Ako sa zbaviť lymfedému a tipy pre lymfodrenáž

lymfedem

Lymfa je číra, vodnatá tekutina, ktorá prenáša biele krvinky, baktérie a iné látky po celom tele. Odvádza z tkanív tekutinu, vstrebané látky, odpadové produkty látkovej výmeny a podieľa sa na udržaní stáleho vnútorného prostredia tkanív a orgánov. Na obrannej funkcii sa podieľajú biele krvinky, ktoré lymfa obsahuje. Prúdenie lymfy je veľmi pomalé.

Na rozdiel od srdcového systému, lymfatický systém nemá centrálnu pumpu (srdce), ktoré by zabezpečovalo jej pohyb. Pre pohyb lymfy je dôležitý pohyb svalov a dýchanie. V prípade, že lymfa stagnuje, zostáva tkanivový mok v tkanivách a vzniká opuch – lymfedém.

Prečo je lymfatický systém taký dôležitý?

Lymfa preteká lymfatickými uzlinami, ktoré majú filtračnú funkciu. Vychytávajú baktérie a cudzorodé látky, ktoré sa dostali do tkanív z vonkajšieho prostredia. Ak je však cudzorodých látok mnoho, uzlina sa zablokuje a prietok lymfy sa spomalí až zastaví.

V lymfatických uzlinách sa zachytávajú i nádorové bunky. Časť nádorových buniek sa síce v uzlinách zlikviduje, ale pokiaľ sú presýtené odpadovými látkami táto funkcia je nedostatočná.

Ako už bolo povedané lymfa odvádza z tkanív škodlivé látky, tvorí akúsi „kanalizáciu“ nášho tela, slúži k zabezpečeniu návratu tkaninovej tekutiny do krvného obehu a zabezpečuje i mnoho ďalších funkcií súvisiacich s tvorbou protilátok. Lymfatické uzliny sú bariérou proti šíreniu infekcie a tvoria i prekážku šírenia niektorých typov nádorov.

Pohyb lymfatickej tekutiny je teda veľmi dôležitý, a to najmä pre ženy, ktoré nosia podprsenky a používajú deodoranty, ktoré obsahujú toxíny, ako je hliník. Je dobre známe, že sedavý spôsob života spôsobuje zdravotné problémy. Dlhodobé sedenie v škole, v práci, pri počítači, televízii v aute poškodzuje náš pohybový aparát, dýchací a cievny systém, ale rovnako i lymfatický systém.

Celý lymfatický systém pomáha telu zbaviť sa odpadových produktov látkovej výmeny a toxínov zo znečisteného prostredia, ako sú ťažké kovy, reziduá pesticídov, prídavné látky v potravinách, ale i z užívania liekov.

Ako podporiť správne fungovanie lymfatického systému?

Denné návyky a životný štýl mnohých ľudí majú značný vplyv na funkciu lymfatického systém. Skvelou správou je, že existujú mnohé spôsoby, ktorými sa lymfatický systém dá podporiť. Tie najhlavnejšie z nich sú:

  • fyzická aktivita/cvičenie
  • hlboké dýchanie
  • hydratácia tela
  • lymfatická masáž
  • zdravé stravovanie

Lymfatický systém, ktorý nepracuje správne, môže spôsobiť opuchy členkov, nôh či vznik celulitídy. Môže spôsobovať nadváhu, bolesti hlavy, artritídu, slabosť, potravinovú intoleranciu, oslabenie imunity a tiež poruchy nálady.

Fyzická aktivita/cvičenie

Pohyb svalov zabezpečuje prúdenie lymfy. Tým sa zabráni ukladaniu toxínov a tvoreniu „skládok“ v tele. Vynikajúco poslúži malá trampolína na skákanie. Účinne stimuluje prietok lymfy a tým aj očistu tela. Stačí 10 až 15 minút denne a gravitácia už urobí svoje. Podobné je i skákanie cez švihadlo, pravda, už o niečo náročnejšie.

Dýchanie zhlboka

Lymfatický systém nemá svoju „pumpu“. Hlboké dýchanie napomáha pohybu lymfy. Pri nádychu je lymfa vytláčaná do hrudného koša, lepšie povedané do hlavného hrudného miazgovodu.

Dostatočný príjem vody

Ak človek nepije dostatočne veľa vody alebo inej tekutiny, sťažuje to činnosť nielen cievneho, ale i lymfatického systému. Vyvarovať sa však treba sladenýmsýteným nápojom, ktoré lymfatický systém ešte viac preťažujú.

Lymfatická masáž

Je to zvláštny typ masáže, ktorý zlepšuje prietok lymfy v tele a pomôže zbaviť sa toxínov. Jedná sa o jemnú masáž, ktorá napomáha k:

  • rozprúdeniu lymfy
  • zmierneniu opuchov
  • zlepšeniu stavu pokožky
  • zmierneniu celulitídy

Účinok masáže sa zvýši vhodným zábalom. Ideálne je robiť to každý deň, pretože lymfa sa tvorí denne.

Zdravé stravovanie

Týka sa to predovšetkým jedenia ovocia a zeleniny. Ovocie by sa malo jesť na prázdny žalúdok, aby sa zabránilo kvaseniu. Zelenina obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá je prospešná pre hrubé črevo, kde sa nachádza veľké množstvo lymfatických uzlín. Dôležité je konzumovať veľa listovej zeleniny, ktorá obsahuje chlorofyl. Ten napomáha čisteniu krvi a lymfy.

Ďalšie tipy pre podporenie lymfatického systém

Lymfatický systém je možné podporiť naozaj aj maličkosťami. Nasledujúcich 5 tipov sú tomu jasným dôkazom:

  1. Pitie bylinných čajov – mnohé z byliniek prispievajú k lepšiemu fungovaniu lymfatického systému. Sú to napríklad echinacea, lipkavec, vres a ďalšie.
  2. Masážna kefa – použitie masážnej kefy pred sprchovaním môže podporiť lymfatický systém. Odporúča sa premasírovanie pokožky nasucho krúživými pohybmi, počnúc od nôh smerom k panve a od prstov rúk smerom k hrudníku. Je dôležité vykonávať masáž smerom k srdcu.
  3. Striedanie teplej a studenej vody – pri sprchovaní po dobu niekoľkých minút je skvelé pre lymfatický systém. Teplo rozširuje cievy a chlad ich sťahuje. V určitých prípadoch je to však nevhodné, napríklad pri zápaloch žíl alebo v tehotenstve.
  4. Svižná chôdza – aspoň 20 minút denne, štyrikrát do týždňa je dobrá na podporu správneho fungovania lymfatického systému. Odporúča sa viac pohybovať rukami, aby sa stimulovali lymfatické uzliny hornej časti tela. Chôdza je ideálna na mäkkých povrchoch v parku alebo v lese.
  5. Menej stresu – stres má zásadný vplyv na lymfatický systém. Pre zníženie stresu sú skvelé relaxačné techniky, medzi ktoré sa radí napríklad aj spomínané hlboké dýchanie či meditácia a jóga. Vynikajúce sú na to aj koníčky a čas trávený s priateľmi a rodinou.

Najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť problémom s fungovaním lymfatického systému je držať sa týchto jednoduchých tipov a osvojiť si ich. Je dôležité, aby sa stali pravidelnou súčasťou bežného života. Ak sa budú vykonávať len jednorázovo, alebo veľmi sporadicky, tak nebudú účinné. To môže následne viesť k vzniku lymfedému. Čo je to lymfedém a čo dá robiť, keď sa objaví?

Čo je to lymfedém?

Lymfedém je stav, pri ktorom dochádza k opuchu v dôsledku poruchy lymfatického systému. Môže to byť spôsobené:

  • rádioterapiou
  • operáciou
  • infekciami
  • úrazom
  • inými zdravotnými problémami

Opuch môže byť bolestivý a sťažovať každodenné aktivity. Existuje však niekoľko spôsobov, ako opuch znížiť a zbaviť sa lymfedému.

Ako sa zbaviť lymfedému?

Lymfedému sa dá jednoducho predísť, no ak sa to z určitých dôvodov nepodarí, netreba hneď vešať hlavu. Existuje celá rada spôsobov, ako sa dá lymfedému zbaviť. V nasledujúcich riadkoch je súhrn tých hlavných možností.

  • Kompresívna terapia zahŕňa nosenie špecializovaného odevu, akým sú napríklad kompresné pančuchy. To vyvíja tlak na končatiny a pomáha znižovať opuch. Môže sa používať v kombinácii s inými liečebnými postupmi a často je prvou líniou obrany proti lymfedému.
  • Cvičenie je dôležité na zlepšenie krvného obehu a zvýšenie prietoku lymfy, čo môže pomôcť znížiť opuch. Plávanie, chôdza a cvičenie jogy sú vhodné pohybové aktivity, s ktorými sa môže začať.
  • Manuálna lymfodrenáž (MLD) je druh masáže, ktorá pomáha rozhýbať lymfatické tekutiny v tele. Môže to pomôcť znížiť opuch a zlepšiť funkciu končatín.
  • Zdravá strava môže pomôcť znížiť zápal a zlepšiť schopnosť tela bojovať proti infekcii. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie a zelenina, môže pomôcť znížiť opuch a zlepšiť celkové zdravie.
  • Vyvýšenie postihnutej končatiny môže pomôcť znížiť opuch tým, že umožní gravitácii stiahnuť tekutinu z končatiny. Je to vhodné najmä pri opuchu nohy. V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia na odstránenie prebytočnej tekutiny alebo tkaniva.

Lymfedém môže byť ťažkým stavom. Správnou liečbou a zmenou životného štýlu sa však dá zvládnuť. Ak niekto má čo i len najmenšie podozrenie o lymfedéme v tele, mal by sa čo najskôr obrátiť na svojho lekára.

Čo je to lymfodrenáž?

Lymfodrenáž je masážna technika, ktorá pomáha odvádzať odpadové látky a toxíny z tela, čím napomáha procesu detoxikácie a posilňuje imunitný systém. Je to jemná masáž, ktorá pomáha stimulovať lymfatický systém a podporuje tok lymfy. Lymfodrenáž môže pomôcť znížiť výskyt celulitídy, zlepšiť krvný obeh a znížiť opuchy a zápaly.

Výhody lymfodrenáže

Lymfatický systém zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme, pomáha odstraňovať toxíny, baktérie a iný odpad z tela. Lymfodrenáž pomáha stimulovať tok lymfy, čo môže pomôcť v procese detoxikácie a podporiť imunitný systém. Môže tiež pomôcť znížiť výskyt celulitídy, zlepšiť krvný obeh a znížiť opuchy a zápaly.

Prvým krokom je identifikácia oblasti tela, ktorá potrebuje lymfodrenáž. Medzi bežné oblasti patrí opuch nohy, krku, hrudníka a rúk. Oplatí sa investovať do kvalitného masážneho oleja alebo krému. Pomôže to zabezpečiť hladký a pohodlný priebeh masáže.

Danú oblasť je potrebné začať masírovať pomalými, jemnými a rytmickými pohybmi. Pri začiatku masáže stačí používať končeky prstov. Potom sa môžu pridať dlane a následne aj kĺby. Masáž by mala spočívať v krúživých pohyboch a mala by byť zameraná na okolie problematickej oblasti. Pomôže to stimulovať lymfatický systém a podporiť odvodnenie.

Stačí vyvíjať len jemný tlak a pozornosť je potrebné venovať všetkým oblastiam, ktoré sú citlivé alebo bolestivé. Masáž by mala trvať 15 až 20 minút a ukončí sa hladením danej oblasti.

Počas dňa je potrebné piť veľa vody, pretože to pomáha vyplavovať toxíny zo systému. Pre udržanie výhod a účinku lymfodrenáže by masáže mali byť pravidelné.

Tipy na vykonávanie lymfodrenáže

Lymfodrenáž je jemná masážna technika, ktorá môže pomôcť posilniť imunitný systém, znížiť výskyt celulitídy a zlepšiť krvný obeh. Tu je niekoľko tipov na jej vykonávanie:

  • pri masáži vyvíjať len jemný tlak
  • snažiť sa o rytmické, jemné pohyby
  • postupovať po tele smerom nahor, začať od chodidiel
  • venovať viac času oblastiam, ktoré sú obzvlášť opuchnuté alebo zapálené
  • po masáži piť veľa vody na vyplavenie toxínov

Dodržiavaním vyššie uvedených krokov a použitím ľahkého tlaku je možné lymfodrenáž vykonávať na sebe alebo blízkej osobe.

Kde sa lymfedém vyskytuje najčastejšie?

Ide o časté a závažné ochorenie, ktoré môže postihovať mnohé časti tela vrátane rúk, nôh, krku a tváre. Najčastejším príznakom lymfedému je opuch postihnutej oblasti, môže však spôsobovať aj bolesť, pocit ťažkosti a problémy s pohybom postihnutej končatiny. Môže tiež spôsobiť pocit napätia v koži a k jej zmenám, akými sú začervenanie, stvrdnutie kože a vredy.

Lymfedém najčastejšie postihuje:

  • ruky
  • nohy

Opuch v týchto oblastiach môže byť taký extrémny, že ovplyvní spôsob, akým sa nosí oblečenie a sťaží pohyb postihnutej končatiny.

U lymfatických uzlín na nohách dochádza najčastejšie k opuchu členku alebo lýtka. Môže sa objaviť aj opuch kolena alebo stehna, čo je však menej pravdepodobné.

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť opuchnutého kolena alebo inej časti opuchnutej nohy, je lymfodrenáž. Netreba zabudnúť ani na:

  • Cvičenie – pomáha udržiavať rozsah pohybu v opuchnutom kolene a posilňovať svaly okolo neho.
  • Starostlivosť o pokožku – pre udržanie postihnutej oblasti čistej, suchej a zdravej.
  • Lekár môže odporučiť aj ďalšie liečebné postupy, napríklad ultrazvukovú a laserovú terapiu.

Lymfatické uzliny na ruke sa nachádzajú v podpazuší. Opuch hornej končatiny sa vyskytuje najmä na zápästí, predlaktí alebo na lakti.

Ďalšie oblasti, kde sa lymfedém môže vyskytnúť

Lymfedém sa môže objaviť aj na miestach, kde by to človek čakal najmenej. O to nepríjemnejšie môže byť jeho objavenie. Medzi menej typické oblasti výskytu lymfedému patria:

  • Krk – opuch krku môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním a prehĺtaním, ako aj pocit tlaku v ňom.
  • Tvár – je častým miestom výskytu lymfedému. Lymfedém na tvári môže viesť k pocitu stiesnenosti a môže sťažovať pohyb tvárových svalov. Môže tiež dôjsť k začervenaniu a zhrubnutiu kože v okolí.
  • Oblasť genitálií – medzi príčiny lymfedému genitálií patrí úraz, ožarovanie či chirurgický zákrok. Liečba tohto stavu je podobná liečbe lymfedému v iných oblastiach tela. To predovšetkým znamená manuálnu lymfodrenáž a cvičenie.

Výskyt v týchto častiach tela je veľmi zriedkavý. Liečba môže byť občas o niečo náročnejšia ako pri lymfedéme končatín, no ani zďaleka nie nemožná.

Lymfedém je liečiteľný

Lymfedém je závažný stav, ktorý môže spôsobiť veľkú bolesť a nepohodlie. Ak sa objavia akékoľvek príznaky lymfedému, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Správnou liečbou sa totiž dá vyliečiť. Ak sa lymfedém nelieči, môže viesť k závažnejším komplikáciám, akými sú infekcie a poškodenia kože.