Čo pomáha na bolesť hlavy v tehotenstve

bolest-hlavy-v-tehotenstve

Bolesti hlavy počas tehotenstva sú veľmi časté a môžu sa objaviť kedykoľvek počas tehotenstva. Hoci presná príčina tehotenských bolestí hlavy nie je známa, zvyčajne sa pripisuje hormonálnym zmenám, zvýšenej hladine stresu, dehydratácii alebo napätiu. Čo pomáha na bolesť hlavy v tehotenstve?

Počas tehotenstva sa neodporúča užívať bežné lieky na potlačenie bolesti hlavy. Ženy, ktoré očakávajú prírastok, by mali dostatočne odpočívať, vyskúšať masáže, cvičiť hlboké dýchanie na lepšie okysličenie mozgu, zvýšiť dávku ovocia a zeleniny aspoň na päťkrát denne a dodržiavať pitný režim.

Mierna a silná bolesť hlavy v tehotenstve

Väčšina bolestí hlavy počas tehotenstva je mierna a dá sa zvládnuť jednoduchými domácimi prostriedkami. Tie môžu zahŕňať dostatočný odpočinok, pitie veľkého množstva tekutín, vyhýbanie sa kofeínu a iným stimulantom a používanie studeného obkladu alebo teplej sprchy na uvoľnenie napätia. Ak má žena silné bolesti hlavy, je dôležité, aby sa obrátila na svojho lekára a požiadala ho o radu.

Na začiatku tehotenstva môžu byť bolesti hlavy spôsobené tým, že sa telo prispôsobuje zvýšenej hladine hormónov. S postupujúcim tehotenstvom môžu byť bolesti hlavy spôsobené rastúcim dieťaťom, ktoré vyvíja ďalší tlak na krvné cievy matky. To môže spôsobiť opuch ciev, čo vedie k pulzujúcej alebo silnej bolesti hlavy.

V niektorých prípadoch môžu byť bolesti hlavy počas tehotenstva príznakom vážnejšieho stavu, ako je napríklad preeklampsia alebo tehotenská cukrovka. Ak sa vyskytnú silné bolesti hlavy, čo najskôr je potrebné kontaktovať lekára.

Vo všeobecnosti je najlepšie snažiť sa predchádzať bolestiam hlavy počas tehotenstva dostatočným odpočinkom, vyváženou stravou a znížením hladiny stresu.

Čo pomáha na bolesť hlavy v tehotenstve?

Tehotenstvo môže mať rôzne nepríjemné príznaky vrátane bolesti hlavy. Našťastie existuje niekoľko prirodzených spôsobov, ako bolesť zmierniť. Čo pomáha na bolesť hlavy v tehotenstve?

 • Po prvé, zvýšenie príjmu tekutín môže pomôcť znížiť intenzitu bolesti hlavy. Treba dbať na to, aby žena počas dňa pila veľa vody a vyhýbala sa kofeínu a alkoholu, pretože tieto látky môžu bolesti hlavy vyvolať alebo zhoršiť.
 • Dôležité je tiež dostatočne odpočívať. Pravidelné zdriemnutie aspoň 8-hodinový spánok každú noc môžu pomúcť predchádzať bolestiam hlavy.
 • Pravidelné cvičenie môže tiež pomôcť znížiť intenzitu bolestí hlavy, rovnako ako relaxačné techniky, ako je joga pre zdravie, meditácia a hlboké dýchanie.

Napokon, bolesť môže pomôcť zmierniť aj užívanie voľne predajných liekov proti bolesti, ako je ibuprofen a paracetamol, pokiaľ ich schválil lekár.

Bolesť hlavy vzadu v zátylku – príčiny a liečba

Bolesť hlavy zvyčajne spôsobuje zvýšená hladina hormónov v tele, ktorá sa vyskytuje počas tehotenstva. Tieto hormóny môžu spôsobiť častejšie a intenzívnejšie bolesti hlavy. V niektorých prípadoch môže byť bolesť viac lokalizovaná v zadnej časti hlavy, v zátylku, a to v dôsledku zvýšeného prietoku krvi do oblasti krku a hlavy.

Bolesť hlavy vzadu v zátylku počas tehotenstva môže byť veľmi nepríjemná a môže narúšať každodenné aktivity. Je dôležité porozprávať sa o bolesti a akýchkoľvek ďalších príznakoch so svojím lekárom. V závislosti od závažnosti bolesti lekár môže odporučiť pokoj na lôžku, užívanie liekov proti bolesti, fyzikálnu terapiu alebo iné spôsoby liečby, ktoré pomôžu bolesť zvládnuť.

V niektorých prípadoch môže byť bolesť hlavy vzadu počas tehotenstva príznakom vážnejšieho stavu. Je dôležité všímať si akékoľvek zmeny príznakov a v prípade pretrvávania alebo zhoršovania bolesti vyhľadať lekársku pomoc.

Dostatočný odpočinok a masáže hlavy môžu pomôcť zmierniť bolesti hlavy v tehotenstve.
Dostatočný odpočinok a masáže hlavy môžu pomôcť zmierniť bolesti hlavy v tehotenstve.

Príčiny bolesti hlavy na čele

Bolesti hlavy počas tehotenstva sú bežné prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou a môžu byť zdrojom nepohodlia a utrpenia pre mnohé nastávajúce matky. Bolesti hlavy na čele sú počas tehotenstva ešte častejšie a môžu byť spôsobené rôznymi faktormi.

 • Jednou z najčastejších príčin bolestí hlavy v tehotenstve hormonálne zmeny. Keďže sa hormóny v tele menia, môžu spôsobovať bolesti hlavy, keď sa telo prispôsobuje. Platí to najmä počas prvého trimestra, keď sa telo prispôsobuje zvýšenej hladine progesterónu, estrogénu a ďalších hormónov.
 • Okrem hormonálnych zmien môže k bolestiam hlavy na čele počas tehotenstva prispievať aj zvýšená hladina stresu. Stres môže spôsobiť napätie svalov na tvári a krku, ktoré môže spôsobiť bolesti hlavy. Je dôležité praktizovať techniky na zmiernenie stresu, ktoré pomôžu znížiť pravdepodobnosť výskytu bolesti hlavy.
 • Príčinou bolestí hlavy na čele počas tehotenstva môže byť aj dehydratácia. Mnohé nastávajúce matky nepijú dostatok vody, čo môže spôsobiť bolesti hlavy.
 • Napokon, príčinou bolestí hlavy v čele počas tehotenstva môžu byť aj zmeny zraku. Ako sa mení telo ženy, môže sa meniť aj jej videnie, čo môže zaťažovať oči a spôsobovať bolesti hlavy.

Ak počas tehotenstva pociťuje žena bolesti hlavy v oblasti čela, je dôležité, aby sa poradila so svojím lekárom. Ten môže pomôcť určiť príčinu bolestí hlavy a odporučiť liečbu, ktorá pomôže znížiť bolesť a nepríjemné pocity.

Točenie hlavy v tehotenstve

Točenie hlavy patrí medzi typický príznak tehotenstva, hlavne na jeho začiatku, kedy sa objavuje spoločne s nevoľnosťou. Závraty sú pri tehotenstve teda pomerne bežné, no len v prípade, ak sa neobjavujú často a nie sú spojené s inými rizikovými prejavmi.

Hneď od úvodu sa odporúča pomocou doplnkov výživy, ale aj zlepšením týždenného jedálnička, podporiť tvorbu hemoglobínu a to užívaním železa a zvýšením konzumácie potravín, ktoré ho obsahujú. Taktiež treba prijímať komplexné sacharidy s nižším glykemickým indexom na stabilizáciu hladiny cukru. Odporúča sa konzumovať ovocie aj celozrnné potraviny.

Nemenej dôležitý v prevencii točenia hlavy v tehotenstve je pitný režim a hydratácia organizmu. Počas celého dňa treba pravidelne dopĺňať tekutiny a snažiť sa vypiť aspoň 2,5 litra vody denne po 1 až 2 dcl každú hodinu.

Ako zmierniť tlak v hlave?

Počas tehotenstva môže mnoho žien pociťovať tlak v hlave, najmä v treťom trimestri. Je to bežný príznak a často je dôsledkom zvýšeného tlaku v bruchu spôsobeného rastúcim dieťaťom. Ako dieťa rastie, môže vyvíjať tlak na steny maternice a to môže spôsobiť pocit tlaku v hlave a tvári. Tento pocit tlaku sa môže ešte zhoršiť v dôsledku zvýšenej hmotnosti dieťaťa.

Pocit tlaku v hlave počas tehotenstva môže byť nepríjemný, ale zvyčajne nie je vážny. Ak je však sprevádzaný inými príznakmi, ako sú bolesti hlavy, závraty alebo rozmazané videnie, je dôležité poradiť sa s lekárom, aby sa uistil, že nejde o vážnejšie skryté problémy.

Medzi spôsoby, ako zmierniť tlak v hlave počas tehotenstva, patria: pravidelné prestávky, dostatok odpočinku, pitie veľkého množstva tekutín a vyhýbanie sa činnostiam, ktoré spôsobujú prílišné zaplnenie brucha alebo prílišný tlak na maternicu. Okrem toho môžu niektoré ženy nájsť úľavu pri masáži, teplých alebo studených obkladoch alebo jemnej masáži krku či hlavy.

Únava v tehotenstve

Únava v tehotenstve je častým problémom nastávajúcich matiek. Často sa opisuje ako pocit vyčerpania, a to aj po dostatočnom odpočinku. Počas tehotenstva je únava spôsobená rôznymi faktormi vrátane fyzických zmien, hormonálnych výkyvov a úpravy životného štýlu.

Z fyzického hľadiska prechádza telo počas tehotenstva mnohými zmenami. Keďže dieťa rastie a maternica sa zväčšuje, telo pracuje intenzívnejšie, aby sa týmto zmenám prispôsobilo. To môže viesť k únave matky. Okrem toho sa u tehotných žien často zvyšuje hmotnosť, čo môže viesť k únave v dôsledku zvýšenej námahy potrebnej na pohyb.

K únave počas tehotenstva prispievajú aj výkyvy hormónov. U tehotných žien dochádza k zvýšeniu progesterónu, čo môže viesť k ospalosti. Telo tiež intenzívne pracuje na produkcii hormónov potrebných na podporu vyvíjajúceho sa dieťaťa, čo môže ďalej prispievať k únave.

Úprava životného štýlu môže tiež ovplyvniť hladinu energie počas tehotenstva. Ako dieťa rastie, matka možno bude musieť zmeniť svoju stravu, spánkové návyky a úroveň aktivity. Vyvážená strava a dostatok odpočinku môžu pomôcť znížiť únavu. Okrem toho zníženie stresu a venovanie času starostlivosti o seba môže pomôcť zachovať si hladinu energie.

Únava v tehotenstve je častým problémom, ale nemusí to byť trvalý stav. Úprava životného štýlu, dostatočný odpočinok, zdravá strava a čas venovaný starostlivosti o seba môžu pomôcť znížiť únavu a zlepšiť hladinu energie.

Čo pomáha na bolesť krížov v tehotenstve?

Tehotenstvo môže priniesť množstvo bolestí, medzi ktoré patrí aj bolesť v krížoch. Krížová kosť je trojuholníková kosť v spodnej časti chrbtice, ktorá sa nachádza medzi bedrovými stavcami a kostrčou. Počas tehotenstva je krížová kosť vystavená zvýšenej záťaži v dôsledku zvýšenej hmotnosti rastúceho dieťaťa. To môže viesť k bolesti a nepríjemným pocitom v krížovej kosti.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pomôcť zmierniť bolesť krížovej kosti počas tehotenstva.

 • Prvým je zabezpečiť si dostatok odpočinku. Počas tehotenstva je dôležité robiť pravidelné prestávky a dostatočne odpočívať.
 • Okrem toho, vyhýbanie sa činnostiam, ktoré zahŕňajú zdvíhanie ťažkých predmetov alebo krútenie tela, môže pomôcť znížiť záťaž krížovej kosti.
 • Strečingové a posilňovacie cvičenia môžu tiež pomôcť zmierniť bolesť krížovej kosti. Cvičenia ako joga, pilates, strečing na chrbát a plávanie môžu pomôcť posilniť svaly obklopujúce krížovú kosť a poskytnúť určitú úľavu.
 • Okrem toho môže používanie tehotenského vankúša pomôcť podoprieť chrbát a znížiť napätie na krížovú kosť.

Ak počas tehotenstva pociťuje žena bolesť krížov, mala by sa obrátiť na svojho lekára, pretože to môže byť príznak iného problému. Lekár môže poskytnúť ďalšie rady, ako bolesť zvládnuť, a v prípade potreby odporučí ďalšiu liečbu.

Strčingové cvičenia môžu pomôcť zmierniť bolesti krížov v tehotenstve.
Strčingové cvičenia môžu pomôcť zmierniť bolesti krížov v tehotenstve.

Môže sa Paralen užívať v tehotenstve?

Paralen je voľnopredajný liek, ktorý obsahuje účinnú látku paracetamol. Bežne sa používa na liečbu miernej až stredne silnej bolesti, zníženie horúčky a zmiernenie zápalu. Vo všeobecnosti sa Paralen považuje za bezpečný na používanie v tehotenstve.

Pred užívaním akejkoľvek formy lieku počas tehotenstva je však dôležité poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Niektoré lieky, vrátane Paralenu, môžu mať nežiaduce účinky na vyvíjajúci sa plod a môžu dokonca spôsobiť vrodené chyby.

Vo všeobecnosti sú riziká užívania Paralenu v tehotenstve nízke. Je však dôležité mať na pamäti, že každý liek môže mať potenciálne vedľajšie účinky a mal by sa používať s opatrnosťou. Pred užívaním akéhokoľvek lieku počas tehotenstva je dôležité prediskutovať všetky potenciálne riziká so svojím lekárom.

Hnačka v tehotenstve

Hnačka počas tehotenstva môže byť dôvodom na obavy. Vo väčšine prípadov je dôsledkom zmien v stravovaní, ku ktorým dochádza počas tehotenstva, ako je napríklad konzumácia korenistejších alebo mastnejších jedál alebo častejšie jedenie. Môže byť spôsobená aj hormonálnymi zmenami, ktoré zvyšujú citlivosť tráviaceho systému.

Hnačka v tehotenstve môže spôsobiť dehydratáciu a podvýživu, ako aj zvýšené riziko infekcie. Môže tiež viesť k strate elektrolytov, čo môže mať vplyv na zdravie matky aj dieťaťa. Z tohto dôvodu je dôležité, aby žena v prípade pretrvávajúcej hnačky počas tehotenstva vyhľadala lekársku pomoc.

Lekár môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú pri hnačke v tehotenstve, napríklad loperamid (Imodium) alebo subsalicylát bizmutu (Pepto-Bismol). Hnačke možno predchádzať aj tým, že sa žena bude vyhýbať potravinám s vysokým obsahom tuku alebo cukru, zvýši príjem vlákniny a bude piť veľa tekutín.

Ak sa počas tehotenstva vyskytne pretrvávajúca hnačka, je dôležité obrátiť sa na svojho lekára. Neliečená hnačka môže zvýšiť riziko infekcie a viesť k vážnym zdravotným komplikáciám pre matku aj dieťa.