Mafiánske filmy – najznámejšie snímky o mafii všetkých čias

Keď sa spomenú filmy o mafii asi každému sa hneď zjaví ikonický Krstný otec – jeden z najúspešnejších mafiánskych filmov v histórii. Avšak história gangsterských filmov siaha oveľa ďalej. Prvý mafia film vznikol už na začiatku 30. rokov 20. storočia.

Filmy o nebezpečných gangstroch majú pôvod v taliansko-americkej kultúre a spoločnej skúsenosti taliansko-amerických komunít. Od čias prvého mafia filmu sa tento žáner rozvinul až do dnešnej modernej podoby.

Moderná kinematografia priniesla niekoľko gangsterských snímok ovenčených filmovými cenami.

Mafiánske filmy pramenia z taliansko-americkej kultúry

História mafiánskych filmov je zakorenená v taliansko-americkej kultúre a spoločnej skúsenosti taliansko-amerických komunít.

Väčšina historikov odvodzuje tento žáner od hollywoodskej produkcie Malý Cézar (1931), ktorá prvýkrát zobrazovala hlavnú postavu Rica (hral ho Edward G. Robinson) ako nestálu a násilnícku postavu. Hoci tento film nemal v úvodnej premiére absolútny úspech, udával tón tomu, čo sa malo stať kultovou klasikou.

Až s príchodom Krstného otca (1972) na scénu si mafiánsky filmový žáner vytvoril vlastnú identitu. Film v réžii Francisa Forda Coppolu sleduje život Vita Corleoneho (Marlon Brando) a jeho rodiny, ktorí sa pohybujú medzi bezprávím mafie a prísnymi spoločenskými normami tej doby. Práve tento alternatívny svet pritiahol divákov z rôznych prostredí a pomohol etablovať tento žáner ako gangsterské filmy.

Úspech Krstného otca vytvoril špagetový westernový štýl mafiánskych filmov, často známy ako „epické kriminálne drámy“. Filmy o mafii zobrazovali talianskych a taliansko-amerických zločineckých lordov v akčných dobrodružstvách, ako budujú a chránia svoje vlastné zločinecké impériá.

Medzi najznámejšie mafiánske filmy patria napríklad:

  • Krstný otec (1972)
  • Krstný otec II. časť (1974)
  • Vtedy v Amerike (1984)
  • Nedotknuteľní (1987)
  • Mafiáni (1990)
  • Kasíno (1995)
  • Zbaľ prachy a vypadni (2000)

Žáner „epickej kriminálnej drámy“ udával tón pre modernejší pohľad na mafiánske filmy v súčasnosti.

Filmy o mafii patria medzi najtrvalejšie filmové žánre

Vďaka filmom ako The Departed (2006), The Sopranos (1999 – 2007) a The Irishman (2019) sa filmy o mafii vyvinuli ďaleko od svojich koreňov v Malom Cézarovi. Súčasné mafiánske filmy skúmajú vnútorné hlbiny organizovaného zločinu a jeho kultúrny vplyv z filozofického a psychologického hľadiska.

História mafiánskych filmov, podobne ako mafie na Slovensku, je fascinujúca. Od prvotného uvedenia do sveta prostredníctvom filmu Malý Cézar (1931) až po jeho moderné a diferencovanejšie uchopenie vo filme Ír (2019) sa filmy o mafii vyvinuli a stali sa jedným z najtrvalejších filmových žánrov.

Jeho realistické zobrazenie taliansko-americkej skúsenosti spolu s napínavými akčnými sekvenciami, drsnými dialógmi a intenzívnym dejom z neho robia nadčasovú zábavu, ktorá divákov neprestáva zaujímať dodnes.

Najúspešnejšie filmy o mafii v histórii

Úspech filmov o mafii v minulom storočí hovorí sám za seba a predstavuje jedny z najikonickejších filmov v dejinách. Od klasických mafiánskych filmov z počiatkov kinematografie až po moderné filmy, mafiánske filmy poskytujú divákom jedinečný a vzrušujúci príbehový zážitok.

Krstný otec (1972) je jedným z najikonickejších mafiánskych filmov všetkých čias, ktorý napísal a režíroval Francis Ford Coppola podľa románu Maria Puza.

Mafia film Krstný otec sleduje príbeh rodiny Corleoneovcov a jej vodcu Vita Corleoneho, ktorí sa dostávajú k moci a kontrole v zločineckom podsvetí. Sila filmu pramení z jeho nadživotných postáv a z vykreslenia rodiny Corleonovcov ako mocného a efektívneho zločineckého syndikátu. Krstný otec si upevnil svoje miesto vo filmovej histórii vďaka viacerým Oscarom a obrovskému kultúrnemu vplyvu.

Krstný otec II. časť (1974) je pokračovaním pôvodného Krstného otca a sleduje paralelnú dejovú líniu medzi prvými rokmi života Vita Corleoneho a ďalším vzostupom moci jeho syna Michaela. Film rozšíril rozsah a ambície prvého dielu, pričom William F. Wertnaroy získal Oscara za najlepší adaptovaný scenár a Coppola za oba diely získal dve ceny za najlepšiu réžiu.

Úspech Scorseseho mafia filmu

Mafiáni (Goodfellas, 1990) je mafia film v réžii Martina Scorseseho, ktorý je často považovaný za jedného z najväčších filmových tvorcov všetkých čias.

Film sleduje vzostup a pád skupiny mafiánov v priebehu desiatich rokov, vrátane jednej z najikonickejších scén v dejinách filmu – predĺženého sledovacieho záberu. Je známy svojím vykreslením zlovestného sveta organizovaného zločinu a vystupňovaným zmyslom pre násilie, ktoré zachytáva.

The Departed (2006) je ďalšou položkou v Scorseseho rozsiahlom repertoári filmov o mafii a považuje sa za jeden z najlepších mafiánskych filmov modernej éry. Film sleduje príbeh dvoch policajtov, ktorí sa snažia preniknúť do mafie a odhaliť totožnosť zločincov. Film The Departed bol všeobecne uznávaný a získal štyri Oscary vrátane ceny za najlepší film.

Nedotknuteľní (1987) sleduje príbeh chicagského policajta Elliota Nessa z obdobia prohibície a jeho snahu rozbiť zločinecké impérium Al Caponeho. Film je pozoruhodný pre svoje verné zobrazenie vojny gangov a násilia v chicagskom podsvetí 20. rokov minulého storočia, ako aj pre vynikajúce herecké obsadenie.

Mafiánske filmy sú už dlho základom filmového rozprávania a vydobyli si jedinečné miesto v panteóne veľkých filmov. Od klasických filmov ako Krstný otec až po moderné obľúbené gangsterské filmy ako The Departed, mafia film poskytol platformu pre niektoré z najlepších príbehov a postáv v histórii filmu.

Najlepšie gangsterské filmy 20. storočia a súčasnosti

Žáner gangsterských filmov je jedným z najpopulárnejších žánrov 20. storočia. Od drsných gangstrov z čias prohibície až po moderných mafiánov, tento žáner fascinuje divákov už celé desaťročia.

Gangsterské filmy 20. storočia patria k najikonickejším filmom všetkých čias. Patria medzi najpamätnejšie a najvplyvnejšie filmy všetkých čias. Od Krstného otca až po The Departed, tieto filmy uchvacujú divákov už desaťročia a právom sa považujú za jedny z najlepších filmov všetkých čias.

Až príchod 21. storočia priniesol novú éru gangsterských filmov. Niektoré z tých najefektívnejších dokázali poskytnúť detailný pohľad do podsvetia organizovaného zločinu.

Zobrazenia gangstrov v týchto filmoch sa pohybujú od často humorných a karikatúrnych až po tie, ktoré ukazujú brutálnu a nekompromisnú povahu zločineckého života. V priebehu 21. storočia sme mohli byť svedkami viacerých gangsterských filmov, ktoré sa stali jednými z najúspešnejších v tomto žánri.

Oscarové filmy o mafii

História gangsterských filmov síce siaha do ďalekej histórie, avšak aj súčasnosť priniesla niekoľko skvelých mafia filmov, ktoré sú ovenčené prestížnymi filmovými cenami.

Ukážkovým príkladom úspešného gangsterského filmu 21. storočia je Oscarom ocenený film „The Departed“ (2006). Film, ktorý režíroval Martin Scorsese a zahrali si v ňom Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson a Mark Wahlberg, bol moderným prerozprávaním hongkonského kriminálneho filmu „Infernal Affairs“ z roku 2002.

Ďalším úspešným gangsterským filmom 21. storočia bol klasický neo-noir „Sin City“ (2005). Tento film, ktorý režírovali Robert Rodriguez a Frank Miller, vznikol podľa Millerovho rovnomenného grafického románu.

Film sleduje šesť prelínajúcich sa dejových línií, ktoré sa odohrávajú vo fiktívnom meste Basin City. Medzi hlavné dejové línie patrí príbeh Marva (Mickey Rourke), bývalého trestanca, ktorý hľadá spravodlivosť po tom, čo bol obvinený z vraždy. Film Sin City bol oceňovaný za svoj jedinečný vizuálny štýl a drsné herecké výkony a celosvetovo zarobil viac ako 158 miliónov dolárov.

Oscarový Tom Cruise aj úspech franczúskeho gangsterského filmu

Kriminálny triler „Collateral“ z roku 2004 tiež patrí medzi najlepšie gangsterské filmy 21. storočia. V réžii Michaela Manna a s Tomom Cruisom, Jamiem Foxom a Jadou Pinkett Smith v hlavných úlohách tento film sleduje taxikára (Fox), ktorý sa nechtiac zapletie do nájomnej vraždy.

Keď jeho taxík unesie nájomný vrah Vincent (Cruise), obaja sa musia pokúsiť uniknúť a prekabátiť orgány činné v trestnom konaní. Tento film bol chválený za inteligentný scenár a napínavú réžiu a celosvetovo zarobil viac ako 217 miliónov dolárov.

A napokon, kriminálna dráma z roku 2009 „Un prophète“ (Prorok) je výnimočným francúzskym gangsterským filmom 21. storočia.

Film v réžii Jacquesa Audiarda a v hlavných úlohách s Taharom Rahimom, Nielsom Arestupom a Adel Bencherifovou sleduje mladého Araba (Rahim), ktorý sa dostane do francúzskeho väzenia, kde spoznáva zákutia zločineckého podsvetia. Film sa stal kritickým a komerčným hitom, získal Veľkú cenu v Cannes a celosvetovo zarobil viac ako 59 miliónov dolárov.

Každý z uvedených filmov poskytuje zaujímavý a osobitý pohľad na svet organizovaného zločinu a zložité postavy, ktoré v ňom žijú. Ich stály kasový úspech a ocenenie Oscarom svedčí o ich úspechu v rámci žánru a o ich trvalom vplyve na kinematografiu 21. storočia.

Zbaľ prachy a vypadni

Mafiánske filmy sú v kinematografii populárne od 80. rokov 20. storočia a zachytávajú chaotické a napínavé mafiánske príbehy mladých zločincov.

Tento žáner stelesňuje prvky vzrušenia, napätia a nebezpečenstva, keďže sleduje morálnych antihrdinov, často zahŕňajúcich postavy, ktoré zobrazujú neostrú hranicu medzi dobrom a zlom.

Jedným z najikonickejších mafiánskych filmov je klasika „Krstný otec“. Od vzniku filmu Krstný otec nebola na veľkom plátne núdza o mafiánske filmy. Podnietil vznik mnohých ďalších diel, ktorých filmová kvalita sa značne líšila.

Film Zbaľ prachy a vypadni je jedným z takýchto príspevkov do mafiánskeho žánru. Ide o jedinečný pohľad na klasickú gangsterskú ságu, ktorá je kronikou pokusu o bankovú lúpež partie štyroch lupičov a jej kataklizmatických následkov pre všetkých zúčastnených.

Film vyniká elektrizujúcou energiou a sústreďuje sa okolo Antonia, nápadníka a vodcu lúpeže, ktorého ambície sú veľké, ale nepravdepodobné. Lúpež sa rýchlo rozuzlí a udalosti sa vymknú spod jeho kontroly, čo vedie k nervy drásajúcemu a napätím naplnenému vyvrcholeniu.

Zbaľ prachy a vypadni je určite jedným z najlepších posledných príspevkov do žánru mafiánskych filmov a film je chválený pre svoje nezabudnuteľné postavy a nepretržitú cestu plnú napätia.

Mafiánsky žáner bude určite aktuálny ešte mnoho rokov. Hoci sa líšia štýlom aj prístupom, všetky mafiánske filmy sa točia okolo spoločnej témy:

  • lojality
  • ambícií
  • vášne pre nezávislosť

Film Zbaľ prachy a vypadni je príkladom týchto myšlienok a ukazuje, aký napínavý môže byť tento žáner.

Aj na Slovensku časom vzniklo niekoľko filmov o slovenskej mafii 90. rokov, či vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Aj napriek tomu, že sa líšia od tradičných filmov o talianskej mafii, môžu zaujať fanúšikov tohto žánru.