Tehotenstvo po týždňoch – prvý trimester do 13. týždňa

prvy-trimester-tehotenstva

Prvý trimester tehotenstva je čarovné obdobie plné radosti a vzrušenia. Môže však byť aj zdrvujúce – telo matky sa prispôsobuje novým hormónom a zmenám a pravdepodobne bude pociťovať rôzne fyzické a emocionálne príznaky. V tomto článku sa nachádza prehľad toho, čo môže budúca mamička očakávať počas prvého trimestra tehotenstva.

Prvý trimester trvá od počatia do 12. týždňa a práve vtedy prebieha väčšina základného vývoja dieťaťa. Počas týchto prvých týždňov sa bábätku vytvárajú životne dôležité orgány a štruktúry a telo matky sa prispôsobuje novým hormonálnym hladinám. Hoci je normálne cítiť vzrušenie a úzkosť, je dôležité nájsť si každý deň čas na oddych a umožniť svojmu telu prispôsobiť sa.

Vývoj dieťaťa v mesiacoch tehotenstva

Tehotenstvo je čarovné obdobie plné rôznych emócií a fyzických zmien. Počas každého mesiaca tehotenstva sa dieťa vyvíja a rastie novým spôsobom.

  • Prvý trimester: V tomto období sa dieťa začína vyvíjať. Telo matky sa na rast plodu pripravuje mnohými spôsobmi. Počas tohto obdobia tehotenstva môže žena pociťovať únavu a ranné nevoľnosti. Dieťaťu začína biť srdce a formujú sa jeho orgány.
  • Druhý trimester: Je to obdobie rastu a vývoja. V tomto období môže žena na svojom tele pozorovať viditeľné zmeny, ako napríklad zväčšený pás a plnšie prsia. Orgány a telesné systémy dieťaťa fungujú a matka bude cítiť pohyby svojho dieťaťa.
  • Tretí trimester: V tomto období sa posilňujú kosti dieťaťa a začínajú rásť jeho vlasy. Dozrieva mozog a u bábätka sa vyvíjajú zmysly, ako napríklad zrak a sluch. Telo matky sa naďalej vnútorne mení, pretože sa pripravuje na pôrod.

V posledných týždňoch tehotenstva sa telo matky pripravuje na pôrod. Preto môže pociťovať úzkosť a vzrušenie. Bez ohľadu na to, aké dlhé alebo krátke je tehotenstvo, každý mesiac je dôležitou príležitosťou na posilnenie puta s bábätkom.

Prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou

Začiatok tehotenstva môžu odhaliť typické príznaky ešte predtým, ako si žena spraví test. Prvé príznaky tehotenstva sa nevyskytujú u každého. Nájdu sa ženy, ktoré sa nestretnú so žiadnym sprievodným znakom, kým iné môžu čeliť mnohým príznakom tehotenstva. Je veľmi individuálne, s akou intenzitou sa dané príznaky vyskytnú a ako dlho pretrvajú.

Prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou sú:

  • krvavé škvrny na spodnej bielizni zvyčajne spôsobené implantačným krvácaním
  • ranná nevoľnosť v tehotenstve, ktorá sa zvyčajne vyskytuje medzi druhým a ôsmym týždňom po počatí a môže ju sprevádzať vracanie
  • zmeny na prsníkoch sa môžu objaviť 1–2 týždne po počatí
  • únava a pocit slabosti

Medzi prvé príznaky začiatku tehotenstva pred menštruáciou patria psycho-emocionálne zmeny spojené so zvýšenou podráždenosťou, únavou a plačlivosťou, to môže nastať aj pri mimomaternicovom tehotenstve.

Hoci tehotenstvo trvá približne 9 mesiacov, tento čas utečie ako voda. Preto je už na začiatku tehotenstva potrebné plánovať a chystať potreby do pôrodnice.

Prvý trimester tehotenstva po týždňoch

Prvý trimester tehotenstva je neuveriteľné obdobie. Je to čas, keď žena zistí, že je tehotná, a začne prežívať fyzické, emocionálne a duševné zmeny spojené s príchodom nového života na svet. Toto obdobie je zvyčajne najťažšie, ale je tiež dôležité pochopiť, čo sa deje na každom kroku. Tu je prehľad prvého trimestra tehotenstva po týždňoch, aby každá žena mala predstavu o tom, čo môže očakávať.

  • 1. až 4. týždeň: Prvé štyri týždne tehotenstva sú pre ženské telo obdobím veľkého rastu a zmien. Je to čas, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici a začne sa formovať embryo. Hormóny sa dramaticky zvyšujú, čo môže spôsobiť nevoľnosť v tehotenstve, únavu a iné fyzické zmeny.
  • 5. až 8. týždeň: V tomto období sa telo dieťaťa začína formovať a začínajú sa vytvárať všetky orgány. Primitívne srdce bije a embryo sa teraz označuje ako plod. Žena môže začať cítiť prvé záchvevy pohybov dieťaťa. Ako dieťa pokračuje v raste, telo bude reagovať zväčšením objemu krvi a rozšírením maternice. To môže mať za následok opuch a iné formy nepohodlia.
  • 9. až 12. týždeň: Počas deviateho až dvanásteho týždňa tehotenstva dieťa rýchlo rastie. Nielenže pupočná šnúra spája dieťa s placentou, ale vyvíjajú sa aj jeho pohlavné orgány. Matka môže začať zreteľnejšie cítiť pohyby bábätka. Môže tiež pociťovať Braxton Hicksove kontrakcie, čo sú prvé cvičné rozbehy pôrodu.

Prvý trimester tehotenstva je po každom týždni pre matku a jej bábätko obdobím veľkého rastu a zmien. Je dôležité starať sa o seba a informovať lekára o všetkých zmenách, ktoré tehotná mamička pociťuje.

Čo očakávať v 13. týždni tehotenstva?

V 13. týždni tehotenstva už telo matky prechádza úžasnými zmenami. Dieťa rýchlo rastie a zvyšuje sa aj hladina hormónov. Tento týždeň sa považuje za vstup do druhého trimestra a môže byť preto ideálny na oznámenie tehotenstva.

  • Rast dieťaťa: Bábätko je teraz dlhé približne 3 centimetre a váži približne 15 gramov. V tomto týždni sa rýchlo formuje kostra dieťaťa a v ústach sa mu začínajú vytvárať chuťové poháriky. Vonkajšie uši sa teraz začnú formovať a prsty bábätka sa čoskoro oddelia a začnú byť zreteľnejšie. Koža bábätka je stále tenká a priesvitná, ale už sa na nej začínajú vytvárať vrstvy.
  • Zmeny matkinho tela: Môže sa stať, že sa matke začne zvyšovať hladina energie, hoci stále môže pociťovať určitú únavu. Kým spánok a odpočinok môžu pomôcť zmierniť pocit únavy, s pribúdajúcimi týždňami je matka obvykle schopná vykonávať čoraz viac činností s menšou únavou.
  • Nové fyzické príznaky: Maternica sa naďalej rozširuje, aby vytvorila priestor pre rastúce bábätko. Žena preto môže začať pociťovať bolesti, pretože svaly sa rozťahujú, aby sa prispôsobili dieťaťu. Ako bábätko rastie, tehotenské hormóny sa budú naďalej zvyšovať a žena môže zaznamenať nové príznaky, ako je nevoľnosť, zápcha a častejšie močenie.
  • Príprava na príchod nového dieťaťa: V tejto fáze môžu niektoré ženy začať vážne plánovať príchod svojho dieťaťa. To bude pravdepodobne zahŕňať prieskum možností pôrodu a starostlivosti o dieťa, prípravu detskej izby a zhromažďovanie zásob. Zatiaľ čo niektoré páry môžu s nákupom pre svoje dieťa počkať až do neskoršieho štádia tehotenstva, začatie tohto procesu už teraz môže pomôcť zabezpečiť, že matka bude pripravená priniesť si dieťa domov.

V 13. týždni tehotenstva telo matky a jej dieťa rýchlo rastú. Netreba zabudnúť nájsť si čas na oddych a užiť si túto výnimočnú fázu tehotenstva!

Fyzické zmeny a nevoľnosť v prvom trimestri tehotenstva

S postupujúcim tehotenstvom môže žena na svojom tele pozorovať fyzické zmeny. Medzi najčastejšie fyzické príznaky v prvom trimestri patria:

  • ranná nevoľnosť – jedná sa o jeden z najznámejších príznakov prvého trimestra tehotenstva a môže sa pohybovať od miernej nevoľnosti až po silné zvracanie
  • citlivé, opuchnuté prsia – prsia môžu byť počas prvého trimestra mimoriadne citlivé a môžu sa dokonca zväčšiť
  • únava – tehotenské hormóny môžu spôsobiť extrémne vyčerpanie, preto je dôležitý dostatočný oddych
  • neobvykle časté močenie – je spôsobené tým, že maternica tlačí na močový mechúr
  • chuť na jedlo a nechuť k jedlu – niektoré ženy majú veľmi špecifické chute, zatiaľ čo iné pociťujú zmenu zmyslu pre chuť

Budúca mamička by mala počúvať svoje telo a starať sa o seba. V prvom trimestri sa odporúča jesť zdravú, vyváženú stravu a dostatočne odpočívať. Treba sa vyhýbať alkoholu, cigaretám a nelegálnym drogám.

Výpočet týždňa tehotenstva

Vedomosť o tom, v ktorom týždni tehotenstva sa žena nachádza, jej bude najviac osožná, ak bude chcieť sledovať, aké pokroky bábätko v brušku robí. Jeho vývoj ide totiž vpred priam míľovými krokmi. Týždne tehotenstva možno zistiť pomocou tehotenskej kalkulačky alebo sa dajú vypočítať od prvého dňa poslednej menštruácie, ktorú žena mala pred otehotnením.

Do tehotenskej kalkulačky stačí zadať dátum, kedy sa žene začala posledná menštruácia, alebo termín pôrodu od lekára. Tehotenská kalkulačka okrem týždňa tehotenstva vypočíta:

  • termín pôrodu
  • trimester
  • priemernú dĺžku a hmotnosť bábätka
  • počet dní do pôrodu
  • časové rozmedzie pre pôrod
  • odborné označenie doby tehotenstva

Ako sa počíta predpokladaný termín pôrodu? Termín pôrodu oznámi gynekológ alebo si ho možno vypočítať v tehotenskej kalkulačke. A ako sa stanoví finálny termín? Berie sa do úvahy priemerná dĺžka tehotenstva – 40 týždňov, a predpokladaným termínom pôrodu je posledný deň 40. týždňa tehotenstva. Ale bábätko nemá kalendár a môže prísť na svet o niečo skôr či neskôr.

Aká je dĺžka tehotenstva?

Dĺžka tehotenstva sa zvyčajne meria od prvého dňa poslednej menštruácie. Väčšina tehotenstiev trvá v priemere 40 týždňov, hoci časové rozpätie, ktoré sa zvyčajne považuje za zdravé a normálne, je 37 až 42 týždňov tehotenstva.

Toto časové rozpätie sa označuje aj ako „okno termínu pôrodu“, pretože predstavuje čas, kedy sa očakáva pôrod. Keď je tehotná matka presne v 40. týždni tehotenstva, okno termínu pôrodu sa uzavrelo.

Hoci sa 40 týždňov považuje za normu, niektoré tehotenstvá presahujú 40 týždňov. Ak uplynie termín pôrodu matky, ale neobjavia sa žiadne príznaky pôrodu, jej poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže rozhodnúť, že najlepším postupom bude vyvolanie pôrodu.

Bábätká môžu prísť na svet aj predčasne alebo pred uplynutím celých štyridsiatich týždňov tehotenstva. Predčasný pôrod sa definuje ako pôrod pred 37. týždňom a môže nastať z mnohých dôvodov, od pôrodu vyvolaného zo zdravotných dôvodov až po pôrod, ktorý sa nečakane začal sám od seba.

Predčasne narodené deti môžu mať podváhu a v niektorých prípadoch majú určité zdravotné problémy spojené s predčasným pôrodom. Tieto deti si niekedy vyžadujú zvýšenú starostlivosť počas tehotenstva aj po pôrode.

Dĺžka tehotenstva sa môže v mnohých ohľadoch líšiť a pochopenie toho, čo je normálne, je kľúčom k zvládnutiu očakávaní.

Aké vyšetrenia musí žena v tehotenstve absolvovať?

Neoddeliteľnou súčasťou obdobia tehotenstva sú vyšetrenia, kontroly a testy. Počas tohto obdobia musí žena pozorne sledovať svoje zdravie aj zdravie svojho dieťaťa. Najčastejšie vyšetrenia počas tehotenstva sú ultrazvukové vyšetrenia, vyšetrenia moču a krvné testy.

  • Ultrazvukové vyšetrenia pomáhajú lekárom pozorovať, ako sa dieťa vyvíja, a pomáhajú pri zisťovaní akýchkoľvek abnormalít alebo porúch.
  • Vyšetrenia moču pomáhajú identifikovať akékoľvek bakteriálne infekcie močových ciest, ktoré sú počas tehotenstva častejšie.
  • Krvné testy sa používajú na zistenie akýchkoľvek stôp aneuploidie (abnormálny počet chromozómov v embryu) a na kontrolu prípadnej anémie.

Okrem požadovaných testov môžu lekári navrhnúť aj ďalšie vyšetrenia, ako napríklad test plodovej vody, test na protilátky proti Rh (D) proteínu a genetický skríning.

  • Test plodovej vody sa môže použiť na zistenie akýchkoľvek abnormalít.
  • Testom na protilátky proti Rh sa zisťuje, či matka nemá protilátky proti Rh (D) proteínu, ktoré by mohli potenciálne ovplyvniť hladinu krvi dieťaťa.
  • Napokon sa genetický skríning používa na posúdenie potenciálnych chromozomálnych porúch, ako je napríklad Downov syndróm.

Vyšetrenia v tehotenstve sú dôležitou súčasťou tohto procesu. Tieto testy môžu odhaliť akékoľvek problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť, a poskytnúť lekárovi dôležité informácie potrebné na starostlivosť o matku aj jej budúce dieťa.