Bežiaci pás na doma, na chudnutie

bezecky-pas

Ak chce človek investovať do bežeckého pásu na domáce použitie, mal by zvážiť niekoľko tipov, aby z nákupu vyťažil čo najviac. Ako si vybrať bežecký pás vhodný aj pre začínajúceho bežca?

Investícia do bežeckého pásu na domáce použitie môže byť skvelým spôsobom, ako dosiahnuť fitnes ciele. Správnym prieskumom a prípravou je možné nájsť ideálny bežiaci pás pre vlastné potreby a rozpočet.

Bežiaci pás na doma

V poslednom čase sa bežiaci pás na doma stal veľmi populárnym spôsobom, ako sa vyhnúť drahým návštevám fitness centra. Bežiaci pás na doma je ľahko dostupným a cenovo prijateľným strojom na cvičenie, s ktorým sa dá aj doma vytvoriť fitness rutina začať svoj fitness program. Stačí ho doma nainštalovať a behanie môže začať.

Takisto môže slúžiť ako hlavný doplnok fitness rutiny alebo je ho možné použiť ako doplnok k iným cvičeniam. Je vynikajúcim spôsobom pre vybudovanie vytrvalosti, sily a svalovej hmoty. Ak ide o nového používateľa, je dôležité začať s pomalou rýchlosťou a postupne ju pridávať. To športovcovi pomôže vybudovať si svalovú hmotu a vytrvalosť bez toho, aby sa príliš unavil.

Bežiaci pás na doma je skvelým spôsobom, ako sa dostať do formy a cítiť sa lepšie.

Bežiaci pás na chudnutie

Bežiaci pás na chudnutie je jedna z najobľúbenejších a najefektívnejších metód pre formovanie postavy. Nezávisí na tom, či má človek rád beh, alebo nie, behací pás je skvelou možnosťou, ako sa dostať do formy.

Bežecký pás pomáha prebudiť telo a pomôcť mu stratiť nadváhu. Vďaka tejto pomôcke je možné pracovať na intenzívnejšej úrovni, čo pomáha pri spaľovaní tukov. Ak chce športovec vidieť výsledky, mal by začať s krátkymi behmi a postupne zvyšovať intenzitu.

Bežiaci pás na chudnutie tiež umožňuje zlepšiť kondíciu a zároveň dosiahnuť lepšie zdravie. Ak sa človek bude držať bežeckých programov, ktoré ho naučia, ako správne behať, môže si vybudovať lepšiu vytrvalosť a schopnosť.

Je prospešné si dopriať čas na to, aby sa začínajúci športovec naučil správne používať bežiaci pás na chudnutie a zároveň si ho užíval, keď si na ňom zabehá. Ak bude sledovať správnu techniku behu, dosiahne skvelé výsledky.

Bežiaci pás do bytu

Bežiaci pás do bytu je skvelá voľba pre ľudí, ktorí chcú cvičiť v pohodlí domova. Je výborným spôsobom, ako zlepšiť fyzickú kondíciu bez toho, aby museli chodiť do posilňovne. Bežiaci pás do bytu umožňuje cvičiť kedykoľvek, kdekoľvek a je ľahko prístupný. Takisto je vybavený mnohými funkciami, ktoré umožňujú prispôsobiť si tréning podľa potrieb jednotlivca.

Jeho elektronické ovládacie prvky a displej umožňujú zvoliť rôzne úrovne intenzity, čím sa zintenzívňuje cvičenie. Bežiaci pás do bytu je tiež vybavený počítačom, ktorý umožňuje sledovať a monitorovať cvičenie. Predstavuje skvelú voľbu pre ľudí, ktorí majú nedostatok času alebo nemajú možnosť chodiť do posilňovne.

Je tiež ľahko prístupný a je možné ho ľahko prenášať, v prípade potreby, do inej miestnosti. Bežecký pás je cenovo dostupný a predáva sa v rôznych veľkostiach a typoch. Pomáha zlepšovať zdravie a získať lepšiu fyzickú kondíciu.

Kto chce začať behať doma ihneď, no nemá na to dostatok finančných prostriedkov, pomôže mu pôžička ihneď na účet. Existujú naozaj rýchle služby poskytovateľov v bankových aj nebankových spoločnostiach, ktoré na nižšie sumy poskytujú aj úľavu od úrokov. V prípade záujmu môže človek využiť aj pôžičku od ľudí, prostredníctvom tzv. peer to peer sprostredkovateľov.

Prehlbuje vytrvalosť, posilňuje svaly a znižuje stres. Zlepšuje telesnú hmotnosť a pomáha ju udržiavať v správnych hodnotách. Bežiaci pás do bytu je tiež vhodný pre ľudí s problémami s chôdzou alebo pre ľudí, ktorí chcú začať s cvičením.

Tipy na výber vhodného bežeckého pásu

Najprv je potrebné sa zamyslieť nad veľkosťou bežeckého pásu a uistiť sa, že sa zmestí do priestoru, ktorý má človek k dispozícii. Ak je v domácnosti málo miesta, je vhodné zvážiť skladací variant, ktorý sa dá ľahko uložiť, keď sa nepoužíva.

Pri nákupe bežeckého pásu je dôležité uvažovať nad veľkosťou a výkonom motora. Veľkosť motora by mal zodpovedať typu cvičenia, ktoré športovec plánuje vykonávať. V prípade vysoko intenzívneho intervalového tréningu alebo ak ide o bežca, je vhodné zvážiť kúpu bežeckého pásu s väčším motorom.

Dôležité je tiež pozrieť si funkcie a programy, ktoré sú na bežeckom páse k dispozícii. Dobré je hľadať funkcie, ako je regulácia sklonu a rýchlosti, prednastavené programy a monitory srdcovej frekvencie. Tieto funkcie môžu bežcovi pomôcť prispôsobiť si tréning a dosiahnuť jeho kondičné ciele.

Nakoniec si pred kúpou bežeckého pásu treba prečítať záručné podmienky a pravidlá vrátenia tovaru. Väčšina kvalitných bežeckých pásov sa dodáva so zárukou, ktorá sa vzťahuje na diely, preto je potrebné sa uistiť, že zákazník rozumie záručným podmienkam.

Ako si vybrať bežecký pás

Ak si chce bežec zaobstarať bežecký pás na domáce použitie, musí sa uistiť, že si vyberá ten správny produkt pre svoje potreby. Tu je niekoľko tipov na výber vhodného bežeckého pásu pre domáce použitie.

Zvážiť rozpočet. Bežecké pásy sa môžu pohybovať v rozmedzí od niekoľkých stoviek až po niekoľko tisíc eur, v závislosti od funkcií a značky. Športovec by si mal premyslieť, koľko je ochotný minúť a aké funkcie bude potrebovať pre svoje tréningy.

Vyberať si správnu veľkosť. Uistiť sa, že sa vyberá bežecký pás, ktorý sa zmestí do priestoru, ktorý má zákazník k dispozícii. Vhodné je zmerať si priestor, ktorý sa plánuje využívať pre umiestnenie bežeckého pásu.

Vyberať vhodný motor. Pri výbere bežeckého pásu treba zvážiť veľkosť motora. Väčší motor zvládne väčšiu záťaž, zatiaľ čo na ľahšie používanie môže stačiť menší motor.

Premýšľať o funkciách. V závislosti od potrieb jednotlivca možno bude chcieť zvážiť funkcie, ako je sklon alebo rôzne rýchlosti. Medzi ďalšie dostupné funkcie môže patriť monitor tepovej frekvencie, chladiaci ventilátor alebo program na chudnutie.

Vyskúšať ho. Pri nákupe bežeckého pásu by si ho mal človek vždy najprv vyskúšať. Uistiť sa, že sa pri behu alebo chôdzi na ňom cíti pohodlne.

Zvážením rozpočtu, veľkosti, výkonu motora a funkcií sa môže vybrať najlepší bežecký pás pre domácnosť. Pred kúpou si bežecký pás treba určite vyskúšať, aby sa zaistilo, že bude dobre vyhovovať plánovaným tréningom.

A čo ak chce mať športovec bežecký pás doma?

Pokiaľ človek nerád chodí do fitnes centier, avšak rád behá na páse, môže si ho zaobstarať aj na doma. Tým, že ho bude mať doma stále na očiach, bude ho viac motivovať k tomu, aby si našiel čas na tréning.

Existuje množstvo modelov v rôznych cenových kategóriách, takže sa dá vyberať. Tie najlepšie modely však môžu byť finančne náročnejšie, avšak poskytujú najlepší komfort. Záujemca by sa však nemal orientovať iba na tie najlacnejšie, keďže behanie sa časom môže zmeniť na nočnú moru.

Ak sa športovec rozhodol zaobstarať si bežecký pás na doma, odporúčané je, aby mal aspoň nasledujúce vybavenie:

  • motor – výkon aspoň 3 koní
  • dĺžka pásu aspoň 140 cm
  • pružnosť pásu – aby počas behu netrpeli príliš kĺby a chrbát
  • skladateľnosť trenažéra
  • sklon aspoň 10-15 %
  • stredová konzola – podsvietený displej s ľahko čitateľnými hodnotami (informácie o čase, rýchlosti a spálených kalóriách)

Toto sú základné parametre, ktoré je potrebné sledovať pri kúpe prvého trenažéra na doma.

Aké sú výhody bežeckého pásu v porovnaní s behom vonku?

Bežecký pás oproti behaniu vonku prináša viaceré výhody. Medzi najprínosnejšie z nich patrí:

  • možnosť behať pri každom počasí 
  • menšie zaťaženie kĺbov kolien a členkov
  • menšie riziko zranenia
  • dodržiavanie svojho tempa a intervalov

Problémom, kde behať a vôbec ako športovať, je najmä počas zimných mesiacov, ak navyše nie je možnosť odísť napríklad na lyžovačku. 

Povrch bežeckého pásu je vo všeobecnosti mäkší a pružnejší ako povrch, po ktorom by sa behalo vonku. Riziko zranenia je preto nižšie. Samozrejme, zraniť sa môže aj na páse, hlavne ak sa nesprávne používa.

Na rozdiel od behu vonku je možné na bežeckom trenažéri presne kontrolovať svoje tempo. Nie je nutné neustále sledovať svoj sporttester na zápästí pre získanie týchto údajov. Na páse sa oveľa lepšie kontroluje intervalový tréning, keďže je možné presne nastaviť zmeny v intervaloch, rýchlosť i sklon.

Čo robiť v úplnom začiatku?

Ak sa chce človek dostať do formy, bežecký pás na doma môže byť skvelý spôsob, ako začať. Ide o skvelý spôsob, ako zostať aktívny a zlepšiť kardiovaskulárne zdravie bez toho, aby sa muselo opustiť pohodlie domova.

Tu je niekoľko tipov, ktoré pomáhajú začať používať bežecký pás doma.

Správne nastavenie: Skôr ako sa začne používať bežecký pás, je potrebné sa uistiť, že sa nachádza bezpečne na svojom mieste a správne zostavený. Dobré je skontrolovať všetky matice a skrutky a uistiť sa, že je zariadenie vyrovnané a stabilné. Takisto sa ubezpečiť, že je mimo akýchkoľvek predmetov alebo nábytku, ktoré by mohli byť nebezpečné, ak by sa do neho narazilo alebo sa pohol.

Začať pomaly: Keď sa začne bežecký pás používať prvýkrát, je dôležité, aby sa začalo pomalým tempom. Vhodné je začať ľahkým zahriatím a potom postupne zvyšovať rýchlosť a intenzitu. Nesnažiť sa na seba tlačiť príliš skoro. Vždy je možné prepracovať sa k náročnejším tréningom, keď si na stroj bežec zvykne.

Zmeniť tréning: Pestrosť je kľúčom k udržaniu motivácie na bežeckom páse. Snažiť sa tréningy obmieňať s rôznymi rýchlosťami, sklonmi a postupmi. Do tréningu je možné pridať aj intervaly a šprinty, aby bol tréning zaujímavý.

Používať bezpečnostné funkcie: Väčšina bežeckých pásov je vybavená bezpečnostnými prvkami, ako sú tlačidlá núdzového zastavenia a monitory srdcového tepu. Odporúča sa športovcovi uistiť, že je s týmito funkciami oboznámený a vie, ako ich v prípade núdze použiť.

Natiahnuť sa: Nezabudnúť sa pred každým tréningom a po ňom pretiahnuť. Pomôže to vyhnúť sa zraneniam a pripraviť telo na nasledujúci tréning.

Používanie bežeckého pásu doma môže byť skvelým spôsobom, ako začať svoju cestu za fitness alebo ako schudnúť z brucha efektívnejšie. Len sa treba ubezpečiť, že sa cvičí pomaly, kombinujú sa tréningy a používajú sa bezpečnostné prvky. S trochou úsilia sa čoskoro dosiahne zdravšie telo.

Ako trénovať?

Veľká výhoda bežeckých pásov oproti behu vonku je v programovateľnosti tréningu. Aby sa veci nekomplikovali, nie je nutné tieto funkcie vôbec využívať a jednoducho sa treba riadiť bodmi pre začiatočníkov. Vyskočiť na pás a behať.

Je však možné, že takéto behanie začne športovca čoskoro nudiť. Behať 30 minút v jednom tempe je veľmi stereotypné. Mnoho závisí od zvolenej rýchlosti. Avšak tréning by mal byť pestrejší, inak psychická pohoda človeka počas behu bude zlá. Jednoducho sa človek nebude na tréning tešiť a to je začiatok konca.

Ak je cieľom znižovanie hmotnosti, nie je nič lepšie ako intervalový tréning. Počas neho sa v krátkych intervaloch striedajú úseky s vysokou intenzitou s úsekmi na vydýchanie pri pomalom behu alebo chôdzi. Cieľom toho by mal byť tepová frekvencia počas intenzívnych úsekov na 160-170 úderov za minútu.

Takýto systém dokáže výrazne zvýšiť metabolizmus a človek tak dokážete spáliť počas krátkeho času viac kalórií ako pri behu v rovnakom tempe.

Pre intervalový tréning na bežeckom páse je treba zvoliť program zvyčajne označený ako „Interval“. Najskôr sa zahrejú svaly pomalou chôdzou. Je vhodné nastaviť si čas a rýchlosť v intenzívnej časti. Na začiatok bude stačiť 1 minúta pri rýchlosti 9-10 km/h.

Potrebné je nastaviť si dobu a čas vo fáze na regeneráciu. V začiatkoch ju treba nastaviť na 3 minúty pri rýchlosti 6-7 km/h. V tejto rýchlosti je možné kráčať alebo mierne vyklusávať. S narastajúcou kondíciou je potrebné sa snažiť skracovať časy medzi intenzívnou a oddychovou fázou. Usilovať sa, aby sa striedali po minúte. Za 30 minút tréningu sa teda absolvuje 15 rýchlych úsekov.

Podobne je vhodné zvyšovať aj rýchlosť v intenzívnych fázach tak, aby tepová frekvencia zostávala počas tohto času vysoko. Na záver nezabudnúť vydýchať sa chôdzou počas 5 minút.

Aké sú najčastejšie chyby počas tréningu?

Domáci bežecký pás je skvelý spôsob, ako sa udržať v kondícii a získať potrebný pohyb. Môže však byť aj zdrojom frustrácie, ak sa nepoužíva správne. Tu sú niektoré z najčastejších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri používaní bežeckého pásu doma, spolu s radami, ako sa im vyhnúť.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba mať na pamäti pri používaní bežeckého pásu, je bezpečnosť. Vždy je potrebné prečítať si návod na použitie a uistiť sa, že je človek oboznámený s bezpečnostnými prvkami bežeckého pásu. Uistiť sa, že bežecký pás je bezpečný a že bežecká plocha je stabilná a bezpečná.

Pred začatím tréningu na bežeckom páse je dôležité sa zahriať. Zahriatie pomáha postupne zvyšovať srdcovú frekvenciu, aby sa človek vyhol zraneniu alebo preťaženiu. Tréning je potrebné začať pomalou rýchlosťou a postupne zvyšovať intenzitu, keď sa telo zahreje.

Ak sa bude na bežiacom páse vykonávať stále ten istý tréning, telo si naň môže zvyknúť a športovec prestane vidieť výsledky. Je dôležité meniť tréningy, aby sa udržalo telo v kondícii.

Pri cvičení je dôležité zostať hydratovaný bez ohľadu na to, kde sa cvičí. Ubezpečiť sa, že je v dosahu fľaša s vodou, aby počas tréningu zostalo telo hydratované.

Stanovenie cieľov pomôže udržať si motiváciu a sledovať svoj pokrok. Dobré je stanoviť si náročné, avšak realistické ciele a nezabudnúť oslavovať svoje úspechy na tejto ceste.

Ak sa bežec vyhne týmto častým chybám, môže z domáceho bežeckého pásu vyťažiť maximum. So správnym prístupom sa môže dostať na cestu k dosiahnutiu svojich fitness cieľov.