prispieva k zvýšeniu hladiny LDL cholesterolu a k zníženiu HDL cholesterolu. Vysoká hladina cukru v krvi tiež poškodzuje výstelku tepien.

Vyhnúť sa vysokej hladine cholesterolu

Zmena stravy je najjednoduchšou a najúčinnejšou možnosťou, ako ovplyvniť hladinu cholesterolu. Stačí sa riadiť niekoľkými zásadami. Vyberajte jedlá s nízkym obsahom nasýtených tukov, resp. jedlá s celkovo nízkym obsahom tukov. Pokrmy by mali byť bohaté na vlákninu a dopĺňané len zdravými tukmi.

Príklad vhodných potravín pre  “nízkocholesterolový” jedálniček:

  • Raňajky: celozrnné pečivo, nízkotučné jogurty, acidofilné mlieka
  • Desiata: zelenina, ovocie (čerstvé)
  • Obed: ryby, kuracie alebo morčacie prsia, chudé mäso
  • Olovrant: orechy, semená, sušené ovocie
  • Večera: strukoviny, celozrnné cestoviny
  • Pitný režim: minimum alkoholu, ak vôbec, čistá voda, minerálne neochutené vody

Každodenné cvičenie minimálne 30 minút. Cvičenie zvyšuje cirkuláciu krvi v tele, čo zlepšuje imunitnú odolnosť a tým pádom sa zlepšuje obranyschopnosť organizmu v boji proti chorobám.

Stop fajčeniu. Fajčenie poškodzuje vnútornú cievnu výstelku, zvyšuje srdcovú frekvenciu a súčasne spôsobuje, že na krvné farbivo sa viaže oxid uhoľnatý namiesto kyslíka. Fajčenie niekoľkonásobne zvyšuje riziko srdcovo-cievnej choroby.

Lieky sú posledná možnosť

Ak sa hladinu zvýšeného cholesterolu nepodarí znížiť cvičením a zmenou jedálnička, treba sa obrátiť na odborníka. Ten predpíše liečbu liekmi. Do farmakologickej liečby patria najčastejšie predpisované lieky statíny, fibráty a inhibítory vstrebávania cholesterolu (lieky brániace vstrebávaniu cholesterolu) a najnovšie aj nová forma terapie – biologická liečba.

Tá pracuje na inom princípe ako doterajšie lieky na zníženie cholesterolu. Dokáže zablokovať aktivitu molekuly, ktorá zohráva dôležitú úlohu v látkovej premene cholesterolu. Tým dokáže hladinu LDL cholesterolu znížiť. Môže to byť riešenie pre pacientov, ktorí netolerujú statíny z dôvodu nežiaducich účinkov alebo pre pacientov s vysokým kardiovaskulárnym rizikom.