Najlepšie cviky na chudnutie

cviky-na-chudnutie

Pri chudnutí je kľúčové cvičenie. Pravidelné cvičenie pomáha spaľovať kalórie a budovať svaly, čo vedie k väčšiemu úbytku hmotnosti. Nie všetky cviky sú však rovnako účinné na stratu telesného tuku. Ktoré cviky sú najlepšie na chudnutie?

Pokiaľ ide o to, ktoré typy cvikov sú na chudnutie najlepšie, odpoveď je jednoduchá. Najlepšie cviky na chudnutie sú tie, ktoré spaľujú najviac kalórií a budujú svaly.

Najlepšie cviky na chudnutie

Pri cvičení sa spaľujú kalórie nielen počas cvičenia, v takzvanej aeróbnej fáze, ale aj po cvičení. Nové svaly sú stále aktívne a spaľujú tuk aj napríklad počas spánku. Preto je dôležité nielen aeróbne športovať, ale sústrediť sa aj na vybudovanie dostatočnej svalovej hmoty.

Kardiovaskulárne cvičenie zahŕňa jedny z najlepších a najúčinnejších cvikov na chudnutie. Pomáha spaľovať kalórie a zvyšuje metabolizmus, čo následne pomáha znižovať množstvo telesného tuku. Medzi príklady kardiovaskulárnych cvičení patrí bicyklovanie, plávanie, chôdza, aerobik alebo behanie.

Silový tréning je dôležitou súčasťou každej fitness rutiny a môže pomôcť aj pri chudnutí. Pomáha budovať svaly, ktoré zvyšujú rýchlosť metabolizmu v pokoji. Medzi príklady silového tréningu patria kliky, drepy a výpady. Zaradenie silového tréningu do tréningovej rutiny je skvelý spôsob, ako podporiť chudnutie.

Vysokointenzívny intervalový tréning (HIIT) je jedným zo spôsobov, ako rýchlo spaľovať kalórie a zároveň budovať svaly. HIIT zahŕňa krátke intervaly intenzívneho cvičenia, po ktorých nasleduje obdobie na zotavenie. Tieto krátke, intenzívne intervaly cvičenia pomôžu spáliť viac kalórií za kratší čas a budovať svaly rýchlejšie ako kardio cvičenia. Medzi príklady cvičení HIIT patria angličáky (burpees) a šprinty.

Ďalšie cviky na chudnutie

Joga je skvelý spôsob, ako zvýšiť flexibilitu a relaxáciu a zároveň spaľovať kalórie. Navyše je joga dobrým spôsobom ako sa uvoľniť a znížiť stres, čo môže pomôcť lepšie sa stravovať a neprejedať sa.

Cvičenia na jadro sú dôležité na posilnenie svalov brucha a chrbta. Pomáhajú zlepšiť držanie tela a rovnováhu a môžu pomôcť aj pri chudnutí.

Chôdza je nenáročné cvičenie, ktoré možno vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek. Je to jednoduchý spôsob, ako spáliť ďalšie kalórie a môže pomôcť pri chudnutí.

Najlepšie cviky na chudnutie sú tie, ktoré sa môžu stať súčasťou životného štýlu. Všetky z hore uvedených cvičení sú vhodné, je potrebné si z nich vybrať to, ktoré človeku najviac vyhovuje a ktoré ho baví.

Cviky na chudnutie pre začiatočníkov

Najlepšie cviky na chudnutie pre začiatočníkov sú tie, ktoré majú nízky dopad a budujú svaly. Patrí medzi ne chôdza, jogging, bicyklovanie, plávanie a používanie eliptického trenažéra. Ďalším výborným nápadom pre chudnutie je bežiaci pás do bytu. Kľúčom k úspechu je začať s nízkou intenzitou a postupne ju zvyšovať.

Okrem toho môžu byť pre začiatočníkov prospešné cviky s vlastnou váhou, ako sú drepy, výpady a kliky, pretože si nevyžadujú žiadne ďalšie vybavenie a možno ich vykonávať kdekoľvek.

Pre začiatočníkov je prospešný aj vysokointenzívny intervalový tréning, pretože sa dá vykonávať v kratšom čase a dá sa prispôsobiť akejkoľvek úrovni fyzickej zdatnosti. Mnoho joga cvikov je taktiež vhodných na chudnutie aj pre úplných začiatočníkov.

Napokon, silový tréning je dôležitý pri chudnutí, pretože pomáha budovať svalovú hmotu a zrýchľuje metabolizmus.

Chudnutie bez cvičenia

Chudnutie bez cvičenia je možné, ale vyžaduje si záväzok zmeniť svoj životný štýl. Pri chudnutí bez cvičenia zohráva hlavnú úlohu strava a výživa. Jedenie menších porcií, vyhýbanie sa spracovaným potravinám a konzumácia chudých bielkovín a zeleniny môže pomôcť telu spaľovať viac tuku.

Pri chudnutí bez cvičenia môže pomôcť aj zaradenie techník na zníženie stresu, ako je meditácia a hlboké dýchanie. Stres môže spôsobiť, že telo produkuje kortizol – hormón, ktorý môže viesť k priberaniu. Čas venovaný relaxácii a uvoľneniu pomôže znížiť hladinu stresu, a tým znížiť produkciu kortizolu.

A nakoniec, dostatok spánku môže tiež pomôcť pri chudnutí bez cvičenia. Nedostatok spánku spôsobuje, že telo produkuje hormóny, ktoré vedú k chuti na nezdravé potraviny. Spánok aspoň sedem hodín každú noc môže pomôcť znížiť chuť na jedlo a umožniť telu odpočinok a regeneráciu.

Objavenie účinnosti tabletiek na chudnutie predstavuje príležitosť pre mnohých ľudí, ktorí sa snažia dosiahnuť svoje ciele v oblasti chudnutia. Tieto prípravky môžu poskytnúť podporu pri spaľovaní tukov, potlačení chuti do jedla a zvýšení metabolického tempa. Je však dôležité uvedomiť si, že tieto prípravky nie sú zázračným riešením a ich účinnosť sa môže líšiť medzi jednotlivcami. Pred začatím užívania tabletiek na chudnutie je vhodné konzultovať to so svojím lekárom.

Proteín pri chudnutí

Pokiaľ ide o chudnutie, proteíny sú hlavnou témou. Pomáhajú udržať si dlhšie pocit sýtosti, podporujú metabolizmus a pomáhajú budovať svalovú hmotu.

Pri chudnutí je dôležité zamerať sa na stravu, ktorá má dobrú rovnováhu proteínov, sacharidov a zdravých tukov. Konzumácia rôznych chudých bielkovín môže pomôcť dodať telu základné živiny, ktoré potrebuje pre optimálne zdravie.

Okrem výhod proteínov pri chudnutí výskum ukázal, že môžu pomôcť znížiť aj riziko vzniku cukrovky, srdcových ochorení a iných zdravotných problémov. Konzumácia stravy s vysokým obsahom bielkovín môže tiež pomôcť zlepšiť celkové zdravie a pohodu, pretože pomáha zlepšiť trávenie a ďalšie metabolické procesy.

Najlepší proteín na chudnutie

Najlepšie proteíny na chudnutie pochádzajú z potravín, ako je chudé mäso, ryby, vajcia, fazuľa, strukoviny, orechy a semená. Tieto potraviny sú plné dôležitých vitamínov, minerálov a vlákniny. Obsahujú aj esenciálne aminokyseliny, ktoré telo potrebuje na budovanie svalov, obnovu tkanív a tvorbu hormónov.

Vajcia sú jedným z najlepších zdrojov proteínov na chudnutie. Sú plné dôležitých vitamínov a minerálov a obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín. Zároveň majú nízky obsah kalórií a vysoký obsah bielkovín.

Ryby, ako napríklad losos a tuniak, sú tiež vynikajúcim zdrojom bielkovín na chudnutie. Sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre celkové zdravie. Výborným zdrojom bielkovín je aj chudé mäso, napríklad kuracie či morčacie.

Fazuľa a strukoviny majú vysoký obsah vlákniny a obsahujú dôležité minerály a vitamíny. Orechy a semená sú skvelým zdrojom bielkovín a zdravých tukov. Sú vhodnou voľbou na občerstvenie a môžu vám pomôcť udržať si dlhšie pocit sýtosti.

Bez ohľadu na zdroj bielkovín je potrebné dbať na ich dostatok. Konzumácia správneho druhu bielkovín v správnom čase môže pomôcť rýchlejšie dosiahnuť stanovené ciele pri chudnutí.

Proteín pre ženy na chudnutie

Bielkoviny sú dôležitou súčasťou vyváženej stravy pre ženy, ktoré sa snažia schudnúť. Vyvážená strava s rôznymi proteínami môže poskytnúť potrebné živiny pre ženy na chudnutie. Dobrým pravidlom je konzumovať 0,8-1,2 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti denne.

Pri snahe schudnúť je dôležité vyberať si kvalitné bielkoviny. To znamená chudé kusy mäsa, nízkotučné mliečne výrobky a rastlinné bielkoviny, ako je fazuľa, šošovica a tofu. Konzumácia týchto zdrojov bielkovín môže pomôcť znížiť množstvo kalórií a zároveň poskytnúť dôležité vitamíny a minerály.

Celkovo sú proteíny dôležitou súčasťou plánu na chudnutie pre ženy. Vyvážená strava s rôznymi bielkovinami a pravidelné cvičenie pomôžu vytvoriť zdravý životný štýl a v konečnom dôsledku povedú k úspešnému chudnutiu.

Tréningový plán na chudnutie

Vytvoriť tréningový plán na chudnutie, ktorý by bol vhodný pre každého, nie je reálne. Na začiatku je potrebné stanoviť si realistické ciele a okrem tréningové programu si vytvoriť aj zdravý stravovací plán. Bez ohľadu na to, o koho sa jedná, do tréningového plánu na chudnutie je potrebné zaradiť aeróbne aj silové cvičenie.

Pondelok:

 • 30 minút behu
 • 30 minút posilňovacích cvikov (drepy, výpady a kliky)

Utorok:

 • 30 minút HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning)
 • 30 minút pilates

Streda:

 • 30 minút plávania
 • 30 minút jogy

Štvrtok:

 • 30 minút jazdy na bicykli
 • 30 minút cvikov na jadro tela (doska a zdvíhanie nôh)

Piatok:

 • 30 minút kickboxu
 • 30 minút strečingových cvičení

Sobota:

 • 30 minút behu
 • 30 minút cvikov na hornú časť tela (kliky a skracovačky)

Nedeľa: oddychový deň

Hore uvedený program na chudnutie je len príkladom toho, ako taký tréningový plán na týždeň môže vyzerať. Je nutné prispôsobiť si ho podľa preferovaných pohybových aktivít.

Tréningový plán pre ženy na doma

Cieľom tréningového plánu pre ženy na doma je zvýšenie celkovej sily, vytrvalosti a svalovej hmoty. Tento plán sa zameriava na všetky svaly tela a na udržanie kondície.

Pondelok:

 • 40 minút kruhového tréningu (striedanie cvičení na hornú a dolnú časť tela)
 • 15 minút cvičenia na jadro tela
 • 10 minút strečingu

Utorok:

 • 30 minút kardio cvičenia (beh, veslovanie, plávanie)
 • 30 minút silového tréningu (precvičenie každej hlavnej svalovej skupiny)
 • 10 minút strečingu

Streda:

 • 30 minút tréningu HIIT
 • 20 minút cvičenia na jadro tela
 • 10 minút strečingu

Štvrtok:

 • 30 minút kardio (beh, veslovanie, plávanie)
 • 20 minút silového tréningu (precvičenie každej hlavnej svalovej skupiny)
 • 10 minút strečingu

Piatok:

 • 30 minút jogy
 • 15 minút cvičenia na jadro tela
 • 10 minút strečingu

Sobota:

 • 30 minút intervalového tréningu
 • 20 minút silového tréningu (precvičenie každej hlavnej svalovej skupiny)
 • 10 minút strečingu

Nedeľa: oddychový deň

Výhodou tohto tréningového plánu pre ženy na doma je, že sa dá ľahko vykonávať bez potreby platenia vstupu do posilňovne či fitness centra. Navyše naň nie je potrebné ani špeciálne vybavenie.

Tréningový plán na rysovanie svalov

Cieľom mnohých ľudí je mať vyrysované svaly, hlavne tie v oblasti brucha. Na to sú vhodné cviky zamerané na silu jadra, kardio aj silové cvičenia. Tu je príklad tréningového plánu na rysovanie svalov.

1. Kardio:

 • 30 minút joggingu
 • 20 minút jazdy na bicykli
 • 10 minút skákania cez švihadlo

2. Pevnosť jadra:

 • 30 sekúnd plank (doska)
 • ruské otočky (30 sekúnd na každú stranu)
 • drepy (30 sekúnd)
 • zdvihy nôh (30 sekúnd)
 • horolezec (30 sekúnd)

3. Cvičenia na brucho:

 • obrátené drepy (30 sekúnd)
 • zdvihy bokov na planku (30 sekúnd na každú stranu)
 • bočné šikmé drepy (30 sekúnd na každej strane)
 • zdvihy nôh (30 sekúnd)

4. Odporový tréning:

 • drepy (3 série po 12 opakovaniach)
 • výpady (3 série po 12 opakovaní na každú nohu)
 • kliky (3 série po 12 opakovaní)
 • drepy (3 série po 12 opakovaní)
 • bicepové kliky (3 série po 12 opakovaniach)

5. Tréning flexibility:

 • rozťahovanie hamstringov, kvadricepsov a lýtok
 • joga (10 minút)

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je potrebné opakovať cvičenia tréningového plánu na rysovanie 3-5-krát týždenne. Netreba zabúdať aj na dni odpočinku, aby sa telo mohlo zotaviť a uzdraviť.

Tréningový plán pre začiatočníkov

Cvičenia v tréningovom pláne pre začiatočníkov by sa mali zamerať na budovanie sily a rozvoj správnej formy. Začiatočníci by mali začať s ľahkými váhami a nízkymi počtami opakovaní a postupne zvyšovať intenzitu, keď získajú istotu a lepšie zvládnu pohyby.

Deň 1:

 • rozcvička: 10 minút ľahkého behu
 • silový tréning: 5 sérií po 10 drepov s telesnou hmotnosťou
 • kardio: 20 minút rýchlej chôdze

Deň 2:

 • rozcvička: 10 minút dynamického strečingu
 • silový tréning: 5 sérií po 10 klikov
 • kardio: 20 minút behu

Deň 3: odpočinok

Deň 4:

 • rozcvička: 10 minút ľahkého behu
 • silový tréning: 5 sérií po 10 výpadov (na každú stranu)
 • kardio: 20 minút na stacionárnom bicykli

Deň 5:

 • rozcvička: 10 minút dynamického strečingu
 • silový tréning: 5 sérií po 10 drepov
 • kardio: 20 minút skákania

Deň 6: odpočinok

Deň 7:

 • rozcvička: 10 minút ľahkého behu
 • silový tréning: 5 sérií po 10 drepov
 • kardio: 20 minút behu

Toto je len ukážka tréningového plánu pre začiatočníkov. Je vhodné si ho prispôsobiť podľa vlastných preferencií cvikov. Dôležité je nezačať príliš náročnými cvikmi, ktoré spôsobia preťaženie svalov a demotiváciu v pláne pokračovať.

Cviky na chudnutie brucha

Medzi najznámejšie a najlepšie cviky na brucho, obzvlášť na chudnutie, patria:

 • skracovačky
 • bicyklové skracovačky
 • doska (plank)
 • angličáky

Skracovačky: Podľa štúdie sú oveľa účinnejšie bicyklové skracovačky, pri ktorých dochádza k striedavému priťahovaniu protiľahlého lakťa ku kolenu, ako klasické skracovačky. Doska je účinným cvikom na chudnutie brucha a zlepšenie držania tela, čo môže pomôcť znížiť množstvo brušného podkožného tuku. Angličáky sú cvikom na celé telo, ktorý pomôže spáliť kalórie a znížiť množstvo brušného tuku.

Najúčinnejšie cviky na brucho

Podľa vykonaných štúdií boli ako najúčinnejšie cviky na brucho určené tie, ktoré mali najvyššiu účinnosť na priamy a šikmý brušný sval. Medzi ne patrí týchto 10 cvičení:

 1. skracovačky
 2. doska
 3. bicyklové skracovačky
 4. horolezec
 5. angličáky
 6. intervalový tréning vysokej intenzity (HIIT)
 7. panáčik (jumping jacks)
 8. drepy
 9. výpady
 10. ruské otočky

Na schudnite tuku v oblasti brucha je dôležité do svojho tréningového plánu zaradiť práve tieto najúčinnejšie cviky na brucho.

Ako schudnúť z brucha – muži

Mnohí muži majú v oblasti stredu tela nadváhu, ktorej sa ťažko zbavujú. Základným pravidlom, ako schudnúť z bokov a brucha pre mužov, je vykonanie zmien v ich životnom štýle. Na zníženie brušného tuku by muži mali dodržiavať diétu so zníženým obsahom kalórií a zvýšiť svoju fyzickú aktivitu.

Vyvážená strava zložená z chudých bielkovín, zdravých tukov a komplexných sacharidov môže pomôcť znížiť množstvo kalórií a tuku. Pravidelné cvičenie, ako je beh, silový tréning a kardio, môže pomôcť spáliť prebytočný tuk a budovať svaly. Do svojho plánu je možné zaradiť niektoré z najúčinnejších cvikov na brucho uvedených vyššie.

Jedenie menších porcií jedál, dostatočný odpočinok a zvládanie úrovne stresu môžu pomôcť znížiť množstvo tuku v oblasti brucha. Skoncovanie s fajčením a abstinencia od alkoholu sú tiež pre mužov dobrým spôsobom ako schudnúť z brucha.

Cviky na chudnutie stehien

Medzi najlepšie cviky na chudnutie stehien sa radia tie, ktoré precvičujú ich vnútornú aj vonkajšiu stranu. Medzi tieto cviky patria:

 • drepy
 • výpady
 • step-ups
 • bočné výpady
 • panáčik

Drepy sú jedným z najlepších cvikov na chudnutie a tónovanie stehien. Výpady tonizujú a posilňujú svaly nôh. Step-ups sú skvelým spôsobom, ako precvičiť hamstringy a gluteálne svaly. Bočné výpady precvičujú svaly na vnútornej a vonkajšej strane stehien. Panáčik je klasickým cvikom na chudnutie a spevnenie stehien.

Najlepšie cviky na zadok

Veľký sedací sval patrí medzi najväčšie svaly tela, a preto je potrebné ho precvičovať a spevňovať. Medzi najlepšie cviky na zadok patria:

 1. drepy
 2. výpady
 3. oslie kopy
 4. mostíky
 5. step-ups
 6. zdvíhanie panvy
 7. požiarne hydranty
 8. mŕtvy ťah na jednej nohe
 9. zdvíhanie panvy s jednou nohou
 10. drepy na jednej nohe

Aj malé zmeny v cvičebnej zostave môžu viesť k výrazne lepším výsledkom. Preto je vhodné zaradiť do svojho plánu aj niektoré z najlepších cvikov na zadok.

Cviky na celé telo

Fitness cviky na celé telo môžu byť skvelým spôsobom ako zostať zdravý a fit. Tu je niekoľko cvikov, ktoré sa dajú vykonávať na všetky hlavné svalové skupiny.

Drepy sú vynikajúcim cvikom na posilnenie dolnej časti tela a jadra. Kliky sú účinným cvičením na posilnenie hornej časti tela. Výpady sú výborné na precvičenie dolnej časti tela a jadra. Doska je skvelý cvik na posilnenie jadra tela.

Toto je len niekoľko cvikov na posilnenie všetkých hlavných svalových skupín. Pre kompletný tréning zameraný na celé telo nemožno zabudnúť na ďalšie cviky na hornú časť tela, dolnú časť tela a jadro. Môžu to byť aj cvičenia konkrétnych svalov, napr. cviky na lýtka.