Mak je dokonalý zásobník železa

Obsahuje ho až 12 miligramov na 100 gramov, čo je takmer rekordérska hodnota. (S kakaom dokonca potravinový “železný” rekord).

Železo je veľmi dôležitý prvok, ktorý tvorí súčasť hemoglobínu (krvného farbiva) a jeho svalovej obdoby – myoglobínu, ale aj niektorých enzýmov.

Mak ako zdroj železa

Mak je potravina s prekvapivo vysokým obsahom železa. Tieto malé semienka sa často používajú ako prísada do pečiva, ale možno ich použiť aj na posypanie šalátov, zeleniny alebo obilnín.

Železo je pre ľudské zdravie nevyhnutný minerál a telo ho potrebuje na tvorbu hemoglobínu, bielkoviny, ktorá prenáša kyslík v krvi. Železo tiež pomáha telu rozkladať sacharidy a bielkoviny a pomáha pri tvorbe spojivového tkaniva a enzýmov. Z týchto dôvodov je dostatok železa v strave dôležitý pre celkové zdravie.

Mak má veľmi vysoký obsah železa. Len jedna polievková lyžica maku obsahuje 1,1 miligramu železa, čo predstavuje 12 percent odporúčanej dennej hodnoty pre dospelých mužov a 6,6 percenta pre dospelé ženy. Mak obsahuje aj dostatočné množstvo vlákniny, bielkovín a esenciálnych mastných kyselín.

Mak sa zvyčajne používa v menších množstvách. Má totiž vysoký obsah tuku, ktorý v jednej polievkovej lyžici dosahuje až 19 gramov. To môže byť problém pre tých, ktorí sa snažia sledovať príjem tukov.

Mak dodá aj horčík a fosfor

Okrem vysokého obsahu železa sú makové semienka aj dobrým zdrojom ďalších minerálnych látok, napríklad horčíka a fosforu. Sú tiež dobrým zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi.

Mak sa dá použiť na rôzne spôsoby, od pridania do pečiva až po posypanie šalátov a obilnín. Môžu sa tiež rozomlieť a použiť ako korenie alebo nátierka. Z maku možno získať najviac výživových hodnôt tak, že sa používa s mierou a vždy v kombinácii s inými zdravými potravinami.

Jedinou fyziologickou cestou na získanie železa je správna strava. Treba však vedieť, že železo sa vstrebáva len sčasti (zhruba na 10 percent).

Ľudia, ktorí fyzicky pracujú či ženy počas menštruácie musia na dostatočný príjem železa, vzhľadom na jeho zvýšené straty, myslieť viac.

Mak ako superpotravina

Makové semienka sú superpotravinou plnou živín, ktorá sa už po stáročia používa pre svoje mnohé liečivé a výživové účinky. Mak poskytuje množstvo zdraviu prospešných látok, od základných vitamínov a minerálov až po ochranu pred niektorými chorobami.

Makové semienka sú dobrým zdrojom dôležitých vitamínov a minerálov. Majú vysoký obsah vlákniny, živiny, ktorá pomáha regulovať trávenie a poskytuje dôležité výhody pre tráviaci systém.

Mak obsahuje základné vitamíny, ako je folát, niacín, tiamín a riboflavín, ako aj na minerály, ako je horčík, vápnik, železo a zinok.

Známe sú aj protizápalové vlastnosti maku, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele. Obsahuje tiež esenciálne mastné kyseliny, ktoré môžu pomôcť chrániť pred srdcovými chorobami a inými kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Okrem toho majú makové semienka vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny a iných ochorení.

Mak prospieva zdraviu i kráse

Makové semienka prospievajú aj zdraviu pokožky. Obsahujú mastné kyseliny, ktoré pomáhajú vyživovať pokožku a udržiavať ju hydratovanú.

Okrem toho antioxidanty obsiahnuté v maku môžu pomôcť chrániť pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a UV žiarením.

Makové semienka môžu pomôcť zvýšiť hladinu energie. Makové semienka sú dobrým zdrojom sacharidov, ktoré pomáhajú dodávať energiu počas celého dňa.

Okrem toho obsahujú aj bielkoviny a zdravé tuky, ktoré môžu prispieť k zvýšeniu metabolizmu a zlepšeniu celkového zdravotného stavu.

Celkovo sú makové semienka superpotravinou plnou živín, ktorá môže ľudskému telu poskytnúť celý rad zdravotných výhod.

Mak ponúka celý rad zdravotných benefitov, ktoré z neho robia skvelý doplnok každého jedálnička – od poskytovania dôležitých vitamínov a minerálov až po pomoc pri ochrane pred niektorými chorobami.

Viac zdraviu prospešných látok je v modrom maku

Semená maku sa už dlho používajú ako liečivá rastlina. Majú schopnosť posilňovať zdravie a poskytovať celý rad výhod. Hoci sú makové semená známe svojimi psychoaktívnymi vlastnosťami, obsahujú aj širokú škálu ďalších látok podporujúcich zdravie.

Pri získavaní čo najväčšieho množstva makových semien treba dbať na správnej odrody. Dve hlavné odrody maku sú:

  • modrý mak
  • biely mak

Zatiaľ čo biely mak je dostupnejší, modrý mak sa považuje za kvalitnejší a obsahuje väčšiu koncentráciu prospešných látok.

Najlepšie je mak zomlieť

Po výbere správnej odrody maku ho treba aj správne pripraviť na konzumáciu. Najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť, je semená zomlieť na jemný prášok. Pomôže to uvoľniť prospešné zlúčeniny nachádzajúce sa v semenách a zabezpečí ich lepšiu biologickú dostupnosť.

Semená možno aj namočiť do vody na noc, čo pomôže maximalizovať extrakciu prospešných zlúčenín.

Najobľúbenejšou metódou ako konzumovať mak je pridať semienka je do jedál alebo nápojov. Možno si ich nasypať na jedlo alebo ich primiešať do smoothies či čajov.

Mak sa s obľubou používa aj v zákuskoch, napríklad makový koláč, ale môžete ho tiež pridať do domáceho pečiva, napríklad aj do týchto mäkkých maslových sušienok. Prípadne ich makom posypať povrchu pred pečením.

Mak sa môže užívať aj ako doplnok vo forme kapsúl alebo sa môže konzumovať surový.

Na záver je dôležité pochopiť správne dávkovanie maku. Pre väčšinu ľudí je odporúčaná dávka 1 až 2 čajové lyžičky denne.

Pred užívaním akéhokoľvek doplnku je však dôležité poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, pretože vyššie dávky môžu mať vážne zdravotné riziká.

Dodržiavaním týchto krokov možno z maku získať čo najviac zdraviu prospešných látok. Pri správnej príprave a dávkovaní si možno užívať mnohé zdravotné výhody, ktoré mak ponúka.

Železo treba pre zdravé vlasy, nechty aj pokožku

Železo je pre ľudský organizmus nevyhnutnou živinou a je kľúčové pre mnohé telesné funkcie. Pomáha tvoriť hemoglobín, čo je bielkovina v červených krvinkách, ktorá prenáša kyslík do celého tela.

Pomáha tiež udržiavať zdravé bunky, pokožku, vlasy a nechty. Železo tiež pomáha telu produkovať energiu a pomáha udržiavať zdravý imunitný systém.

Najlepšími zdrojmi železa sú živočíšne zdroje:

  • červené mäso
  • ryby
  • hydina.

Medzi vegetariánske zdroje železa patrí:

  • fazuľa
  • šošovica
  • špenát
  • obohatené obilniny
  • mak

Vitamín C pomáha telu lepšie vstrebávať železo, preto sú obzvlášť prospešné potraviny obsahujúce železo aj vitamín C, napríklad pomaranče a brokolica.

Doplnky železa môžu byť potrebné pre osoby, ktoré sú ohrozené nedostatkom železa, ako sú tehotné ženy, deti a ľudia s anémiou. Doplnky železa by sa mali užívať len pod dohľadom lekára.

Železo je pre ľudský organizmus nevyhnutnou živinou a je potrebné pre mnohé telesné funkcie. Nedostatok železa môže viesť k anémii, ktorá môže spôsobiť únavu, ťažkosti so sústredením a zvýšené riziko infekcií.

Najlepšími zdrojmi železa sú živočíšne zdroje železa, ako je červené mäso, ryby a hydina, ako aj vegetariánske zdroje, napríklad fazuľa, šošovica, špenát a obohatené obilniny.

Vitamín C pomáha telu lepšie vstrebávať železo a u osôb, ktorým hrozí jeho nedostatok, môžu byť potrebné doplnky železa.

Nedostatok železa spôsobuje málokrvnosť

Pri nedostatku železa vzniká málokrvnosť a oslabujú sa imunitné reakcie. Anémia, ako sa tento stav odborne nazýva, môže spôsobiť únavu, ťažkosti so sústredením a zvýšené riziko infekcií.

Príznaky anémie môžu byť mierne až závažné a môžu siahať od únavy a podráždenosti až po dýchavičnosť. Ťažká anémia môže spôsobiť zlyhanie srdca, a ak sa nelieči, môže byť život ohrozujúca.

Môžu sa objaviť problémy s koncentráciou a niekedy aj bolesti hlavy. Pokožka je suchá a bledá, znižuje sa jej odolnosť na bakteriálne a hubové infekcie.

Nedostatok železa ohrozuje viac ženy ako mužov. Počas menštruácie strácajú približne od 1,3 do 1,5 mg železa denne. Ženy potrebujú viac tohto prvku aj v období gravidity.

Prednosť treba dávať prírodným zdrojom železa.

Železo obsiahnuté v rastlinných potravinách ako strukoviny, sušené marhule, sezamové a tekvicové semienka, mak, kokos sa päťnásobne lepšie vstrebáva v prítomnosti vitamínu C a ovocných kyselín.