Oscarové filmy, ktoré sa oplatí vidieť

Chceli by ste si niečo pozrieť, ale neviete si vybrať z bohatej ponuky? Riadiť sa tým, ktoré filmy dostali Oscara by vám mohlo pomôcť. Nech už ste filmový fajnšmeker s bohatou zbierkou, alebo len začínate objavovať čaro kinematografie, naše tipy na oscarové filmy vám zaručene obohatia filmový repertoár a uľahčia vám výber filmu na večer.

1, Chudiatko (2024)

Začneme tohtoročnou snímkou, za ktorú si tvorcovia odniesli štyri zlaté sošky. Film Chudiatko alebo po anglicky Poor Things prišiel do našich kín až teraz, no pozerať ho môžete cez rôzne internetové streamovacie platformy.

Chudiatko je komédia, dráma, ale aj sci-fi, ktoré vás zoberie naprieč kontinentami, históriou a predsudkami. Sleduje Belly Baxter, mladú ženu, ktorú oživil nekonvenčný vedec. Má dušu dieťaťa a chce spoznávať svet, preto utečie so zhýralým právnikom. Postupom času sa učí o svete čoraz viac, neprijíma však predsudky a nerovnoprávnosť. 

Emma Stone si za svoj výkon v hlavnej úlohe odniesla Oscara za najlepší ženský herecký výkon. Nie je sa čomu čudovať. Tento provokatívny počin spája kreativitu, humor, napätie, lásku a dojatie v hodine a pol. 

Zdroj: Atsushi Nishijima/Searchlight Pictures

2, Kód Enigmy (2014)

Historická dráma o skutočnom živote Alana Turinga bola jasným favoritom už v roku, kedy o Oscary súťažila. Za pozretie stojí aj teraz. Skutočný príbeh anglického vedca, vám odkryje kúsok minulosti spôsobom, ktorý vás udrží v napätí až do konca. 

Keď profesora matematiky, ktorého hrá Benedict Cumberbatch, odvádzajú v putách, málokto tuší, že ide o vojnového hrdinu. Tragický príbeh Alana Turinga opisuje, ako so svojím tímom prelomil kód nemeckého šifrovacieho stroja Enigma a skrátil svetovú vojnu. 

3, Nádejná mladá žena (2020)

Nenápadný režisérsky debut Emeraldy Fennell získal oscara za najlepší pôvodný scenár. Thriller začína v podstate nevinne, ak sa niečo také dá o tomto žánri povedať. Čím dlhšie ho budete sledovať, tým viac vám odkryje povahu hlavnej postavy Cassandry, ktorá v baroch predstiera opitosť. Odchádza domov s mužmi, ktorí ju považujú za jednoduchý úlovok, a keď má prísť k najlepšiemu, zaútočí. 

Vyvrcholenie príde, keď príbeh odhalí jej najväčšiu traumu a zároveň dôvod, prečo sa rozhodla takto trestať mužov. Budete sledovať nádejnú mladú ženu pri pomste, kde bude trestanie jej nápadnikov zo začiatku filmu vyzerať ako vtip. 

Filmy, ktoré nie sú úplnými novinkami môžete sledovať aj cez internetovú televíziu. Je totiž dosť pravdepodobné, že ich už vysielali a vy si ich už iba vyhľadáte v archíve.

Zdroj: Focus Features

4, Zvuk metalu (2019)

Hudobná dráma, ktorá získala Oscara za zvuk, prekvapivo nie je film plný dunivých gitár a metalového revu, no napriek tomu vás vtiahne do života metalového bubeníka. Šetrí slovami a pôsobí surovo a autenticky.

Hlavný hrdina, bubeník metalovej kapely Ruben Stone sa ocitne v poľutovania hodnej situácii. Stratí sluch, to, čo pre neho bolo nielen obživou, ale aj životnou vášňou. Nie je to pre neho ľahké a prispôsobenie sa novej realite je plné frustrácie a beznádeje. Prežijete s ním adaptovanie sa na večné ticho.

Naučiť sa znakový jazyk a nájsť si nové miesto v spoločnosti nie je jednoduché. Aj keď dej nemá akčné scény ani zvraty, drží diváka v napätí. Zvuk metalu nie je len o strate sluchu, ale aj o sile priateľstva, nádeji a hľadaní zmyslu života v nečakaných situáciách. Film, ktorý už nájdete na HBO Max, by ste určite nemali vynechať, ak ste milovníkmi artových filmov, ale ani v prípade, ak máte chuť zamyslieť sa nad životom.

Zdroj: Amazon Studios.

5, Všetko, všade, naraz (2022)

Táto šialená akčná fantasy komédia získala sedem Oscarov. Predstavte si ženu stredného veku, ktorej život sa rúca. Nudí sa s manželom, s otcom si nerozumie a dcéra ju nechápe. Jej práčovňa krachuje, no objaví sa jej manžel z inej dimenzie a otvorí jej dvere do sveta plného paralelných vesmírov.

Zdroj: Allyson Riggs/ A24

Hlavná hrdinka sa ocitá v ohromujúcom víre reality, kde existuje nespočetné množstvo verzií seba samej. V niektorých vesmíroch je filmovou hviezdou, v iných kuchárkou, kung-fu majsterkou, úradníčkou, a dokonca aj kameňom. Každá z nich má svoje vlastné schopnosti a skúsenosti, ktoré sa stanú kľúčové pre záchranu všetkých svetov pred hroziacim zničením.

Na jej pleciach leží obrovská zodpovednosť. Hrdinka sa musí popasovať nielen s hroziacim zlom, ale aj so svojimi vlastnými démonmi a nájsť zmysel svojej existencie v tomto zložitom svete paralelných realít. Tento oscarový megahit si môžete pustiť aj ihneď, nájdete ho totiž na viacerých streamovacích platformách vrátane Netflixu.

Zdroj cover foto: pexels.com / JEHOOTS.com