Filmy pre tínedžerov – ktoré sa oplatí pozrieť?

Ikonický Twilight s upírom, ktorého milovali všetky mladé dievčatá, boj o život v Hladových hrách či najznámejší čarodejník všetkých čias Harry Potter – aj to sú jedny z najznámejších filmov pre tínedžerov súčasnosti.

V týcht filmoch ťažia tvorcovia z kultúry mládeže, keďže skúmajú životy, boje a útrapy mladých dospievajúcich ľudí. Hoci tento žáner niektorí kritizujú za občas nepresné zobrazenie tínedžerov, nemožno poprieť, že filmy pre tínedžerov sa stali jednými z najznámejších a najobľúbenejších filmov všetkých čias.


Obsah článku


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

 • Žáner teenagerských filmov je kľúčovým prvkom modernej kinematografie už od 50. a 60. rokov, od klasických filmov ako Rebel bez príčiny po súčasné hity ako Mean Girls.
 • Tieto filmy pre tínedžerov ponúkajú zábavu a zároveň skúmajú životné skúsenosti a výzvy tínedžerov počas dospievania.
 • Mnohí herci a herečky začínali v týchto filmoch a neskôr sa stali známymi tvárami Hollywoodu.
 • Napriek občasnej kritike za stereotypy, sú filmy pre tínedžerov neoddeliteľnou súčasťou filmovej histórie a dodnes majú veľký vplyv na mladé publikum.

Najznámejšie filmy pre mládež

Svet filmu bol vždy obľúbeným zdrojom zábavy pre mladých ľudí. Existuje nespočetné množstvo filmov pre mládež, ktoré sa stali obľúbenou zábavou mladých ľudí.

Tu sú niektoré z najpamätnejších a najobľúbenejších filmov, ktoré sa stali obľúbenými medzi mladými ľuďmi:

 • Hry o život – hladové hry, séria kníh pre mládež od Suzanne Collinsovej, ožila na veľkom plátne v roku 2012. Film sleduje svet, v ktorom je skupina 24 tínedžerov vybraná, aby bojovala na život a na smrť v každoročných súťažiach známych ako Hry o život. Film sa stal kultovým medzi mladými ľuďmi.
 • Súmrak – stmievanie sleduje romantický príbeh ľudského dievčaťa Belly Swanovej a upíra Edwarda Cullena. Sériu Twilight nakrútili na základe rovnomenného románu Stephenie Meyerovej. Filmový sága uchvátila predstavivosť mladých ľudí na celom svete. Hoci séria mala svoje vzostupy a pády, Twilight sa stala klasikou medzi filmami pre mládež, pripomienkou tínedžerskej drámy a romantiky.
 • The Fault in Our Stars (Chyba v našich hviezdach) – tento film z roku 2014 v réžii Josha Booneho sa sústreďuje na dvoch tínedžerov Johna Greena a Shailene Woodley, ktorí trpia rakovinou. Zamilujú sa do seba a vydajú sa na romantickú cestu do Amsterdamu. Film je nakrútený podľa rovnomenného románu a stal sa obľúbeným medzi mladými ľuďmi pre svoj dojímavý príbeh a nezabudnuteľné herecké výkony.

Existuje celé spektrum filmov pre mládež od klasických filmov, ako The Catcher in the Rye (Kto chytá v žite), až po filmové hity, ako Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter a Dary smrti).

Romantické filmy pre tínedžerov

Romantické filmy pre tínedžerov sú populárne už desaťročia. Či už ide o idealizovanú predstavu naplnenia lásky, prijatie neznámych faktorov alebo len sledovanie človeka, ktorý dosiahne lásku napriek všetkým prekážkam, nie je divu, že tento žáner tínedžerov priťahuje.

Jedným z najobľúbenejších romantických filmov pre tínedžerov aj dospelých je Titanic. Hoci nepatrí prioritne medzi romantické filmy pre mladých, našiel si divákov i ľudí všetkých vekových kategórii. Tento film má všetky prvky romantiky, dobrodružstva a lásky s tragédiou, ktorá udržiava veci v pohybe.

Dvaja mladí ľudia, Jack (Leonardo DiCaprio) a Rose (Kate Winslet), sú na palube nešťastnej plavby na lodi Titanic, kde sa stretnú, zamilujú a nakoniec zahynú. Tragický príbeh milencov, ktorých cesty sa skrížili, v kombinácii s dramatickými filmovými fotografiami a špeciálnymi efektmi inšpiruje divákov, aby prežili epické dobrodružstvo.

Ďalším z obľúbených romatických filmov pre tínedžerov môže byť Princezná nevesta. Tento film sa odohráva vo fantazijnom svete, kde farmársky chlapec zachraňuje svoju milovanú (Robin Wright) pred dohodnutým manželstvom so zlým princom.

Po tom, čo riskuje svoj život, aby ju zachránil sa nakoniec naučí milovať ho na oplátku. Vďaka zmesi fantázie a romantiky zaujme predstavivosť divákov. Je klasikou pre všetky vekové kategórie a patrí medzi obľúbené filmy pre dievčatá.

Modernejší pohľad na romantiku ponúka film The Fault in Our Stars, ktorý je obľúbený medzi tínedžermi. Mladých protagonistov Hazel (Shailene Woodley) a Augusta (Ansel Elgort) tu spája ich spoločné trápenie v podobe rakoviny. Hoci sa medzi nimi nakoniec vytvorí nezlomné puto, film zároveň ukazuje silu lásky, ktorá rýchlo rozkvitne uprostred tragédie.

Medzi ďalšie obľúbené romantické filmy pre tínedžerov patria 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím, Pretty in Pink a Romeo + Júlia. Všetky tieto filmy poskytujú pozadie idealistickej lásky a zároveň sú zábavné a nezabudnuteľné pre mladšiu vekovú skupinu.

Film Romeo + Júlia je inšpirovaný Shakespearovou kultovou hrou odohrávajúcou sa vo Verone. Rómeo a Júlia opäť ožili v podobe podmanivého a emotívneho filmu, ktorý stále rezonuje u divákov všetkých vekových kategórií.

Najúspešnejšie filmy pre dievčatá

V posledných rokoch pribudlo filmov, ktoré boli vytvorené špeciálne pre dievčatá alebo ich hlavnou témou či hrdinkou boli dievčatá. Od silných disneyovských princeznovských filmov ako Frozen a Moana až po dobrodružný sci-fi hit A Wrinkle in Time je jasné, že filmy vytvorené pre ženské publikum berú kasy útokom.

 • Jedným z najúspešnejších filmov pre dievčatá posledných rokov je Frozen. Film sa stal okamžite klasikou a nakoniec zarobil viac ako 1,2 miliardy dolárov v celosvetových pokladniach. Frozen rozpráva príbeh dvoch princezien, Anny a Elsy. Ich vzťah je podrobený skúške, keď je ich kráľovstvo v nebezpečenstve. Sestry musia použiť svoje zvláštne schopnosti, aby ho zachránili. Okrem toho, že tento film je zábavným a vizuálne nádherným príbehom, poslúžil aj ako dôležitý príklad posilnenia postavenia žien. Ukázal, že ženy môžu byť odvážne, silné a nezávislé, a to všetko pri zachovaní lásky a sesterstva.
 • Po úspechu Frozen spoločnosť Disney vydala film Moana. Film rozpráva príbeh mladého polynézskeho dievčaťa, ktoré sa vydáva na dobrodružnú plavbu cez oceán a hľadá stratený ostrov. Moana sa stala ďalším kasovým trhákom a v celosvetových pokladniach zarobila viac ako 677 miliónov dolárov.
 • Nedávno medzi dievčenské filmy pribudol aj film A Wrinkle in Time, ktorý ešte viac podporil trend „girl power“ vo filmoch. Toto dobrodružné sci-fi sleduje mladé dievča Meg, ktorá sa vydáva na cestu vesmírom, aby zachránila svojho uneseného otca. Film ukazuje Meginu odvahu tvárou v tvár obrovským prekážkam a posilňuje myšlienku, že ženy a dievčatá môžu zvíťaziť nad všetkým. Patrí medzi veľmi úspešné dievčenské filmy a zarobil viac ako 100 miliónov dolárov.

Tieto dievčenské filmy dokazujú, že existuje publikum, ktoré túži po zábavných a posilňujúcich príbehoch o silných ženských postavách. Keďže v Hollywoode naďalej vzniká viac filmov s odvážnymi a schopnými ženskými hrdinkami, niet pochýb o tom, že „girl power“ vo filmoch pre dievčatá bude len silnieť.

Filmy pre tínedžerov na Netflixe

Netflix je streamovacia služba, ktorá je známa svojou rozsiahlou knižnicou filmov. Každý si tu nájde niečo pre seba, vrátane filmov pre mládež, ktorí hľadajú filmy na sledovanie na Netflixe.

V rámci filmov pre tínedžerov Netflix ponúka širokú škálu titulov, ktoré sú vhodné pre mládež. Výber je široký – od klasických komédií až po akčné filmy.

Medzi najobľúbenejšie filmové žánre pre tínedžerov na Netflixe patria romantické filmy pre mladých, sci-fi, animované a akčné filmy, drámy pre tínedžerov a filmy Marvel.

V rámci filmov pre tínedžerov Netflix ponúka aj tituly ako:

 • To All the Boys I’ve Loved Before
 • The Kissing Booth
 • Spider-Man: Into The Spider-Verse
 • Stranger Things
 • The Hunger Games
 • After

Okrem týchto filmov pre tínedžerov Netflix ponúka aj rôzne televízne programy, ktoré môžu byť pre tínedžerov zaujímavé. Patria medzi nich populárne tituly ako Riverdale, You, Stranger Things a 13 Reasons Why. K dispozícii je aj niekoľko filmov na základe populárnych kníh, ako napríklad:

 • The Hunger Games
 • The Hate U Give
 • To All the Boys I’ve Loved Before

Pre tých, ktorí hľadajú špecifickejší druh obsahu, Netflix ponúka aj kolekcie filmov a seriálov, ktoré patria do určitých kategórií. Tie sa pohybujú od „Scary Movies for Teens“ po „Sports Movies for Teens“. Netflix má tiež výber ocenených filmov z minulosti a súčasnosti.

Vďaka širokej ponuke titulov dostupných na Netflixe môžu tínedžeri nájsť množstvo skvelých filmov na sledovanie. Či už hľadajú zábavnú komédiu alebo napínavý akčný film, Netflix má pre každého niečo. Streamovacia služba neustále pridáva nové filmy a seriály, takže o obsah pre tínedžerov nikdy nie je núdza.

TIP: Niektorí tínedžeri majú radi filmy podľa skutočných udalostí; v dnešných dňoch je populárna miniséria The Wizard of Lies o známom finančníkovi a jeho podvodoch Bernie Madoff.

Niektoré teenagerské filmy zarobili milióny

Tieto filmy sú len jedny z najpopulárnejších filmov pre mládež, ktoré si mladí ľudia zamilovali a obľúbili.

 • Pomstitelia – Avengers je séria filmov o superhrdinoch, v ktorých účinkujú Iron Man, Thor, Kapitán Amerika, Hulk, Čierna vdova a Hawkeye. Séria sa stala medzi mládežou veľmi úspešnou pre svoje jedinečné priestory a vzrušujúce akčné scény. Od prvého dielu pred takmer desiatimi rokmi sa Avengers stali popkultúrnym fenoménom, ktorý inšpiroval fanúšikov k obliekaniu, vytváraniu fanúšikovských umeleckých diel a stretávaniu sa na cosplay podujatiach.
 • Harry Potter – asi najpopulárnejšie filmy pre mládež nakrútené na motívy kníh o mladom čarodejníkov Harrym Potterovi od autorky K. Rowlingovej. Príbeh sa stal globálnym fenoménom, predalo sa viac ako 400 miliónov kníh a po celom svete má nespočetné množstvo fanúšikov. Séria sleduje dobrodružstvá mladého čarodejníka Harryho Pottera a jeho priateľov, ktorí čelia mnohým magickým prekážkam. Filmy o Harrym Potterovi očarili mladých ľudí svojím kreatívnym svetom plným kúziel, postáv a nezabudnuteľných hlášok.

Tieto filmy sa stali kultovými a stali sa súčasťou kultúry mládeže. Ak má niekto rád filmy s napätím, ktoré v divákoch vyvolávajú pocity strachu, určite ocení najstrašidelnejšie horory.

Filmy pre tínedžerov dostali na výslnie mnohých hercov

Žáner teenagerských filmov je základom modernej kinematografie už od 50. a 60. rokov minulého storočia, keď vznikli filmy ako Rebel bez príčiny a Miesto na letisku. V súčasnosti má film pre tínedžerov v Hollywoode všadeprítomný vplyv a zostáva jedným z najziskovejších filmových žánrov.

Teenagerské filmy sa často považujú za miesto, kde môžu filmoví tvorcovia ťažiť z kultúry mládeže, keďže skúmajú životy, boje a útrapy mladých ľudí, ktorí dospievajú. Hoci tento žáner niektorí kritizujú za občas nepresné zobrazenie tínedžerov, nemožno poprieť, že tieto teenagerské filmy sa stali jednými z najznámejších a najobľúbenejších filmov všetkých čias.

Úspech filmu pre tínedžerov možno merať prostredníctvom mnohých filmov, ktoré sa stali kultovými. Od klasických filmov Johna Hughesa Sixteen Candles a The Breakfast Club až po populárne súčasné filmy ako Mean Girls a Easy A sa tento žáner v priebehu rokov menil, ale stále produkuje solídne filmy.

Stal sa tiež štartovacím bodom pre hviezdy, ako spomínaní absolventi Johna Hughesa Molly Ringwald, Anthony Michael Hall a Winona Ryder, ako aj súčasní herci a herečky ako Emma Stone, Emma Watson a Robert Sheehan.

Dlhodobý úspech teenagerských filmov je čiastočne spôsobený skúmaním komplikovanej povahy dospievania, ako aj schopnosťou spájať rôzne postavy a príbehy spôsobom, ktorý je poučný a zábavný.

Na druhej strane sa tento žáner tiež zriedkavo vyhýbal stereotypom, čo bolo základom kritiky mnohých filmov o tínedžeroch a spôsobilo, že patria k najpolarizujúcejším filmom v modernej kinematografii.

Bez ohľadu na názor alebo postoj k tomuto žánru možno povedať, že žáner teenagerských filmov sa stal trvalou súčasťou filmovej histórie.