Rubikova kocka – návod, ako ju poskladať

rubikova kocka

Fascinujúci svet Rubikovej kocky, ikonického hlavolamu, oslovuje mysle a stimuluje tvorivosť už viac než štyri desaťročia. Svojou jedinečnou kombináciou farieb a matematickými výzvami sa stala symbolom pre výzvu a úspech. Či už je človek začiatočník, ktorý sa práve zoznamuje s prvými krokmi skladania, alebo skúsený „cubera“, ktorý hľadá nové techniky a stratégie, Rubikova kocka ponúka nekonečné možnosti zábavy a rozvoja.


Obsah článku


Tento článok odkryje tajomstvá a techniky, ktoré stoja za úspešným riešením tohto ikonického hlavolamu.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

 • Existuje mnoho spôsobov, ako úspešne poskladať Rubikovu kocku, vrátane pokynov pre začiatočníkov a pokročilých hráčov.
 • Rubikova kocka je k dispozícii v rôznych veľkostiach, vrátane 2×2, 3×3, 4×4 a dokonca aj 5×5 a vyššie, s rôznymi úrovňami obtiažnosti.
 • Magnetické a profesionálne verzie Rubikovej kocky ponúkajú zlepšené vlastnosti a možnosti pre tých, ktorí sa zaujímajú o rýchlejšie a efektívnejšie riešenie.

Rubikova kocka a návod – čo treba vedieť

Existuje mnoho spôsobov, ako úspešne poskladať Rubikovu kocku. Rôzne metódy sa líšia v obtiažnosti – niektoré sú vhodné pre „speedcuberov“, iné sú určené pre začiatočníkov alebo dokonca pre tých, ktorí by ju radi zložili so zaviazanými očami. Ale aký je najjednoduchší spôsob?

Ak človek nemal v ruke ešte nikdy Rubikovu kocku, mal by sa s ňou skúsiť najprv trochu pohrať a zistiť, ako ďaleko sa môže dostať bez akejkoľvek pomoci. Väčšina ľudí s trochou cviku dokáže zložiť aspoň jednu farbu.

Rubikova kocka existuje v mnohých veľkostiach – od malých 2×2 kociek po komplexné 13×13. Postup pre väčšie kocky vychádza z pochopenia zloženia Rubikovej kocky 3×3.

Na čo si dávať pozor:

 • Pevné stredové štvorce: Bez ohľadu na to, aký druh rotácie cuber vykoná, stredové diely zostávajú na svojich miestach a určujú farbu každej strany.
 • Množstvo riešení: Existuje toľko možných konfigurácií, že by bolo nemožné kocku zložiť náhodným otáčaním.
 • Stratégia: Je ťažké nezasahovať do už zložených častí kocky;treba ju rozdeliť na vrstvy a v každom kroku používať algoritmy, ktoré neporušia už hotové časti.

Návod na zloženie Rubikovej kocky pracuje s množstvom skratiek, ktoré si treba osvojiť:

 • U – otočenie hornej strany v smere hodinových ručičiek
 • D – otočenie spodnej strany v smere hodinových ručičiek
 • R – otočenie pravej strany v smere hodinových ručičiek
 • L – otočenie ľavej strany v smere hodinových ručičiek
 • F – otočenie prednej strany v smere hodinových ručičiek
 • B – otočenie zadnej strany v smere hodinových ručičiek.

Pre otáčanie proti smeru hodinových ručičiek sa používajú rovnaké skratky s apostrofom (U‘, R‘, L‘ atď.).

Rubikova kocka 3×3 – návod pre začiatočníkov

Rubikova kocka môže na prvý pohľad pôsobiť ako zložitý hlavolam, no s trochou trpezlivosti a postupného učenia sa môže stať príjemnou výzvou aj pre začiatočníkov. Pre tých, ktorí sa s Rubikovou kockou stretávajú prvýkrát, je dôležité mať k dispozícii kvalitný návod pre začiatočíkov, ktorý ich postupne zavedie do jej tajov.

Pri príprave návodu pre začiatočníkov na Rubikovu kocku treba venovať pozornosť detailom a postupom, ktoré sú zrozumiteľné a ľahko sledovateľné. Zároveň je dôležité zdôrazniť trpezlivosť a cvičenie ako kľúčové prvky na ceste k ovládnutiu Rubikovej kocky. S týmto návodom by mali byť noví hráči schopní postupne zdokonaliť svoje schopnosti a rozšíriť svoje pochopenie tejto legendárnej hry.

Nižšie je videonávod pre začiatočníkov na zostavenie Rubikovej kocky 3×3:

Tento postup by mal pomôcť začiatočníkom ovládnuť zostavenie Rubikovej kocky 3×3. Stačí sa postupne zlepšovať a nezabudnúť na trpezlivosť.

Rubikova kocka 2×2 a metóda Ortega

Prinášame metódu Ortega pre Rubikovu kocku 2×2, pre tých ktorí ju chcú skladať rýchlejšie a ešte nevedia zložiť Rubikovu kocku 3×3. Orientuje kocky pred ich umiestnením. Orientácia kocky pred umiestnením je jednoduchá, pretože sa stačí sústrediť iba na jednu farbu steny a na vzory, ktoré táto farba tvorí.

Metóda Ortega sa síce používa aj pri Rubikovej kocke 3×3, ale je oveľa menej používaná. Väčšina speedcuberov dáva prednosť klasike – CFOP. Rubikova kocka 2×2 si však priam žiada vedieť Ortegu.

Rubikova kocka 2×2 a rýchla metóda Ortega.

Ako poskladať Rubikovu kocku – najpopulárnejšia metóda

Klasika CFOP je jedna z najpopulárnejších metód toho, ako poskladať Rubikovu kocku. Skratka CFOP znamená „Cross, F2L, OLL, PLL“, čo je postup, ktorý pozostáva z niekoľkých krokov:

 1. Cross (Križík): Vytvorenie križíka na spodnej vrstve kocky tak, aby boli rohy jednotlivých farieb správne umiestnené vzhľadom na stredové kocky.
 2. F2L (First two layers – Prvé dve vrstvy): Skladanie prvých dvoch vrstiev kocky tak, že súčasne sa umiestnia rohové a hraničné kocky do správnych pozícií. Tento krok sa väčšinou vykonáva vrstva po vrstve.
 3. OLL (Orientation of the last layer – orientácia poslednej vrstvy): Orientácia (natočenie) všetkých kockových stien na poslednej vrstve, tak aby tvorili jednotný vzor. Cieľom je dosiahnuť vzor, ktorý bude nasledovať rovnaký postup pri poslednom kroku.
 4. PLL (Permutation of the last layer – permutácia poslednej vrstvy): Permutácia (prehodenie) kociek na poslednej vrstve tak, aby bola kocka dokončená. Tento krok často zahŕňa rôzne algoritmy na prehodenie kociek do ich konečných pozícií.
CFOP je veľmi efektívna metóda, ktorú používajú mnohí závodníci na to, ako poskladať Rubikovu kocku, o najrýchlejšie. Je to však metóda, ktorá vyžaduje určitú úroveň techniky a pamäti na zapamätanie si rôznych algoritmov.

Rubikova kocka 4×4 a metóda LBL

LBL (Layer by layer – po vrstvách) je jedna z najpopulárnejších metód riešenia Rubikovej kocky pre začiatočníkov aj pokročilých riešiteľov. Spočíva v riešení kocky po jednotlivých vrstvách, pričom každá vrstva sa rieši samostatne v určitých krokoch.

Táto metóda sa dá použiť aj pri riešení Rubikovej kocky 4×4 (nazývanej aj „Rubikova pomsta“). Princípy riešenia sú podobné ako pri klasickej 3×3 kocke, ale s niekoľkými úpravami a komplikáciami:

Fázy riešenia LBL pre Rubikovu kocku 4×4:

 1. Kríž: Vytvoriť biely kríž na spodnej strane kocky. V tomto kroku sa používajú algoritmy identické s 3×3 kockou.
 2. F1 (First layer): Dokončiť riešenie prvej vrstvy (spodnej) tak, aby všetky rohové a stredové políčka zodpovedali farbe spodnej strany. Algoritmy pre F1 sú modifikované pre 4×4 kocku a zahrňujú manipuláciu s extra vrstvou.
 3. F2 (Second layer): V tejto fáze riešiť strednú vrstvu kocky. Umiestniť všetky stredové políčka na svoje správne pozície bez ohľadu na orientáciu farieb rohových políčok. Algoritmy pre F2 sú komplexnejšie ako pri Rubikovej kocke 3×3 a vyžadujú precízne umiestnenie dielikov.
 4. OLL (Orientation last layer) a PLL (Permutation last layer): V poslednej fáze riešiť vrchnú vrstvu kocky. Rovnako ako v 3×3 kocke, najprv orientovať všetky rohové políčka na správnu pozíciu (OLL) a potom permutuovať stredové políčka na svoje správne miesta (PLL). Algoritmy pre OLL a PLL sú značne odlišné od 3×3 kocky a vyžadujú značné úsilie na zapamätanie a pochopenie.

Rubikova kocka 5×5 – návod

Zloženie Rubikovej kocky 5×5 predstavuje výzvu, ale po jej úspešnom vyriešení sa bude človek cítiť ako skutočný génius!

 1. Zloženie bieleho stredu: Prvým krokom pri skladaní Rubikovej kocky 5×5 je vyriešenie prvého stredu, obvykle sa začína s bielym. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je vytvoriť si okolo bieleho stredu prvý biely pruh a potom dva biele pruhy (1×3), ktoré sa spoja s pruhom uprostred. Pruhy sa skladajú z dvoch rohových stredov a jedného krajného stredového.
 2. Zloženie žltého stredu: Žltý stred sa skladá rovnakým spôsobom ako ten prvý – pomocou pruhov. Avšak tentoraz si treba dať pozor, aby sa pri presúvaní dielkov nezničil už vyriešený biely stred. To človek dosiahne používaním metódy ako pri Rubikovej kocke 4×4 – vysúvanie/schovávanie pruhov.
 3. Zloženie ostatných stredov: Po vyriešení prvých dvoch stredov na protiľahlých stranách treba prejsť na ľavú a pravú stranu a vyriešiť tretí a štvrtý stred. Musia to byť dva susedné stredy, pretože potom sa bude riešiť zároveň piaty a šiesty stred – a je to pohodlnejšie, keď sú vedľa seba.
 4. Párovanie hrán: Nastáva najzdĺhavšia časť skladania Rubikovej kocky 5×5. Pre každú kombináciu dvoch farieb (okrem protiležiacich farieb) existujú tri krajné diely, ktoré majú tieto farby. Cieľom je tieto dieliky spárovať tak, aby vznikol celý hraničný diel (so správne orientovanými hranami).
 5. 3×3 fáza: Po dokončení párovania hrán zložiť kocku ako bežnú Rubikovu kocku 3×3.
 6. Parita: U 5×5×5 kocky je takmer isté, že sa vyskytne nejaká parita. Existujú algoritmy, ktoré tieto parity riešia. Bežné metódy riešenia Rubikovej kocky predpokladajú, že všetky vykonané operácie menia stav kocky párnym spôsobom.

Ako poskladať Rubikovu kocku na 20 ťahov?

Predpokladalo sa, že Rubikova kocka môže byť vyriešená maximálne 20 ťahmi, ale nebolo to formálne dokázané. Toto tvrdenie preukázali Morley Davidson, John Dethridge, Herbert Kociemba a Tomas Rokicki pomocou počítačového skúmania všetkých možností v roku 1995.

Na to, ako poskladať Rubikovu kocku na 20 ťahov, treba mať základné znalosti o Rubikovej kocke a trochu trpezlivosti. Tú su všetky ťahy:

 1. Otočenie pravého bloku o 90 stupňov vpravo
 2. Otočenie ľavého bloku o 90 stupňov vpravo
 3. Otočenie vrchného bloku o 90 stupňov vpravo
 4. Otočenie spodného bloku o 90 stupňov vpravo
 5. Otočenie predného bloku o 90 stupňov vpravo
 6. Otočenie zadného bloku o 90 stupňov vpravo
 7. Otočenie pravého bloku o 90 stupňov vľavo
 8. Otočenie ľavého bloku o 90 stupňov vľavo
 9. Otočenie vrchného bloku o 90 stupňov vľavo
 10. Otočenie spodného bloku o 90 stupňov vľavo
 11. Otočenie predného bloku o 90 stupňov vľavo
 12. Otočenie zadného bloku o 90 stupňov vľavo
 13. Posunutie strednej vrstvy doprava
 14. Posunutie strednej vrstvy doľava
 15. Posunutie vonkajšej vrstvy doprava
 16. Posunutie vonkajšej vrstvy doľava
 17. Otočenie horného bloku o 90 stupňov vpravo
 18. Otočenie horného bloku o 90 stupňov vľavo
 19. Otočenie spodného pravého bloku o 90 stupňov vpravo
 20. Otočenie spodného pravého bloku o 90 stupňov vľavo

Základné algoritmy

Na to, ako poskladať Rubikovu kocku na 20 ťahov treba pokračovať so základnými algoritmami. Algoritmus je postupnosť ťahov, ktorá otočí konkrétnu stranu kocky. Existuje šesť rôznych algoritmov, jeden pre každú stranu kocky.

Algoritmus 1 – otočenie vpravoR’ U R U’ R’ F R2 U’ R’ U R U R F’
Algoritmus 2 – otočenie vľavoR U’ R’ U R F’ R2 U R U’ R’ U’ R F
Algortimus 3 – otočenie vrchnej strany vpravoRU RU’ RF URUF’
Algoritmus 4 – otočenie vrchnej strany vľavoR’U’R UR’U’F’
Algoritmus 5 – otočenie spodnej vrstvy vpravoRU RU’ RF URUF’
Algoritmus 6 – otočenie spodnej vrstvy vľavoR’U’R UR’U’F
 • Prvým krokom je nájsť stranu, ktorá má v strede všetky kocky rovnakej farby. Toto je východiskový bod. Keď ju cuber nájde, mal by držať kocku, na ktorej je táto strana, v ľavej ruke.
 • Ďalším krokom je orientovať vrchnú vrstvu kocky tak, aby smerovala rovnakým smerom ako strana, ktorú práve drží v ľavej ruke. Môže to urobiť pomocou algoritmu 3 (Otočenie vrchnej vrstvy vpravo).
 • Teraz použiť algoritmus 2 (Otočenie vľavo) na otočenie pravej strany kocky tak, aby farba v strede smerovala nadol.
 • Potom použiť algoritmus 1 (Otočenie vpravo) na otočenie vrchnej vrstvy kocky tak, aby smerovala doprava.
 • Posledným krokom je použitie algoritmu 4 (Otočenie vrchnej vrstvy vľavo) na otočenie vrchnej vrstvy kocky tak, aby smerovala doľava.

Magnetická Rubikova kocka – revolúcia v speedcubingu

Magnety sa stali akýmsi prínosom pre speedcubingovú komunitu. Dnes sú magnety bežnou súčasťou takmer všetkých speedcube kociek od tých najmenších 2×2 po obrovské 7×7. Okrem klasického umiestnenia v rohoch a hranách sa magnety teraz vkladajú aj do jadier a miesto pružiniek.

Magnetická kocka je nielen štýlová, ale aj praktická. Magnety pomáhajú presnosti otáčania. Keď sa otáča strana mierne, magnet ju priťahuje a vyrovnáva. Ak sa otáča príliš rýchlo, magnety ju spomaľujú alebo dokonca zastavujú na správnom mieste. Stále častejšie sa objavujú aj nastaviteľné magnety. Môžu byť vymeniteľné alebo kocka môže mať systém posúvania magnetov, ktorý umožňuje nastaviť ich vzdialenosť a silu.

Výhody magnetickej Rubikovej kocky

 • Silný magnetický ťah: Zabezpečuje stabilitu a presnosť pri otáčaní vrstiev.
 • Hladké otáčanie: Magnety eliminujú trenie a kocka sa otáča plynule a ľahko.
 • Zníženie rizika chyby: Silné magnety držia dieliky na mieste a minimalizujú neželané otáčanie.
 • Rýchlejšie riešenie: Magnetická Rubikova kocka umožňuje rýchlejšie a plynulejšie otáčanie, čo môže viesť k rýchlejšiemu riešeniu.

Nevýhody magnetickej Rubikovej kocky

 • Vyššia cena: Magnetické kocky sú drahšie ako klasické Rubikove kocky.
 • Hmotnosť: Magnetická kocka je ťažšia ako klasická kocka, čo môže byť pre niekoho nevýhodou.
 • Nie pre začiatočníkov: Silné magnety môžu začiatočníkom skomplikovať manipuláciu s kockou.

Profesionálna Rubikova kocka – výber

Profesionálne Rubikove kocky predstavujú to najlepšie vo svete 3×3 kociek určených pre súťažné použitie. Vlastníci týchto kociek si môžu byť istí, že nebudú brzdiť ich pokrok, no aby sa dostali na úroveň svetových rekordov, budú potrebovať obrovské množstvo tréningu.

Profesionálna Rubikova kocka sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 • Vyrobená z kvalitných materiálov: Profesionálne Rubikové kocky sú vyrábané z odolných a ľahkých materiálov, ako je plast a karbón.
 • Precízne spracovanie: Vysoká presnosť spracovania zabezpečuje hladké otáčanie a minimalizuje trenie.
 • Nastaviteľná sila magnetu: Niektoré modely umožňujú nastavenie sily magnetu podľa preferencií riešiteľa.
 • Ľahká a kompaktná: Profesionálne kocky sú navrhnuté pre maximálnu efektivitu a pohodlie pri riešení.
Profesionálna Rubikova kocka
Profesionálne Rubikove kocky sú síce drahšie ako klasické kocky, no ponúkajú vyššiu kvalitu, odolnosť a funkčnosť. Sú vhodné pre skúsených riešiteľov, ktorí chcú zdokonaliť svoje časy a techniku riešenia.

Rubikova kocka a jej história

Rubikova kocka sa stala ikonou medzi hlavolamami a predstavuje výzvu pre myseľ nielen detí, ale aj dospelých. Jej pôsobivý dizajn a nekonečné kombinácie farieb fascinujú a lákajú k objaveniu tajomstiev, ktoré ukrýva. No, ako sa vlastne tento fenomén zrodil?

V roku 1974 maďarsky profesor architektúry Ernő Rubik nevedel, že jeho náhodný vynález sa stane jedným z najpopulárnejších hlavolamov v histórii. Vytvoril ho ako pomôcku pre svojich študentov, no čoskoro zistil, že sa stane zábavnou výzvou pre každého. O rok neskôr si ju nechal patentovať a tak sa začala legenda Rubikovej kocky.

Rozmery Rubikovej kocky sú na prvý pohľad jednoduché, ale vnútorný mechanizmus a spôsob, ako sa jednotlivé časti pohybujú, robia zloženie kocky skutočnou výzvou. Existujú však osvedčené algoritmy, ktoré pomáhajú riešiť jej záhadu, a veda hovorí, že na zoradenie kociek z akéhokoľvek stavu stačí maximálne 20 ťahov.

V dnešnej dobe, aj napriek návratu klasiky, neustále vznikajú nové varianty Rubikovej kocky a nové súťaže, ktoré testujú rýchlosť a šikovnosť hráčov. Od rekordne rýchlych poskladaní po skladanie s jednou rukou alebo dokonca poslepiačky, Rubikova kocka sa stáva symbolom vynaliezavosti a vytrvalosti.

Ak by niekto chcel podrobnejší návod na zloženie má viacero možností – stiahnuť si postup Rubikovej kocky v PDF alebo si pozrieť nespočetné množstvo videí na Youtube.