Meteosenzitivita – tlak, strava, tipy

Slovensko predstavuje svojou polohou v stredoeurópskom regióne oblasť, v ktorej často dochádza k pomerne prudkým zmenám poveternostnej situácie. Na počasie a jeho obmeny reaguje veľká časť populácie. Niektoré údaje hovoria o tom, že takmer 70 percent obyvateľstva je citlivých aj na nepatrné výkyvy počasia – sú meteosenzitívni.

Poveternostné deje vplývajú na fyzickú a psychickú pohodu zdravého jedinca a zároveň negatívne ovplyvňujú priebeh ochorení pohybového, nervového, srdcovocievneho, dýchacieho i zažívacieho systému organizmu. Meteosenzitivita môže prebúdzať skryté ochorenia, zhoršuje chronické zranenia a zvyšuje možnosť komplikácií.

Človeka citlivého na zmeny počasia začnú trápiť bolesti hlavy neraz skôr, ako sa na jasnej oblohe zjavia mraky. Súčasne začne byť ospalý, no pritom má problémy so zaspávaním.

Ako predchádzať prejavom

Najnepríjemnejšie sú prechody atmosférických frontov, ktoré sprevádzajú veľké výkyvy tlaku, vietor, dážď a búrky. U mnohých jedincov vyvolávajú zvýšenú citlivosť na bolesť, poruchy spánku, žalúdočné a črevné problémy. Niektorí ľudia sú zas viac podráždení, majú ťažkosti s koncentráciou a spomalené reakcie.

Nadmernú citlivosť možno zmierniť správnou úpravou jedálneho lístka.

  • Pri náhlej zmene počasia sa treba vyhýbať pitiu kávy a silného čaju. Človek prechodne vylúči z potravy paradajky, syry s vyšším obsahom tuku a orechy. Užíva iontové (minerálne) nápoje vo zvýšenej miere, zároveň s tabletkou magnézia (250-350 mg).
  • Pri objavení sa tlakovej výše alebo veternom počasí treba pridá k obvyklej dennej dávke vitamín C (500 mg), do kávy alebo čaju o čosi viac cukru a mlieka. Prechodne jednotlivec vylúči z potravy hovädzie aj bravčové mäso a nahradiť ich zeleninou a rybami. Ako nápoj sa odporúčajú šťavy z čerstvého ovocia a šípkový čaj. Neuškodí ani kúsok horkej čokolády so 70 % kakaa.
  • Ak je tlaková níž, vhodné sú potraviny s vyšším obsahom magnézia (ryby, strukoviny, banány, figy). Treba sa vyhnúť soleniu a pred spánkom piť čaj z medovky.

Optimálny prísun vitamínov a minerálov ovplyvňuje nie len fyziologické procesy v ľudskom organizme, ale aj psychickú pohodu a vyrovnanosť. Nervozitu a podráždenosť vyvoláva nedostatok vitamínov B1 a B3, k únave a pocitu vyčerpania prispieva nedostatočný príjem magnézia, vitamínu C a lecitínu.

Rizikový stupeň v tomto prípade vyjadruje intenzitu záťaže vplyvu poveternostných zmien na ľudský organizmus.

Prejavy meteosenzitivity

Meteosenzitivita je stav, ktorý postihuje človeka, keď je vystavený zmenám počasia, ako je vysoký barometrický tlak, zmeny teploty a iné atmosférické zmeny.

Ľudia, ktorí trpia meteosenzitivitou, pociťujú celý rad oslabujúcich symptómov, vrátane bolesti, únavy, migrény, tráviacich problémov a prepuknutie už existujúcich chorobných stavov, ako je fibromyalgia, bolesti hlavy, artritída a astma.

Ľudia s týmto syndrómom často predpovedajú zmeny počasia tým, že si všimnú svoje vlastné fyzické znaky:

  • boľavé kĺby
  • bolesti hlavy
  • tlak v dutinách
  • bolesti žalúdka
  • nevoľnosť

Väčšinu prípadov meteosenzitivity spôsobuje neurologická dysregulácia. Nervové dráhy sú preťažené stresom z meniacich sa vzorcov počasia. Toto narušenie ovplyvňuje niekoľko telesných funkcií, vrátane hormónov a neurotransmiterov, ktoré spôsobujú bolesť a zápal, problémy s rovnováhou a koordináciou, ako aj narušené duševné fungovanie.

Našťastie existuje množstvo spôsobov, ako meteosenzitivitu zvládnuť. Sledovaním predpovede počasia sa človek môže pripraviť v dostatočnom predstihu na potenciálne zmeny klímy. Obľúbenou alternatívou je nórska predpoveď počasia yrno.sk, ktorá dosahuje vysokú presnosť aj pre slovenské lokality.

Ak je to potrebné, lekár takýmto ľuďom predpíše lieky, ktoré pomáhajú zvládať symptómy spojené s meteosenzitivitou.

Nediagnostikovaná alebo nesprávne riadená meteosenzitivita ohrozuje kvalitu života a schopnosť vykonávať každodenné činnosti. Pri správnej diagnóze a jej manažmente je však možné, aby takýto ľudia viedli zdravý a produktívny život.

Čo vyvoláva meteosenzitivitu

Existuje niekoľko možných príčin meteosenzitivity. Symptómy vyvolávajú toxické látky, ktoré znečisťujú ovzdušie, napr. častice, prchavé organické zlúčeniny (VOC) a ozón. Znečistenie spôsobuje zápaly, alergie a a rôzne iné nepríjemné prejavy.

Ďalšími faktormi sú:

  • extrémne vysoké teploty
  • vlhkosť (problémy s dýchaním, podráždenie pokožky)

Aj emisie z elektronických zariadení sa čoraz viac spájajú s meteosenzitivitou. Elektronika vytvára neviditeľné polia energie. Môže ísť o mobilné telefóny, Wi-Fi routery, tablety, počítače a televízory.

Štúdie ukázali, že dlhodobé vystavenie EMP žiareniu môže zvýšiť citlivosť na iné environmentálne faktory a viesť k negatívnym zdravotným účinkom, ako sú bolesti hlavy a únava.

Niektorí jedinci sú náchylnejší aj kvôli genetike alebo traume z choroby v minulosti. Ľudia, ktorí trpia chronickými chorobami alebo alergiami, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku meteosenzitivity.

Ako znížiť príznaky

Špeciálny liek na meteosenzitivitu neexistuje. Preto treba nájsť kreatívne spôsoby, ako zvládnuť jej symptómy. Líšia sa od človeka k človeku, niektorým prospeje joga a meditácia, niektorým zas postačí zmena stravy.

Dôležitú úlohu zohráva správna výživa a hydratácia. Dietológovia odporúčajú vyhýbať sa spracovaným potravinám, rafinovaným cukrom a umelým prísadám, ktoré vedú k zápalu a zbytočnému stresu. Nahradiť ich treba stravou plnou čerstvého ovocia a zeleniny a potravinami bohatých na chudé bielkoviny.

Ďalším dôležitým faktorom pri zvládaní meteosenzitivity je dostatok odpočinku. Rovnako ako pri akejkoľvek inej chorobe, dostatočný (a hlavne kvalitný) spánok je kľúčom k tomu, aby sa telo mohlo dobiť energiou a vyliečiť.

Vedomé riadenie zdravého životného štýlu pomôže zmierniť účinky tohto stavu. Život tak môže byť opäť viac zvládnuteľný.

Ako na migrénu spôsobenú meteosenzitivitou

Život s meteosenzitivitou a jej sprievodnými migrénami môže byť mimoriadne náročný zážitok. Neexistuje síce univerzálne riešenie, ale existujú spôsoby, ako tento symptóm čo najlepšie zvládnuť.

Migréna je nesmierne nepríjemná, nech ju spôsobuje čokoľvek. Najlepšiu liečbu dokáže nastaviť lekár.

Začať sa dá tak, že si človek bude viesť denník migrén. Tak si odsleduje vzorce výskytu migrény. Bude sa lepšie orientovať v tom, kedy je príchod migrény najpravdepodobnejší – či je to búrka alebo náhla zmena teploty. Zaznamenať treba každú činnosť (a nie len poveternostnú), ktorá migrénu spustila.

Treba mať po ruke stále lieky na zmiernenie bolestí. Ak je to v jeho silách, človek sa môže vyhnúť vonkajším aktivitám a zostať v interiéri, ktorý prispôsobí svojim potrebám do takej miery, ako sa len dá.

Ak sa na niekoho nič z toho nefunguje, môže sa porozprávať so svojím lekárom. Ten najlepšie zistí, čo je pre každého jednotlivca to najvhodnejšie.

Nakoniec je dôležité si uvedomiť, že hoci neexistuje žiadny liek na meteosenzitivitu, existujú spôsoby, ako ju zvládnuť s nadhľadom. Menej stresu a viac zdravých návykov sú základným kameňom pre liečbu akejkoľvek choroby.

Na fyzickú aj psychickú pohodu prospieva dostatok spánku, praktizovanie techniky vedomého dýchania a relaxácia. Môže ísť o čítanie knihy či horúci kúpeľ.

Meteosenzitivita a duševné zdravie

Meteosenzitivita pôsobí aj na psychiku človeka. Symptómy zahŕňajú zvýšenú úzkosť, depresiu, únavu, podráždenosť a ťažkosti s koncentráciou. U niektorých ľudí môžu byť tieto pocity dostatočne intenzívne na to, aby spôsobili emocionálnu tieseň..

Okrem relaxácie a spánku pomôže ešte zopár pravidiel, ktoré treba dodržiavať pri akýchkoľvek príznakoch duševnej nepohody.

Tréning všímavosti napomôže uvedomiť si svoje emocionálne reakcie a zvýšiť schopnosť sebaregulácie. Zameranie sa na prítomný okamih znižuje stres a buduje odolnosť pri riešení vonkajších faktorov, ako je meteosenzitivita.

Či už ide o terapiu alebo jednoduchý rozhovor s blízkymi priateľmi alebo členmi rodiny, ostať v spojení znižuje pocity izolácie. Socializácia poskytuje zdravé východiská pre zvládanie stresu.

Dôležité je urobiť si prestávku z každodennej rutiny. Najmä pri pocite preťaženia alebo únavy je najlepšie vytvoriť si priestor na oddych a načerpanie nových síl pred tým, ako sa človek opäť pustí do náročných úloh.

Informácie o počasí pomôžu lepšie sa pripraviť na sezónne zmeny, ktoré prichádzajú. Vďaka predpovedi si človek môže vytvoriť dobré podmienky na prečkanie zmien počasia.