Dovolenka v Maroku – zaujímavosti, hlavné mesto, jazyk

Maroko, krajina, kde sa starobylé tradície snúbia s úžasnou prírodou, ponúka fascinujúcu destináciu pre cestovateľov, ktorí hľadajú jedinečné a kultúrne bohaté dovolenkové zážitky. Od rušných medín po rozľahlé púštne priestranstvá a malebné pobrežné mestá – Maroko sa môže pochváliť rozmanitou škálou zážitkov, ktoré uchvacujú návštevníkov z celého sveta.


Obsah článku


Maroko – zaujímavosti, ktoré treba vidieť

Maroko je krajina rozmanitých možností, pulzujúcich miest a bohatého kultúrneho dedičstva, ktorá ponúka množstvo zaujímavostí pre každého cestovateľa. Tu je niekoľko atrakcií, ktoré treba vidieť a navštíviť v Maroku, a ktoré prezentujú jedinečný pôvab a krásu tejto krajiny.

Marrákeš

Marrákeš, „červené mesto“, je podmanivou zmesou histórie, kultúry a rušných trhov. Tu sú niektoré atrakcie, ktoré treba vidieť:

 • Jemaa el-Fnaa: Na hlavnom námestí a trhovisku v Marakéši sa dá stretnúť so zaklínačmi hadov, rozprávačmi príbehov a stánkami s jedlom. Navštíviť ho večer prinesie skutočne očarujúcu atmosféru.
 • Mešita Koutoubia: Koutoubská mešita je ikonická pamiatka s nádherným minaretom, viditeľná z mnohých častí mesta.
 • Palác Bahia: Úžasný príklad marockej architektúry so zložitými dlaždicami a sviežimi záhradami.
 • Záhrada Majorelle: Oáza pokoja, ktorú navrhol francúzsky umelec Jacques Majorelle a ktorá je známa svojimi žiarivo modrými budovami a exotickými rastlinami.

Marrákeš je obľúbená destinácia turistov aj dovolenkárov.

Najstaršie cisárske mesto Fes

Fes je najstaršie cisárske mesto v Maroku, zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, známe svojou stredovekou medinou a tradičnými remeslami. Fes el-Bali je starobylá medina, kde akoby sa zastavil čas. Potulky labyrintom uličiek môžu byť čarovné.

Mešita a univerzita Al-Qarawiyyin je jedna z najstarších univerzít na svete, ktorá pochádza z roku 859 n. l. a tiež by sa počas dovolenky v Maroku nemala obísť.

Modré mesto Chefchaouen

Chefchaouen, „Modré mesto“, leží v pohorí Rif a je známe svojimi nápadnými modro sfarbenými budovami. V meste sa dajú preskúmať pôvabné uličky vymaľované v odtieňoch modrej, ktoré sú rajom pre fotografov.

Prameň Ras Elma je pokojné miesto, kde sa schádzajú miestni obyvatelia a odkiaľ si môžete vychutnať panoramatický výhľad na mesto.

Jedinečná Saharská púšť

Žiadna návšteva Maroka nie je úplná bez toho, aby sa nenavštívila obrovská púšť Sahara. Dovolenka v Maroku by nebola ono, ak by sa neskúsila túra na ťavách do dún. Turisti sú často aby ste boli svedkami fascinujúceho západu slnka a strávia noc pod hviezdami v púštnom tábore.

Zaujímavý je tiež prielom Todra, kde sa dajú obdivovať vysoké steny kaňonu a vychutnať si turistiku alebo lezenie po skalách v tomto veľkolepom prírodnom zázraku.

Essaouira na pobreží

Essaouira je pobrežný klenot známy svojou uvoľnenou atmosférou, historickými hradbami a umeleckou atmosférou. Prechádzka po hradbách na skale de la Ville s panoramatickým výhľadom na Atlantický oceán očarí každého.

Aj tu sa dajú preskúmať úzke uličky plné umeleckých galérií, reštaurácií s morskými plodmi a obchodíkov s tradičnými remeselnými výrobkami.

Casablanca so závanom modernej doby

Casablanca je moderné obchodné centrum Maroka, v ktorom sa mieša staré s novým. Mešita Hassana II je lákavá svojou veľkoleposťou. Ide o jednu z najväčších mešít na svete, ktorá sa nachádza priamo na pobreží Atlantického oceánu.

Corniche je zasa ideálne miesto na prechádzky po nábrežnej promenáde lemovanej kaviarňami, ktorá ponúka oddych od ruchu mesta.

Tieto zaujímavosti Maroka sú len povrchom toho, čo krajina ponúka. Či už dovolenkárov v Maroku lákajú jeho cisárske mestá, malebné hory, púštna krajina alebo pobrežné mestá, mesto sľubuje podmanivú cestu plnú histórie, krásy a nezabudnuteľných zážitkov.

Casablanca je moderné obchodné centrum Maroka, v ktorom sa mieša staré s novým. Mešita Hassana II je lákavá svojou veľkoleposťou.

Hlavné mesto Maroka – Rabat

Hlavným mestom Maroka je Rabat. Leží na pobreží Atlantického oceánu pri ústí rieky Bou Regreg. Rabat je jedným zo štyroch kráľovských miest Maroka, okrem Marrákeša, Fezu a Meknesu. Je sídlom marockého kráľa, vlády a parlamentu.

Mesto sa pýši bohatou históriou a kultúrou. Nájdu sa tu historické pamiatky ako Kasbah Oudayas, Chellah, Hassan Tower a medina. Rabat je zároveň moderné mesto s rozvinutou infraštruktúrou a živou atmosférou. Ak sa plánuje dovolenka v Maroku, Rabat by mal byť na vrchole cestovateľského zoznamu.

Tu je zopár zaujímavostí o Rabate:

 • Je to najčistejšie mesto Maroka.
 • Nachádza sa tu 250 metrov vysoký mrakodrap, najvyšší v Maroku.
 • V Rabate sa koná medzinárodný festival Mawazine, jeden z najväčších hudobných festivalov na svete.
 • Mesto je domovom mnohých univerzít a múzeí.
 • Z Rabatu sa dá ľahko dostať do ostatných miest Maroka, vďaka rozvinutej sieti ciest a železníc.

Medzi hlavné atrakcie v Rábate patrí:

 • Kráľovský palác: Sídlo marockého kráľa, je to impozantná budova s úchvatnou architektúrou. Pre verejnosť je obmedzený prístup, ale exteriér stojí za návštevu.
 • Kasbah des Oudaias: Starobylá pevnosť na pobreží Atlantiku, ktorá ponúka krásne výhľady na more a mesto.
 • Hassanova veža (Tour Hassan): Majestátna minaretová veža postavená v 12. storočí, ktorá má slúžiť ako súčasť veľkej mešity. Veža je symbolom histórie a architektúry Maroka.

Rabat je tiež známy svojou príjemnou atmosférou, čistými ulicami a pokojnou atmosférou v porovnaní s niektorými inými veľkými marockými mestami. Mesto ponúka zaujímavé múzeá, parky a námestia, ktoré stoja za to preskúmať.

Okrem Rabatu sú ďalšie známe marocké mestá Casablanca, Marrakech, Fes a Tanger, ktoré každé ponúka svoje vlastné unikátne atrakcie a kultúrne bohatstvo.

Chefchaouen, „Modré mesto“, leží v pohorí Rif a je známe svojimi nápadnými modro sfarbenými budovami.

Jazyk v Maroku

Jazyk, ktorý sa v Maroku najčastejšie používa a je úradným jazykom krajiny, je arabčina. Konkrétne ide o variant tzv. marockej arabčiny, ktorá sa líši od štandardnej klasické arabčiny používanej v literatúre a médiách. Marocká arabčina má svoje vlastné dialekty a zvláštnosti, ktoré ju odlišujú od iných arabských dialektov.

Okrem arabčiny je vo verejnom živote Maroka rozšírená aj francúzština. Francúzština má v krajine silnú prítomnosť v oblasti školstva, obchodu, administratívy a komunikácie s verejnosťou. Mnoho obyvateľov Maroka je bilingválne a ovláda arabčinu aj francúzštinu. Jazyk v Maroku sa môže zdať zložitý, ale samozrejme sa dá dohovoriť aj anglicky.

V niektorých oblastiach, najmä v mestách a turistických destináciách, sa bežne používa angličtina, hlavne medzi mladšou generáciou a v obchodných a cestovných situáciách. Maroko dovolenka si teda nevyžaduje znalosť iných jazykov podobne ako dovolenka v Dubaji či v Malage.

Celkovo je v Maroku jazyková situácia pomerne pestrofarebná a závisí od oblasti a kontextu. Arabčina a francúzština sú hlavnými jazykmi používanými v každodennom živote a komunikácii, zatiaľ čo angličtina sa stáva čoraz viac rozšírenou predovšetkým v mestských a turistických prostrediach.

Žiadna návšteva Maroka nie je úplná bez toho, aby sa nenavštívila obrovská púšť Sahara. Dovolenka v Maroku by nebola ono, ak by sa neskúsila túra na ťavách do dún.

Najlacnejšia dovolenka Maroko

Ľudia túžiaci po dobrodružstve v tejto fascinujúcej krajine bez prekročenia prijateľného rozpočtu ocenia hľadanie najlacnejšej dovolenky v Maroku. Tu je zopár tipov, ako na to:

 • Last Minute ponuky: Niektoré cestovné agentúry a webové stránky ponúkajú last minute zájazdy do Maroka za výhodné ceny. Vďaka nepredaným zájazdom môžu mať dovolenkári šťastie a ušetriť, ak si dovolenku rezervujú na poslednú chvíľu. Je to skvelá možnosť, ako sa dá získať najlacnejšia dovolenka Maroko.
 • Cestovanie mimo sezóny: Ceny leteniek a ubytovania sa líšia v závislosti od sezóny. Mimo hlavnej turistickej sezóny (napríklad mimo leta) sa dá ušetriť značná suma peňazí a zároveň sa dá vyhnúť davom turistov, čím sa dosiahne autentickejší zážitok. Maroko dovolenka môže byť pre niekoho lepšia práve mimo sezóny.
 • Vyhnutie sa luxusným rezortom: Ak sa hľadá lacná dovolenka, luxusné rezorty nie sú tou správnou voľbou. Namiesto nich sa treba zamerať na skromnejšie ubytovanie v podobe hostelov, penziónov alebo menších hotelov. Maroko ponúka široký výber cenovo dostupných možností.
 • Ochutnávka lokálnej kuchyne a trhov: Vychutnať si chutné a lacné jedlá v miestnych reštauráciách a na trhoch. Marocká kuchyňa je plná exotických chutí a vôní, a na trhoch sú dostupné čerstvé a lacné suroviny.
 • Verejná doprava: Namiesto prenájmu auta zvážte cestovanie verejnou dopravou, ako sú autobusy alebo vlaky. Tieto možnosti sú často lacnejšie a umožňujú vám spoznať krajinu z lokálneho uhla pohľadu.

Aj pri hľadaní najlacnejšej dovolenky je dôležité pamätať na základné bezpečnostné opatrenia a vopred si rezervovať všetky potrebné služby. Maroko je krásna krajina plná bohatstva a histórie, a lacná dovolenka umožní zažiť jej čaro bez záťaže pre rozpočet.