Zmrzlina – potešenie alebo strašiak?

Tritisíc rokov známu pochúťku môžeme mať na stole po celý rok, no chutná studená požívatina charakterizuje najviac letné obdobie. Ktorá zmrzlina nám neuškodí a ktorej by sme sa mali skôr vyhýbať?

Prvú zmrzlinu vyrobili pravdepodobne Číňania zo snehu, mlieka a ovocia. Na celom svete poznáme už viac ako 1 500 druhov rôznych zmrzlín a každý rok pribudne nejaká nová – slaná so strúčikmi cesnaku, kúskami tuniaka a špenátovými listami, mušľová, škoricová, fazuľová, syrová, tekvicová, či s príchuťou piva.

Napriek tomu v rebríčku obľúbenosti vedú stále klasické druhy, akými sú čokoládová, vanilková, oriešková, punčová, citrónová či jahodová zmrzlina. Recept na domácu jahodovú zmrzlinu nájdete pri jahodovom zákusku.

Zaujímavosti o zmrzline

Zmrzlina je jednou z najobľúbenejších letných pochúťok, od bohatej krémovej zmrzliny až po klasický kopček obľúbenej mätovej zmrzliny. Koľko toho však o tomto mrazenom potešení naozaj viete? Tu je niekoľko najzaujímavejších faktov o zmrzline.

  1. Prvá zmrzlináreň v Spojených štátoch otvorili v roku 1776. Phillip Lenzi otvoril prvý salón v New Yorku, v ktorom sa podávala zmrzlina aj sorbet.
  2. Zmrzlina vznikla v Číne pred niekoľkými tisícmi rokov. Vyrábala sa z mlieka a ryže, ktoré sa potom zmrazili ľadom a soľou.
  3. Američania skonzumujú v priemere 48 litrov zmrzliny ročne. Sú preto najväčší konzumenti zmrzliny na svete. Na Slovensku sa ročne skonzumuje 6 litrov zmrzliny na osobu.
  4. Zmrzlinové sendviče vynašli koncom 19. storočia. Za vynálezcu zmrzlinového sendviča sa považuje Španiel Isaac Carasso, ktorý v roku 1899 vytvoril zmrzlinovú tyčinku na báze oplátok. Slováci ju poznajú ako ruskú zmrzlinu.
  5. Najobľúbenejšie príchute sú čokoládová, jahodová a vanilková.
  6. Najvyšší zmrzlinový kornútok na svete bol vysoký 3,8 metra. Vyrobili ho v Nórsku v roku 2015 a obsahoval 1 080 litrov zmrzliny.
  7. Na dojedenie jedného kopčeka zmrzliny je potrebných v priemere 50 líznutí. Táto štatistika sa môže líšiť v závislosti od príchute a štruktúry zmrzliny, ale väčšina ľudí dokáže dojesť kopček za menej ako 100 líznutí.
  8. Najväčší zmrzlinový pohár vyrobili v Kanade v roku 1988. Vážil neuveriteľných 24,91 ton.

Od dlhej a fascinujúcej histórie až po kreatívne pochúťky, ktoré boli vytvorené v priebehu rokov, niet pochýb o tom, že zmrzlina zohráva v našich životoch dôležitú úlohu.

Takže keď si niekto bude nabudúce vychutnávať kopček alebo dva svojej obľúbenej príchute, spomenie si na tieto zaujímavé fakty o jednej z našich najobľúbenejších letných pochúťok.

Aby maškrtenie padlo na úžitok

Zmrzlina má určitú výživovú hodnotu, ktorá závisí od kvality a zloženia, najmä od podielu smotany alebo mlieka. Tie dodávajú zmrzline vitamíny (A, B2, a B12 ) a vápnik, no taktiež veľa nasýtených tukov, cukru a chemických prísad.

Zmrzlina tak získava veľakrát zlú povesť kvôli obsahu látok, akoby určených na zvyšovanie váhy (hmotnosti) maškrtníkov. Napokon – jeden kopček alebo veľká polievková lyžica obsahuje a telu dodáva až 130 – 150 kilokalórií, na ktorých zlikvidovanie potrebujeme vyvinúť určitú fyzickú námahu – 20 minút ostrej chôdze alebo klusu rýchlosťou 6,4 km/h, lebo inak priberieme.

Vyberať treba len to najlepšie

V mrazenej hmote sa pri nesprávnom skladovaní vytvoria kryštáliky ľadu, ktoré nepríjemne „chrupčia“ medzi zubami. Pre rodičov treba poznamenať, že niektoré zmrzliny nie sú vhodné pre deti do veku troch rokov, lebo obsahujú kúsky orechov, hrozienka alebo úlomky čokolády, ktoré môžu v hrdle nešťastne zabehnúť.

Alergici musia konzumovať zmrzlinu so zvýšenou pozornosťou pretože určité  prísady môžu byť alergénom. A tak niekedy je predsa len lepšie odpustiť si zmrzlinu, hoci dnes už existujú tzv. nízkokalorické diétne krémy, ktoré sa snažia minimalizovať energetický náboj tejto pochúťky.

Rovnako tak sú tu vodové zmrzliny bez tuku a mlieka alebo bezvaječné, ktoré môžu byť pre tých citlivejších konzumentov výhodnejšie. Takže je veľmi vhodné, ak človek nekonzumuje bez rozmýšľania.

Benefity zmrzliny

Konzumácia zmrzliny zvyšuje hladinu serotonínu. Má to na svedomí kombinácia cukru, tuku a chuti, ktorá vyvoláva pocit potešenia a radosti.

Zmrzlina je tiež skvelý spôsob, ako do seba dostať trochu bielkovín. Mnohé značky zmrzliny obsahujú dôležité bielkoviny, ktoré pomáhajú obnoviť a doplniť telo po tréningu. Vďaka tomu je to skvelé občerstvenie po dlhých hodinách cvičenia.

Zároveň je skvelým zdrojom vápnika. Konzumácia kopčeka zmrzliny pomôže získať dennú dávku vápnika, ktorý je dôležitý pre silné kosti. Okrem toho môže konzumácia zmrzliny pomôcť posilniť imunitný systém, pretože je bohatá na vitamín D.

Upozornenie na záver

Zmrzlina má v letných mesiacoch nevýhodu aj v tom, že po jej konzumácii je človek o chvíľu smädní. Po niekoľkých minútach pocitu chladu a osvieženia nastáva bohaté reflexné prekrvenie v oblasti hrdla a neutíchajúca žiadostivosť po konzumácii tekutín.

Zmrzlinu si treba vyberať dôkladne, najmä v overených stánkoch.

Platný hygienický predpis síce pripúšťa určitý obsah mikroorganizmov a kvasiniek, avšak pri prekročení normy môže u konzumenta takejto zmrzliny vzniknúť nepríjemná nevoľnosť.

Ľuďom, ktorí sa práve vyliečili z vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, môže „náraz“ nového, väčšieho množstva baktérií dokonca spôsobiť ďalšie ochorenie. Zdravému človeku môže takýto vyšší počet mikroorganizmov oslabiť organizmus, prípadne privolať nevoľnosť a hnačky, ktoré bývajú sprevádzané zvýšenými teplotami.

Príčiny horšej mikrobiálnej akosti niektorých mrazených krémov je možné hľadať nielen v použití hygienicky nevhodného mlieka, ovocia a iných prísad, no aj v nevhodnom uskladnení. Pokiaľ začne teplota zmrzliny z tohto dôvodu kolísať, začnú sa v nej obrovskou rýchlosťou množiť nežiadúce baktérie.

Ako vybrať správnu zmrzlinu

Je chladivá, krémová a sýta. Ale nie každá zmrzlina je rovnaká, takže ak chce človek tú najlepšiu, tu je návod, ako sa vyhnúť tej zlej.

Skontrolovať zloženie – Najprv sa treba pozrieť na zoznam zložiek. Prírodná zmrzlina by mala obsahovať len niekoľko zložiek, ako je mlieko, smotana, cukor a arómy. Lepšie je vyhnúť sa tým, ktoré obsahujú umelé príchute, farbivá alebo konzervačné látky. Ak je obsah tuku príliš nízky, môže byť ohrozená aj chuť a štruktúra zmrzliny.

Prečítať si recenzie – Konzultácia recenzií je užitočná, keď sa človek zaoberá novou značkou zmrzliny alebo zmrzlinového stánku. Čo si myslia ostatní ľudia? Je krémovejšia ako ostatné? Je konzistencia hladká? Pred nákupom si každý môže nájsť čas na prečítanie recenzií a porovnanie rôznych značiek.

Spýtať sa odborníka – Ak má niekto problém s určením kvalitnej zmrzliny, treba sa opýtať odborníka. Mnohé špecializované obchody alebo trhy poradia, aká zmrzlina je podľa preferencií najlepšia. Prípadne môže človek vyhľadať profesionálneho zmrzlinára vo svojom okolí. Bude vedieť poradiť, aké druhy zmrzliny sú najlepšie.

Pozor na mrazničku – Posledná vec, ktorú chce človek urobiť, je kúpiť si zmrzlinu a zistiť, že bola v mrazničke príliš dlho. Mal by sa uistiť, že zmrzlina je uložená v pôvodnom obale a že nie je popálená mrazom alebo nestratila pôvodnú farbu.

Recept na domácu zmrzlinu

Výroba zmrzliny nie je žiadna veda. Stačí zopár čerstvých ingrediencií a zdravú pochúťku má doma za páč hodín. Dnes človek jednoducho zoženie aj nanukové formy, takže si ju môže vychutnávať na paličke.

Do domácej zmrzliny môže človek pridať naozaj čokoľvek, čo má rád. Tu je recept na zmrzlinu s arašidovým maslom a čokoládovou polevou.

Ingrediencie:

-1 plechovka sladeného kondenzovaného mlieka
– 2 čajové lyžičky čistého vanilkového extraktu
– štipka soli
-1 šálka hustej smotany
-1/2 šálky hladkého arašidového masla
-1/2 šálky čokoládových lupienkov alebo nadrobno nakrájanej horkej čokolády
-1 polievková lyžica masla

Postup:

  1. V stredne veľkej miske vyšľaháme sladené kondenzované mlieko, vanilkový extrakt a soľ, kým sa rovnomerne nespoja. Odstavíme.
  2. V samostatnej miske šľaháme hustú smotanu, kým nevytvára tzv. mäkké vrcholy, približne 5 minút.
  3. V miske vhodnej do mikrovlnnej rúry rozpustíme arašidové maslo a čokoládové lupienky s maslom, pričom zmes každých 30 sekúnd premiešame, kým sa úplne nerozpustí.
  4. Jemne vmiešame šľahačku do kondenzovaného mlieka, kým sa rovnomerne nespojí.
  5. Tretinu zmesi nalejeme do bochníkovej formy a lyžicou rozotrieme.
  6. Vrch pokvapkáme polovicou rozpusteného arašidového masla a čokoládu, potom navrstvíme ďalšiu tretinu zmrzlinovej zmesi a potom opäť arašidové maslo a čokoládu.
  7. Lyžicou vírime, aby sme vytvorili mramorový efekt.
  8. Formu na bochník prikryjeme plastovou fóliou a potom ju dáme na 8 hodín alebo na noc do mrazničky. Dobrú chuť.

Každý môže pridať čo má rád, nadrobno posekané orechy alebo ďalšie kúsky čokolády. Pri vytváraní zmrzliny sa predsa medze nekladú.