Najlepšie filmy, ktoré by mal vidieť každý

Filmy sú skvelým spôsobom úniku od každodenného stresu. Od klasických filmov až po najnovšie filmové trháky – každý si nájde niečo pre seba. V tomto článku sa čitateľ oboznámi s naj filmami všetkých čias a dozvie sa, prečo sú stále obľúbené u divákov na celom svete.

Najlepší film je film najvyššej kvality, a to z hľadiska jeho výrobných hodnôt aj príbehu. Zvyčajne je dobre spracovaný, pútavý a zábavný, často s presvedčivými postavami a jasným, emocionálne rezonujúcim naratívom. Je to film, ktorý poskytuje príjemný a nezabudnuteľný zážitok a zanecháva v divákovi pocit uspokojenia. Ide o nadčasové umelecké dielo, ktoré obstálo v skúške času a ktoré si obľúbili diváci všetkých vekových kategórií.

Filmové žánre

Svet filmu je plný nespočetných žánrov a subžánrov, z ktorých každý ponúka svoj vlastný jedinečný štýl rozprávania. Rozmanitosť žánrov, ktoré majú diváci k dispozícii, je zdanlivo nekonečná – od akčných trhákov, cez vojnové filmy až po romantické komédie. Tento článok sa zaoberá niektorými z najpopulárnejších filmových žánrov a charakteristikami, ktorými sa tieto žánre odlišujú. Toto sú filmové žánre, s ktorými sa divák stretáva najčastejšie:

 • akčný film
 • romantický film
 • komédia
 • animovaný film
 • dráma
 • fantasy
 • sci-fi
 • horor
 • mysteriózny film
 • historický film
 • triler
 • krimi
 • film pre tínedžerov

Tento článok tiež ponúka prehľad o najlepších filmoch v jednotlivých žánroch – naj akčné filmy, naj romantické filmy, naj erotické filmy, naj krimi filmy, naj sci-fi filmy, no tiež naj Netflix filmy, najlepšie filmy na Neflixe s dabingom či naj filmy 2022/23.

Naj akčné filmy

Akčné filmy sú už desaťročia obľúbeným žánrom medzi filmovými divákmi. Od klasickej Smrtonosnej pasce až po súčasný film Mad Max: Zbesilá cesta – divákov zaujmú intenzívne bojové scény, napínavé automobilové naháňačky a dramatické zápletky. Akčné filmy môžu byť skvelým spôsobom úniku od všednosti každodenného života a diváci si môžu vybrať z mnohých možností, ako napr. Marvel filmy.

Ak niekto hľadá ten naj akčný film, pri ktorom sa mu rozbúši srdce, jasnou voľbou je Mission: Impossible. V tejto dlhoročnej sérii vystupuje Tom Cruise ako tajný agent Ethan Hunt, ktorý na svojich misiách čelí mnohým výzvam a prekážkam. Filmy sú plné napätia, nápaditých kulís a množstva vzrušujúcich kaskadérskych kúskov, ktoré predvádza samotný Cruise.

Pre tých, ktorí hľadajú ľahší akčný film, sú filmy Indiana Jones skvelou voľbou. Filmy s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe sledujú dobrodružstvá odvážneho archeológa, ktorý cestuje po svete a hľadá staroveké artefakty. Séria je plná vzrušujúcich akčných scén, vtipných hlášok a podmanivého zmyslu pre dobrodružstvo.

Akčné filmy sú skvelý spôsob, ako na chvíľu uniknúť od všednosti každodenného života, či stráviť kvalitný čas s priateľmi.

Naj romantické filmy

Čo sa týka romantických filmov, výber je nekončný. Jedným z najlepších romantických filmov na Netlfixe je Zápisník jednej lásky. Táto klasika z roku 2004 s Ryanom Goslingom a Rachel McAdams v hlavných úlohách rozpráva príbeh dvoch mladých milencov, ktorých rozdelila trieda a okolnosti, ale nakoniec sa opäť stretli. Silné výkony oboch hlavných predstaviteľov a emotívny soundtrack robia z tohto filmu povinnú jazdu pre každého romantika.

Ďalším klasickým romantickým filmom je Titanic. V tomto filme z roku 1997 hrajú Leonardo DiCaprio a Kate Winslet mileneckú dvojicu na palube nešťastného Titanicu. Vďaka kultovému soundtracku a srdcervúcemu koncu je to romantický film, ktorý môžu oceniť diváci všetkých vekových kategórií. Vízia režiséra Jamesa Camerona pre tento epický milostný príbeh je jedným z dôvodov, prečo je stále jedným z naj romantických filmov.

Modernejšie prevedenie nájde divák v romantickom muzikáli La La Land. V tomto muzikáli z roku 2016 hrajú Emma Stone a Ryan Gosling v príbehu dvoch ambicióznych snílkov v Los Angeles. Vďaka chytľavým hudobným číslam a nádhernej kinematografii je La La Land dokonalým príkladom toho, ako môžu byť romantické filmy srdečné a zároveň zábavné. Úspech filmu, ktorý získal Oscara, je dôkazom, že ide o jeden z najlepších romantických filmov, aké boli kedy natočené.

Naj erotické filmy

Erotické filmy môžu byť skvelým spôsobom, ako si spestriť život. Či už niekto hľadá film s horúcim milostným príbehom, alebo film plný explicitných sexuálnych scén, určite sa nájde taký, ktorý bude vyhovovať všetkým potrebám diváka.

Jedným z najlepších erotických filmov je klasický film Základný inštinkt z roku 1992. Tento film sleduje príbeh policajného detektíva, ktorý vyšetruje prípad vraždy krásnej spisovateľky. Film obsahuje intenzívne herecké výkony a množstvo horúcich scén, ktoré prilepia diváka k obrazovke. Vo filme hrajú Michael Douglas a Sharon Stone a títo herci určite uspokoja túžbu po zmyselnom thrilleri.

Medzi naj erotické filmy súčasnosti patrí bez pochýb Päťdesiat odtieňov slobody. Tento film je záverečnou časťou trilógie Päťdesiat odtieňov a sleduje Christiana Greya a Anastasiu Steele, ktorí sa snažia vyriešiť svoj komplikovaný vzťah. Film obsahuje množstvo horúcich a explicitných sexuálnych scén, takže je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú preskúmať svoje fantázie.

Naj krimi filmy

Krstný otec je často označovaný za jeden z naj krimi filmov všetkých čias a jednoznačne patrí medzi najznámejšie filmy o mafii, a to z dobrého dôvodu. Film sleduje príbeh zločineckej rodiny Corleonovcov a ich vzostup k moci v New Yorku v 40. rokoch 20. storočia, čo je v porovnaní s históriou mafie na Slovensku dlhší príbeh. Slovenská mafia sa naplno začala až v 90. rokoch.

Film je plný skvelých hereckých výkonov, vrátane Marlona Branda a Al Pacina v úlohách Dona Vita Corleoneho a Michaela Corleoneho. Je to intenzívny a podmanivý film, ktorý si musí pozrieť každý, kto obľubuje kriminálne filmy.

Mafiáni je ďalší klasický kriminálny film, ktorý je všeobecne považovaný za jeden z najlepších krimi filmov. Film sleduje príbeh Henryho Hilla a jeho spoločníkov, ktorí sa zaplietli do organizovaného zločinu v New Yorku. Je plný skvelých hereckých výkonov takých osobností ako Robert De Niro, Ray Liotta a Joe Pesci.

Naj sci-fi filmy

Matrix je všeobecne považovaný za jeden z naj sci-fi filmov všetkých čias. Film bol uvedený v roku 1999 a sleduje hlavného hrdinu Nea, ktorý zisťuje, že svet nie je taký, ako sa zdá. Matrix svojím strhujúcim príbehom a prelomovými špeciálnymi efektmi ukazuje, čo všetko sa dá dosiahnuť v žánri sci-fi. Film tiež predstavil koncept „bullet time“, špeciálny efekt, ktorý umožňuje divákovi vidieť plynutie času v spomalenom zábere. Tým pomohol udávať tón sci-fi žánru.

Blade Runner je ďalším klasickým sci-fi filmom, ktorý je stále aktuálny. Film mal premiéru v roku 1982 a sleduje hlavného hrdinu Ricka Deckarda, ktorý prenasleduje skupinu bioinžiniersky upravených ľudí. Dej filmu sa odohráva v dystopickej budúcnosti a jeho jedinečný vizuál ho udržiava medzi obľúbenými filmami fanúšikov už desaťročia. Skúma témy ako identita a morálka, vďaka čomu je povinnou jazdou pre každého fanúšika sci-fi.

A napokon je tu 2001: Vesmírna odysea, ktorú mnohí považujú za jeden z najlepších sci-fi filmov, aké boli kedy natočené. Film bol uvedený v roku 1968 a sleduje skupinu astronautov, ktorí skúmajú záhadný monolit a jeho vplyv na vývoj ľudstva. Tento film a vyznačuje úchvatnými vizuálnymi efektmi a nezabudnuteľným soundtrackom a kritici ho ocenili ako jeden z najvplyvnejších sci-fi filmov, aké boli kedy natočené. Jeho vplyv je možné vidieť vo filmoch dodnes.

Naj animované filmy

Najlepšie animované filmy ponúkajú pre každého niečo. Od oceňovaného Hore až po klasického Levieho kráľa – na každé emočné rozpoloženie existuje ten správny animovaný film. Animované filmy často obsahujú presvedčivé príbehy, nezabudnuteľné postavy a nádherné vizuálne efekty, ktoré dokážu divákov preniesť do iného sveta.

Jedným z najobľúbenejších animovaných filmov všetkých čias je Toy Story. Táto klasika rozpráva príbeh skupiny hračiek, ktoré ožívajú, keď ich majiteľ nie je nablízku. Vďaka dojemným témam priateľstva a vernosti sa Príbeh hračiek stal základom rodinných filmových večerov. Film sa vyznačuje aj jedným z najlepších hereckých výkonov v animovanom filme, v ktorom Tom Hanks a Tim Allen podávajú vskutku nezabudnuteľné výkony.

Ďalším klasickým animovaným filmom je Rodinka úžasných. Tento film sleduje rodinu superhrdinov, ktorí sa musia spojiť, aby zachránili svet. Táto klasika spoločnosti Pixar obsahuje jedinečnú zmes akcie, komédie a drámy, ktorá divákov udrží v napätí počas celého filmu. Rodinka úžasných sa vyznačuje aj jednou z najlepších animácií, aké kedy štúdio vytvorilo, s pestrými farbami a detailným pozadím.

Ak má divák chuť na niečo dospelejšie, skvelou voľbou je Spirited Away. Tento oceňovaný film sleduje mladé dievča, ktoré sa musí odvážne vydať do nezvyčajného sveta, aby zachránilo svojich rodičov. Film sa vyznačuje ohromujúcimi vizuálnymi efektmi a zložitými témami, ktoré divákov zaujmú a prinútia premýšľať ešte dlho po skončení titulkov. Vo filme Spirited Away sa objavujú aj jedny z najpamätnejších postáv zo všetkých animovaných filmov, pričom každá z nich prináša do príbehu niečo jedinečné.

Najlepšie filmy na Netflixe

Netflix ponúka jedny z najlepších filmov bez ohľadu na žáner. Jedným z najlepších Netflix filmov je Bird Box, postapokalyptický hororový triler so Sandrou Bullock v hlavnej úlohe. Film sleduje matku a jej dve deti, ktoré sa snažia prežiť záhadnú silu, ktorá spôsobí, že každý, kto ju uvidí, stratí zdravý rozum. Film je nabitý napätím a vďaka hviezdnym hereckým výkonom, ohromujúcemu vizuálu a podmanivému soundtracku si ho musí pozrieť každý.

Ďalším skvelým filmom na Netflixe je The Irishman. V réžii Martina Scorseseho účinkujú Robert De Niro, Al Pacino a Joe Pesci a rozpráva príbeh o účasti starnúceho nájomného vraha na zmiznutí odborového predáka. Film je majstrovskou zmesou Scorseseho charakteristického štýlu s ostrými dialógmi, podmanivými hereckými výkonmi a sviežim vizuálom.

Z ľahších filmov má Netflix v ponuke romantickú komédiu To All the Boys I’ve Loved Before s Lanou Condor a Noahom Centineom v hlavných úlohách. Film sleduje Laru Jean Covey, plachú stredoškoláčku, ktorá píše milostné listy svojim zaľúbencom, ale nikdy ich neposiela. Keď sa listy záhadne rozošlú, musí sa postaviť svojim citom a chlapcom, ktorým boli určené. Film je očarujúcim príbehom o dospievaní s množstvom srdca a humoru.

Na záver treba spomenúť kritikmi oceňovaný film Roma režiséra Alfonsa Cuaróna, ktorý rozhodne patrí medzi naj filmy na Netflixe. Film sa odohráva na začiatku 70. rokov v Mexico City a sleduje príbeh mladej upratovačky Cleo, ktorá sa vyrovnáva s meniacou sa dynamikou v dome svojho zamestnávateľa. Film je vizuálne majstrovské dielo a jeho emocionálne silný príbeh zostane s divákom ešte dlho po skončení titulkov.

TIP: V týchto dňoch sa obľube teší film o známom finančníkovi Bernie Madoffovi a jeho podvodoch.

Netflix ponúka to najlepšie z každého filmového žánru.

Najlepšie filmy na Netflixe s dabingom

Jedným z najlepších filmov na Netflixe so slovenským dabingom je horor Slnovrat z roku 2019. Film sleduje skupinu priateľov, ktorí cestujú do Švédska, aby sa zúčastnili na záhadnom festivale leta, ale slávnosti sa ukážu byť zlovestnejšie, než sa očakávalo. Film vytvára desivú atmosféru a vyznačuje sa úžasnými vizuálnymi efektmi, vďaka čomu si ho musia pozrieť všetci fanúšikovia hororov. Slovenský dabing dotvára atmosféru tohto už aj tak napínavého filmu a vytvára strhujúci zážitok.

Fiktívna dráma Dvaja pápeži z roku 2019 je tiež výborným filmom so slovenským dabingom. Tento film rozpráva príbeh mladého pápeža, ktorý sa musí postaviť konzervatívnemu predchodcovi, aby priviedol katolícku cirkev do modernej doby. Je to emóciami nabitý film, ktorý divákov určite vtiahne do zmýšľania postáv. Slovenský dabing filmu ešte pridáva na dramatickosti.

Najlepšie filmy roka 2022/23

Medzi najlepšie filmy roka 2022 až 2023 rozhodne patria filmy Batman, akčná dráma Top Gun: Maverick, vojnový film All Quiet on the Western Front, dobrodružný sci-fi film Všetko, všade, naraz, detektívny film Na nože: Glass Onion, či akčný sci-fi film Avatar: Cesta vody.

TIP: Ak divák túži po hlbokých emocionálnych zážitkoch, a zároveň sa rád pripája k podpore domácej produkcie, sledovanie najlepších slovenských filmov je neodolateľnou voľbou. Práve rok 2022 a 2023 ponúkol nezabudnuteľné snímky, ktoré stoja za pozretie.

Na záver možno povedať, že tie najlepšie filmy všetkých čias sú nadčasové a svojím spôsobom jedinečné. Či už ide o historické filmy alebo iný žáner, majú schopnosť preniesť divákov na rôzne miesta a do rôznych dôb, vytvoriť emocionálne spojenie a inšpirovať človeka k tomu, aby bol čo najlepší. Či už ide o klasické filmové majstrovské dielo, moderný blockbuster alebo nezávislý film, ktorý podnecuje k zamysleniu, tieto filmy obstáli v skúške času a budú v tom pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.