Potreby do pôrodnice pre deti aj budúcu matku – výbavička, zoznam

Dieťatko na ceste a k tomu veľa milých povinností. A niekedy aj stresov. To sa stáva, keď má žena tesne pred pôrodom a vlastne ani nevie, čo všetko treba kúpiť, aby mala naozaj všetko. Čo všetko potrebuje budúca mamička v pôrodnici nie len pre seba, ale aj pre bábätko?

Na internete samozrejme existujú zoznamy, ktoré nákup výbavičky výrazne uľahčia, no ani tieto zoznamy často nebývajú kompletné. Často na nich chýbajú niektoré podstatné položky. No a čo tak si vytvoriť vlastný zoznam?

Nejakú prehľadnú zdieľanú tabuľku, ktorú môže žena preposlať príbuzným. A tí si z nej budú môcť sami vybrať, ktorý riadok zo zoznamu sami vyberú ako svoj darček k narodeniu dieťatka. Vďaka tomu môže mať žena všetko potrebné a nemusí dochádzať k duplikátom.

Pri vytváraní zoznamu však nesmie zabúdať na dva prvky výbavičky, ktoré bývajú často zanedbávané. Ide o špecifické záležitosti, a síce protišmykové pančuchy a podbradník.

Obidve položky by sa však do zoznamu mali pridať minimálne dvakrát, aby bábätko malo vždy jednu vec čistú a druhá sa medzitým mohla prať. K vhodnej príprave pre budúce mamičky určite pomôže aj tehotenská kalkulačka, ktorá dokáže vyrátať dátum pôrodu; mamičky teda budú vedieť viac, kedy treba vrcholiť s prípravami na nového čalena rodiny.

Protišmykové pančuchy zabránia pádom

Staršie generácie možno prežili aj bez nich, ale prečo sa trochu viac nezamerať na prevenciu? Protišmykové pančuchy dokážu zabrániť mnohým pádom. A to vďaka špeciálnemu protikĺzavému povrchu spodnej časti chodidiel, ktorý obsahuje špeciálne „výrastky“ pre pohodlnejší pohyb po klzkých povrchoch, ako sú napríklad plávajúce alebo vinylové podlahy. 

Dieťa v protišmykových pančuchách bude síce padať aj naďalej, ale tých pádov bude oveľa menej. Bez rozbitého kolena sa detstvo nezaobíde, no prečo tomu ísť naproti?

Pri výbere treba dbať na vhodný materiál. Samozrejme, tým najlepším je čistá bavlna, v ktorom sa dieťa bude cítiť pohodlne.

Bavlna je prírodný materiál, ktorý je kvalitný a okrem toho príjemný na dotyk. Čo je dobré pre dieťa, ktoré v pančuškách často trávi celý deň. Zároveň aj pre dospelých, keď bábätko zoberú na ruky, aby si ho pomojkali.

Dôležité je aj to, že bavlnené protišmykové pančuchy sú teplé a vytvárajú tak izolačnú vrstvu, ktorá môže slúžiť v chladných dňoch ako spodná vrstva pod nohavice či v prípade dievčat pod sukňu.

Môžu však byť aj jedinou vrstvou, chrániacou dieťa pred chladom od podlahy. U menších detí sú ideálne v kombinácii s plienkou.

Ak vám záleží na výbere kvalitných materiálov a pohodlných strihov už od najmenších veľkostí, oblečenie pre bábätká nájdete na eshope Coccodrillo.

Dôležitý je aj podbradník

Netreba zabúdať ani na podbradník, ktorý ušetrí veľa času a námahy. Dieťatku sa totiž pri jedle často stáva, že sa ušpiní. S podbradníkom na krku však ušpiní zväčša len tie bavlnené podbradníky. Čo ocenia predovšetkým mamičky, ktoré už nebudú musieť trikrát denne zapínať práčku.

Obaja rodičia potom pozitívne dopady podbradníka uvidia na účtoch za elektrinu a vodu. Podbradník stačí väčšinou len vyplákať v rukách, nechať vysušiť a môže sa pokračovať.

Kvalitné spracovanie ide ruka v ruke s dizajnom, ktorý zahŕňa pekné detské vzory a obrázky, ale tiež nápisy v slovenčine a češtine, ktoré spomínajú často aj toho, kto podbradník dieťatku zohnal.

Čo dať do detskej výbavičky – zoznam

Keď sa žena pripravuje na príchod svojho novorodenca na svet, je dôležité presne vedieť, čo si vezme so sebou do nemocnice. Od prikrývok a oblečenia až po plienky a toaletné potreby. Tu sú niektoré z nich.

Najprv sa treba uistiť, že má žena pre svoje bábätko dupačky, ponožky, čiapku a rukavičky. Je to nevyhnutné na to, aby sa novorodenec počas pobytu v nemocnici cítil v teple a pohodlí.

Potom môže pribaliť dve alebo tri zavinovacie deky. Tieto príjemné prikrývky sa používajú na zavinutie bábätka a udržanie tepla počas spánku.

Nesmú chýbať plienky a utierky, pretože dieťa bude potrebné často prebaľovať. Je tiež dobré pribaliť si niekoľko dupačiek pre prípad, že by dieťa malo nejakú nehodu.

Samozrejmosťou je cumlík. Ten sa dá použiť na upokojenie rozrušeného novorodenca a môže byť užitočný počas prvých týždňov jeho života.

Zoznam detskej výbavičky:

  • jednorazové plienky
  • látkové plienky
  • vlhčené obrúsky
  • detská kozmetika (krém, púder)
  • dupačky alebo novorodenecké pyžamá z bavlny napr. z kolekcie H&M deti
  • rukavičky, čiapočka, ponožky
  • zavinovacie deky
  • klasická malá deka
  • cumlík
  • podbradník
  • protišmykové pančuchy
  • jednorazové podložky na prebaľovanie

Ak dieťatko nezdedilo väčšinu výbavičky po staršom súrodencovi či kamarátovi, potom si isto každý dokáže predstaviť cenu všetkého, čo je pred jeho narodením potrebné kúpiť.

Výbava pre matku – zoznam

Do nemocnice nie je jednoduché pripraviť sa, najmä ak ide o výbavu pre nového človeka. Žena by sa mala zásobiť takými vecami, aby si pobyt v nemocnici čo najviac spríjemnila. Tu je zoznam pre matky, ktorý uľahčí chvíle strávene mimo domova.

Budúca mamička by nemala zabúdať pri balení ani na seba.

Aj keď ide žena do nemocnice len na pár hodín, budete sa chcieť počas pobytu cítiť pohodlne. Mala by si vziať oblečenie, ktoré sa dá ľahko obliecť a vyzliecť, napríklad tepláky a mikinu, či pár pohodlných ponožiek.

Po pôrode sa však najviac vyplatí nočná košeľa a teplý župan. Keďže si popôrodný stav vyžaduje veľa hygieny, bude dobré pribaliť si viac kusov.

Odporúča sa nabaliť si viac oblečenia pre každý prípad. Môže sa totiž stať, že kvôli novorodeneckej žltačke bude musieť mamička s dieťaťom zostať dlhšiu dobu v nemocnici.

Nemocnica možno poskytne základné veci, ale aj tak je najlepšie priniesť si vlastnú súpravu na hygienu. Vhodné je pribaliť si sprchovacie potreby a dentálnu hygienu.

V pôrodnici poskytujú jedlo a nápoje, ale nemusia spĺňať predstavy. Ak si z domu žena prinesie nejaké občerstvenie a nápoje, bude sa počas pobytu v nemocnici cítiť pohodlnejšie.

Oplatí sa vziať nejakú elektroniku na skrátenie času. Nie len mobilný telefón a nabíjačku, ale napríklad aj tablet alebo elektronickú čítačku. Priniesť si môže aj knihu a časopisy. Dôležité je nezabudnúť na lieky, ak ich žena berie.

Nákup všetkých potrebných vecí pre dieťa aj mamičku si možno uľahčiť objednaním online napríklad z eshopu Mama a ja, kde ako názov napovedá, nájdete všetko potrebné pre oboch.

HygienaPohodlie
základné hygienické potreby (zubná pasta, kefka, sprchovacie potreby)voľné oblečenie pri príchode a odchode z pôrodnice
šľapky do sprchynočná košeľa
jednorazové sieťované nohavičkyteplé ponožky a župan
popôrodné vložkyvlastné občerstvenie (snacky, sladkosti)
podprsenka na dojčenietelefón/tablet/elektronická čítačka
tampóny do podprsenkynabíjačky
nepremokavá podložka na posteľslúchadlá
mastička na bradavkyčítanie (kniha, časopis)
liekymalé svetielko (napríklad na čítanie)

Nakoniec snáď netreba pripomínať, že dôležité sú aj osobné doklady – občiansky preukaz, kartička poistenca, tehotenská knižka, ale aj sobášny list (rodný list v prípade slobodnej mamičky alebo priznanie otcovstva).

Čo pripraviť pre dieťa na doma?

Keď matka po pôrode príde domov z pôrodnice, môže to byť ohromujúci, dokonca skľučujúci zážitok. Môže byť fyzicky vyčerpaná a jej domov bude pravdepodobne chaotický.

V prvom rade sa treba uistiť, že je pripravená detská izba. Postieľka je čistá a pohodlná, prebaľovací pult a všetky dôležité potreby pre bábätko sú na svojom mieste a všetky dekorácie a organizácia sú dokončené. To umožní matke, aby svoju energiu vložila do starostlivosti o novorodenca a nemusela sa starať o iné úlohy.

Pomôžu aj zásoby v kuchyni. Život matky sa zrazu stáva oveľa rušnejším, preto je dôležité mať po ruke pripravené jedlá a občerstvenie. Je tiež dobré uistiť sa, že v skrinkách sú všetky základné potraviny, ako napríklad chlieb, mlieko a pochutiny. Po ruke by mala byť zdravá strava pre matky, aby sa ich zotavovanie urýchlilo.

Noví rodičia musia veľmi pozorne sledovať zdravie a pohodu svojho dieťaťa. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je zakúpiť monitor dychu pre bábätká. Tieto zariadenia sú určené na zisťovanie abnormálnych vzorcov dýchania u dojčiat, ktoré môžu byť známkou vážneho zdravotného problému.

Doma by malo byť najmä príjemne. Čerstvá mamička by mala mať svoje pohodlné miesto na odpočinok. Na záver treba povedať, že návrat matky z pôrodnice domov môže byť pre ňu a jej rodinu zdrvujúci.

Po narodení dieťaťa má rodina nárok aj na príspevok na dieťa. Konkrétne ide o príspevok pri narodení dieťaťa, ktorým si čerství rodičia môžu prilepšiť jednorazovo o 830 eur.

Ak sa uistí, že jej domov je pohodlný a zásobený potrebnými detskými potrebami a potravinami, bude mať zdroje a priestor, ktoré potrebuje na starostlivosť o novorodenca a na starostlivosť o seba. To jej pomôže ľahšie prejsť do materstva a vytvorí pre ňu a jej rodinu pokojné a uvoľnené prostredie.