Urbex – opustené budovy na Slovensku

urbex

Urbex, skratka pre urban exploration, je fascinujúci fenomén, ktorý láka dobrodruhov aj nadšencov do opustených miest. Aj keď sa to môže zdať ako riskantná záležitosť, pre mnohých je to spôsob, ako objavovať skryté kúty miest a skúmať ich históriu a atmosféru.


Obsah článku


Tento článok sa zameria na fenomén urbexu na Slovensku, krajine plnej histórie a zaujímavých objektov a budov. Čo motivuje urbexérov k ich dobrodružstvám a aké sú základné princípy a vybavenie, ktoré potrebujú pre tento druh prieskumu?

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

  • Nepísaným pravidlom urbexu je: „Neodnášaj nič než fotky, nenechávaj nič než stopy.“
  • Urbex stále láka urbexérov do opustených lokalít, kde môžu objavovať historické príbehy a tajomstvá minulosti.
  • Udržiavanie bezpečnosti a integrity opustených miest je kľúčové pre zachovanie ich kultúrneho a historického významu.

Čo je urbex?

Urbex, (doslovný preklad mestský prieskum) láka dobrodruhov do opustených a zabudnutých miest v mestskom prostredí. Ide o súkromný prieskum nadzemných aj podzemných objektov, ktoré človek vytvoril a ktoré sú zvyčajne neprechodné pre verejnosť. Táto forma rekreačného objavovania sa zameriava na historické budovy, továrne, vojenské zariadenia, mosty, kúpele a ďalšie zabudnuté lokality, ktoré často skrývajú zaujímavé príbehy a tajomstvá minulosti.

Popularita a obľúbenosť jednotlivých urbexerov závisí na rôznych faktoroch. Často si vyberajú netradičné miesta, buď pre ich historický význam, unikátnu architektúru alebo neobvyklú atmosféru. Okrem toho charizmatický prístup, kreatívne spracovanie videí a hudby, ako aj zaujímavé informácie o objektoch prispievajú k ich úspechu a získavaniu sledovateľov.

Pre väčšinu účastníkov je urbex nezabudnuteľným zážitkom plným adrenalínu a dobrodružstva. Ich cieľom nie je ničiť majetok, ale skôr zachytiť atmosféru a krásu opustených miest, ktoré postupne miznú. Zdôrazňujú rešpekt k objektom a ich histórii. Urban exploration tak nie je len prieskumom opustených miest, ale mixom archeológie, fotografovania a adrenalínového športu, ktorý oslovuje mnohých dobrodruhov a milovníkov histórie.

Urbexer a pravidlá

Pravidlá urbexera, aj keď nepísané, tvoria základný kódex správania, ktorého dodržiavanie je kľúčové pre zachovanie bezpečnosti a integrity opustených lokalít.

PravidloVysvetlenie
Nezdieľať súradnice miestZabraňuje sa vandalizmu a nežiaducim návštevám tým, že sa udržuje utajená poloha opustených lokalít.
Neškodiť miestam a neodnášať veciZabezpečuje sa zachovanie integrity a histórie opustených miest tým, že sa neberú ani nepoškodzujú žiadne predmety.
Nevstupovať do opustených budov osamoteZvyšuje sa bezpečnosť prieskumníkov tým, že sa využíva sprievodca alebo spoločník pri návštevách.
Overiť si bezpečnosť miesta pred návštevouPred vyrazením na urbexovú expedíciu je dôležité zistiť, či je miesto bezpečné a bez rizika.
Zdieľať informácie s rozvahouDodržiava sa ochrana opustených lokalít pred nežiaducimi návštevami a vandalizmom tým, že sa o nich nerozširujú informácie nekontrolovane.
Nezverejňovať videá alebo fotky obývaných miestUdržuje sa rešpekt k súkromiu a bezpečnosť obyvateľov tým, že sa nezdieľajú snímky obývaných budov.

Žiaľ sa stáva, že niektorí jednotlivci, ktorí sa označujú za urbexérov, porušujú pravidlá a zásady tejto komunity. Niektorí z nich zverejňujú videá na platformách ako YouTube, kde lákajú na nebezpečné dobrodružstvá a ignorujú bezpečnostné opatrenia.

Prekračujú hranice zákona aj základnej ľudskej slušnosti tým, že navštevujú obývané budovy alebo aktívne prevádzkované závody. Ich konanie je nielen nebezpečné, ale aj škodlivé pre imidž celého urbexového hnutia. To má svoje korene vo vášni pre objavovanie histórie a architektúry, nie v nezodpovednom správaní.

urbexer
Nepísané pravidlá urbexera sú základom pre bezpečný a ohľaduplný urbex, ktorý zabezpečuje zachovanie histórie a integritu opustených miest.

Urbex a Slovensko

Urbex na Slovensku predstavuje pútavú tému, ktorá neustále získava na obľube. Na internete sa dnes nájde množstvo informácií, článkov a odporúčaní týkajúcich sa urbexu nielen na Slovensku, ale aj v celosvetovom kontexte.

V roku 2018 vyšla v spolupráci vydavateľstiev O.K.O. a SLOVART prvá kniha o fenoméne urbexu na Slovensku s názvom „Prevádzači – Urbex na Slovensku“, ktorej autorom je Juraj Florek. Táto kniha je výsledkom dvojročného skúmania opustených budov a lokalít na Slovensku. Je charakteristická autentickým textom, dobrodružstvom a kamarátstvom, ktorý je doplnený o 250 kvalitných fotografií.

Vzniká otázka, prečo ľudia nedokážu oceniť bohatstvo prírody a zachovať ho? Mnohé bývalé kúpele, kde sa liečili rôzne ochorenia a vyvierali vzácne minerálne pramene, dnes chátrajú ako pamätník neschopnosti a nezáujmu. Kto je za tento stav zodpovedný? Štátne organizácie a súkromní vlastníci môžu byť jednými z príčin. Rozhorčenie a nepochopenie sú často následkom takýchto situácií.

Avšak, objavujú sa aj chvíle, keď sa veci môžu zmeniť. Videozáznamy zachytávajúce opustené lokality môžu zaujať niekoho dostatočne vplyvného alebo solventného na to, aby sa rozhodol zachrániť daný objekt.

Urbex na Slovensku zahŕňa aj objavovanie opustených sídlisk, bytov, víl, domov, chatiek a chalúp. V niektorých z nich sa stále nachádza pôvodné vybavenie, no s plynúcim časom stále viac chátrajú.

Na Slovensku je urbex stále viac a viac populárny. Na platforme YouTube sa dá nájsť množstvo dobrodruhov, ktorí skúmajú opustené lokality po celej krajine. Jedným z najznámejších urbexérov je Ivan Donoval, ktorý už navštívil desiatky opustených miest. Okrem toho, mnoho ľudí sa aktívne zdieľa fotografiami z ich urbexových dobrodružstiev na sociálnych sieťach.

Ivan Donoval a urbex

Ivan Donoval je slovenský youtuber a fotograf, ktorý sa venuje urbexu, teda skúmaniu opustených miest a budov. Na svojom Youtube kanáli zdieľa videá z jeho výprav, v ktorých ukazuje krásu a tajomstvo týchto zabudnutých miest.

Ivan Donoval sa k urbexu dostal náhodou, keď v roku 2015 objavil opustenú továreň. Atmosféra miesta ho fascinovala a odvtedy sa urbex stal jeho koníčkom. Precestoval Slovensko a navštívil desiatky opustených miest. A to od tovární a nemocníc cez školy a kostoly až po banské štôlne a vojenské bunkre.

Zameriava na zachovanie histórie týchto miest. Vo svojich videách sa snaží ukázať ich krásu a tajomstvo, a zároveň poukazuje aj na ich chátranie a vandalizmus. Jeho práca je dôležitým príspevkom k zachovaniu pamäte na tieto zabudnuté miesta.

urbexer
Urbex môže byť nebezpečný a nie je pre každého. Predtým, ako sa človek vydá na prieskum opustených miest, mal by sa dobre pripraviť a dodržiavať bezpečnostné pravidlá.

Opustené budovy a Slovensko

Slovensko, krajina s bohatou históriou a kultúrou, ponúka množstvo opustených budov a miest. Čakajú, aby ich objavili dobrodružníci a nadšenci urbexu. Tieto miesta, plné tajomstiev a histórie, čakajú len na to, aby ich niekto objavil a zachoval ich čaro. Ktoré sú opustené budovy na Slovensku, vhodné pre urbex?

Kláštor Mariánska ČeľaďOpustený kláštorný komplex v lesoch neďaleko obce Podhájska s bohatou históriou a tajomnou atmosférou.
Serényiho cisternaBetónová cisterna s objemom 960 tisíc litrov, postavená v roku 1913 na Plešiveckej planine s cieľom zabezpečiť dostatok vody pre pastierstvo.
Bunkre pri Slanskej HuteVojenské bunkre postavené v rokoch 1937 – 1938 medzi obcami Kuzmice, Slanská Huta a Michaľany s cieľom brániť možnému prieniku maďarských vojsk na československé územie.
Grófska ľadovňaPostavená začiatkom 19. storočia v obci Vlachovo, súčasťou bývalého areálu kaštieľa Andrášiovci. S inšpiráciou z egyptského dizajnu a s prvokmi ako štyri sfingy, dnes už neprítomnými.
Kaštieľ Spišský HrhovPostavený v 19. storočí na mieste staršej šľachtickej rezidencie v obci Spišský Hrhov, ktorý slúžil ako detský domov, výchovný ústav a polepšovňa pre dievčatá po konfiskácii a zmene vlastníctva.
Sušiareň bylín v HanušovciachPostavená v 30. rokoch minulého storočia židovským podnikateľom Alexanderom Wohlom, s cieľom sušenia liečivých bylín pre export do Čiech a Švajčiarska.
Gašova vápenka v KysakuVápenka Ondreja Gaša, postavená po prvej svetovej vojne, slúžiaca na spracovanie železnej rudy, teraz obľúbený turistický cieľ.
Hutný kombinát v Štefanskej hutePostavený v rokoch 1787 – 1809, vlastnený grófom Františkom Czákom, neskôr Albertom Friedrichom Habsburgom, súčasne najstarší hutný podnik v Európe.
MiloďZaniknutá spišská obec, z ktorej sa zachovala len zrúcanina veže a zvyšky západnej steny ranogotického Kostola svätého Stanislava.
Tereziánska štôlňaVybudovaná v lesoch nad obcou Smolník vo Volovských vrchoch, slúžiaca na prívod vody z údolia Bystrého potoka do Smolníckej doliny.

Urbex mapa Slovenska

Urbex mapa Slovenska je online nástroj, ktorý otvára dvere do sveta opustených miest a budov. Navrhnutá pre urbexových nadšencov, obsahuje širokú škálu opustených lokalít od tovární a nemocníc po školy, kostoly a banské štôlne. Ak človek túži objaviť tajomné miesta a ich históriu, Urbex mapa Slovenska je pre neho ako stvorená. Dá sa nájsť na stránke ako www.mapotic.com/urbex-3/.

Funkcie Urbex mapy Slovenska

  • Rôznorodosť lokalít: Mapa zobrazuje rôzne typy opustených miest, čo umožňuje vyberať si medzi rôznymi druhmi objavovania.
  • Detailné informácie: Každá lokalita má popis, ktorý poskytuje informácie o histórii miesta, jeho súčasnom stave a dostupnosti.
  • Filtrovanie: Urbex mapa Slovenska sa dá filtrovať podľa typu miesta, regiónu a dokonca aj podľa dostupnosti. To umožňuje prispôsobiť si svoje objavovanie podľa vlastných preferencií.
  • Interaktivita: Užívatelia mapy môžu pridávať nové miesta a upravovať informácie o existujúcich lokalitách, čo umožňuje komunitný prístup k aktualizácii informácií.
Výhody urbex mapy SlovenskaNevýhody urbex mapy Slovenska
Hľadanie lokalít: Uľahčuje hľadanie opustených miest na Slovensku, čím šetrí čas a energiu.Nekompletnosť: Nie všetky opustené miesta sú zaznamenané na mape, čo znamená, že niektoré miesta môžu zostať nepovšimnuté.
Informácie: Poskytuje podrobné informácie o histórii a súčasnom stave opustených lokalít, čím umožňuje plánovať výpravy.Aktualita informácií: Niektoré informácie na urbex mape Slovenska môžu byť zastarané, preto je dôležité skontrolovať si ich aktualitu pred návštevou miesta.
Zdieľanie informácií: Umožňuje zdieľať informácie o objavených lokalitách s ostatnými nadšencami urbexu.Riziko vandalizmu: Existuje riziko, že niektorí užívatelia môžu využívať mapu na vandalizmus a ničenie opustených miest, čo môže poškodiť ich historickú hodnotu.
urbex mapa slovensko
Pred použitím urbex mapy Slovenska si treba prečítať podmienky používania a správania sa pri objavovaní opustených lokalít.

Urbex Bratislava

Urbex v Bratislave predstavuje fascinujúci spôsob, ako preskúmať mesto cez jeho opustené a zabudnuté objekty. Pre mnohých nadšencov to znamená viac než len objavovanie miest. Je to zároveň zdieľanie príbehov minulosti a objavovanie tajomstiev, ktoré sa ukrývajú za dverami opustených budov.

Zmeny v urbex svete Bratislavy

V posledných rokoch sa urbex scéna v Bratislave výrazne zmenila. Mnohé budovy, ktoré kedysi lákali urbexerov, už buď zmizli pod demoláciou alebo prešli rekonštrukciou. Budovy ako nedostavaná nemocnica Rázsochy, nemocnica na Bezručovej ulici, pôrodnica na Zochovej ulici, pivovar Stein, kúpele Grössling či SOU Energetické už nie sú prístupné v ich pôvodnom opustenom stave. Napriek tomu, urbexéri stále nachádzajú nové objekty na objavovanie.

Trendy v urbex komunite Bratislavy

Jedným z nedávnych trendov v urbex komunite Bratislavy sa stal bývalý železničiarsky internát. S nárastom popularity sa však miesto stalo terčom vandalizmu a jeho stav sa výrazne zhoršil. Ďalším zaujímavým objektom, ktorý prilákal pozornosť, sú kryty civilnej ochrany. Tieto podzemné štruktúry sú roztrúsené po celom Slovensku, vrátane Bratislavy, a poskytujú zaujímavé možnosti objavovania.

Najvyhľadávanejšie urbex miesta v Bratislave

Nemocnica Rázsochy:Nedostavaná nemocnica Rázsochy predstavovala ambiciózny projekt, ktorý však nikdy neprišiel do konca. Dnes je jej skelet symbolom nedokončených snov a často priťahuje pozornosť urbexerov a ďalších zvedavcov.
Istrochem (Dimitrovka):Bývalá chemická továreň Istrochem, známa aj pod názvom Dimitrovka, ponúka zaujímavý pohľad na minulosť slovenského priemyslu. Dnes opustené budovy sú miestom s bohatou históriou, ktorá láka urbexových nadšencov.
Nemocnica na Zochovej ulici: Táto stará pôrodnícka klinika je dnes opustená a chátrajúca, no jej história a tajomstvá si zachovávajú svoj pôvab. Pre urbex v Bratislave predstavuje fascinujúce miesto na objavovanie.
Ružinovská Hirošima:Skelet bývalého nákupného centra Prior v mestskej časti Ružinov je dnes taktiež opustený a chátra. Jeho dezolátny stav láka zvedavých návštevníkov, ktorí túžia objaviť tajomstvá minulosti.
Opustený vojenský areál na Devínskej Kobyle:Vojenská základňa na Devínskej Kobyle je miestom s bohatou históriou a ponúka zaujímavé možnosti objavovania. Napriek svojmu opustenému stavu láka urbexerov na prieskum tajomstiev minulosti.

Aj keď mnohé historické budovy postupne miznú alebo sa menia, urbex má stále miesto v srdciach tých, ktorí túžia objavovať mesto z inej perspektívy. Budúcnosť urbexu v Bratislave môže byť výzvou, ale aj príležitosťou pre objavovanie nových miest a príbehov.