Polostrov Hel – pobrežie Baltského mora v Poľsku, záchranná stanica pre tulene

chovna-stanica-tulenov

Na severnom pobreží Poľska leží polostrov Hel – ten vytvára akýsi štít, ktorý chráni Gdanský záliv pred otvoreným Baltským morom. Pieskový polostrov má zvláštny tvar. Jediná cesta, ktorá spája všetky mestá na jeho území sa tiahne naprieč viac ako 30 kilometrov, no po celej dĺžke ju v tesnej blízkosti obklopuje more.

Na niektorých miestach dosahuje šírka polostrova iba 100-300 metrov. Dĺhý, úzky pás zeme tvorili kedysi malé ostrovčeky, tie sa zvykli spájať do jedného celku pri poklese morskej hladiny. Neskôr bol celý pás spevnený cestou. Na samotnom cípe a zároveň poslednom meste na polostrove sa nachádza záchranná stanica pre pozorovanie a liečbu Tuleňa sivého.

Tuleň sivý

Vodný cicavec preferuje život v chladnejšom prostredí na severe Európy – Nórsko, Island, Baltské more alebo vo vzdialenejších kútoch zeme pri Grónsku a na západe Atlantického oceánu. Jeho telo je dokonale prispôsobené na život vo vode – štyri plutvy a klzký kožuch z neho robia rýchleho plavca. Aj keď dýcha pľúcami, dokáže sa ponoriť do hĺbky viac ako 100 metrov.

Vďaka hrubej vrstve podkožného tuku výborne znáša aj nízke teploty. Tulene z vody vychádzajú zriedka, iba za určitým účelom a na súši, narozdiel od vody, sa pohybujú neobratne a pomaly. Tieto živočíchy vydávajú jedinečné zvuky, ktoré sa ozývajú v hĺbkach mora a okrem iného tiež slúžia na to, aby mláďa rozpoznalo svoju matku. 

Existujú desiatky druhov tuleňov, pričom v Baltskom mori žijú tri druhy, jedným z nich je Tuleň sivý. Je o niečo väčší ako bežný tuleň a má odlišný tvar hlavy. Samček môže dorásť do dĺžky troch metrov a dosahuje váhu až 300 kg. Samička je o trochu menšia.

Záchranná stanica 

Dlhá cesta končí plážou posledného mestečka na polostrove, a hneď pri nej vás privíta nápis Fokarium, odvodený z poľského slova foka – tuleň. Záchranná stanica otvorená od roku 1999 vám za malý poplatok dovolí vstúpiť za bránu a pozrieť si z diaľky tulene, pre ktorých sa akvárium s morskou vodou stalo dočasným domovom, kým poputujú späť do mora.

Nejedná sa však o komerčnú aktivitu, a preto nie je isté že akvárium alebo všetky jeho časti budú vždy prístupné. Vyzbierané vstupné je použité na starostlivosť o tulene, či už o mláďatá alebo zvieratá, ktoré sa zranili vplyvom človeka v mori. 

Tulene späť do mora odplávajú aj so zariadením na sledovanie polohy. Zaznamená sa tak najčastejšia trasa, ktorou sa zvyknú vybrať a tiež oblasť, kde sa zdržiavajú. Tieto informácie budú ďalej napomocné pri plánovaní chránených oblastí.

Baltské more

Baltské more, známe aj ako Mare Balticum, je najväčšou slanou vodnou plochou na svete a obklopuje ho deväť krajín vrátane Poľska. Je to životne dôležitý ekosystém, ktorý je domovom rôznych druhov rastlín a živočíchov vrátane obľúbeného tuleňa baltského. Tieto tulene žijú v Baltskom mori už tisíce rokov a sú dôležitou súčasťou prírodného dedičstva regiónu.

Kolobrzeg s malebnými plážami a pôvabným starým mestom je už dlho obľúbenou turistickou destináciou v Poľsku. Nachádza sa tu však aj záchranná stanica pre tulene, ktorá funguje od roku 1991. Stanicu prevádzkuje Morská stanica Oceánografického inštitútu Gdanskej univerzity a jej cieľom je zachraňovať a rehabilitovať choré, zranené alebo osirelé tulene nájdené na poľskom pobreží.

Návštevníci záchrannej stanice sa môžu dozvedieť o fascinujúcom živote tuleňov v Baltskom mori a o problémoch, ktorým čelia, ako je znečistenie a zásahy človeka. Stanica tiež ponúka jedinečnú príležitosť pozorovať tulene zblízka a dozvedieť sa o procese rehabilitácie. Ak bude mať človek šťastie, môže byť dokonca svedkom vypustenia rehabilitovaného tuleňa späť do voľnej prírody.