Ako sa zbavit lymfedému a lymfodrenáž

prudenie-lymfy

Lymfa odvádza z tkanív tekutinu, vstrebané látky, odpadové produkty látkovej výmeny a podieľa sa na udržaní stáleho vnútorného prostredia tkanív a orgánov. Na obrannej funkcii sa podieľajú biele krvinky, ktoré lymfa obsahuje. Prúdenie lymfy je veľmi pomalé.

Na rozdiel od srdcového systému, lymfatický systém nemá centrálnu pumpu (srdce), ktoré by zabezpečovalo jej pohyb. Pre pohyb lymfy je dôležitý pohyb svalov a dýchanie. V prípade, že lymfa stagnuje, zostáva tkaninový mok v tkanivách a vzniká opuch – lymfedém.

Prečo je lymfatický systém taký dôležitý?

Lymfa preteká lymfatickými uzlinami, ktoré majú filtračnú funkciu, vychytávajú baktérie a cudzorodé látky, ktoré sa dostali do tkanív z vonkajšieho prostredia. Ak je však cudzorodých látok mnoho, uzlina sa zablokuje a prietok lymfy sa spomalí až zastaví.

V uzlinách sa vychytávajú i nádorové bunky. Časť nádorových buniek sa síce v uzlinách zlikviduje, ale pokiaľ sú prehltené odpadovými látkami táto funkcia je nedostatočná.

Ako už bolo povedané lymfa odvádza z tkanív škodlivé látky, tvorí akúsi „kanalizáciu“ nášho tela, slúži k zabezpečeniu návratu tkaninovej tekutiny do krvného obehu a zabezpečuje i mnoho ďaľších funkcií súvisiacich s tvorbou protilátok. Uzliny sú bariérou proti šíreniu infekcie a tvoria i prekážku šírenia niektorých typov nádorov.

Pohyb lymfatickej tekutiny je teda veľmi dôležitý, a to najmä pre ženy, ktoré nosia podprsenky a používajú deodoranty, ktoré obsahujú toxíny, ako je hliník. Je dobre známe, že sedavý spôsob života spôsobuje zdravotné problémy. Dlhodobé sedenie v škole, v práci, pri počítači, televízii v aute poškodzuje náš pohybový aparát, dýchací a cievny systém, ale rovnako i lymfatický systém.

Celý lymfatický systém pomáha telu zbaviť sa odpadových produktov látkovej výmeny a toxínov zo znečisteného prostredia, ako sú ťažké kovy, reziduá pesticídov, prídavné látky v potravinách, ale i z užívania liekov.

Lymfatický systém, ktorý nepracuje správne, môže spôsobiť opuchy členkov, nôh či vznik celulitídy. Môže spôsobovať nadváhu, bolesti hlavy, artritídu, slabosť, potravinovú intoleranciu, oslabenie imunity a tiež poruchy nálady.

Ako podporiť správne fungovanie lymfatického systému?

Venujte sa fyzickej aktivite. Pohyb svalov zabezpečuje prúdenie lymfy. Tým sa vyhnete ukladaniu toxínov a tvoreniu „skládok“ v tele. Vynikajúco poslúži malá trampolína na skákanie. Účinne stimuluje prietok lymfy a tým aj očistu tela. Stačí denne 10-15 minút a gravitácia už urobí svoje. Podobné je i skákanie cez švihadlo, pravda, už o niečo náročnejšie.

Dýchajte zhlboka. Lymfatický systéme nemá svoju „ pumpu“. Hlboké dýchanie napomáha pohybu lymfy, pri nádychu je lymfa vytláčana do hrudného koša, lepšie povedané do hlavného hrudného miazgovodu.

Pite dostatočne veľa vody. Ak telo nemá dostatočný príjem vody, tekutiny nemôžu riadne prúdiť, čo sťažuje činnosť nielen cievneho, ale i lymfatického systému. Vyvarujte sa však sladených a sýtených nápojov, ktoré lymfatický systém ešte viac preťažujú.

Doprajte si dostatok ovocia e zeleniny. Ovocie treba jesť na prázdny žalúdok, aby sa zabránilo kvaseniu. Zelenina obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá je prospešná pre hrubé črevo, kde sa nachádza veľké množstvo lymfatických uzlín. Dôležité je konzumovať veľa listovej zeleniny, ktorá obsahuje chlorofyl, ten napomáha čisteniu krvi a lymfy.

Ďalšie spôsoby ako podporiť lymfatický systém

Prospešné pre lymfatický systém sú i bylinné čaje. Mnoho z našich byliniek prispieva k lepšiemu fungovaniu lymfatického systému. Sú to napr. echinacea, lipkavec, vres a pod.

Pred sprchovaním môžete použiť masážnu kefu s prírodnými štetinami a premasírovať nasucho pokožku krúživými pohybmi, počnúc od nôh smerom k panve a od prstov rúk smerom k hrudníku. Je dôležité vykonávať masáž smerom k srdcu.

Pri sprchovaní striedame teplú a studenú vodu po dobu niekoľkých minút. Teplo rozširuje cievy a chlad ich sťahuje. V niektorých prípadoch je to však nevhodné, napríklad pri zápaloch žíl, alebo v tehotenstve.

Lymfatická masáž je zvláštny typ masáže, ktorý zlepšuje prietok lymfy v tele a pomôže zbaviť sa toxínov. Jedná sa o jemnú masáž, ktorá napomáha k rozprúdeniu lymfy, k zmierneniu opuchov, k zlepšeniu stavu pokožky a k zmierneniu celulitídy. Účinok sa zvýši vhodným zábalom. Samozrejme, dôležitá je každodenná starostlivosť, pretože lymfa sa tvorí denne.

Svižná chôdza najmenej 20 minút denne, štyrikrát do týždňa je dobrá na podporu správneho fungovania lymfatického systému. Odporúčam viac pohybovať rukami, aby sa stimulovali lymfatické uzliny hornej časti tela. Ideálne v parku či v lese.

Ako sa zbavit lymfedému

Lymfedém je stav, pri ktorom dochádza k opuchu v dôsledku poruchy lymfatického systému. Môže to byť spôsobené rádioterapiou, operáciou, infekciami, úrazom alebo inými zdravotnými problémami. Opuch môže byť bolestivý a sťažovať každodenné aktivity. Existuje však niekoľko spôsobov, ako opuch znížiť a zbaviť sa lymfedému.

Kompresívna terapia zahŕňa nosenie špecializovaného odevu, ktorý vyvíja tlak na končatiny a pomáha znižovať opuch. Môže sa používať v kombinácii s inými liečebnými postupmi a často je prvou líniou obrany proti lymfedému.

Cvičenie je dôležité na zlepšenie krvného obehu a zvýšenie prietoku lymfy, čo môže pomôcť znížiť opuch. Plávanie, chôdza a joga cvičenie sú vhodné pohybové aktivity, s ktorými môžete začať.

Manuálna lymfodrenáž (MLD) je druh masáže, ktorá pomáha rozhýbať lymfatické tekutiny v tele. To môže pomôcť znížiť opuch a zlepšiť funkciu končatín.

Zdravá strava môže pomôcť znížiť zápal a zlepšiť schopnosť tela bojovať proti infekcii. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie a zelenina, môže pomôcť znížiť opuch a zlepšiť celkové zdravie.

Vyvýšenie postihnutej končatiny môže pomôcť znížiť opuch tým, že umožní gravitácii stiahnuť tekutinu z končatiny. V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia na odstránenie prebytočnej tekutiny alebo tkaniva.

Lymfedém môže byť ťažkým stavom, ale správnou liečbou a zmenou životného štýlu sa dá zvládnuť. Ak si myslíte, že môžete mať lymfedém, je dôležité, aby ste sa čo najskôr obrátili na svojho lekára.

Ako robiť lymfodrenáž

Lymfodrenáž je masážna technika, ktorá pomáha odvádzať odpadové látky a toxíny z tela, čím napomáha procesu detoxikácie a posilňuje imunitný systém. Je to jemná masáž, ktorá pomáha stimulovať lymfatický systém a podporuje tok lymfy. Lymfodrenáž môže pomôcť znížiť výskyt celulitídy, zlepšiť krvný obeh a znížiť opuchy a zápaly.

Výhody lymfodrenáže

Lymfatický systém zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme, pomáha odstraňovať toxíny, baktérie a iný odpad z tela. Lymfodrenáž pomáha stimulovať tok lymfy, čo môže pomôcť v procese detoxikácie a podporiť imunitný systém. Môže tiež pomôcť znížiť výskyt celulitídy, zlepšiť krvný obeh a znížiť opuchy a zápaly.

Začnite identifikáciou oblasti tela, ktorá potrebuje lymfodrenáž. Medzi bežné oblasti patrí krk, hrudník, ruky a nohy. Investujte do kvalitného masážneho oleja alebo krému. Pomôže to zabezpečiť hladký a pohodlný priebeh masáže.

Začnite masírovať danú oblasť pomalými, jemnými a rytmickými pohybmi. Začnite končekmi prstov, potom prejdite na dlane a potom na kĺby. Obchádzajte oblasť a pohybujte sa krúživými pohybmi. Pomôže to stimulovať lymfatický systém a podporiť odvodnenie.

Vyvíjajte jemný tlak a nezabudnite venovať pozornosť všetkým oblastiam, ktoré sú citlivé alebo bolestivé. Pokračujte v masáži 15 až 20 minút. Masáž ukončite ľahkým hladením danej oblasti.

Počas dňa pite veľa vody, aby ste pomohli odplavovať toxíny z vášho systému. Pokračujte pravidelnými masážami, aby ste si udržali výhody lymfodrenáže.

Tipy na vykonávanie lymfodrenáže

Lymfodrenáž je jemná masážna technika, ktorá môže pomôcť posilniť imunitný systém, znížiť výskyt celulitídy a zlepšiť krvný obeh. Tu je niekoľko tipov na jej vykonávanie:

  • pri masáži používať ľahký tlak
  • snažiť sa o rytmické, jemné pohyby
  • postupovať po tele smerom nahor, začať od chodidiel
  • venovať viac času oblastiam, ktoré sú obzvlášť opuchnuté alebo zapálené
  • po masáži piť veľa vody na vyplavenie toxínov

Dodržiavaním vyššie uvedených krokov a použitím ľahkého tlaku môžete vykonávať lymfodrenáž sebe alebo blízkej osobe.