Nočné svrbenie tela – príčiny, čo pomáha?

nočné svrbenie tela

Nočné svrbenie tela je často frustrujúcim a rušivým javom, ktorý môže ovplyvniť kvalitu spánku a celkový životný komfort. Je to symptóm, ktorý môže mať mnoho príčin, vrátane dermatologických, alergických, emocionálnych a psychologických faktorov. Či už ide o svrbenie celého tela v noci, alebo konkrétne svrbenie nôh, chrbta či chodidiel, každý prípad vyžaduje individuálny prístup.


Obsah článku


Jednou z kľúčových otázok, ktorá sa často vynára pri nočnom svrbení tela, je, či je to len symptóm dočasného podnetu alebo hlbšieho zdravotného problému. Ďalším dôležitým hľadiskom je, či sa svrbenie vyskytuje len pri kontakte s konkrétnymi látkami alebo je prítomné neustále.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE

Nočné svrbenie tela, nazývané aj nočný pruritus, ovplyvňuje mnoho ľudí a môže byť dôsledkom rôznych faktorov, ako sú suchá pokožka, alergie, vplyv teploty a napadnutie hmyzom.

Neurologické faktory ako nervová aktivita, stres a neuropatické svrbenie môžu prispievať k večernému svrbeniu tela.

Medzi to, čo pomáha na svrbenie, patrí hydratácia kože, chladivé obklady, mentolové produkty, antihistaminiká proti svrbeniu, ovsené kúpele a zníženie stresu.

Nočné svrbenie tela a bežné príčiny

Nočné svrbenie tela, nazývané aj nočný pruritus, je častým, avšak zároveň mätúcim problémom, ktorý ovplyvňuje mnoho ľudí. Tento jav sa často zdá byť intenzívnejší v noci, čo môže spôsobiť frustráciu a narušiť kvalitu spánku a každodenný život. Identifikácia príčin nočného svrbenia tela predstavuje účinné zvládanie tohto javu.

Fyziológia kožeKoža, ako najväčší orgán tela, hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní cirkadiánnych rytmov. Tieto rytmické procesy ovplyvňujú regeneráciu buniek a obnovu kožnej bariéry, ktoré sú najaktívnejšie v noci. Táto nočná aktivita môže prispievať k zvýšenej citlivosti pokožky a pocitom svrbenia.
MelatonínMelatonín, hormón spojený s reguláciou spánku, zohráva dôležitú úlohu aj v zdraví pokožky. Jeho produkcia dosahuje vrchol v noci, čo môže ovplyvniť citlivosť pokožky a vnímanie nočného svrbenia tela. Komplexná interakcia medzi týmto hormónom a kožnými bunkami môže prispieť k nočným ťažkostiam.
Vplyv teploty a vlhkostiZmeny teploty a vlhkosti v noci majú významný dopad na pokožku. Nižšia vlhkosť môže spôsobovať vysušovanie pokožky, zatiaľ čo pokles teploty môže ovplyvniť vnímanie svrbenia.
Suchá pokožka (xeróza)Starnutie, návyky pri kúpaní a určité prípravky na starostlivosť o pokožku môžu zvyšovať suchosť pokožky a spôsobovať nočné svrbenie.
Alergie a dráždivé látkyMateriály ako vlna alebo syntetické vlákna v posteľnej bielizni a niektoré prípravky na starostlivosť o pokožku môžu vyvolať alergické reakcie, čo môže viesť k nočnému svrbeniu tela.
Poruchy kožeEkzém, psofáza, zákožka svrabová a dermatitída herpetiformis sú len niektoré z kožných ochorení, ktoré môžu byť sprevádzané nočným svrbením tela.
Uštipnutie hmyzomPrítomnosť posteľných švábov a roztočov v posteli môže spôsobiť taktiež nočné nepohodlie a svrbenie.
Nočné svrbenie tela
Nočné svrbenie tela môže byť dôsledkom rôznych faktorov, ktoré zahŕňajú suchú pokožku, alergie, vplyv teploty a dokonca aj napadnutie hmyzom. Tieto príčiny môžu spôsobiť nepríjemné pocity a ovplyvniť kvalitu spánku.

Vplyv neurologických faktorov na večerné svrbenie

Večerné svrbenie tela, či už je spôsobené fyziologickými faktormi alebo zdravotnými podmienkami, je častým a mätúcim problémom, ktorý ovplyvňuje mnoho ľudí. Aké sú neurologické a fyziologické faktory, ktoré môžu prispievať k večernému svrbeniu?

 • Nervová aktivita: Zmeny teploty kože a prietoku krvi počas noci môžu podnecovať nervové zakončenia, čo zvyšuje pravdepodobnosť nočného svrbenia. Tento jav zdôrazňuje úzku väzbu medzi nervovými podnetmi a prejavmi svrbenia v noci.
 • Stres: Stres a úzkosť môžu mať negatívny vplyv na stav kože a zhoršiť existujúce kožné ochorenia, čo môže viesť k intenzívnejšiemu večernému svrbeniu.
 • Neuropatické svrbenie a syndróm nepokojných nôh: Niektoré zdravotné stavy, ako je neuropatické svrbenie a syndróm nepokojných nôh, môžu prispievať k nočným kožným ťažkostiam, čo spôsobuje ďalšie nepríjemné pocity počas spánku.
 • Lieky: Určité lieky, napríklad niektoré antidepresíva a antihistaminiká, môžu spôsobovať suchú pokožku alebo priamo vyvolávať večerné svrbenie.

Ochorenia pečene a obličiek, ako aj diabetes a menopauza, môžu mať významný vplyv na stav kože. Tieto zdravotné stavy môžu spôsobiť suchosť pokožky a zvýšiť pravdepodobnosť večerného svrbenia.

Svrbenie celého tela – jednotlivé časti

Keď telo svrbí, zriedka sa to dá ignorovať. Mnohokrát človek ani neuvažuje nad príčinami tohto nepohodlia. Avšak, svrbenie celého tela môže odhaliť o zdravotnom stave viac, než by si myslel. Najmä ak sa objavuje na týchto ôsmich častiach tela:

Časť telaPríčiny svrbeniaLiečba
Svrbenie hlavyLupiny, ekzém, seboroická dermatitída, psoriáza, vši, nevhodný šampón alebo kondicionérŠampóny proti lupinám, antifungálne lieky
Svrbenie nôhSuchá koža, atletická noha, ekzém, kontaktná dermatitída, svrab, cukrovka, ochorenie pečene a obličiekAntifungálne lieky, kortikosteroidy
Svrbivý jazykAlergén, afty v ústach, fajčenieVypláchnutie úst, antihistaminiká
Svrbenie genitáliíDráždivé látky, infekcie, menopauza, sexuálne prenosné ochorenia, cukrovka, psoriáza, rakovinaLokálne krémy, špecifická liečba daného ochorenia
Svrbenie v oblasti konečníkaSyndróm dráždivého čreva, zápcha, hemoroidy, červy, cukrovka, zlyhanie obličiek, hyperaktívna štítna žľazaLekárska pomoc, špecifická liečba
Svrbenie v oblasti pŕsPodprsenka, ekzém, psoriáza, rakovina prsníkovKrémy, lekárska diagnostika
Svrbenie tváreSuchá pokožka, kožné ochorenia, starnutie, uštipnutie hmyzomHydratačné krémy, špecifická liečba
Svrbenie nosaAlergia, prechladnutie, zápal prínosových dutín, nádorAntihistaminiká, liečba infekcií, lekárska konzultácia
svrbenie celého tela
Vždy treba brať svrbenie celého tela vážne a nebagatelizovať ho. Môže byť príznakom vážneho zdravotného problému.

Svrbenie nôh v noci

Svrbenie nôh v noci je častým problémom, ktorý môže viesť k narušenému spánku a frustrácii. Existuje niekoľko možných príčin tohto nepohodlia, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od individuálnych faktorov, ako je zdravotný stav a životný štýl jednotlivca.

Možné príčiny svrbenia nôh v noci

 • Atletická noha: Tento stav, charakterizovaný začervenaním, praskaním kože a odlupovaním, často spôsobuje hubové infekcie. Je častejší u športovcov a môže byť dôsledkom nosenia nepriedušnej obuvi.
 • Suchá koža: S vekom sa schopnosť kože udržať vlhkosť zhoršuje, čo vedie k suchej koži.
 • Ekzémy a psoriáza: Tieto kožné ochorenia môžu byť sprevádzané svrbením na nohách aj na iných častiach tela.
 • Iné zdravotné problémy: Svrbenie nohy v noci môže byť tiež dôsledkom neuropatie spojenej s diabetom alebo ochorením pečene. Vtedy treba nájsť ten najlepší liek na pečeň a obrátiť sa na lekára.

Čo pomáha na svrbenie nôh

Pri otázke, čo pomáha na svrbenie nôh je odpoveď jasná. Pravidelné používanie hydratačného krému a produktov s mentolom môže pomôcť zmierňovať nepohodlie. Treba zvládať stres a úzkosť, pretože tieto faktory môžu prispieť k zintenzívneniu svrbenia nôh v noci.

Svrbenie chodidiel – čo ho spôsobuje?

Svrbenie chodidiel zo spodnej strany je nepríjemným problémom, ktorý môže spôsobiť výrazné nepohodlie. Tento špecifický symptóm môže byť dôsledkom niekoľkých rôznych faktorov, najčastejšie sa však spája s kožnými ochoreniami a plesňovými infekciami.

Možné príčiny svrbenia chodidiel

 • Pleseň na nohách (mykóza): Mykóza je infekcia spôsobená hubami a kvasinkami, ktoré sa bežne vyskytujú na koži. Keď sa premnožia, môžu spôsobiť svrbenie chodidiel a ďalšie nepohodlie.
 • Nedostatočná hygiena a suchá pokožka: Zanedbanie starostlivosti o chodidlá a vysušená koža môžu tiež spôsobiť svrbenie.
 • Kožné ochorenia: Psoriáza a ekzém sú časté ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť aj chodidlá a spôsobiť svrbenie.
 • Nedostatok minerálov a zápal periférnych nervov: Niektoré zdravotné stavy, ako je cukrovka a ateroskleróza, môžu tiež prispievať k svrbeniu chodidiel.

Mykóza – príčina a prenášanie

Mykóza je plesňová infekcia, ktorú spôsobujú huby a kvasinky. Tieto organizmy sa môžu na koži množiť v teplom a vlhkom prostredí, čo často zahŕňa letné obdobie a nosenie uzavretých topánok. Mykóza sa prenáša jednoducho kontaktom s infikovanou plochou, ako sú verejné sprchy alebo spoločná obuv. Okrem svrbenia môžu príznaky mykózy zahŕňať pálenie, šupinatú pokožku a červené fľaky.

Liečba svrbenia chodidiel

Voľnopredajné antimykotiká obsahujúce látku klotrimazol sú často prvou voľbou. Tieto krémy a spreje sa aplikujú priamo na postihnuté oblasti a môžu pomôcť zbaviť sa svrbenia chodidiel.

svrbenie chodidiel
Udržiavanie čistých a suchých nôh, vyhýbanie sa úzkej a nepriedušnej obuvi a pravidelná starostlivosť o kožu môžu tiež pomôcť zabrániť opakovaniu mykózy a svrbenia. chodidiel.

Krém na svrbenie nôh

Na liečbu tohto nepohodlia existuje niekoľko možností, vrátane použitia rôznych krémov a mastí. Tu je prehľad niektorých z nich:

 • Dapis gél: Tento gél je určený na miestne použitie a môže pomôcť upokojiť podráždenú kožu a zmierniť svrbenie nôh
 • Psilobalzam: Ďalšíkrém na svrbenie nôh určený na lokálnu aplikáciu, ktorý má upokojujúce vlastnosti.
 • Fenistil: Tento gél je známy svojimi antialergickými účinkami a môže byť účinný pri liečbe svrbenia spôsobeného rôznymi faktormi.
 • BEPANTHEN Sensiderm krém: Ďalší možný krém na svrbenie nôh, ktorý môže pomôcť zmierniť podráždenie a svrbenie kože.

Použitie krémov na svrbenie nôh môže byť užitočnou súčasťou liečby, no je to len dočasné riešenie.

Svrbenie chrbta

Kožné ochoreniaEkzémy, lupienka, a kontaktná dermatitída sú častými príčinami svrbenia chrbta. Zápalové zmeny na koži môžu spôsobiť svrbenie, rovnako ako reakcia na niektoré látky, s ktorými koža prichádza do styku.
Vonkajšie faktoryExpozícia určitým chemikáliám, ako sú pracie prostriedky, mydlá, kozmetika, alebo niektoré materiály použité pri výrobe oblečenia, môžu vyvolať svrbenie chrbta. Nadmerné potenie alebo dlhodobé nosenie tesného oblečenia môže tiež dráždiť kožu. Oplatí sa prejsť na prírodný deodorant.
Vnútorné stavyProblémy s pečeňou, obličkami, štítnou žľazou, hormonálne zmeny počas tehotenstva alebo menopauzy, a niektoré formy rakoviny môžu spôsobiť svrbenie chrbta.
DiagnostikaNa určenie presnej príčiny svrbenia chrbta treba vyhľadať lekársku pomoc. Lekár môže vykonať kožné testy, krvné testy, alebo ďalšie vyšetrenia, ako je biopsia kože, na identifikáciu príčiny svrbenia.
Domáca liečbaNa zmiernenie svrbenia chrbta v domácich podmienkach sa dajú použiť hydratačné krémy, masti s obsahom aloe vera alebo kyseliny hyalurónovej, chladné obklady, alebo kúpele s ovsenými vločkami.
Lekárska starostlivosťLekár môže predpísať lieky, ako sú kortikosteroidy alebo antihistaminiká, v závislosti od príčiny svrbenia chrbta.

Svrbenie rúk – ako ho liečiť?

PríčinaPopisOdporúčané produkty
Ekzém a psoriázaKožné ochorenia, ktoré spôsobujú začervenanie, suchosť a pľuzgieriky na rukách– BIODERMA Atoderm krém na ruky a nechty 50 ml
– Eucerin AtopiControl krém na ruky pre suchú pokožku 75 ml
– ALLERGIKA HEBKÝ KRÉM NA RUKY
AlergieReakcie na rôzne alergény môžu spôsobiť svrbenie a pálenie rúk– PSILO-BALSAM gél 20 g
– Zodac 10 mg 7 flm tabliet
– Dasseltino 5 mg 10 tabliet
MykózaPlesňové ochorenie, ktoré sa prejavuje aj na dlaniach– CANESTEN krém 20 g
– Dasseltino 5 mg 10 tabliet
– Fungicidin Léčiva masť 10 g
– Mycogel BIORGA čistiaci penivý gél 150 ml
Vážne ochoreniaSignál možných závažných stavov ako cirhóza pečene alebo cukrovka– Vyžaduje lekársku pomoc a liečbu pod dohľadom lekára
Syndróm karpálneho tunelaStlačenie nervu v dlani, ktoré sprevádza svrbenie rúk a necitlivosť– KARPAL AKUT 50 ml
– KARPALex CBD emulzia 30 ml

Svrbenie kože na krku

Svrbenie kože na krku môže byť taktiež spôsobené rôznymi faktormi, vrátane atopického ekzému. Tento typ ekzému má rôzne prejavy, najmä v oblasti tváre a krku. Medzi ne patrí:

 • Odlíčenie okolo očí: Niekedy sa u ľudí s atopickou dermatitídou objavujú ryhy v koži pod dolnými viečkami, čo sa nazýva Dennie-Morganove línie. Tieto ryhy vznikajú následkom opuchu.
 • Hyperpigmentácia viečok: V oblasti očí môže dôjsť k tmavnutiu kože viečok, čo sa nazýva hyperpigmentácia. Tieto oblasti kože bývajú tmavšie ako ich okolie.
 • Hertogovo znamenie: Ide o preriedenie obočia v jeho vonkajšej časti, ktoré sa môže vyskytnúť v oblasti tváre a krku.
 • Zapálenie ústnych kútikov: V okolí úst môže dôjsť k zapáleniu ústnych kútikov, nazývanému perléche.
 • „Špinavý krk“: Tento jav sa prejavuje zafarbením kože na krku dohneda, pripomínajúc, že nie je umytá. Môže sa vyskytovať najmä vpredu a na stranách krku. A taktiež to sprevádza svrbenie kože na krku.

Čo pomáha na svrbenie – krém proti svrbeniu pokožky

Keď koža svrbí, väčšinou sa človek automaticky snaží poškriabať postihnuté miesto. Tento reflex môže poskytnúť dočasnú úľavu, aj keď nevyrieši samotnú príčinu svrbenia. Krátkodobé zmiernenie sprevádza len mierna úľava a škrabanie neprináša žiadne dlhodobé výhody.

Lekári naliehavo odporúčajú vyhnúť sa škrabaniu postihnutých miest, aby sa predišlo riziku infekcie a možnému zhoršeniu stavu. Pre spoľahlivejšie zmierňovanie svrbenia tela sú najúčinnejšie krémy alebo masti, najmä tie, ktoré obsahujú antihistaminiká.

Čo teda pomáha na svrbenie? Aké sú najlepšie krémy proti svrbeniu pokožky?

 • Hydrokortizón: Dermálna masť obsahujúca hydrokortizónacetát, ktorý patrí do skupiny liekov na liečbu zápalových a alergických kožných ochorení. Môže účinne zmierňovať svrbenie a zápal kože.
 • Psilo-Balsam: Dermálny gél, ktorý je účinný proti alergickým reakciám a svrbivým prejavom pokožky. Používa sa na liečbu rôznych kožných podráždení.
 • MedPharma octanový gél natural: Obsahuje okrem octanu aj extrakty skorocelu, medovky a eukalyptovej silice. Jeho chladivý účinok môže účinne zmierňovať svrbenie a podráždenie pokožky.
 • Linola Radio-Derm: Chladivý krém proti svrbeniu pokožky s nízkym obsahom lipidov, ktorý poskytuje rýchlu úľavu od svrbenia.
 • Ichthyo care masť 4 %: Obsahuje biely ichtamol a slúži ako prostriedok následnej starostlivosti o pokožku po rôznych kožných podráždeniach.
 • Rosen Pharma NeoPhytiol: Masť určená na starostlivosť o pokožku s prejavmi ekzému, zaparenín a ďalších kožných ochorení.
 • Imunoglukan P4H krém: Krém určený na regeneráciu, ochranu a udržiavanie zdravej pokožky.
 • Cannaderm ukľudňujúci Krém s pH 4,7: Krém proti svrbeniu pokožky s rýchlym a účinným hydratačným účinkom, ktorý obmedzuje výskyt suchých, drsných miest na pokožke.

Svrbiaca pokožka a TOP kozmetika

Pre ľudí, ktorí trpia tsvrbiacou pokožkou treba nájsť účinné riešenie. Tu je rebríček piatich najlepších kozmetických prípravkov, ktoré pomáhajú uľaviť od svrbenia a podráždenia pokožky.

Názov produktuHlavné výhodyNevýhody
Saint Éternité, prírodná konopná masť na svrbiacu pokožku a ekzém– Zníženie svrbenia
– Upokojuje podráždenia
– Hydratácia pokožky
– Prírodné zloženie
– Príjemná vôňa
– Dostupná len vo vybraných obchodoch
Bepanthen, Sensiderm, krém na podráždenie pokožky– Neobsahuje steroidy
– Určený aj pre deti
– Podporuje hojenie kožných lézií
– Veľmi hustá konzistencia
– Biela pokožka
– Cena
CutisHelp, konopná masť na noc– Dobré zloženie
– Zabraňuje svrbeniu a odlupovaniu pokožky
– Hydratuje a chráni pokožku
– Farbí pokožku na zeleno
– Ťažko sa umýva
– Cena
Ederix, vyrovnanosť pre pokožku, krém pre problematickú pleť– Účinný proti suchote, psoriáze a ekzému
– Upokojuje podráždenie
– Regeneruje a vyživuje pokožku
– Krátkodobý hydratačný účinok
– Zanecháva mastný film na pokožke
– Nepríjemný zápach
Mediderm krém, krém na starostlivosť o problematickú pleť– Znížuje psoriatické stavy
– Intenzívne hydratuje
– Dostupný vo viacerých kapacitách
– Vstrebáva sa veľmi pomaly
– Nepríjemný zápach
– Obsahuje parafín, ktorý môže upchávať póry

Antihistaminiká proti svrbeniu – lieky na svrbenie tela

Antihistaminiká predstavujú lieky určené na liečbu rôznych alergických prejavov, vrátane svrbenia, ktoré môže sprevádzať alergické reakcie. Ich hlavným mechanizmom účinku je blokovanie účinkov histamínu, chemického mediátora zodpovedného za väčšinu príznakov alergií, vrátane svrbenia, začervenania a opuchu kože.

Tieto lieky na svrbenie tela pomáhajú znížiť intenzitu svrbenia tým, že blokujú účinky histamínu na nervové receptory v koži. Tým zabezpečujú dočasnú úľavu od nepríjemného pocitu svrbenia.

Medzi najčastejšie antihistaminiká proti svrbeniu patria:

 • Zyrtec (cetirizín)
 • Analergin (cetirizín)
 • Zodac (cetirizín)
 • Alerid (loratadín)
 • Claritine (loratadín)
 • Analergin Neo (cetirizín)
 • Dasmini (levocetirizín)
 • Desloratadin Xantis (desloratadín)
 • Zenaro (levocetirizín)
antihistaminiká proti svrbeniu
Tieto lieky na svrbenie tela sú dostupné vo forme tabliet, kapsúl, kvapiek alebo poréznych tabliet a ich účinok sa môže líšiť v závislosti od individuálnych faktorov a závažnosti príznakov.

Svrbenie tela a fórum

Pre mnohých ľudí, ktorí trpia svrbením tela, sa stáva útočiskom internetové fórum, kde môžu zdieľať svoje skúsenosti a hľadať pomoc. Jedným z takýchto miest je fórum na stránkach ako modrý koník, zdravie.sk alebo primar.sme.sk. Tieto platformy poskytujú priestor na diskusiu a výmenu informácií medzi ľuďmi, ktorí zažívajú podobné ťažkosti.

Fórum a svrbenie tela často predstavuje priestor, kde užívatelia zdieľajú svoje príbehy o týchto ťažkostiach a hľadajú rady od ostatných členov. Diskusie sa týkajú rôznych tém, ako osvedčené domáce lieky, účinné kozmetické produkty, alebo odporúčania odborníkov. Ľudia sa tam navzájom podporujú a poskytujú si nádej a pohľad z prvej ruky na to, ako sa vysporiadať so svrbením kože.