Kanárske ostrovy – vytvorila ich podmorská sopka

kanarske-ostrovy-2

Na pobreží Tenerife sa nachádzajú nezvyčajné tmavo-sfarbené pláže – niektoré čiastočky jemného čierneho štrku sa na slnku ligocú ako drahokamy, kým ich do mora odnesie prichádzajúca vlna. Nebyť vysokých útesov naokolo, bol by odtiaľto krásny výhľad na sopku Pico del Teide.

Názov Kanárskych ostrovov

V súvislosti s ostrovmi ležiacimi pri západnom pobreží Afriky (hoci administratívne je súostrovie autonómnym spoločenstvom Španielska), sa väčšine ľudí v mysli vybaví drobný žltý vtáčik – kanárik. Kanárik divý skutočne žije voľne na tomto území a práve po týchto ostrovoch dostal svoje pomenovanie. Historický názov Kanárske ostrovy je však podľa viacerých teórií odvodený z latinského „Insula Canaria“ v preklade „Ostrov psov“.

A o akých psov mohlo v minulosti ísť? Existujú dohady, že pod predstavou psa sa skrýva Tuleň mníšsky kedysi žijúci v oblasti Stredozemného mora, ktorý sa zvykol vyskytovať aj v tejto oblasti.

Nie je ostrov ako ostrov

Pred miliónmi rokov sa niektoré ostrovy vo svete oddelili od pevniny a teraz ležia v mori alebo oceáne samostatne. Iné ostrovy, ako napríklad Kanárske – patriace k známym dovolenkovým letoviskám, ale nemajú s najbližšou pevninou nič spoločné. Vznikli samostatne, pôsobením sopky na dne mora alebo oceánu.

Nánosy lávy časom poodhalia sopku nad hladinu vody…

Na morskom dne sa nachádza niekoľko tisíc sopiek, väčšina z nich je nedostupných, ukrytých hlboko pod hladinou. Sú aj také, ktoré vznikli v plytkej vode. Tie pri každej erupcii vyplavujú na povrch lávu, ktorú voda ochladí. Postupne každou ďalšou erupciou sa vďaka nánosu lávy podmorská sopka zväčšuje až sa dostane na povrch plytkej vody.

Takto vznikli okrem Kanárskych ostrovov (španielske ostrovy), napríklad ostrovy v Indonézii, Island alebo Havajské ostrovy, kde vrchol sopky vystupuje nad morskú hladinu. Vytváranie nových sopečných ostrovov môžeme pozorovať dodnes.

Národný park Teide na ostrove Tenerife

Sopku Pico del Teide (v preklade „Pekelná hora“), ktorá od dna Atlantického oceánu (pod vodou) až po jej vrchol meria viac ako 7 000 metrov, možno zahliadnuť aj z ostatných Kanárskych ostrovov. V zime ju zvrchu zakrýva sneh.

Činnosť sopky sa za stáročia svojej aktivity podpísala pod jedinečnú prírodu národného parku, ktorý vznikol v jej okolí – farby rozľahlej pustej zeme sa striedajú od červenej po hnedú až čiernu a iba kde tu sa objavia rastliny. Tento typ krajiny dostal výstižnú prezývku „mesačná krajina“. Celý park je uvedený na zozname pamiatok UNESCO ako príklad sopečnej činnosti a vzniku sopečného ostrova.

Zvieratá a rastliny na ostrovoch

Pri ostrovoch sa zdržiava jedna z najväčších korytnačiek Kareta obyčajná. Je možné ju zazrieť aj na ostrove Gran Canaria. V oceáne sa mihnú chobotnice, morské koníky, medúzy, kraby, mäkkýše, morské hviezdice či koraly. V korunách stromov okrem kanárika možno zahliadnuť rôzne africké a európske druhy vtákov. Ďalšie zvieratá ktoré žijú priamo na ostrove sú viaceré druhy jašteríc, myši alebo ježkovia. Datľová palma, známa po celom svete, rastie na Kanárskych ostrovoch ako pôvodný druh.

Nezabudnuteľnú dovolenku ponúka aj marocké mesto Rabat. Rabat je živé mesto s bohatou históriou, modernou infraštruktúrou a prekvitajúcou kultúrnou scénou. Je skvelou destináciou pre turistov aj miestnych obyvateľov a určite poskytne jedinečné a nezabudnuteľné zážitky.

V každom prípade dovolenka na Kanárskych ostrovoch je výnimočná po celý rok, podobne ako je to aj v prípade dovolenky na Zakynthose, Thassose či iných gréckych ostrovoch. Vďaka krištáľovo čistej vode, nádhernej krajine a nádherným plážam sú grécke ostrovy obľúbenou dovolenkovou destináciou pre milovníkov pláží z celého sveta.