Tabletka po – skúsenosti, vedľajšie účinky a antikoncepcia bez predpisu

tabletka po

V dnešnej uponáhľanej dobe je dôležité mať pripravené plány aj v prípade neočakávaných udalostí. Jednou z nich môže byť náhly nechránený pohlavný styk a potreba rýchlej antikoncepcie. Tabletky po, ako je Escapelle, ponúkajú možnosť núdzovej antikoncepcie do 5 dní po sexe. Ako efektívne sú? Čo hovoria skúsenosti s tabletkou po?


Obsah článku


Tento článok preskúma recenzie ohľadom tabletky po styku, ako aj to, aká je voľnopredajná antikoncepcia a aké sú vedľajšie účinky tabletky po.

Tabletka po ako núdzová antikoncepcia?

Tabletka po je jednorazovým liekom nazývaným aj núdzová antikoncepcia. Používa sa v prípade nechráneného pohlavného styku na zabránenie nechceného otehotnenia. Táto forma antikoncepcie, ktorá spadá do skupiny liekov ECPS (emergency contraceptive pills), je známa aj ako postkoitálna antikoncepcia, čo znamená ochranu až po pohlavnom styku.

Hlavným zámerom tabletky je zabrániť tehotenstvu v rozmedzí 72 až 120 hodín po pohlavnom styku (časový rámec sa líši podľa konkrétneho produktu). Použitie tejto núdzovej antikoncepcie nastáva v situáciách, kedy zlyhala bežná antikoncepčná metóda alebo nedošlo k použitiu žiadnej antikoncepčnej metódy.

Tabletku po nemožno považovať za náhradu bežnej antikoncepčnej metódy, a preto sa neodporúča jej pravidelné užívanie kvôli zdravotným rizikám.

Je dostupná voľnopredajne v lekárni a nevyžaduje lekársky predpis. Odporúča sa užiť ju čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku. V balení býva len 1 alebo 2 tablety, ktoré sa požijú s dostatočným množstvom vody.

tabletka po
V deň užitia núdzovej antikoncepcie sa odporúča kľudový režim. Treba ju užiť čo najskôr po nechránenom sexe. Môže sa použiť v prípadoch, keď zlyhala bežná antikoncepčná metóda, pri chybách v užívaní antikoncepcie alebo v prípade užívania liekov, ktoré môžu znížiť účinnosť antikoncepcie.

Tabletka proti otehotneniu – účinnosť

Využitie tabletky proti otehotneniu do 24 hodín od nechráneného pohlavného styku zaručuje účinnosť až 99 %. Táto vysoká úroveň účinnosti je významná, avšak 1 % žien, hoci užívajú túto núdzovú antikoncepčnú tabletu správne a včas, napriek tomu otehotnie.

Ak sa užije neskôr, ako do 72 hodín, účinnosť tabletky proti otehotneniu sa postupne znižuje. Optimálna účinnosť sa dosahuje pri užití do 24 hodín od nechráneného pohlavného styku.

Stopercentná účinnosť nie je dosiahnuteľná, pretože v prípade, že došlo k uvoľneniu vajíčka z vaječníka a k oplodneniu vajíčka pred užitím tabletky, tá stráca svoju funkčnosť. Neodporúča sa užiť tabletku proti otehotneniu, ak žena trpí alergiou na hormón levonorgestrel.

Účinnosť sa postupne znižuje na približne:

  • 85 % pri užití od 25 do 48 hodín
  • 58 % pri užití od 49 do 72 hodín

Plán B tableta – princíp mechanizmu

Plán B tableta predstavuje jednorázovú núdzovú možnosť s vysokou dávkou hormónu progestínu, levonorgestrelu. Tento hormón účinne bráni uvoľneniu vajíčka z vaječníka ženy, čím sa zabraňuje možnému oplodneniu pohlavnou bunkou spermií a následnému vzniku tehotenstva.

Každá dávka plánu B tablety obsahuje približne desaťnásobne vyššiu koncentráciu hormónu v porovnaní s bežnou antikoncepčnou tabletkou.

  • Tabletka po nie je potratovou tabletkou a neovplyvňuje už existujúce tehotenstvo. Nebráni implantácii oplodneného vajíčka v maternici a nezasahuje do procesu tehotenstva.
  • Plán B tableta neposkytuje ochranu pred HIV alebo inými sexuálne prenosnými chorobami.

K dispozícii je tiež tableta s účinnou dobou do 120 hodín od nechráneného pohlavného styku, ktorá obsahuje účinnú látku – ulipristalacetát.

Tabletka proti otehotneniu do 120 hodín – EllaOne

EllaOne je liek obsahujúci účinnú látku ulipristalacetát, ktorý slúži ako núdzová antikoncepcia do 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku. Jeho cieľom je zabrániť tehotenstvu v prípade zlyhania bežnej antikoncepčnej metódy alebo nechráneného sexuálneho styku.

Dávka lieku pozostáva z jednej tablety, ktorá by mala byť užitá čo najskôr, ideálne však do 120 hodín po nechránenom pohlavnom styku. V prípade vracania do troch hodín od užitia tabletky sa odporúča užiť ďalšiu tabletu.

EllaOne tabletka po styku do 5 dní je vhodná pre plodné ženy, vrátane dospievajúcich, avšak nie je určená pre neplnoleté dievčatá. Tabletka proti otehotneniu do 120 hodín sa užíva vcelku s tekutinou nezávisle od jedla a môže byť použitá kedykoľvek počas menštruačného cyklu.

Tabletka proti otehotneniu do 120 hodín
EllaOne tabletka po styku do 5 dní je účinným riešením v prípade núdze, no je nevyhnutné používať spoľahlivú antikoncepčnú metódu až do ďalšej menštruácie. Pred užitím tohto lieku sa odporúča konzultácia s lekárom alebo farmaceutom.

Escapelle skúsenosti a recenzie

Na internetových diskusiách a fórach sa často človek stretáva so zdieľaním skúseností žien a dokonca aj mužov s použitím Escapelle a podobných produktov. Tieto skúsenosti poskytujú pohľad z prvej ruky na účinnosť a vedľajšie účinky Escapelle.

Na základe recenzií s Escapelle sa väčšinou sa potvrdzuje, že je obľúbená najmä u mladších žien, ktoré po nechránenom pohlavnom styku hľadajú rýchle a spoľahlivé riešenie. Skúsenosti naznačujú, že účinnosť Escapelle v praxi je zvyčajne v súlade s tým, čo deklaruje výrobca.

Pre dosiahnutie maximálnej účinnosti sa odporúča užitie do 24 hodín, pričom môže pomôcť, avšak s menšou istotou.

Vedľajšie účinky Escapelle sú individuálne a môžu sa líšiť. Niektoré ženy podľa skúseností s Escapelle môžu zažiť len mierne nepríjemnosti, ako je bolesť hlavy či nevoľnosť, zatiaľ čo iné môžu pocítiť silnejšie príznaky.

Ako viem, že Escapelle zabrala?

Úspešný účinok tabletky proti otehotneniu Escapelle je možné overiť len čakaním na najbližšiu menštruáciu. Cyklus sa môže vplyvom tabletky po omeškať o maximálne päť dní, avšak v prípade, že sa menštruácia nedostaví ani päť dní po pôvodnom termíne, odporúča sa vyhľadať lekára, pretože mohlo potenciálne dôjsť k otehotneniu.

Zhrnutie skúseností s Escapelle

Záverečné zhodnotenie Escapelle je pozitívne. Pre mnohé ženy predstavuje spoľahlivú voľbu v prípade núdzovej antikoncepcie. Mnohé Escapelle recenzie uvádzajú podobné vedľajšie účinky, ako sa uvádzajú vo výskume a skúsenostiach. Dostupnosť v lekárniach je dobrá a použitie je relatívne jednoduché. Avšak, treba byť obozretný a dodržiavať odporúčané postupy.

Dr. Max a tabletka po

V Dr. Max sú v ponuke tieto tabletky po:

NázovPopisCena
Apreg 1,5 mg tabletyObsahuje liečivo levonorgestrel a patrí medzi tzv. postkoitálne (núdzové) antikoncepcie. Účinné je, ak sa užije v priebehu 72 hodín (ideálne však do 12 hodín) po nechránenom pohlavnom styku.23,99 €
EscapelleÚčinná núdzová antikoncepcia, ktorá zabráni otehotneniu, ak je užitá do 72 hodín (3 dni) po nechránenom pohlavnom styku. Nie je vhodné pre ženy mladšie ako 16 rokov.20,89 €
Navela 1,5 mgNúdzová antikoncepcia známa aj ako „tabletka po“, ktorá zabráni neplánovanému otehotneniu, ak sa užije do 72 hodín (3 dni) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní zvyčajnej antikoncepčnej metódy.11,39 €
EllaOne 30 mg filmom obalená tabletaObsahuje látku ulipristalacetát a je núdzovou antikoncepciou účinnou do 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku.21,99 €

Tieto núdzové tabletky po v Dr. Max poskytujú možnosť ochrany pred tehotenstvom v prípade nechráneného pohlavného styku alebo zlyhania zvyčajnej antikoncepčnej metódy. Pred ich použitím sa odporúča konzultácia s lekárom lekárom.

Tabletka po a vedľajšie účinky

Výrobcovia zastávajú názor, že tabletku po nie je vhodné používať pravidelne a dlhodobo. Opakovanie užitia tabletky po viackrát v rámci toho istého menštruačného cyklu môže narušiť priebeh menštruácie u ženy.

Žena by mala zvážiť užitie tabletky po ak ešte nedosiahla vek 18 rokov, a ak si nie je istá, či trpí alergiou na hormón levonorgestrel alebo ak má vážne zdravotné problémy, ako je riziko žilnej trombózy, poruchy pečene alebo nádorové ochorenie.

Vzhľadom na vysokú dávku hormónu v tablete po sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

Mierna bolesť v podbrušku

Bolesť hlavy, vrátane migrény

Zvýšená únava

Nevoľnosť až pocit na zvracanie

Zmeny nálady a úzkosť

Zmeny v dĺžke a povaha nasledujúcej menštruácie

Žena by mala vyhľadať lekársku pomoc, ak:

  • Jej nasledujúca menštruácia mešká viac ako 5 dní
  • Jej nasledujúca menštruácia je nezvyčajná
  • Pociťuje náhlu alebo neobvyklú bolesť v spodnej časti brucha
  • Má obavy o svoje zdravie alebo o použitú antikoncepciu

Tabletka po styku recenzie a skúsenosti

Núdzová antikoncepcia, známa aj ako tableta po, je stále častejšou voľbou žien na Slovensku, vrátane tých vo veku 15 rokov. Avšak, mnohí odborníci varujú, že ide o hormonálnu bombu, ktorá môže mať nebezpečné následky pri pravidelnom užívaní.

Existujú dva druhy tejto tabletky, ktorých cena sa pohybuje okolo 20 eur. Prvý druh sa užíva do 48 hodín a druhý do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku. Spoľahlivosť týchto tabliet závisí od času užitia, rozhodne však nie je stopercentná.

Časté užívanie núdzovej antikoncepcie môže mať negatívny vplyv na organizmus kvôli vysokému obsahu hormónov. Preto sa odporúča radšej zvoliť pravidelnú antikoncepciu.

Diskusie na internetových fórach často zdôrazňujú účinnosť tabletky po styku, avšak niektoré recenzie poukazujú na vedľajšie účinky, ako sú menštruačné poruchy, bolesti hlavy či zmeny nálad. Táto forma antikoncepcie neznamená potrat, len bráni ovulácii a teda nenaväzuje na existujúce tehotenstvo.

Voľnopredajná antikoncepcia bez predpisu

Americká agentúra pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválila predaj prvej voľnopredajnej antikoncepcie bez predpisu v USA – Opill. Má byť užívaná raz denne. Výrobca, írska spoločnosť Perrigo uviedla produkt na trh v Spojených štátoch začiatkom roku 2024.

Táto forma voľnopredajnej antikoncepcie bez predpisu je voľne dostupná v lekárňach, obchodoch s potravinami, supermarketoch a na internete v USA bez vekového obmedzenia. Hormonálne tabletky sú dlhodobo najobľúbenejšou formou antikoncepcie v USA, pričom desiatky miliónov žien ich užívajú od 60. rokov 20. storočia. Doteraz boli však dostupné iba na lekársky predpis.

Lekárske združenia a organizácie zamerané na ochranu zdravia žien dlhodobo podporujú širší prístup k antikoncepcii. Upozorňujú na to, že približne 45 percent z celkového počtu tehotenstiev v USA ročne je neplánovaných. Ťažkosti pri získavaní antikoncepcie na predpis môžu byť prekážkou najmä pre teenagerky a ženy s nízkymi príjmami alebo inej etnickej príslušnosti.

Voľnopredajná antikoncepcia bez predpisu
Konečný počet žien, ktoré sa skutočne dostanú k tomuto produktu, závisí aj od jeho ceny. Väčšina antikoncepčných tabletiek dostupných v súčasnosti stojí medzi 15 a 30 dolármi mesačne, s výnimkou príspevku od poisťovní.

Koľko dní po ovulácii môžem otehotnieť?

Počas menštruačného cyklu existuje obdobie, kedy je pravdepodobnosť tehotenstva vyššia a obdobie, kedy je táto pravdepodobnosť nižšia.

Deň cykluŠtádiumPlodnosť
1-7MenštruáciaNajnižšia šanca na otehotnenie
8-9Po menštruáciiExistuje šanca na otehotnenie
10-14Ovulačné obdobieNajväčšia pravdepodobnosť otehotnenia – plodné dni
15-16Post-ovulačné obdobieExistuje šanca na otehotnenie
17-28Zhrubnutie sliznice materniceNízka pravdepodobnosť tehotenstva

Žena má najväčšiu šancu na otehotnenie v období okolo ovulácie, teda od 10. do 14. dňa cyklu. To znamená, že ak chce zvýšiť pravdepodobnosť počatia, mala by mať nechránený pohlavný styk 2 až 3 dni pred ovuláciou a aj počas nej. Pohlavný styk v týchto dňoch môže zvýšiť šancu na počatie o 20 až 30 percent.

Na otázku koľko dní po ovulácii môžem otehotnieť je odpoveď – približne 12 hodín. Spermie však v ženskom tele dokážu prežiť až 5 dní, takže otehotnieť je možné aj po pohlavnom styku 4-5 dní pred ovuláciou a 1 deň po ovulácii.

Pravdepodobnosť otehotnenia je však najvyššia v deň ovulácie a 1-2 dni pred ňou. V tomto období je tzv. plodné okno.

Pravdepodobnosť otehotnenia pri nechránenom styku

Oplodnenie môže nastať v akomkoľvek štádiu menštruačného cyklu, pričom pravdepodobnosť otehotnenia pri nechránenom styku sa v jednotlivých obdobiach výrazne líši. Menštruácia a ovulácia sú v mnohých prípadoch spojené, ich cykly však môžu byť aj nezávislé. To znamená, že menštruácia môže byť oneskorená, avšak ovulácia môže prebiehať predčasne alebo naopak.

V niektorých prípadoch je možné otehotnieť počas menštruácie a niekoľko dní po nej, hoci pokusy o výpočet dní ovulácie tehotenskou kalkulačkou nemusia vždy presne určiť pravdepodobnosť oplodnenia. Okrem toho počas menštruácie môže byť vnútorná výstelka maternice odhalená a zvýšiť riziko pohlavne prenosných infekcií.

Stabilný menštruačný cyklus umožňuje určiť obdobie s najnižšou pravdepodobnosťou otehotnenia, aj v prípade nechráneného pohlavného styku. Deň ovulácie možno určiť pomocou kalendára a špeciálneho testu na potvrdenie ovulácie. Je dôležité si však uvedomiť, že spermie sú schopné prežiť v tele ženy až 5-7 dní.

Obdobie plodnosti, kedy je pravdepodobnosť otehotnenia vyššia, je približne od 5 dní pred ovuláciou až do 1,5 dňa po nej. Zvyšok menštruačného cyklu je považovaný za relatívne bezpečné obdobie, pokiaľ ide o otehotnenie. Napriek tomu, že existujú dni s nižšou pravdepodobnosťou otehotnenia, je možné otehotnieť kedykoľvek počas cyklu.

Pravdepodobnosť otehotnenia pri nechránenom styku sa pohybuje od 15 % do 30 % za 1 menštruačný cyklus a môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, ako sú zdravotný stav, vek, kvalita spermií a temperament partnerov.