Insomnia – význam, ako na dobrý spánok

insomnia význam

Insomnia, známa tiež ako nespavosť, je stav charakterizovaný ťažkosťami so zaspávaním, udržaním spánku alebo predčasným prebudením. Tento problém trápi čoraz viac ľudí a má významný dopad na kvalitu života, produktivitu a celkové zdravie. Prečo je dobrý spánok taký dôležitý? A aké metódy môžu pomôcť tým, ktorí sa trápia stavom „nemôžem zaspať celú noc“?


Obsah článku


Dobrý spánok je nevyhnutný pre fyzickú regeneráciu, psychickú pohodu a optimálnu funkciu imunitného systému. Insomnia môže viesť k širokému spektru negatívnych následkov, vrátane zhoršenia kognitívnych funkcií, zvýšeného rizika chronických ochorení a zníženej kvality života. Aké sú babské rady na nespavosť?

Insomnia a poruchy spánku

Nespavosť je porucha spánku, ktorá sa prejavuje ťažkosťami so zaspávaním, častým prerušovaním spánku, veľmi plytkým spánkom alebo predčasným ranným budením a skracovaním celkovej doby spánku. Insomnia, ako sa tento stav odborne nazýva, môže byť spôsobená bežnými faktormi ako dočasne zvýšený stres, zmeny prostredia alebo časového pásma.

Insomnia môže byť prejavom závažnejších zdravotných problémov. Je to najčastejšia forma poruchy spánku, ktorou trpí 5 – 35 % populácie. Výskyt insomnie je vyšší u žien a stúpa s vekom.

Poruchy spánku sa delia na niekoľko kategórií:

Nespavosť (insomnia)

Nadmerná denná spavosť (hypersomnia)

Parasomnia (abnormálne správanie počas spánku, ako zmätenosť, krik, plač)

Porucha dýchania počas spánku (spánkové apnoe, chrápanie)

Poruchy cirkadiánneho rytmu (posun času zaspávania a prebúdzania)

Abnormálne pohyby počas spánku

Izolované symptómy

Tieto kategórie pokrývajú široké spektrum problémov, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu spánku a celkové zdravie a zistiť viac o význame insomnie.

Insomnia a jej význam

Insomnia spôsobuje množstvo psychických a fyzických ťažkostí, vrátane zvýšeného rizika depresie a alkoholizmus.

Počas dňa vedie insomnia k únave, vyčerpaniu, poruchám koncentrácie a pamäte, zvyšuje napätie, nervozitu, riziko úrazov a pridružených telesných problémov.

Insomnia je porucha spánku charakterizovaná:

Poruchou zaspávania – predĺžené zaspávanie

Prerušovaným spánkom – časté prebúdzanie a následné problémy so zaspatím

Predčasným ranným prebúdzaním – skoré vstávanie

Kombináciou uvedených príznakov – ťažkosti pri zaspávaní večer, časté nočné prebúdzanie a skoré ranné vstávanie

Insomnia – typy, príčiny a rizikové faktory

Podľa dĺžky trvania sa insomnia delí na:

 • Krátkodobú (prechodnú alebo akútnu)– trvá menej ako 4 týždne
 • Chronickú – trvá dlhšie ako 4 týždne

Insomniu ovplyvňuje množstvo rizikových faktorov, vrátane životného štýlu, denného a nočného režimu, stresu a psychickej záťaže, fyzickej námahy, zmeny prostredia a časového pásma. Chorobné príčiny zahŕňajú ochorenia kardiovaskulárneho a dýchacieho systému.

insomnia
Význam insomnie sa dá zhrnúť nasledovne – človek môže pociťovať únavu, vyčerpanosť, dennú ospalosť, emotívnosť, náladovosť, zvýšenú dráždivosť a zníženú motiváciu. Pri práci sa môže zvyšovať sklon k chybám a úrazom, a môžu sa objaviť aj rôzne telesné ťažkosti.

Čo je dobrý spánok?

Spánok je fyziologický stav, ktorý je kľúčový pre regeneráciu a nadobudnutie energie. Jeho nedostatok spôsobuje telesné a duševné ťažkosti.

Spánok je stav, kedy človek vníma svoje okolie v nižšej miere, no jeho metabolizmus a srdce pracujú naďalej. Počas spánku sa:

 • spomaľuje dýchanie
 • znižuje frekvencia srdca a krvný tlak
 • prebieha syntéza bunkových štruktúr
 • organizmus čistí a naberá novú energiu

Dobrý spánok je charakterizovaný niekoľkými faktormi:

Kvalita spánku – kontinuita spánku bez častého prebúdzania a schopnosť rýchlo zaspať po prebudení

Dĺžka spánku – je individuálna, ale väčšina dospelých potrebuje spať 7-9 hodín denne

Fázy spánku – s primeraným pomerom medzi hlbokým spánkom (non-REM) a plytším spánkom (REM)

Fázy spánku

Spánok sa skladá z rôznych fáz, ktoré sa striedajú počas noci.

Hlboký spánok:Známy ako non-REM spánok, je kľúčový pre fyzické zotavenie a naberanie energie. Počas tejto fázy sa telo najviac regeneruje.
Plytký spánok:Známy ako REM spánok, je plytší a charakterizuje ho snívanie. REM je skratka pre Rapid Eye Movement, teda rýchle pohyby očí, ktoré sú typické pre túto fázu.

Non-REM a REM fázy sa striedajú niekoľkokrát počas noci a ich cykly sa dajú zaznamenať pomocou EEG vyšetrenia, ktoré ukazuje rozdiely v elektrickej aktivite centrálneho nervového systému.

Prečo je dobrý spánok dôležitý?

Kvalitný a dobrý spánok má významný vplyv na celkové zdravie a pohodu. Počas spánku dochádza k obnoveniu fyzických a psychických síl, čo je nevyhnutné pre optimálnu funkciu počas dňa. Nedostatok spánku môže viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií, zvýšenému riziku chronických ochorení, ako sú srdcovo-cievne choroby, diabetes a obezita, a môže tiež ovplyvniť náladu, vedúc k zvýšenej úzkosti a depresii.

Ako na dobrý spánok?

 • Dodržiavať pravidelný spánkový režim – chodiť spať a vstávať v rovnakom čase každý deň, aj cez víkendy.
 • Vytvoriť si pokojné prostredie na spanie – uistiť sa, že spálňa je tmavá, tichá a chladná. Používať pohodlný matrac a vankúše.
 • Vyhnúť sa stimulantom pred spaním – obmedziť konzumáciu kofeínu, nikotínu a alkoholu niekoľko hodín pred spaním.
 • Relaxácia pred spaním – praktizovať relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo čítanie.
 • Obmedziť používanie elektronických zariadení – vyhnúť sa používaniu telefónov, tabletov a počítačov aspoň hodinu pred spaním. Modré svetlo môže narušiť spánkový cyklus.
dobrý spánok
Dobrý spánok je nevyhnutný pre fyzické aj duševné zdravie. Dodržiavaním týchto rád si môže človek zlepšiť kvalitu svojho spánku, a tým aj celkovú kvalitu života.

Nemôžem zaspať celú noc – čo robiť?

Niekedy, aj napriek správnej príprave, sa stane, že spánok neprichádza. V takých prípadoch mnohí siahnu po tabletkách na spanie, aby predišli prebdenej noci. Ak sa však chce človek vyhnúť liekom, existuje niekoľko techník, ktoré môžu pomôcť zaspať prirodzenou cestou.

Kontrolované dýchanie

Sústredenie sa na dýchanie je jednou z najlepších metód na upokojenie mysle. Na rozdiel od liekov na spanie sa efekt dýchacích cvičení s opakovaným použitím posilňuje. Ak sa človeku na začiatku nedarí zaspať, nemal by sa vzdávať. Časom sa naučí presunúť celú svoju pozornosť na dýchanie.

Počítanie nádychov a výdychov

Najjednoduchšia technika súvisiaca s dýchaním je počítanie. Môžu sa počítať nádychy a výdychy zvlášť alebo celý cyklus dýchania naraz. Ak človek zistí, že rozmýšľa nad niečím iným, pokojne začne od začiatku.

Metóda 4-7-8

Pokročilejšia metóda na zaspávanie je 4-7-8. Princíp spočíva v tom, že si človek ľahne do pohodlnej polohy a začne dýchať v stanovenom rytme:

 • 4 sekundy nádych
 • 7 sekúnd zadržať dych
 • 8 sekúnd výdych

Tento cyklus by sa mal opakovať štyrikrát a potom sa môže prejsť na počítanie pravidelných nádychov a výdychov. Táto metóda má silný upokojujúci účinok na nervový systém, takže je vhodná iba v bezpečnom prostredí.

Progresívna svalová relaxácia

Po náročnom dni sa človeku za túto metódu poďakuje nielen myseľ, ale aj telo. Princíp spočíva v postupnom uvoľňovaní každého svalu. Stačí si ľahnúť do pohodlnej polohy a sústrediť sa na postupné uvoľňovanie svalov od tváre po nohy.

Meditácia

Meditácia nie je o tom, aby človek sedel dlhé hodiny bez pohybu. Cieľom je dostať pod kontrolu myšlienky a sústrediť sa na prítomný moment. Keď človek leží v posteli, mal by sa zamerať na spomalenie dýchania a zmyslové vnemy.

 • Aké pocity vyvoláva ležanie na matraci?
 • Čo počujem za oknom?

Spomienka na príjemný zážitok

Ďalšou technikou pri probléme „nemôžem zaspať celú noc“ je spomínanie na príjemné zážitky z minulosti. Vybrať si jeden konkrétny moment, počas ktorého sa človek cítil mimoriadne dobre. So zatvorenými očami a pravidelným dýchaním si predstaví všetky detaily z tejto spomienky. Mal by vnímať zvuky, vône, pocity a teplotu vzduchu. Týmto spôsobom odvedie myseľ od rušivých myšlienok.

Počúvanie hudby

Hudba je výborným spôsobom, ako upokojiť myseľ pred spaním. Ak má človek playlist, ktorý v ňom vyvoláva pokoj, mal by si ho pustiť potichu do pozadia. Ak takýto playlist nemá, na internete nájde množstvo hudby určenej na zaspávanie a relaxáciu.

Ideálne podmienky na zaspávanie

Ak má niekto často problém „nemôžem zaspať celú noc“, možno by sa mal zamyslieť nad prostredím, v ktorom spí. Psychika je výrazne ovplyvnená podnetmi z okolia. Treba skontrolovať miestnosť podľa nasledujúceho checklistu:

Kvalitný matrac: Kvalitná podložka na spanie má veľký vplyv na kvalitu spánku.
Tma:Minimalizovať množstvo svetla vstupujúceho do spálne.
Kvalita vzduchu: Udržiavať v spálni správnu vlhkosť a teplotu (16-22 stupňov).
Poriadok:Udržiavať v spálni poriadok, aby sa znížil stres.
Ticho: Zabezpečiť čo najtichšie prostredie.
Vôňa: Používať upokojujúce vône, ako je napríklad levanduľa.
nemôžem zaspať celú noc
Najúčinnejší recept na problém „nemôžem zaspať celú noc“ je veľmi individuálny. Treba si vybrať z uvedených tipov tie, ktoré najviac vyhovujú, a trpezlivo ich skúšať. Zlepšenie spánku môže trvať nejaký čas a len s dôslednosťou sa dosiahnu požadované výsledky.

Babské rady na nespavosť

Nespavosť je problém, s ktorým sa ľudia stretávajú už celé stáročia. Pred nástupom moderných liekov a techník sa naši predkovia spoliehali na overené prírodné metódy a babské rady na nespavosť, ktoré dokázali upokojiť myseľ.

Babská radaPopisPoužitie
Medovka a chmeľMedovka lekárska je známa svojimi upokojujúcimi účinkami a schopnosťou zmierniť psychický stres. Chmeľ má podobné vlastnosti a môže pomôcť s nespavosťou.Zaliať lyžičku sušených listov medovky alebo chmeľu horúcou vodou a nechať lúhovať 10 minút.
Teplé mlieko s medomTeplé mlieko obsahuje aminokyselinu tryptofán, ktorá podporuje produkciu serotonínu a melatonínu, hormónov regulujúcich spánok. Med dodáva nápoju príjemnú chuť a podporuje uvoľnenie.Vypiť šálku pred spaním.
Levanduľový olejLevanduľa má upokojujúce účinky. Pár kvapiek levanduľového oleja môže vytvoriť uvoľňujúcu atmosféru.Pár kvapiek oleja na vankúš alebo do difúzera, prípadne príprava čaju.
Ovsená kašaOvos obsahuje melatonín a komplexné sacharidy, ktoré pomáhajú pri produkcii serotonínu.Zjesť misku teplej ovsenej kaše pred spaním.
Horčíkové kúpeleKúpele s epsomskou soľou (síran horečnatý) pomáhajú uvoľňovať svaly a zmierňovať stres.Pridať dve šálky epsomskej soli do teplého kúpeľa a relaxovať aspoň 20 minút.
Valeriánska koreninaValeriána lekárska má upokojujúce účinky a môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku.Používať vo forme čajov, tinktúr alebo kapsúl podľa pokynov na obale.
Harmančekový čajHarmančekový čaj má jemné sedatívne účinky, ktoré pomáhajú uvoľniť telo aj myseľ.Pravidelné pitie harmančekového čaju pred spaním.
Mandľový olejMasírovanie mandľového oleja na spánkoch alebo chodidlách môže mať upokojujúci účinok. Obsahuje tryptofán a horčík, ktoré podporujú produkciu spánkových hormónov.Masírovať si spánky alebo chodidlá pred spaním.

Tradičné babské rady na nespavosť ponúkajú účinné a prírodné alternatívy k moderným liekom. Kombinácia týchto metód s dobrou spánkovou hygienou môže výrazne zlepšiť kvalitu spánku a pomôcť zaspať rýchlejšie a pokojnejšie.