Kedy je ten pravý čas na oznámenie tehotenstva

oznamenie-o-tehotenstve

Oznámenie tehotenstva partnerovi, rodine a blízkym priateľom sa dá urobiť na veľa spôsobov. Kedy je ten správny čas oznámiť im túto radostnú správu? A kedy je budúca mamička povinná oznámiť tehotenstvo svojmu zámestnavateľovi?

Okamih, keď žena objaví na tehotenskom teste dve čiarky, býva vo väčšine prípadov čarovný a dych vyrážajúci. Začína sa totiž obdobie, na konci ktorého je vytúžené bábätko. Medzi tým sa ale udeje množstvo zmien, na ktoré sa žena a jej najbližší musia pripraviť.

Oznámenie o tehotenstve zamestnávateľovi

Zákonník práce vyslovene neukladá žene povinnosť oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi. Závisí to od rozhodnutia zamestnankyne, či svoje tehotenstvo zamestnávateľovi oznámi a kedy. Ak však žena neoznámi zamestnávateľovi svoje tehotenstvo, a to spôsobom, ktorý určuje zákon, nebude sa považovať za „tehotnú zamestnankyňu“ podľa Zákonníka práce.

To znamená, že jej nebude prislúchať osobitná právna ochrana tehotných žien, ktorá sa týka napríklad úpravy pracovných podmienok, pracovného času, taktiež sa na ňu nebude vzťahovať zákaz výpovede v ochrannej dobe.

Pokiaľ žena stojí o práva a výhody „tehotnej zamestnankyne,“ bude zamestnávateľa o svojom tehotenstve informovať.

Podľa Zákonníka práce sa za „tehotnú zamestnankyňu“ považuje iba tá zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie (§ 40 ods. 6 Zákonníka práce).

Tehotenská knižka ako oficiálny doklad potvrdzujúci tehotenstvo

Kým niektoré ženy opatrne čakajú s oznamovaním tehotenstva aspoň na záver prvého trimestra, iné zaujíma, kedy najskôr mu to dať na vedomie, napríklad preto, aby sa to nedozvedel z iného zdroja.

Nakoľko k oznámeniu o tehotenstve je potrebné predložiť aj lekárske potvrdenie, najčastejšie sa na tieto účely prefotí tehotenská knižka, ktorú vystaví gynekológ na tehotenskej poradni približne v 10. týždni tehotenstva. Vystavenie tehotenskej knižky znamená pre tehotnú ženu, že dostane „oficiálny“ doklad potvrdzujúci tehotenstvo.

Štandardne sa zvykne tehotenská knižka vystavovať v 10. až 12. týždni tehotenstva. Súvisí to so sonograficky viditeľným potvrdením srdcovej akcie plodu, inde sa tehotenská knižka zavádza po prvých odberoch v rámci skríningu.

Tehotenská knižka plní funkciu zdravotnej karty tehotnej ženy. Tá by ju mala nosiť vždy pri sebe pre prípad, že bude potrebovať zdravotnú pomoc. V tehotenskej knižke sú totiž zaznamenané výsledky všetkých vyšetrení, odberov a meraní, ktoré počas tehotenských poradní absolvuje.

Som tehotná – prvé príznaky tehotenstva

Aj keď koluje mnoho babských rád, kedy a ako zaručene ešte pred vynechaním menštruácie spoznať, že je žena tehotná, najistejšou metódou je tehotenský test a návšteva gynekológa po prvej vynechanej menštruácii. 

S vynechaním menštruácie sa môžu objaviť aj ďalšie príznaky, ktoré môžu a nemusia súvisieť s tehotenstvom:

  • zvýšená teplota okolo 37 °C
  • pocit napätia v prsiach, zväčšenie prsníkov
  • únava, ospalosť, bolesti hlavy, zmeny nálady, zlepšenie čuchu
  • zmena chutí, žalúdočné nevoľnosti, zvracanie
  • častejšie a občas bolestivé močenie
  • hyperpigmentácia na prsných dvorcoch alebo na tvári

S istotou však tehotenstvo v ranom štádiu potvrdí len lekár a vyššie spomenuté príznaky môžu rovnako súvisieť s ochorením alebo so stresom. Lekár tiež potvrdí, že sa plod v poriadku zahniezdil v maternici a vylúči mimomaternicové tehotenstvo.

Tehotenská nevoľnosť sa objavuje skoro po otehotnení najčastejšie ráno a väčšinou odoznie do konca prvého trimestra, ale u každej mamičky je to individuálne. Nevoľnosti obvykle prídu, kedy si telo budúcej matky začne tvoriť hormón choriogonadotropin. K tomu docházda počas prvého mesiaca tehotenstva, krátko potom, čo sa oplodnené vajíčko uhniezdi v stene maternice.

Mnoho žien si stále myslí, že keď sú tehotné, musia prestať cvičiť. Existuje však mnoho cvičení, ktoré sú bezpečné pre tehotnú matku aj vyvíjajúci sa plod. Jedným z týchto cvičení je napríklad aj joga pre tehotné.

Únava a ospalosť sú často prvými príznakmi tehotenstva a sú typické hlavne pre prvý trimester.
Únava a ospalosť sú často prvými príznakmi tehotenstva a sú typické hlavne pre prvý trimester.

Výpočet týždňa tehotenstva

Vedomosť o tom, v ktorom týždni tehotenstva sa žena nachádza, jej bude najviac osožná, ak bude chcieť sledovať, aké pokroky bábätko v brušku robí. Jeho vývoj ide totiž vpred priam míľovými krokmi. Týždne tehotenstva možno zistiť pomocou tehotenskej kalkulačky alebo sa dajú vypočítať od prvého dňa poslednej menštruácie, ktorú žena mala pred otehotnením.

Do tehotenskej kalkulačky stačí zadať dátum, kedy sa žene začala posledná menštruácia, alebo termín pôrodu od lekára. Tehotenská kalkulačka okrem týždňa tehotenstva vypočíta:

  • termín pôrodu
  • trimester
  • priemernú dĺžku a hmotnosť bábätka
  • počet dní do pôrodu
  • časové rozmedzie pre pôrod
  • odborné označenie doby tehotenstva

Ako sa počíta predpokladaný termín pôrodu? Termín pôrodu oznámi gynekológ alebo si ho možno vypočítať v tehotenskej kalkulačke. A ako sa stanoví finálny termín? Berie sa do úvahy priemerná dĺžka tehotenstva – 40 týždňov, a predpokladaným termínom pôrodu je posledný deň 40. týždňa tehotenstva. Ale bábätko nemá kalendár a môže prísť na svet o niečo skôr aj neskôr.

Kedy oznámiť tehotenstvo najbližším?

Otázkou však ostáva, kedy oznámiť tehotenstvo svojmu okoliu. Za najrizikovejšie obdobie sa považuje prvých 12 týždňov tehotenstva, preto by tehotná žena mala s radostnou správou príbuzným a priateľom radšej do tej doby počkať, zvlášť ak cesta k počatiu nebola úplne jednoduchá.

Samozrejme záleží na tom, ako rýchlo sa začne mamička zaguľacovať a či ju netrápia nevoľnosti – to sa potom zložito zatajuje a nevoľnosti či časté návštevy lekára tiež môžu skomplikovať plnenie pracovných povinností v práci. To je správna chvíľa, kedy je vhodné oznámiť v práci tehotenstvo a dohovoriť sa so šéfom na flexibilnej pracovnej dobe alebo na inom “pregnant-friendly” riešení.

Začiatok tehotenstva 

Začiatok tehotenstva môžu odhaliť typické príznaky ešte predtým, ako si žena spraví test. Prvé príznaky tehotenstva sa nevyskytujú u každého. Nájdu sa ženy, ktoré sa nestretnú so žiadnym sprievodným znakom, kým iné môžu čeliť mnohým príznakom tehotenstva. Je veľmi individuálne, s akou intenzitou sa dané príznaky vyskytnú a ako dlho pretrvajú.

Prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou sú:

  • krvavé škvrny na spodnej bielizni zvyčajne spôsobené implantačným krvácaním
  • ranná nevoľnosť, ktorá sa zvyčajne vyskytuje medzi druhým a ôsmym týždňom po počatí a môže ju sprevádzať vracanie
  • zmeny na prsníkoch sa môžu objaviť 1-2 týždne po počatí
  • únava a pocit slabosti

Medzi prvé príznaky začiatku tehotenstva patria psycho-emocionálne zmeny spojené so zvýšenou podráždenosťou, únavou a plačlivosťou.

Hoci tehotenstvo trvá približne 9 mesiacov, tento čas utečie ako voda. Preto je už na začiatku tehotenstva potrebné plánovať a chystať potreby do pôrodnice.

Najistejšou metódou na včasné odhalenie tehotenstva je tehotenský test.
Najistejšou metódou na včasné odhalenie tehotenstva je tehotenský test.

Prvý mesiac tehotenstva

Prvé dva týždne v podstate žena ešte nie je tehotná. Týždne tehotenstva sa však vždy rátajú od prvého dňa poslednej menštruácie, keď sa telo pripravuje na ovuláciu a možné tehotenstvo.

Približne po dvoch týždňoch od začiatku poslednej menštruácie (v závislosti od dĺžky cyklu) sa z vaječníka uvoľní vajíčko. Reálne teda otehotnenie nastáva okolo tretieho týždňa, kedy dochádza k splynutiu vajíčka a spermie.

Približne na šiesty deň po oplodnení dochádza k uhniezdeniu tzv. blastocysty. Bábätko zatiaľ tvorí len zhluk buniek, ktoré vytvárajú základ pre jeho budúce orgány. Proces uhniezdenia väčšinou žena necíti, napriek tomu niektoré môžu pociťovať slabú bolesť v podbrušku.

Občas sa v prvom mesiaci tehotenstva môže objaviť tzv. nidačné krvácanie. Súvisí s tým, že tkanivo, ktoré bude tvoriť placentu, sa musí vnoriť do výstelky maternice, aby zabezpečilo výživu pre rastúce embryo. Krvácanie býva slabšie, pripomína skôr špinenie. Ak má ale žena pochybnosti, je lepšie, aby navštívila lekára. Môže totiž ísť aj o príznaky počínajúceho potratu alebo mimomaternicového tehotenstva.

Telo matky začína v prvom mesiaci prechádzať hormonálnymi zmenami, začínajú typické prejavy tehotenstva – ranné nevoľnosti, naliate a citlivé prsia, únava, časté močenie. Ak má žena pochybnosti, v tomto období je už možné tehotenstvo zistiť testom.

Medzi štvrtým až ôsmym týždňom (od poslednej menštruácie) je dieťa najnáchylnejšie na pôsobenie vonkajších faktorov, ktoré môžu spôsobiť vývojové poruchy. Žena by od tohto momentu rozhodne nemala piť alkohol, užívať drogy, fajčiť cigarety, vystavovať sa toxínom, mala by sa brániť infekcii, radiácii, a mala by si dať pozor na nedostatočnú výživu.