Joga cviky: pre zdravie, na chudnutie, aj pre začiatočníkov

Nemáte čas na cvičenie? Máme pre vás prijateľné riešenie. Aj keď máte času skutočne málo, vyskúšajte si zacvičiť každý deň doma aspoň tento krátky program s joga cvikmi. Joga nielenže posilní vaše svaly a urobí vaše telo pružným, ale zlepší aj vašu schopnosť sústrediť sa a myseľ si pri nej oddýchne.

Pred samotným cvičením je dôležité rozcvičiť sa. Sadnite si do tureckého sedu s otvorenými dlaňami na vašich kolenách. Zavrite oči a nosom hlboko dýchajte po dobu dvoch minút. Následne sa na 15 výdychov pomaly nakláňajte zo strany na stranu. Snažte sa plynulo prechádzať z jedného cviku na druhý. V každej pozícii sa snažte vydržať aspoň na 3 výdychy.

Cvičenie jogy pre začiatočníkov

Joga je pre začiatočníkov skvelým spôsobom, ako sa dostať do formy a zlepšiť svoje fyzické a duševné zdravie. Joga ponúka rôzne pozície, ktoré sú určené na natiahnutie a posilnenie tela a zároveň poskytujú upokojujúci a meditatívny zážitok. Tu je niekoľko základných jogových pozícií, ktoré sú ideálne pre začiatočníkov.

Horská pozícia je skvelá pozícia na začiatok, pretože je jednoduchá na naučenie a pomáha zlepšiť držanie tela. Stojte s nohami vo vzdialenosti bokov od seba a vytiahnite ramená nahor a dozadu. Predĺžte chrbticu a mierne zdvihnite bradu. Niekoľkokrát sa nadýchnite a nechajte telo uvoľniť a svaly natiahnuť.

Pozícia stoličky je skvelá na posilnenie jadra a tonizáciu nôh. Začnite s nohami vo vzdialenosti bokov od seba a pomaly pokrčte kolená, pričom boky spúšťajte nadol a dozadu, akoby ste sedeli na stoličke. Ramená majte uvoľnené, chrbticu vzpriamenú a vydržte tak dlho, ako môžete.

Pes tvárou nadol je skvelým spôsobom, ako si pretiahnuť celé telo. Začnite na rukách a kolenách, pritlačte dlane do zeme a zdvihnite boky nahor a dozadu, čím vytvoríte tvar obráteného V. Hlavu a krk nechajte uvoľnené a kolená nechajte mierne pokrčené.

Pozícia dieťaťa je ideálna pre začiatočníkov a tých, ktorí potrebujú trochu viac uvoľnenia. Začnite na rukách a kolenách, pomaly sa posaďte na päty a nechajte hrudník a čelo spočívať na zemi. Niekoľkokrát sa nadýchnite a potom sa pomaly vráťte späť.

Jogové cvičenia pre pokročilých

Joga je pre pokročilých cvičencov skvelým spôsobom, ako posunúť svoje cvičenie na vyššiu úroveň. Joga ponúka množstvo pozícií, ktoré sú určené na natiahnutie a posilnenie tela a zároveň poskytujú obohacujúci zážitok. Tu je niekoľko pokročilých jogových pozícií, ktoré sú ideálne pre skúsených cvičencov.

Stoj na hlave je pokročilá pozícia, ktorá si vyžaduje veľa sily a rovnováhy. Začnite tým, že si kľaknete na zem a pomaly prevrátite svoje telo, pričom nohy zdvihnete hore a nad hlavu. Dbajte na to, aby ste mali zapojené jadro a krk v jednej línii s chrbticou.

Pozícia vrany je skvelá na budovanie sily a rovnováhy. Začnite tým, že sa skrčíte na zemi a ruky dáte od seba na šírku ramien. Pomaly dvíhajte nohy zo zeme a priblížte kolená k podpazušiam. Udržujte jadro tela v napätí a pohľad sústreďte na bod pred sebou.

Stoj na rukách je skvelým spôsobom, ako vyzvať svoje telo a vybudovať si silu. Začnite tým, že ruky položíte na zem na šírku ramien. Pomaly vykopávajte nohy do vzduchu, pričom dbajte na to, aby ste mali zapojené jadro a pohľad smeroval dopredu.

Pozícia kolesa je pokročilou pozíciou na chrbte, ktorá si vyžaduje veľkú flexibilitu. Začnite tým, že si ľahnete na chrbát a ruky priložíte k spodnej časti chrbta, prsty prepleťte. Pomaly zatlačte chodidlá do zeme a zdvihnite boky nahor, pričom nechajte otvoriť hrudník. Niekoľkokrát sa nadýchnite a potom pomaly spustite boky späť nadol.

Zaradením týchto jogových pozícií do svojej praxe môžete posunúť svoje fyzické a duševné zdravie na vyššiu úroveň. Len nezabudnite cvičiť bezpečne a počúvať pri tom svoje telo.

Joga cviky na chudnutie

Joga je starobylá prax, ktorá môže byť skvelým spôsobom, ako schudnúť a dostať sa do formy. Aj keď nie je taká intenzívna ako iné formy cvičenia, je to skvelý spôsob, ako spaľovať kalórie, posilňovať postavu a chudnúť. Správnym typom jogových cvičení môžete schudnúť a zároveň zostať zdraví.

Jedným z najobľúbenejších jogových cvičení na chudnutie je pozdrav slnku. Pozdravy slnku zahŕňajú sériu pozícií, ktoré sa navzájom prelínajú a môžu vám pomôcť spaľovať kalórie a budovať svaly. Pravidelným vykonávaním tohto cvičenia môžete schudnúť a spevniť svoje telo.

Ďalším skvelým jogovým cvičením na chudnutie je pozícia bojovníka. Táto pozícia spočíva v tom, že stojíte s nohami široko od seba a ruky držíte pred hrudníkom. Potom pomaly spustíte telo do polohy drepu a niekoľko sekúnd vydržíte, kým sa vrátite späť. Tento cvik je skvelý na budovanie sily a spevnenie tela.

Pozícia mostíka je ďalším skvelým cvikom na chudnutie. Pri tejto pozícii ležíte na chrbte s pokrčenými kolenami a chodidlami položenými na podlahe. Potom zdvihnete boky z podlahy a zároveň udržíte rovný chrbát. Táto póza pomáha posilňovať svaly jadra tela, čo vám z dlhodobého hľadiska môže pomôcť schudnúť.

Nakoniec, pozícia mačky a kravy je vynikajúcim cvikom na chudnutie. Túto pózu začnete vykonávať na štyroch a potom vykleniete chrbát hore a dole ako mačka. Pomáha to budovať silu v jadre tela a tiež pomáha znižovať stres, ktorý môže prispievať k priberaniu na váhe.

Cvičenia jogy môžu byť skvelým spôsobom, ako schudnúť a zostať zdravý. Pri správnom type pozícií a pravidelnom cvičení môžete výsledky vidieť za krátky čas. Ak chcete schudnúť, zvážte zaradenie jogových cvičení do svojej rutiny.

Joga cviky na chrbticu

Joga je skvelý spôsob, ako udržať chrbticu zdravú a pružnú. Môže pomôcť pri bolestiach a stuhnutosti chrbta, zlepšiť držanie tela a dokonca znížiť riziko zranenia. Tu je niekoľko jogových cvičení na chrbticu, ktoré vám pomôžu zostať silní a zdraví.

Pozícia mačky a kravy: Začnite na rukách a kolenách so zápästiami pod ramenami a kolenami pod bokmi. Pri nádychu vyhrbte chrbát a zdvihnite hlavu a chvostovú kosť smerom k stropu. Pri výdychu zaokrúhlite chrbticu, bradu pritiahnite k hrudníku a chvostovú kosť k lonovej kosti. Túto pozíciu opakujte päť až desaťkrát.

Pozícia kobry: Ľahnite si na brucho na podložku. Ruky položte na podlahu priamo pod ramená. Pri nádychu zatlačte dlane do podlahy a zdvihnite hlavu, ramená a hrudník z podlahy. Lakte nechajte pokrčené a chrbtovú kosť pritlačte do podlahy. V tejto pozícii vydržte päť nádychov.

Pes tvárou nadol: Začnite na rukách a kolenách. Tlačte dlane do podlahy a dvíhajte boky nahor a dozadu. Nohy držte rovné a päty zatlačte do podlahy. V tejto pozícii vydržte päť nádychov.

Pes tvárou nahor: Ľahnite si na brucho a ruky položte na podlahu pod ramená. Tlačte dlane do podlahy a zdvihnite hlavu, ramená a hrudník z podlahy. Lakte majte pokrčené a chrbtovú kosť pritlačenú do podlahy. V tejto pozícii vydržte päť nádychov.

Pozícia mosta: Ľahnite si na chrbát s rukami pri bokoch a chodidlá položte na podlahu. Pokrčte kolená a chodidlá dajte od seba na šírku bokov. Pri nádychu zatlačte chodidlá a ruky do podlahy a zdvihnite boky z podlahy. V tejto pozícii vydržte päť nádychov.

Joga je skvelý spôsob, ako si udržať zdravie a silu. Týchto päť pozícií vám pomôže udržať chrbticu v najlepšej kondícii. Nezabudnite cvičiť pomalými, kontrolovanými pohybmi a vždy počúvajte svoje telo.