Výročia svadby – zlatá, diamantová a akým darčekom prekvapiť manžela?

Výročie svadby je dôležitou udalosťou v živote každého páru. Je to deň, ktorý si manželia každý rok pripomínajú a oslavujú ho spolu. Aké sú výročia svadby, ako prekvapiť manžela na výročie svadby, aké sú citáty o výročí svadby alebo čo na 5. výročie svadby?

Výročie svadby je čas na oslavu lásky, záväzku a spoločného života. Je to príležitosť pre manželov, aby sa obzreli za uplynulým rokom, ocenili vzájomnú podporu a tešili sa na ďalšie spoločné roky. Každé výročie má vlastné pomenovanie a symboliku, ktorá odzrkadľuje rast a silu manželského zväzku.


Obsah článku


1. výročie vzťahu – bavlnené výročie svadby

1. výročie vzťahu – svadby symbolizuje krehkosť a novosť manželstva. Bavlna je mäkká a priedušná, ale zároveň potrebuje starostlivosť, aby vydržala. Tradične si manželia na 1. výročie vzťahu vymieňajú bavlnené vreckovky alebo iné bavlnené darčeky. Koniec koncov, svadobný prsteň je na prste len rok a na hodnotnejšie dary čas ešte len príde.

5. výročie svadby – drevená svadba

5. výročie svadby symbolizuje silu a stabilitu manželstva. Drevo je pevné a odolné, symbolizuje hlboké korene a rast. Tradične si manželia vymieňajú drevené darčeky, ako sú sochy, šperky alebo nábytok.

6. výročie svadby – železná alebo plechová svadba

6. výročie svadby symbolizuje silu a odolnosť manželstva. Železo a plech sú pevné a odolné materiály, symbolizujúce pevné puto medzi manželmi. Tradične si manželia vymieňajú železné alebo plechové darčeky, ako sú nástroje, hrnce alebo panvice.

7. výročie svadby – medená alebo vlnená svadba

7. výročie svadby symbolizuje teplo a pohodlie manželstva. Vlna je mäkká a hrejivá a meď je cenný a odolný materiál. Tradične si manželia vymieňajú vlnené alebo medené darčeky, ako sú deky, oblečenie alebo šperky.

8. výročie svadby – bronzová svadba

8. výročie svadby, ktoré sa nazýva aj bronzová svadba, symbolizuje silu a trvalosť manželstva. Bronz je odolný a pevný materiál, symbolizujúci stabilný a pevný vzťah. Tradične si na bronzovú svadbu manželia vymieňajú bronzové darčeky, ako sú sochy, Pandora šperky alebo plaketu.

9. výročie svadby – hlinená svadba

9. výročie svadby symbolizuje krásu a krehkosť manželstva. Hlina je krásny materiál, ale zároveň sa ľahko rozbije. Tradične si manželia vymieňajú hlinené darčeky, ako sú riady, sošky alebo vázy.

10. výročie svadby – ružová alebo cínová svadba

10. výročie svadby je významným míľnikom a oslavuje sa s väčšou pompéznosťou. Ruža symbolizuje lásku a vášeň, cín je odolný a pevný materiál. Tradične si na 10. výročie svadby manželia vymieňajú ruže, cínové darčeky alebo si obnovujú manželské sľuby.

15. výročie svadby – krištáľová alebo sklenená svadba

15. výročie svadby sa nazýva krištáľová alebo sklenená svadba. Krištáľ symbolizuje čistotu, lesk a trvalosť manželstva. Manželia si väčšinou darujú:

 • Krištáľové predmety: krištáľová váza, misa, pohár, svietnik, šperk
 • Sklenené predmety: ručne fúkaná váza, dekoračná miska, gravírovaná fľaša na víno

Manželia môžu v 15. roku manželstva požiadať aj o obnovenie manželských sľubov. Vtedy môžu na túto príležitosť poslať pozvánku na svadbu, ktorá pozýva rodinu a blízkych na jedinečnú oslavu lásky.

20. výročie svadby – darček na porcelánovú svadbu

Darček k 20. výročiu svadby – ktoré sa nazýva aj porcelánová svadba – môže byť porcelán. Symbolizuje krásu, krehkosť a eleganciu manželstva. Darček k 20. výročiu svadby môže byť napríklad:

 • Porcelánové predmety: porcelánová súprava na čaj alebo kávu, váza, soška, miska
 • Predmety s porcelánovými prvkami: šperk s porcelánovou ozdobou, hodinky s porcelánovým ciferníkom

To nie je všetko! Taktiež by manželia nesmeli zabudnúť na:

 • Kyticu kvetov: kytica ruží je pre manželku klasickým darčekom na výročie svadby
 • Blahoprajný list: je pekné napísať partnerovi/partnerke list, v ktorom človek vyjadrí lásku a vďaku
 • Spoločnú fotografiu: na pamiatku sa môže urobiť spoločná fotografia
Kytica kvetov je krásnym a klasickým romantickým darčekom, ktorý zaručene dokáže rozžiariť deň.

25. výročie svadby – strieborná svadba

25. výročie svadby sa nazýva strieborná svadbaStriebro symbolizuje lesk, krásu a trvalosť manželstva. Pri výbere darčekov k výročiu striebornej svadby sa môžu manželia zamerať na:

 • Strieborné šperky: strieborný náramok, náhrdelník, prsteň, náušnice
 • Strieborné predmety: strieborná misa, svietnik, príbor, fotoalbum
 • Predmety so striebornými prvkami: hodinky so strieborným ciferníkom, kabelka so striebornými ozdobami
 • Zážitky: romantická večera pri sviečkach, víkendový pobyt v luxusnom hoteli, vstupenky na koncert alebo do divadla

30. výročie svadby – darček na perlovú svadbu

Darček k 30. výročiu svadby – inak nazývanému aj perlová svadba – môže byť perla. Tá symbolizuje krásu, lesk, vzácnosť a trvalosť manželstva. Ako darček k 30. výročiu svadby si manželia na perlovú svadbu darujú napríklad perlové šperky, predmety s perlami alebo zážitkové darčeky.

35. výročie svadby – ľanová alebo korálová svadba

35. výročie svadby sa nazýva ľanová alebo korálová svadba. Korál symbolizuje krásu, silu a trvalosť manželstva. Manželia si na ľanovú alebo korálovú svadbu väčšinou darujú korálové šperky, predmety s korálmi, zážitkové darčeky alebo darčeky s osobným významom, akým je napríklad fotokniha alebo ručne napísaný list.

40. výročie svadby – rubínová svadba

40. výročie svadby sa nazýva rubínová svadba. Rubín symbolizuje lásku, vášeň a trvalosť manželstva. Ako darčeky na oslavu 40. výročia si manželia k rubínovej svadbe venujú:

 • Rubínové šperky: rubínový náhrdelník, náramok, prsteň, náušnice
 • Predmety s rubínmi: rubínový svietnik, miska, váza, soška
 • Víkendový pobyt: relaxačný pobyt v hoteli s wellness centrom, výlet do vinárskej oblasti, poznávací výlet do iného mesta
 • Oslavu v reštaurácii: romantická večera v elegantnej reštaurácii, oslava s rodinou a priateľmi

50. výročie svadby – darček na zlatú svadbu

Darček k 50. výročiu svadby, nazývanému aj zlatá svadba, je väčšinou zlato. Symbolizuje krásu, lesk, trvalosť a vzácnosť manželstva. Manželia si ako darček k 50. výročiu svadby – k zlatej svadbe – darujú napríklad:

 • Zlaté šperky (napríklad cez iZlato.sk): zlatý náhrdelník, náramok, prsteň, náušnice
 • Predmety so zlatom: zlatý svietnik, miska, váza, soška
 • Obnovenie manželských sľubov: slávnostný ceremoniál v kostole, na zámku alebo na inom romantickom mieste

60. výročie svadby – diamantová svadba

60. výročie svadby sa nazýva diamantová svadba. Diamant symbolizuje silu, odolnosť, krásu a trvalosť manželstva.

Medzi najbežnejšie darčeky k diamantovej svadbe patria napríklad diamantové šperky (diamantový náhrdelník, náramok, prsteň, náušnice) alebo predmety s diamantmi (diamantový svietnik, miska, váza, soška). Taktiež netreba zabudnúť na kyticu ruží, keďže tá je klasickým darčekom k výročiu svadby.

Ako prekvapiť manžela na výročie svadby?

Ak sa tu nájdu manželky, ktoré hľadajú inšpiráciu, ako prekvapiť manžela na výročie svadby, tu je niekoľko tipov:

 • Raňajky do postele: Manžela môžu prekvapiť raňajky do postele. Treba mu pripraviť jeho obľúbené jedlo a doplniť ho napríklad o milý odkaz.
 • Večera pri sviečkach: Vytvorte romantickú atmosféru v jedálni sviečkami, kvetmi a príjemnou hudbou. Pripravte si chutnú večeru a vychutnajte si spoločný čas.
 • Masáž: Doprajte manželovi relaxačnú masáž, ktorá ho zbaví stresu a napätia.
 • Výlet do vinárskej oblasti: Vyberte sa na výlet do vinárskej oblasti, kde si môžete vychutnať degustáciu vína a krásne výhľady.
 • Kurz varenia alebo tanca: Naučte sa s manželom/manželkou variť alebo tancovať. Je to skvelý spôsob, ako stráviť čas spolu a zabaviť sa.

Možnosťou môžu byť aj zážitkové darčeky:

 • Wellness pobyt: Manželke sa môže páčiť relaxačný pobyt s masážou a saunou.
 • Kurz varenia alebo tanca: Manžel sa môže s manželkou naučiť variť alebo tancovať. Je to skvelý spôsob, ako stráviť čas spolu a zabaviť sa.
 • Výlet do vinárskej oblasti: Dobrým nápadom je aj výlet do vinárskej oblasti, kde si môžu manželia vychutnať degustáciu vína a krásne výhľady.
 • Lístky na koncert alebo do divadla: Manželke by sa mohli páčiť lístky na koncert jej obľúbenej kapely alebo do divadla na predstavenie, ktoré ju zaujíma.

Dôležité je, aby si manželia výročie svadby užili a oslávili ho spôsobom, ktorý obom prinesie radosť a spevní manželstvo. Po svadbe sa darček pre priateľku nahradí darčekom pre manželku.

Darček k výročiu svadby – čo na výročie pre manželku?

Výročie svadby je výnimočný deň, ktorý si zaslúži oslavu. Je to príležitosť vyjadriť manželke lásku a vďačnosť za všetky spoločné roky. Výber darčeka k výročiu svadby môže byť náročný. Prečo na tom záleží?

Samozrejme, že každý chce, aby bol darček originálny, premyslený a aby manželku potešil. Čo na výročie svadby? Tu sú darčeky, ktoré vyjadrujú lásku a vďačnosť:

 • Šperky: Šperky sú klasickým darčekom k výročiu svadby, ktorý vždy poteší. Muž môže žene darovať náhrdelník, náušnice, prsteň alebo náramok.
 • Kytica kvetov: Kytica kvetov je krásny a romantický darček, ktorý dokáže rozžiariť deň.
 • Romantická večera: Muž môže naplánovať napríklad romantickú atmosféru doma so sviečkami, kvetmi a príjemnou hudbou. Môže pripraviť chutnú večeru a vychutnať si s manželkou spoločný čas.
 • List s vyznaním lásky: Krásnym darčekom je aj list, v ktorom manžel vyjadrí lásku a vďačnosť.
Výber darčeka k výročiu svadby môže byť náročný, pretože každý chce, aby bol darček originálny, premyslený a aby manželku potešil.

Citáty o výročí svadby

Výročie svadby je čas na oslavu lásky a záväzku, ktorý si dvaja ľudia sľúbili. Mnoho ľudí hľadá na výročie svadby inšpiráciu a vyjadrenie citov v krásnych citátoch. Existuje niekoľko krásnych citátov o výročí svadby:

Citáty o láske a manželstve:

 • „Láska je ako krásny kvet, ktorý kvitne len zriedka.“ – Khalil Gibran
 • „Manželstvo je spojenie dvoch duší, ktoré sa rozhodli zdieľať životnú cestu.“ – neznámy autor
 • „Láska je najsilnejšia sila na svete. Dokáže prekonať akúkoľvek prekážku.“ – Paulo Coelho
 • „Manželstvo je dar, ktorý si treba vážiť a chrániť.“ – neznámy autor
 • „Skutočná láska nikdy nezostarne.“ – John Green

Citáty o šťastí a radosti:

 • „Najväčším šťastím v živote je nájsť niekoho, koho môžete milovať celým srdcom.“ – neznámy autor
 • „Skutočná radosť pramení z lásky a zdieľania života s milovanou osobou.“ – Dalai Lama
 • „Každý deň s tebou je pre mňa sviatkom.“ – neznámy autor
 • „Som vďačná za každý deň, ktorý môžem stráviť s tebou.“ – neznámy autor
 • „S tebou po boku viem, že dokážem zvládnuť čokoľvek.“ – neznámy autor

Citáty o vďačnosti a spomienkach:

 • „Som vďačná za všetky krásne chvíle, ktoré sme zdieľali.“ – neznámy autor
 • „Spomienky na naše spoločné chvíle mi navždy ostanú v srdci.“ – neznámy autor
 • „Ďakujem ti za tvoju lásku a podporu.“ – neznámy autor
 • „Som vďačná za to, že ťa mám v mojom živote.“ – neznámy autor
 • „Spolu sme vytvorili krásny život a ja sa teším na všetky ďalšie roky, ktoré prídu.“ – neznámy autor

Ďalšie citáty na výročie svadby:

 • „S tebou po boku sa cítim ako doma.“ – neznámy autor
 • „Ty si pre mňa všetko.“ – neznámy autor
 • „Nemôžem si predstaviť život bez teba.“ – neznámy autor
 • „Milujem ťa viac ako slová dokážu vyjadriť.“ – neznámy autor
 • „Si moja spriaznená duša.“ – neznámy autor

Citáty o výročiach svadby dokážu manželom pripomenúť, aká dôležitá je láska a oddanosť v partnerskom živote. Môžu človeku pomôcť vyjadriť pocity voči partnerovi a prehĺbiť vzájomný vzťah.

Avšak, nie všetky manželstvá sú bezproblémové. Niektoré páry čelia ťažkostiam, ako sú rozvod a dlhy. V takýchto prípadoch môže byť oslava výročia svadby ťažká a emotívne náročná.