Slabá menštruácia – príčiny, špinenie po menzese a krvácanie mimo cyklu

slabá menštruácia

Slabá menštruácia, charakterizovaná krátkou dobu trvania krvácania alebo menej intenzívnym krvácaním, môže byť dôvodom na obavu pre mnohé ženy. Tento stav často sprevádzajú ďalšie neobvyklé symptómy, ako je krvácanie mimo cyklu, dlhodobé trvanie menštruácie alebo špinenie po menzese. Zdá sa, že telo niečo naznačuje. Čo teda môže znamenať slabá menštruácia?


Obsah článku


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE

Slabá menštruácia, známa ako hypomenorea, môže byť dôsledkom hormonálnych fluktuácií a iných súvisiacich faktorov a môže signalizovať aj závažné zdravotné problémy alebo tehotenstvo.

Dlhá a silná menštruácia, nazývaná menoragia, môže spôsobiť komplikácie, ako je anémia, migrény a citová vyčerpanosť, a liečba sa odvíja od príčiny, či už ide o hormonálnu nerovnováhu, myómy alebo iné patologické zmeny v pohlavných orgánoch.

Krvácanie mimo menštruačného cyklu, nazývané metrorhagia, môže byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane ovulačného krvácania, tehotenstva, infekcií alebo hormonálnych zmien, a vyžaduje si odbornú pomoc na diagnostiku a liečbu príčiny.

Menštruácia je proces, ktorý kontroluje hormonálny cyklus ženy a je spôsobený odlučovaním sliznice maternice, známej ako endometrium. Ak sa menštruácia javí veľmi slabá alebo ak trvá menej ako bežných 3 až 7 dní, môže to byť príznakom poruchy v hormonálnom systéme alebo iných zdravotných problémov.

Slabá menštruácia – problém s názvom hypomenorea

Opakom intenzívnej menštruácie je častý jav – slabá menštruácia, známa ako hypomenorea. Hoci sa môže zdať menej výrazná než iné gynekologické problémy, môže spôsobiť nevoľnosť mnohým ženám.

Prejavuje sa utlmeným krvácaním počas obdobia menštruácie alebo len ľahkým špinením. Je to výsledok rôznych hormonálnych fluktuácií a iných súvisiacich faktorov. Slabá menštruácia môže signalizovať aj závažné zdravotné problémy alebo dokonca tehotenstvo.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť slabú menštruáciu:

 • stres a psychologické vplyvy
 • hormonálna antikoncepcia
 • metabolické problémy
 • poruchy príjmu potravy, vrátane anorexie a diét
 • ochorenia vaječníkov, ako sú cysty
 • nadmerná hmotnosť
 • puberta u dievčat
 • problémy s metabolizmom

Ako riešiť slabú menštruáciu?

Ak žena trpí príliš slabou menštruáciou a nemá žiadne závažné gynekologické komplikácie, mala by sa zamerať na zdravú životosprávu.

 • Udržovať aktívny životný štýl, no dbať na rovnováhu.
 • Zabezpečiť si dostatočný príjem tekutín.
 • Obmedziť rafinovaný cukor a bielu múku v strave.
 • Zvážiť prírodné liečivá, ako je alchemilka obyčajná, ktorá pomáha pri mnohých ženských problémoch.
 • Skúsiť prírodný výrobok PERIOD BALANCE, ktorý kombinuje účinky bylín na kompenzáciu hormonálnej nerovnováhy a harmonizáciu menštruačného cyklu.

Silná a dlhá menštruácia – ako ju zastaviť?

V priemere, počas bežného menštruačného cyklu, priemerná žena stratí asi 30 ml krvi a mení svoje hygienické potreby 3 až 5-krát denne. Pri hypermenorii, teda dlhej menštruácii však trvá o dosť dlhšie a je intenzívnejšia ako obvykle.

Krvácanie môže pretrvávať viac ako 7 dní a vyžaduje si viac ako 5 vložiek/tampónov denne alebo výmenu vložky aj počas noci. Časté sú aj tvorba zrazenín. Silná menštruácia – menoragia sa často spája s dysmenoreou, keďže prechod veľkých zrazenín môže spôsobiť bolestivé kŕče.

Dlhá menštruácia môže byť pre ženy nielen nepríjemná, ale aj vyčerpávajúca. Hypermenorea, teda nadmerné menštruačné krvácanie, môže spôsobiť anémiu, migrény a citovú vyčerpanosť.

Tabletky

Liečba silnej a dlhej menštruácie sa odvíja od príčiny, ktorá ju spôsobuje. Na trhu existuje široká škála liekov, ktoré môžu pomôcť. Konzervatívna medicína ponúka antizápalové lieky, hormonálnu antikoncepciu a ďalšie.

Dôležitosť železa

Nadmerné krvácanie počas menštruácie často vedie k nedostatku železa. Tento nedostatok môže ešte zhoršiť samotné krvácanie, čo vytvára začarovaný kruh. Treba doplniť železo vo vhodnej forme a množstve, pričom vitamín C môže pomôcť s jeho lepším vstrebávaním.

Bylinky a korenie

Mnohé prírodné látky, ako kurkuma a petržlenová vňať, môžu byť účinné pri zmiernení dlhej menštruácie. Ich antizápalové a hormonálne účinky môžu pomôcť regulovať menštruačný cyklus a zmierniť nepríjemné príznaky.

dlhá menštruácia
Silná a dlhá menštruácia nie je len fyzickou, ale aj emocionálnou výzvou pre ženy.

Veľmi slabá menštruácia v prechode

Obdobie prechodu, nazývané aj perimenopauza, prináša so sebou rôzne zmeny v menštruačnom cykle, ktoré môžu ovplyvniť jeho časovú pravidelnosť a intenzitu. Tieto zmeny môžu byť nepríjemné a nie vždy ich možno pripísať samotnému procesu klimaktéria, ale aj iným faktorom.

Najbežnejšie zmeny menštruácie v prechode:

 • Nepravidelná menštruácia: Prvým signálom môže byť nepravidelnosť menštruácie, kedy cyklus môže byť predĺžený alebo skrátený o niekoľko dní. Tento jav si vyžaduje pozornosť, pretože môže signalizovať aj prítomnosť syndrómu polycystických vaječníkov.
 • Častá menštruácia: Skrátenie menštruačného cyklu a krvácanie každé dva týždne môže byť ďalším javom v prechode. Tento stav je dôležité monitorovať, aby sa vylúčila možnosť rakoviny krčka maternice.
 • Dlhá menštruácia: Predĺžený menštruačný cyklus môže byť sprevádzaný aj dlhotrvajúcim krvácaním, čo môže byť príznakom nepravidelnosti v období prechodu. Avšak, príliš dlhé krvácanie môže naznačovať aj prítomnosť cysty vaječníkov.
 • Silná menštruácia: Zvýšená intenzita menštruácie je bežná v období prechodu, ale dlhodobý stav by mohol naznačovať prítomnosť patológií, ako sú fibroidy, myómy alebo polypy v maternici.
 • Veľmi slabá menštruácia: Oslabenie menštruácie je charakteristické najmä v záverečnej fáze klimaktéria. Ak sa však objaví na začiatku prechodu, môže to byť o inom.

Pri veľmi slabej menštruácii, charakteristickej pre záverečné fázy klimaktéria, je množstvo krvácania minimálne a samotná menštruácia môže trvať len krátky čas. Tento stav je spojený so znižovaním hormonálnych hladín, najmä estrogénu a progesterónu, čo vedie k postupnému vyčerpávaniu zásob vaječníkov. Proces menopauzy, kedy menštruácia úplne ustáva, sa blíži.

Avšak, keď sa veľmi slabá menštruácia objaví na začiatku prechodu, môže to byť aj dôsledkom hormonálnej antikoncepcie. Tieto hormonálne látky ovplyvňujú normálnu hormonálnu aktivitu organizmu, čo môže spôsobiť zmeny vo vývoji menštruácie.

Dlhá menštruácia a príčiny

Dlhé krvácanie počas menštruácie môže mať rôzne príčiny, ktoré súvisia so zmenami v pohlavných orgánoch, iných systémových ochoreniach a užívaním určitých liekov.

K dlhej menštruácii môže prispieť niekoľko základných príčin, vrátane:

 • hormonálnej nerovnováhy
 • myómov maternice
 • polypov
 • endometriózy
 • zápalových ochorení panvy
 • porúch zrážanlivosti krvi
 • niektorých liekov vrátane tých na riedenie krvi alebo nesteroidných protizápalových liekov
 • porúch štítnej žľazy
 • ochorení pečene

Väčšina príčin dlhého krvácania súvisí s abnormalitami v pohlavných orgánoch, ktoré tvoria až 90% všetkých prípadov. Medzi tieto patrí zápal maternice, endometrióza, polypy, myómy a dokonca aj nádory. Tieto patologické zmeny navyše sprevádzajú často bolesti a výtok, zatiaľ čo krvácanie vedie k symptómom ako slabosť, únava, bledosť a anémia.

dlhá menštruácia
Medzi príčiny dlhej menštruácie môže patriť aj hemofília alebo Willebrandova choroba, ktoré môžu výrazne ovplyvniť krvácanie počas menštruácie.

Menštruácia dlhšia ako 10 dní

Menštruácia dlhšia ako 10 dní môže byť spôsobená rôznymi faktormi, či už funkčnými alebo anatomickými poruchami.

Funkčné poruchy sú spojené s narušením hormonálnej rovnováhy a môžu byť vyvolané rôznymi faktormi:

Hormonálne ochorenie: Nedostatočná funkcia telieska alebo porucha štítnej žľazy patria medzi hlavné príčiny menštruácie dlhšej ako 10 dní.
Prítomnosť hormonálne aktívnej cysty: Cysta vaječníka môže ovplyvniť produkciu hormónov a spôsobiť nezvyčajne dlhé obdobia.

Anatomické poruchy sú spojené s fyziologickými abnormalitami v reprodukčnom systéme ženy:

Polypy: Výrastky vo vnútri maternice môžu byť jedným z dôvodov menštruácie dlhšej ako 10 dní.
Myómy: Nezhubné nádory maternice, známe aj ako myómy, môžu zasahovať do normálneho menštruačného cyklu a spôsobiť predĺžené krvácanie.

Liečba menštruácie dlhšej ako 10 dní

 • Hormonálna terapia: Funkčné poruchy sa často liečia hormonálnymi prípravkami, buď orálne alebo prostredníctvom vnútromaternicového telieska, ktoré pomáha obnoviť hormonálnu rovnováhu.
 • Chirurgické zákroky: Anatomické poruchy môžu vyžadovať chirurgické riešenia ako hysteroskopia, kyretáž alebo odstránenie myómov laparoskopicky alebo laparotomicky.

Častá menštruácia a možné príčiny

Žiadna žena by si nepriala mať menštruáciu častejšie ako raz do mesiaca. Avšak niekedy sa môže stať, že krváca častejšie, ako je obvyklé. Prečo k tomu dochádza?

Vynechanie antikoncepcie:U niektorých typov hormonálnej antikoncepcie môže vynechanie tabliet spôsobiť nepravidelné krvácanie.
Tehotenstvo:Hoci meškajúca menštruácia je obvykle znakom tehotenstva, nepravidelné krvácanie môže naznačovať tehotenstvo v raných štádiách. Krvácanie počas tehotenstva, najmä v prvom trimestri, je pomerne časté. Mnohokrát prichádza aj bolesť hlavy v tehotenstve.
Vaginálna infekcia alebo infekcia krčka maternice:Infekcie v pošve alebo krčku maternice môžu viesť k častej menštruácii a mali by byť liečené čo najskôr.
Problémy so štítnou žľazou:Nerovnováha hormónov, spôsobená nedostatočne alebo nadmerne aktívnou štítnou žľazou, môže viesť k nepravidelným menštruáciám.
Syndróm polycystických vaječníkov:Hormonálna nerovnováha, ktorá charakterizuje tento syndróm, môže spôsobiť častú menštruáciu spolu s ďalšími príznakmi, ako sú problémy s hmotnosťou a plodnosťou.
Rakovinové alebo predrakovinové bunky:Častá menštruácia môže byť aj výsledkom existencie predrakovinových alebo rakovinových buniek v maternici alebo na jej krčku.

Krvácanie mimo cyklu

Krvácanie mimo menštruačného cyklu, odborne nazývané metrorhagia, môže byť znakom rôznych stavov a patológií v tele ženy. Hoci nie vždy signalizuje závažné ochorenie, môže poukazovať na potrebu konzultácie s gynekológom.

Aké môžu byť príčiny krvácania mimo cyklu?

PríčinaPopis
Ovulačné krvácanie/špinenieMierne krvácanie počas ovulácie, sprevádzané miernou bolesťou podbrušia a zmenami hlienu krčka maternice.
Začiatok tehotenstvaSlabé krvácanie v ranom štádiu tehotenstva, ktoré je slabšie ako bežná menštruácia.
MenopauzaNepravidelné krvácanie a špinenie v období menopauzy, spôsobené hormonálnymi zmenami v organizme.
Lieky a hormonálna antikoncepciaKrvácanie vyvolané užívaním liekov na riedenie krvi alebo hormonálnej antikoncepcie.
Pohlavné ochorenie – infekciaInfekcie pohlavných orgánov sprevádzané zápalom a krvácaním mimo menštruačného cyklu.
Príliš drsný pohlavný stykMalé ranky na sliznici vagíny spôsobené nadmerným pohlavným stykom, vedúce k krvácaniu.
Cysty, endometrióza a PCOSHormonálne poruchy a gynekologické ochorenia, ako sú cysty, endometrióza a syndróm polycystických vaječníkov.
Nádorové ochorenieBenígne alebo malígne nádory môžu spôsobiť poruchy menštruačného cyklu a krvácanie mimo neho.
krvácanie mimo cyklu
Ak sa u ženy vyskytne krvácanie mimo cyklu, treba vyhľadať odbornú pomoc. Diagnostika a liečba príčiny krvácania začínajú návštevou u gynekológa, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia a navrhne ďalší postup.

Špinenie po menštruácii

Špinenie po menštruácii má vždy svoju príčinu, a preto treba porozumieť, prečo k nemu dochádza, a zvážiť, či je ešte v rámci normálu alebo je potrebné konať.

Hormonálne faktory: Ak si žena všimne špinenie po menštruácii, teda prichádza v určitom období cyklu, treba identifikovať túto pravidelnosť a pochopiť, čo môže mať vplyv na cyklus.
Ovulačné špinenie: Svetlo červené alebo červené špinenie v čase ovulácie je bežné a nepredstavuje problém. Hormonálne zmeny sú za týmto typom špinenia po menštruácii.
Špinenie pred menštruáciou:Ak špinenie predchádza menštruácii len krátko a je slabé, pravdepodobne ide o normálny jav. No ak je špinenie dlhé, môže to naznačovať problém s nedostatkom progesterónu.
Zdravie pečene:Stav pečene môže ovplyvniť kvalitu ciev a spôsobiť tak špinenie po menštruácii Testy na pečeň poskytnú potrebné informácie.

Špinenie po menzese – vaginálny výtok

Rozlišovanie medzi vaginálnym špinením a menštruáciou môže byť náročné, najmä ak žena nemá pravidelný cyklus. Tu sú niektoré znaky, ktoré môžu pomôcť určiť, či ide o krvácanie z menštruácie alebo len o špinenie po menzese.

Menštruácia je väčšinou tmavšia, zatiaľ čo špinenie býva jemnejšie červeného odtieňa. Menštruácia sa obvykle vyskytuje vo väčšom množstve, čo je ťažké prehliadnuť, zatiaľ čo špinenie po menzese je menej výrazné. Špinenie po menzese, ktoré je normálne, obvykle netrvá dlhšie ako dva dni.

Pokiaľ ide o jednorazové špinenie po menzese, ktoré vzniklo po sexe, žena sa nemusí obávať, ale ak sa opakuje, je vhodné konzultovať to s lekárom.

Dlhé krvavé špinenie po menštruácii a výtok

Hnedý výtok v nohavičkách nie je presne to, čo by si žena predstavovala. Jeho príčiny môžu byť rôznorodé a závisia od obdobia, kedy sa objavuje, a od ďalších súvisiacich príznakov. Ako však rozlíšiť medzi prirodzenými prejavmi menštruácie a inými možnými dôvodmi hnedého výtoku?

Hnedý výtok väčšinou nemá závažnú príčinu, ale niektoré prípady môžu vyžadovať lekársku pomoc. Niektoré diagnózy, ktoré sa môžu prejaviť hnedým výtokom, zahŕňajú PCOS a endometriózu

Ak ide o špinenie po menštruácii, prirodzený vaginálny sekrét je úplne prirodzený. Má priehľadnú až bielu farbu a nezapácha. Nevyskytujú sa za ním žiadne nepríjemné príznaky, ako je svrbenie alebo pálenie. Jeho úlohou je čistiť vagínu a zlepšovať pohlavný styk. Množstvo a konzistencia výtoku závisia od veku, psychickým stavom, ale aj fázou menštruačného cyklu.

V prvých fázach menštruácie môže byť výtoku menej alebo ho môže byť úplne málo. V období ovulácie sa obvykle vyskytuje priehľadný výtok, ktorý vytvára priaznivé prostredie pre spermie. V predmenštruačnej fáze sa farba výtoku mení na bielu a zahustne.

Pri bežnom vaginálnom výtoku to netreba preháňať s nadmernou intímnou hygienou, pretože by sa mohla narušiť vaginálne mikroflóra. Ak ide o dlhé krvavé špinenie po menštruácii a nie o bežný výtok, treba to rozhodne konzultovať s gynekológom.

Opatrne s kvasinkovými infekciami

Ak výtok začne zapáchať a hrudkovatieť, treba spozornieť. Príčinou môže byť vaginálna infekcia. Sprievodné príznaky môžu zahŕňať svrbenie, bolesť v intímnych partiách alebo začervenanie vulvy. Najbežnejšou formou infekcie je kvasinková (známa tiež ako vaginálna mykóza), s ktorou sa stretnú približne tri štvrtiny žien počas svojho života.

K zvýšenému riziku infekcií môže prispieť užívanie antibiotík, hormonálna antikoncepcia, cukrovka, hormonálne zmeny v tehotenstve alebo oslabený imunitný systém. Kvasinkovým infekciám môžu tiež pomáhať tesné spodné prádlo, upnuté džínsy, dlhý pobyt v mokrých plavkách, používanie parfumovaných hygienických pomôcok, vonkajších mydiel alebo toaletného papiera.

Hnedý výtok

Tento typ výtoku vzniká zmiešaním krvi s pošvovým sekrétom. Často sa objavuje pred alebo počas menštruácie. Avšak, hnedý výtok sa môže objaviť aj v začiatkoch tehotenstva alebo počas ovulácie kvôli hormonálnym zmenám. Môže byť tiež spôsobený poškodením pošvy, napríklad počas pohlavného styku. Práve hnedý výtok môže byť tým dlhým krvavým špinením po menštruácii.

Ružový výtok

Iným typom výtoku, s ktorým sa môže žena stretnúť je ružový až červený. Vzniká podráždením pošvovej sliznice a často ho sprevádza slabé krvácanie. Pokiaľ je žena tehotná a tento výtok sa u nej objaví, radšej sa treba poradiť so svojím lekárom.

Dlhé krvavé špinenie po menštruácii
Ak sa výtok zmení na inú farbu ako priehľadnú alebo bielu, prípadne je sprevádzaný svrbením, bolesťou alebo inými neobvyklými príznakmi, často ide práve o dlhé krvavé špinenie po menštruácii.

Menštruačné bolesti bez menštruácie

Aj keď je menštruácia pravidelným javom v živote žien, menštruačné bolesti môžu niekedy potrápiť aj mimo obdobia menštruácie. Existujú však spôsoby, ako s týmto nepohodlím efektívne zápasiť. Tu je niekoľko možných príčin a rady na zmiernenie menštruáčnych bolestí bez menštruácie.

Bolesti v priebehu menštruácie môžu mať rôzne príčiny. Okrem bežných menštruáčnych bolestí, ktoré sa často vyskytujú u mladých žien bez detí, môže ísť aj o prejavy endometriózy, aj keď tá nemusí vždy sprevádzať tvorbu cýst.

Ak sa bolesti prejavujú predovšetkým medzi menštruáciami, môže to naznačovať ovulačné bolesti. Intenzita bolesti predstavuje subjektívny pocit, preto treba individuálne zhodnotiť situáciu. V každom prípade existujú možnosti zasiahnutia do bolesti, ako je umelá regulácia menštruačného cyklu, ktorá zastaví ovuláciu a ovplyvní mechanizmus bolesti spojený s endometriózou alebo bežnou dysmenoreou.

Antikoncepcia môže byť účinnou liečbou, aj pre panny. Riziko HPV infekcie a svrbenie pošvy sú ďalšie problémy, ktoré môže vyriešiť lekár. HPV sa prenáša pohlavným stykom. Podávanie antikoncepcie sa môže skúšať na niekoľko cyklov ako diagnostický test.