Tehotenská kalkulačka, rizikové tehotenstvo a ďalšie dôležité pojmy

Výzvy spojené s tehotenstvom, pôrodom a materstvom sa modernej žene môžu zdať stresujúce. S náležitou prípravou, zmenou životného štýlu a pomôckami však môže byť tehotenstvo radostným zážitkom, ktorý vedie aj k celoživotným odmenám. Čo musí o ňom žena vedieť a čo prináša rizikové tehotenstvo?

Jedným z najdôležitejších aspektov tehotenstva je starostlivosť o zdravie. To zahŕňa konzumáciu zdravých, výživných potravín, pravidelné cvičenie a správny odpočinok. Podľa pôrodníkov a gynekológov by tehotné ženy mali počas deviatich mesiacov tehotenstva pravidelne absolvovať prenatálnu starostlivosť.

Prenatálna starostlivosť pozostáva z lekárskych prehliadok, ultrazvukových vyšetrení, skríningov a testov, ktoré pomáhajú sledovať rast a vývoj dieťaťa.

Začiatok tehotenstva a jeho vývoj

Tehotenstvo je pre ženu úžasným obdobím života. Ako sa jej telo prispôsobuje zmenám spojeným s vývojom dieťaťa, prechádza mnohými fyzickými, mentálnymi a emocionálnymi premenami. Tehotenstvo môže byť úžasne obohacujúcim zážitkom, ale je to aj obdobie mnohých zmien.

Jedna z najvýraznejších zmien sa týka fyzického tela. Ako dieťa rastie, maternica sa rozširuje. Počas prvého trimestra sa žene začne zväčšovať brucho a môže pociťovať ranné nevoľnosti. Môže tiež pociťovať závraty a únavu v dôsledku zmien hladiny hormónov.

Počas druhého trimestra sa žene zväčšia prsia a pociťuje viac pohybov dieťaťa. V treťom trimestri sa telo ženy mení najviac. Maternica sa naďalej zväčšuje a bruško je už naozaj viditeľné. Môže pociťovať rastúci tlak na panvové dno, čo spôsobuje nepríjemné pocity. Prichádza častejšia únava a pálenie záhy kvôli zvýšenej hmotnosti dieťaťa.

Pokožka na brušku môže svrbieť, pretože koža sa rozťahuje. Práve preto je dobré nájsť vhodný krém na natieranie, vďaka ktorému sa dá dokonca predísť striám.

Prvý mesiac tehotenstva

Od okamihu, keď žena zistí, že čaká dieťa, jej telo začína vytvárať základy pre zdravé tehotenstvo. Od počatia až do konca prvého trimestra prebiehajú v tele biochemické zmeny, ktoré pomáhajú podporovať rastúce dieťa.

V najranejšom štádiu tehotenstva prílev hormónov, ako sú progesterón a hCG, spúšťa kaskádu hormonálnych zmien. Tieto hormóny ovplyvňujú nielen procesy, ako je metabolizmus a imunitný systém, ale vyvolávajú aj výkyvy nálady a pocit únavy.

Počas prvého mesiaca tehotenstva môžu byť prsia matky opuchnuté, jemné a citlivé, pretože sa pripravujú na výživu dieťaťa. Zvýšenie progesterónu môže spôsobiť aj zápchu a nepravidelnosť stolice.

Ranná nevoľnosť je u budúcich mamičiek bežná. Maternica v tehotenstve sa naďalej zväčšuje a zahusťuje o ďalšie tkanivo, ktoré podporuje dieťa, pričom môže dôjsť k implantácii. Keď sa embryo zavŕta do steny maternice, začne sa vyvíjať placenta, ktorá poskytuje potrebné živiny na podporu vyvíjajúceho sa plodu.

Prvý mesiac tehotenstva je vzrušujúce obdobie, ale môže byť zároveň zdrvujúce, pretože sa telo prispôsobuje novým prebiehajúcim zmenám. Hoci sa so začiatkom tehotenstva spájajú mnohé fyzické tehotenské príznaky, je dôležité, aby si nastávajúce mamičky v tomto období oddýchli a starali sa o seba.

Prvý mesiac bude plný radosti, no aj starostí s nepríjemnými príznakmi.
Prvý mesiac bude plný radosti, no aj starostí s nepríjemnými príznakmi.

Vývoj embrya

Každý krok vývoja má svoje vlastné jedinečné charakteristiky, ktoré možno rozdeliť na predimplantačné a fetálne štádium.

Predimplantačná fáza vývoja embrya sa začína po počatí a zvyčajne trvá približne sedem dní. Počas tohto obdobia sa embryo stále nachádza v stave delenia buniek a mení sa z jednej bunky na zhluk buniek známy ako blastocysta.

Blastocysta sa skladá z vnútornej bunkovej hmoty, ktorá sa nakoniec stane plodom, ako aj z ochrannej vonkajšej vrstvy. Táto vonkajšia vrstva sa nakoniec stane placentou, keď sa pripojí k výstelke maternice.

Po dokončení implantácie a pevnom usadení embrya v stene maternice sa začína vývoj plodu. V priebehu tehotenstva sa z malého zhluku buniek vyvinú orgány, tkanivá a ďalšie hlavné telesné systémy. Tie sú vyživované krvou matky prostredníctvom zložitých ciev známych ako pupočník.

Počas tohto obdobia sa zvyčajne robia pravidelné ultrazvukové vyšetrenia na monitorovanie rastu a vývoja plodu. Ultrazvuk poskytuje užitočné informácie. Napríklad o veku, pohlaví a prípadných zdravotných problémoch, ktoré by bolo potrebné riešiť. Na každé vyšetrenie má žena v práci právo na priepustku k lekárovi.

Približne v ôsmom týždni tehotenstva sa embryo začne podobať na ľudskú bytosť a bude schopné pohybu. Ako sa ďalej vyvíja, tvoria sa mu drobné prsty na rukách a nohách a orgány, ako sú srdce a pľúca, sa naďalej komplexne zväčšujú.

Nakoniec sa v 40. týždni normálny vývoj plodu ukončí a žena bude pripravená na pôrod. Po deviatich mesiacoch neuveriteľných fyziologických zmien a rastu zažije jeden z najúžasnejších životných procesov – pôrod zdravého dieťaťa.

Vývoj embrya má niekoľko fáz, počas ktorých vzniká nový život.
Vývoj embrya má niekoľko fáz, počas ktorých vzniká nový život.

Maternica v tehotenstve

Na začiatku tehotenstva sa maternica začína zväčšovať. Spôsobuje to produkcia špeciálnych hormónov a zvýšeným prietokom krvi. Ako mesiace plynú, maternica rastie rýchlym tempom – niekedy až 15-násobne oproti pôvodnej veľkosti.

Počas celého tehotenstva zostáva krčok maternice uzavretý, aby chránil matku aj dieťa pred infekciou. Počas pôrodu sa však krčok maternice začne postupne rozširovať a stenčovať, aby sa umožnil pôrod.

Tehotenstvo ovplyvňuje aj steny maternice. Stávajú sa pružnejšími, aby sa mohli rozťahovať, keď plod rastie. No zostávajú dostatočne hrubé na to, aby dieťa bezpečne udržali. V tomto období je dôležité, aby si ženy všímali akékoľvek príznaky nepohodlia alebo zmien, aby v prípade potreby dostali včasnú lekársku pomoc.

Po týždňoch tehotenstva sa placenta vyvíja a pôsobí ako dôležitá súčasť podpory matky aj dieťaťa. Placenta poskytuje plodu živiny a kyslík a zároveň odstraňuje všetky odpadové produkty, ktoré produkuje.

Nakoniec, keď sa blíži pôrod, objavujú sa špeciálne kontrakcie známe ako Braxton Hicksove kontrakcie, ktoré pomáhajú posilniť a pripraviť maternicu na pôrod. Tieto kontrakcie sú bezbolestné a pomáhajú tonizovať a napínať svaly maternice pred začiatkom pôrodu.

Tehotenská kalkulačka

Tehotenské kalkulačky sú čoraz obľúbenejší nástroj pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť alebo ktoré už sú tehotné. Sú navrhnuté tak, aby pomohli ženám zistiť približný dátum pôrodu, ako aj ďalšie dôležité medzníky, ako je trimester tehotenstva a očakávaná veľkosť dieťaťa.

Ak chce žena použiť tehotenskú kalkulačku, prvým krokom je zadanie prvého dňa jej poslednej menštruácie. Je to dôležitá informácia, aby kalkulačka dokázala presne predpovedať dátum pôrodu.

Kalkulačka potom zohľadňuje faktory, ako je priemerná dĺžka menštruačného cyklu a dĺžka luteálnej fázy. Na základe týchto údajov tak vypočíta, kedy žena pravdepodobne ovulovala a kedy by mal byť jej dátum pôrodu.

Po vypočítaní dátumu pôrodu kalkulačka zvyčajne poskytne ďalšie informácie týkajúce sa tehotenstva. Môžu zahŕňať týždeň a trimester tehotenstva, ako aj odhadovanú veľkosť dieťaťa z hľadiska hmotnosti aj dĺžky.

Okrem toho niektoré tehotenské kalkulačky online poskytnú informácie o ukazovateľoch termínu pôrodu, ako je napríklad načasovanie konkrétnych prenatálnych testov, ktoré by sa mali vykonať počas tehotenstva.

Používanie tehotenskej kalkulačky môže byť neoceniteľným nástrojom. Sú veľmi ľahko dostupné online alebo v špeciálnych aplikáciách, ktoré môžu byť pre ženu skvelým pomocníkom. Sledujú tehotenstvo týždeň po týždni a udržujú človeka stále informovaného.

Rizikové tehotenstvo

Tehotenstvo ľudia často označujú za krásne a vzrušujúce obdobie života nastávajúcich mamičiek. No pre niektoré z nich môže byť aj plné rizika a neistoty.

Vysoko rizikové tehotenstvo si vyžaduje špecializovanú lekársku starostlivosť počas celého tehotenstva a pôrodu.

Hoci sú rizikové tehotenstvá určite dôvodom na obavy, moderná medicína umožnila mnohým ženám prežiť ho čo najbezpečnejšie. Na lepšie pochopenie rizikových tehotenstiev je dôležité získať prehľad o súvisiacich rizikách, spôsoboch ich prevencie a metódach ich zvládania.

Najčastejšími rizikovými faktormi tehotenstva sú už existujúce ochorenia, ako sú hypertenzia, cukrovka, HIV/AIDS a lupus. Medzi ďalšie faktory patrí fajčenie počas tehotenstva a vysoký vek matky (40 rokov a viac).

Ako predchádzať rizikám

Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré môžu ženy podniknúť na zníženie rizík spojených s rizikovým tehotenstvom. Patrí k nim:

 • včasná prenatálna starostlivosť
 • vyvážená strava počas celého tehotenstva s dôrazom na potraviny bohaté na kyselinu listovú
 • pravidelné cvičenie v rámci odporúčaných parametrov pre tehotné ženy
 • užívanie odporúčaných vitamínov a doplnkov
 • vyhýbanie sa alkoholu a drogám (vrátane nelegálnych)
 • zdržanie sa fajčenia
 • vyhýbanie sa kontaktu s chorými ľuďmi alebo toxickými chemikáliami

Ak je žena klasifikovaná ako žena s rizikovým tehotenstvom, jej poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže podľa potreby navrhnúť ďalšie testy alebo špecializovanú starostlivosť.

Špecializovaná starostlivosť môže zahŕňať častejšie sledovanie vývoja dieťaťa prostredníctvom ultrazvuku alebo bezstresových testov. Ak existuje zvýšené riziko predčasného pôrodu, lekár môže odporučiť steroidné injekcie, ktoré pomôžu dieťaťu, aby sa pred narodením rýchlejšie vyvíjali pľúca.

Okrem toho, ak existujú obavy o zdravie matky počas pôrodu, môže jej lekár odporučiť vyvolanie pôrodu v skoršom termíne ako zvyčajne, aby sa znížilo akékoľvek riziko.

Vysoko rizikové tehotenstvo si vyžaduje zvýšené úsilie zo strany budúcich mamičiek aj ich lekárskeho tímu, aby sa minimalizovali akékoľvek potenciálne zdravotné riziká.

Symptómy rizikového tehotenstva

Vysoko rizikové tehotenstvo môže byť pre mnohé nastávajúce matky úzkostnou skutočnosťou. Poznanie príznakov rizikového tehotenstva zabezpečí najlepší výsledok pre matku aj dieťa.

Je dôležité si uvedomiť, že všetky tehotenstvá sú rôzne a neexistuje jediný súbor príznakov, ktorý by zaručil diagnózu rizikového tehotenstva. Niektoré príznaky však môžu naznačovať väčšiu pravdepodobnosť rizika pre budúce matky a ich nenarodené deti.

Pokiaľ ide o fyzické zmeny, u nastávajúcich matiek sa môže vyskytnúť krvácanie v tehotenstve alebo špinenie. Prítomné môžu byť silné kŕče alebo prudké bolesti brucha. Ak tehotná žena pocíti niektorý z týchto príznakov, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Tu sú ďalšie časté symptómy, ktoré predpovedajú rizikové tehotenstvo:

 • vysoký krvný tlak
 • zvýšená bielkovina v moči
 • zvýšená hladina niektorých hormónov (choriový gonadotropín, alfa-fetoproteín, estriol)
 • prekonaný potrat

Ak má nastávajúca matka hypertenziu pred tehotenstvom alebo počas neho, môže to zvýšiť pravdepodobnosť komplikácií, ako je preeklampsia alebo gestačný diabetes. Vysoké hodnoty krvného tlaku by sa mali počas tehotenstva pozorne sledovať, pretože môžu byť znakom problému.

Ak sa u ženy vyskytuje niektorý z vyššie uvedených príznakov alebo si myslí, že by mohla byť ohrozená rizikovým tehotenstvom, je dôležité, aby svoje obavy prediskutovala so svojím lekárom. Najbezpečnejšie je, ak sa potenciálne riziko zistí už na začiatku tehotenstva.

Žena by si mala robiť radosť maličkosťami počas najrušnejších dní jej života.
Žena by si mala robiť radosť maličkosťami počas najrušnejších dní jej života.

Zopár dobrých rád na záver

Príchodom dieťaťa sa život nemusí úplne zmeniť. Aj keď prispôsobenie sa životu s malým dieťaťom zdá stresujúce, existujú spôsoby, ako si nová mamička môže zachovať rovnováhu a zdravý rozum. Tu je niekoľko tipov, ktoré túto cestu uľahčia.

Byť k sebe láskavá a nesnažiť sa byť za každú cenu dokonalá. Každá sa počas materstva učí, pretože každý deň prináša niečo nové. Stačí postupovať pomaly, krok za krokom.

Nastaviť si realistické očakávania. Reálne očakávania voči sebe samému pomáhajú zvládnuť nerealistické obavy a strach z rodičovstva. V prvom rade treba zohľadniť svoje duševné a fyzické zdravie.

Nájsť si čas pre seba. Je to dôležité, aj keby to malo byť len pár minút denne. Môže to byť čokoľvek, od čítania knihy, prechádzky alebo cvičenia jogy. Tieto chvíle starostlivosti o seba pomôžu zmierniť stres a poskytnú potrebný oddych od každodennej rutiny.

Zbaviť sa pocitu viny. Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako byť rodičom. Každý rodič je iný a robí to najlepšie, ako môže.

Obklopiť sa podporou. Či už je to rodina, priatelia či ľudia, ktorí rozumejú problémom materstva. Žena by sa nemala báť požiadať o pomoc, keď ju potrebuje.