Harry Potter filmy – magický svet v knihách aj online

Svet Harryho Pottera, ktorý sa začal ako séria kníh od J.K. Rowlingovej, sa stal kultúrnym fenoménom, ktorý pretrváva už viac ako dve desaťročia. Harry Potter filmy priniesli magický svet na plátno, kde ho mohli zažiť milióny divákov po celom svete. Aká je súčasná dostupnosť filmov online a aká je budúcnosť v podobe plánovaného seriálu?


Obsah článku


Harry Potter filmy – recenzie

Harry Potter filmyadaptáciou svetoznámej knižnej série, ktorá sa začína knihou Harry Potter a Kameň mudrcov. Tento prvý film zoznámil čitateľov a divákov s mladým čarodejníkom Harrym, jeho priateľmi Hermionou a Ronom, a svetom Rokfortu.

Práve Harry Potter 1 otvoril dvere do sveta mágie, ktorý fascinuje divákov všetkých vekových kategórií. Séria filmov získala množstvo pozitívnych recenzií a ocenení, ktoré potvrdzujú jej kvalitu a vplyv.

 • Prvý film Harry Potter a Kameň mudrcov získal vynikajúce recenzie za svoju vernosť knižnej predlohe a úžasné vizuálne efekty, ktoré oživili magický svet.
 • Druhý film, Harry Potter a Tajomná komnata, priniesol temnejší tón a zložitejší príbeh. Kritici vyzdvihovali vývoj postáv a hlbšiu zápletku. Film bol chválený za špeciálne efekty, ktoré priniesli život strašidelnej komnate a desivým tvorom v nej.
 • Tretí film, Harry Potter a Väzeň z Azkabanu, ktorý režíroval Alfonso Cuarón, je často považovaný za jedno z najlepších diel série. Kritici chválili jeho temnejší a dospelejší tón, herecké výkony dospievajúcich hercov sa zlepšili a nové postavy, ako Sirius Black a Remus Lupin, pridali príbehu hĺbku.
 • Štvrtý diel, Harry Potter a Ohnivá čaša, priniesol do série epický Turnaj troch čarodejníkov. Kritici ocenili napínavý dej, výborné akčné scény a dramatické zvraty. Film bol chválený aj za vizuálne efekty a hudbu, ktorá prispela k napínavej atmosfére.
 • Piaty film, Harry Potter a Fénixov rád, bol známy svojím temným tónom a zameraním na boj proti zlu. Kritici ocenili výkon Imeldy Staunton ako Dolores Umbridge a zlepšenú vizuálnu stránku filmu. Film bol chválený aj za to, že zachytil emocionálnu hĺbku knižnej predlohy.
 • Šiesty film, Harry Potter a Polovičný princ, priniesol ďalšiu porciu temnoty a zvratov. Kritici ocenili vývoj postáv a dramatické momenty, ktoré predchádzali záverečnému boju. Film bol chválený za svoju atmosféru a vizuálne efekty.
 • Záverečné dva filmy, Harry Potter a Dary smrti – časť 1 a Harry Potter a Dary smrti – časť 2, uzavreli sériu veľkolepým spôsobom. Kritici chválili epickú zápletku, intenzívne akčné scény a emocionálny záver. Filmy priniesli uspokojivé uzavretie príbehu a zanechali trvalý dojem na fanúšikoch.

Moderné streamovacie služby sprístupňujú všetky Harry Potter filmy. Diváci si ich môžu vychutnať v slovenčine aj na HBO Max. Čarodejnícky príbeh zbožňujú všetky vekové skupiny, rozhodne to nie sú iba filmy pre tínedžerov.

Harry Potter 1 – začiatok legendárnej série

Keď J.K. Rowlingová prvýkrát predstavila svetu mladého čarodejníka Harryho Pottera, nikto netušil, aký obrovský fenomén z toho vznikne. Harry Potter a Kameň mudrcov (Harry Potter 1) nie je len začiatkom príbehu jedného chlapca, ale aj začiatkom jednej z najmilovanejších sérií všetkých čias.

Film Harry Potter 1 bol okamžitým úspechom. Režisér Chris Columbus dokázal zachytiť čaro a dobrodružstvo kníh, čo prispelo k tomu, že film sa stal klasikou.

Prvý diel zoznámil divákov s Harrym, sirotou, ktorá zistí, že je čarodejník. Jeho cesta do Rokfortu, školy čarov a kúziel, otvára dvere do magického sveta plného dobrodružstiev, priateľstiev a nebezpečenstiev. Harryho prvý rok v Rokforte je plný nezabudnuteľných momentov, od stretnutia s Hermionou a Ronom až po boj s Voldemortom.

Harry Potter filmy sú adaptáciou svetoznámej knižnej série, ktorá sa začína prvou časťou Harry Potter a Kameň mudrcov.

Harry Potter sk dabing – koho hlas je v Harry Potter 1 online?

Hlas Harryho Pottera v prvom filme Harry Potter a Kameň mudrcov v slovenčine stvárnil herec Jozef Benedik mladší. Harry Potter 1 online je však dostupný aj v iných jazykoch.

Je dôležité poznamenať, že Harryho daboval Marek Fašiang od tretieho filmu, Harry Potter a Väzeň z Azkabanu, keď už bol Harry starší. Harry Potter sk dabing sa teda menil spolu s vekom hercov.

V dabingu prvého filmu sa možno stretnúť aj s hlasmi ďalších známych slovenských hercov, ako napríklad:

 • Soňa Ulická ako Minerva McGonagallová
 • Jozef Švoňavský ako Vernon Dursley
 • Helena Geregová ako Petunia Dursleyová
 • Miroslav Mišo ako Dudley Dursley
 • Ivan Romančík ako Lord Voldemort
 • Peter Bzdúch ako Triediaci klobúk

Harry Potter sk dabing režírovala Táňa Tadlánková.

Harry Potter online sk

Existuje viacero možností, ako si pozrieť Harryho Pottera online sk. Filmy majú v ponuke streamovacie služby, alebo z času na čas sa vysiela aj na televíznych staniciach.

Streamovacie služby:

 • Sweet TV: Ponúka všetky filmy o Harrym Potterovi na prenájom alebo kúpu.
 • Lepšia.TV: Ponúka film Harry Potter a tajomná komnata na prenájom.
 • Netflix: V niektorých regiónoch je sága Harryho Pottera dostupná na Netflixe, čo umožňuje sledovanie v pohodlí domova s pridanými bonusmi, ako sú dokumenty a rozhovory s tvorcami.

Existujú aj bezplatné možnosti ako sledovať Harry Potter online sk. Filmy sú dostupné napríklad na Kukajt.to, čo je stránka umožňujúca sledovať Harryho Pottera bez potreby registrácie. Na YouTube je možné nájsť niektoré filmy Harryho Pottera v rámci legálnych kanálov, prípadne sa dá zakúpiť alebo vypožičať.

Harry Potter na HBO Max

Dnes je možné sledovať Harry Potter online na rôznych platformách. Jednou z najpopulárnejších je HBO Max, ktorá ponúka všetky diely v rámci predplatného. Pre slovenských fanúšikov je dostupný Harry Potter online sk, čo znamená, že diváci si môžu vychutnať filmy s dabingom alebo titulkami v slovenčine.

Harry Potter online sa dá teda sledovať kedykoľvek a kdekoľvek. Napríklad, ak má niekto záujem sledovať Harry Potter 1 online, stačí si predplatiť službu HBO Max a začať cestu do magického sveta.

Harry Potter seriál – budúcnosť mágie na obrazovkách

Po úspešnej filmovej sérii sa svet Harryho Pottera pripravuje na ďalšie veľké dobrodružstvo – tentokrát to bude Harry Potter seriál. Fanúšikovia po celom svete netrpezlivo očakávajú nový projekt, ktorý sľubuje priniesť čerstvé pohľady na milovaný príbeh.

Seriál Harry Potter sa má hlbšie ponoriť do sveta čarodejníkov a čarodejníc, ktorý vytvorila J.K. Rowlingová.

Na rozdiel od filmov, ktoré museli kvôli časovým obmedzeniam vynechať mnoho detailov, seriál by mal ponúknuť viac priestoru na preskúmanie vedľajších postáv, podzápletiek a hlbších aspektov príbehu.

To znamená, že diváci sa môžu tešiť na nové informácie a perspektívy, ktoré ešte viac obohatia ich obľúbený svet.

Harry Potter – všetko začalo knihami

Netreba zabúdať, že filmy by nevznikli bez originálnych kníh. Kniha Harry Potter 1, ktorá začala celé dobrodružstvo, je stále obľúbeným čítaním pre nových aj starých fanúšikov. Pre tých, ktorí chcú mať celú sériu doma, je dostupná sada Harry Potter kníh, ktorá obsahuje všetky diely v elegantnom boxe.

Harry Potter knihy sú základom, na ktorom stojí celý svet Harry Potter, a stále prinášajú rovnaké kúzlo, aké priniesli pri prvom vydaní. Harry Potter box je povinná výbava všetkých fanúšikov aj pekný darček pre všetky vekové kategórie.

Netreba zabúdať, že filmy by nevznikli bez originálnych kníh. Kniha Harry Potter 1, ktorá začala celé dobrodružstvo, je stále obľúbeným čítaním pre nových aj starých fanúšikov.

Harry Potter – 10 zaujímavostí a faktov

Svet Harryho Pottera je plný kúziel, záhad a nezabudnuteľných okamihov. Avšak, okrem samotného príbehu a jeho postáv, existuje množstvo zaujímavostí a zákulisných faktov, ktoré pridávajú ešte viac čara tomuto fenoménu. Tu je niekoľko zaujímavostí.

1. Inšpirácie a reálne miestaRokfortská škola čarov a kúziel bola inšpirovaná niekoľkými skutočnými miestami v Spojenom kráľovstve. Napríklad, hrad Alnwick Castle a katedrála v Durhamu boli použité pri natáčaní vonkajších záberov Rokfortu.
2. Prekladateľské výzvyPreklad knihy Harry Potter a Kameň mudrcov do iných jazykov priniesol mnoho výziev. Napríklad, v americkej verzii bola zmenená na Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (Harry Potter a čarodejnícky kameň), pretože vydavatelia sa obávali, že slovo mudrc by nebolo pre deti dostatočne atraktívne.
3. Skutočné meno VoldemortaVoldemortovo skutočné meno, Tom Marvolo Riddle, je anagramom frázy I am Lord Voldemort. V prekladoch sa prekladatelia museli pohrať s menom, aby anagram fungoval aj v iných jazykoch. Napríklad, vo francúzštine je to Tom Elvis Jedusor, čo sa anagramuje na Je suis Voldemort.
4. Herecké prepojeniaAlan Rickman, ktorý hral profesora Snapea, bol jediným hercom, ktorému J.K. Rowlingová prezradila budúcnosť jeho postavy ešte predtým, než boli všetky knihy vydané. Pomohlo mu to pochopiť Snapeovu motiváciu a charakter.
5. Skryté odkazy a detailyV knihe Harry Potter a Väzeň z Azkabanu je počas hodiny veštenia predpovedané, že Voldemort sa vráti k moci. V ďalších knihách sa ukázalo, že toto nebolo náhodné. Rowlingová použila mnoho skrytých náznakov, ktoré neskôr v príbehu ožili.
6. Fiktívne jazykyParselčina, jazyk hadov, je v knižnej sérii používaný iba niekoľkými postavami vrátane Harryho a Voldemorta. Jazyk bol vymyslený špeciálne pre sériu a bol preložený do každého jazyka, do ktorého boli knihy preložené.
7. Rekordy a oceneniaSéria Harry Potter drží mnoho rekordov, vrátane najrýchlejšie predávanej knihy všetkých čias. Harry Potter a Dary smrti predal viac ako 11 miliónov kópií v prvých 24 hodinách po vydaní.
8. Čísla a štatistikyPočas celého natáčania série filmov bolo použitých viac ako 500 magických prútikov. Herci, najmä Daniel Radcliffe, ich často poškodili alebo zlomili pri rôznych akčných scénach.
9. Fiktívne jedláJedlá ako čokoládové žabky a tekvicový džús, ktoré sú spomínané v knihách, boli neskôr vyrobené ako reálne produkty a sú populárne medzi fanúšikmi na rôznych podujatiach a v zábavných parkoch Harryho Pottera.
10. Tajné odkazy na iné dielaJ.K. Rowlingová často zahrnula do svojich kníh odkazy na iné literárne diela. Napríklad, meno Sirius Black je inšpirované hviezdou Sírius, čo zodpovedá jeho schopnosti premieňať sa na veľkého čierneho psa.

Tieto zaujímavosti sú len špičkou ľadovca, pokiaľ ide o magický svet Harryho Pottera. Či už je niekto fanúšikom kníh, filmov alebo oboch, tieto fakty pridávajú ďalšiu vrstvu čara a hĺbky k príbehu, ktorý milujú milióny ľudí po celom svete.

Harry Potter má svoje nezastupiteľné miesto v srdciach miliónov fanúšikov po celom svete. Či už už v podobe filmu alebo knihy, každý môže mať magický svet na dosah ruky. Harryho Pottera si ľudia tak zamilovali, že sa s ním stretnúť aj v podobe merchu – tovar s potiskom Harry Potter. Často je dostupný na rôznych veciach do školy či oblečení alebo aj na rôznych iných textíliách.

S pripravovaným Harry Potter seriálom a dostupnosťou na platformách ako HBO Max sa môžu fanúšikovia tešiť na ďalšie roky plné čarov a dobrodružstiev.