Potraviny pre výživu pokožky a vlasov

Výživa je predovšetkým o vyživovaní tela správnymi potravinami a živinami. Niektorí ľudia však majú tendenciu zabúdať, že aj pokožka a vlasy potrebujú výživu a že zohrávajú dôležitú úlohu v celkovom zdraví a pohode.

Koža je najväčším orgánom tela. Slúži ako primárna bariéra proti patogénom v životnom prostredí. Pokožka slúži aj ako ochrana pred stratou tekutín zvnútra tela, a preto by sa mala udržiavať zdravá a chránená pred ultrafialovým svetlom. Podobne aj vlasy poskytujú tepelnú izoláciu a chladenie a chránia človeka pred ultrafialovým žiarením.

Čo je vonkajšia výživa a prečo je dôležitá?

To, čo sa nazýva „vonkajšia výživa“ je jednoducho o dosahovaní a udržiavaní zdravej pokožky a vlasov. Tak ako srdce, mozog a svaly potrebujú správnu výživu pre dlhodobé zdravie, pokožka a vlasy potrebujú správnu výživu, aby mohli vykonávať svoje funkcie:

  • ochranu
  • termoreguláciu
  • zmyslové vnímanie
  • sekréciu a vylučovanie

Možno to nie je prekvapujúce, no vnútorná a vonkajšia výživa sú hlboko prepojené.

Okrem stravy je pre vonkajšiu výživu pokožky nevyhnutná aj správna starostlivosť o pleť. Pravidelné čistenie, peeling a hydratácia môžu zabrániť tomu, aby sa pokožka vysušila a šupinatila. Dôležité je tiež používať opaľovací krém pri pobyte vonku – chráni pokožku pred nepriaznivými vplyvmi prostredia, ako je poškodenie slnkom a znečistenie.

Pokiaľ ide o vonkajšiu výživu vlasov, je nevyhnutné používať správne výrobky na starostlivosť o vlasy. Pravidelné umývanie a ošetrovanie vlasov šampónom pomôže udržať ich zdravý a lesklý vzhľad. Hĺbkové ošetrenie doplní vlasom dôležité živiny a poskytne ochrannú bariéru pred stresovými vplyvmi prostredia.

Pre tých, čo majú problémy s vypadávaním vlasov, je k dispozícii niekoľko druhov šampónov Alpecin. Vlasová kozmetika Alpecin prináša účinné riešenie pre každého človeka, ktorého trápi vypadávanie vlasov. 

Starostlivosť o pokožku hlavy je kľúčová pre vonkajšiu výživu vlasov a pokožky. Pravidelná masáž pokožky hlavy stimuluje prietok krvi a podporí rast vlasov. Používanie prípravkov na pokožku hlavy, ako je maska alebo olej, môže tiež poskytnúť pokožke hlavy výživu, ktorá ju udržiava zdravú a hydratovanú.

Jedlo ovplyvňuje zdravie pokožky a vlasov

Stav pokožky a vlasov je ovplyvnený stravou, vekom a podmienkami prostredia. Niektoré z týchto faktorov sa nedajú ovplyvniť – starnutie alebo klíma. No strava sa kontrolovať dá.

Rôzne živiny vrátane bielkovín, antioxidantov, vitamínov a kolagénu môžu pomôcť zlepšiť zdravie pokožky a vlasov. Ľudia s peknou pokožkou a vlasmi majú tendenciu mať každodenné zdravé návyky.

V nasledujúcich riadkoch sú odporúčané potraviny a živiny pre zdravú a žiarivú pokožku a vlasy.

Potraviny bohaté na bielkoviny

Každá bunka potrebuje na udržanie života bielkoviny. Proteín je tiež primárnym materiálom používaným na obnovu opotrebovaných alebo odumretých buniek. Svaly, vlasy, nechty, pokožka a oči sú vyrobené z bielkovín. Strava s nízkym obsahom bielkovín v priebehu mnohých mesiacov môže spôsobiť stratu tónu pleti, rednutie vlasov a vrásky nad rámec toho, čo by bolo primerané pre chronologický vek.

Zahrnutie bielkovín do stravy zo zdrojov, ako je kuracie mäso, mäso, ryby, sója alebo tofu, pomôže vyriešiť tento problém. Proteínové kokteily nahradzujúce jedlo sú tiež skvelou možnosťou konzumácie bielkovín. Vynikajúce bielkovinové raňajky podporia zdravie pokožky.

Vitamíny A, C a E

Zatiaľ čo bielkoviny sú nevyhnutné na dosiahnutie zdravej pokožky a vlasov, dôležité sú aj vitamíny na vlasy s antioxidačnými vlastnosťami. Dôležité sú najmä vitamíny A, C a E.

Tieto vitamíny obsahujú aj produkty Hairburst, ktoré dokonale vyživujú vlasy.

Nedostatok ktorejkoľvek z týchto mikroživín môže ovplyvniť zdravie pokožky. Pokožka ľahko vykazuje účinky oxidačného poškodenia a antioxidanty sa ukázali ako účinné pri ochrane pokožky pred oxidačným poškodením.

Tu je návod, ako vitamíny A, C a E podporujú vonkajšiu výživu:

Vitamín A

Existujú dva typy vitamínu A: retinoidy (vopred vytvorený vitamín A) a karotenoidy (vopred vytvorený vitamín A). Pečeň premieňa oba typy na retinol, ktorý stimuluje tvorbu nových kožných buniek a zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Dobrými zdrojmi vitamínu A sú ovocie a zelenina bohaté na žlté až červené pigmenty, ako aj zelená listová zelenina.

Vitamín A je základná živina, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej pokožky a vlasov. Podporuje tvorbu zdravých kožných buniek, zmierňuje zápaly a chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi. Vitamín A tiež podporuje zdravý rast vlasov tým, že stimuluje tvorbu vlasových folikulov a udržiava zdravé bunky pokožky hlavy.

Pomáha podporovať výmenu kožných buniek, čo udržiava jasný, živý a mladistvý vzhľad pokožky. Vitamín A tiež pomáha znižovať výskyt vrások a jemných liniek a zároveň zlepšuje celkovú štruktúru a tón pleti. Redukuje tmavé škvrny a zlepšuje vzhľad pleti.

Vitamín C

Vitamín C je kľúčový pre to, aby si telo dokázalo prirodzene vytvárať vlastný kolagén. Pri nedostatku vitamínu C sa produkuje nestabilný kolagén, ktorý poskytuje slabý štrukturálny rámec na opravu tkaniva.

Vitamín C sa tiež podieľa na tvorbe určitých lipidov, ktoré pomáhajú pri rekonštrukcii epidermis, t.j. vonkajšej vrstvy kože, pri poškodení.

Dobrým zdrojom vitamínu C sú citrusové plody, ako sú pomaranče a citróny, paprika, jahody, brokolica a kel.

Tento vitamín je tiež užitočný pri zvládaní rosacey, tmavých kruhov a iných kožných ochorení. Pomáha tiež znižovať zmeny farby a zápaly.

Vitamín C je tiež dôležitým prvkom pre zdravé a silné vlasy. Vyživuje pokožku hlavy tým, že podporuje jej prekrvenie, čím zabraňuje vypadávaniu vlasov a podporuje ich rast. Tento vitamín posilňuje vlasový stvol, čo zabraňuje lámavosti a zlepšuje pružnosť vlasov. Znižuje nadmernú tvorbu kožného mazu, ktorá vedie k častému masteniu vlasov a pokožky hlavy.

Celkovo je vitamín C dôležitou živinou pre zdravie pokožky a vlasov. Pomáha udržiavať mladistvý vzhľad pokožky, bojuje proti oxidačnému poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi a podporuje zdravie pokožky hlavy a vlasov. Ak chce niekto zabezpečiť dostatočný prísun vitamínu C, mal by zaradiť do svojho jedálnička veľa ovocia a zeleniny alebo zvážiť užívanie doplnkov stravy s vitamínom C.

Vitamín E

Vitamín E funguje ako antioxidant prerušujúci reťazec vďaka svojej schopnosti rýchlo vypudiť radikály skôr, ako stihnú reagovať s inými lipidmi. Tým sa ukončí šírenie oxidačných procesov v membránach. Okrem toho vitamín E pomáha posilňovať funkciu kožnej bariéry.

Dobrým zdrojom vitamínu E sú slnečnicové semienka, mandle, arašidy, tekvica a červená paprika. Denné užívanie multivitamínov je tiež vynikajúci spôsob, ako pokožke zabezpečiť mikroživiny, ktoré potrebuje pre svoje zdravie.

Je to antioxidant, ktorý tiež chráni telo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu poškodzovať bunky a prispievať k predčasnému starnutiu a vzniku niektorých druhov rakoviny. Vitamín E pomáha telu absorbovať a využívať ďalšie živiny, ako sú vitamíny A a C, ktoré sú tiež dôležité pre dobré zdravie pokožky a vlasov.

Vitamín E udržiava pokožku jemnú a hydratovanú tým, že na povrchu pokožky vytvára ochrannú vrstvu. Znižuje výskyt vrások a jemných liniek a môže dokonca pomôcť zvrátiť niektoré príznaky starnutia.

Udržiava pokožku hlavy hydratovanú a predchádza jej poruchám, ako sú napríklad lupiny. Vitamín E môže tiež podporuje rast vlasov a znižuje poškodenie spôsobené tepelným stylingom alebo nadmerným vystavením slnku.

Okrem toho je vitamín E dôležitý pre zdravie nechtov a kožičky. Udržiava nechty silné a zdravé a pomáha pri prevencii a liečbe plesní nechtov. Takisto je možné aplikovať produkt Iza Effect, vďaka ktorému sa tieto problémy výrazne eliminujú.

Potraviny a doplnky bohaté na kolagén

Počas procesu starnutia, ktorý začína vo veku okolo 20 rokov, pokožka trpí postupnou stratou vlhkosti a stáva sa čoraz suchšou. Keď sa to stane, dermis sa stáva tenšou, spojivové tkanivo stráca svoju pevnosť a pružnosť, začínajú sa objavovať vrásky a ochabovanie.

Kolagén v ľudskom tele tvorí 25 až 30 percent z celkového množstva bielkovín, z čoho asi 75 percent tvorí kožný kolagén. Kolagén sa nachádza predovšetkým v spojivovom tkanive a je zodpovedný za pevnú štruktúru dermis.

Niektoré príklady potravín bohatých na kolagén zahŕňajú listovú zeleninu, červenú a žltú zeleninu, bobuľové ovocie, citrusové plody, ryby, kuracie mäso, vaječné bielka, avokádo, sóju, fazuľu a biely čaj.

Kolagén je dostupný aj ako výživový doplnok. Hydrolyzovaný kolagén je typ kolagénu, ktorý sa pri použití ako doplnok ľahko vstrebáva do krvného obehu. Môže zvýšiť elasticitu pokožky, hustotu pokožky, redukovať vrásky a podporiť hladkú pokožku.

Dostatočná hydratácia

Značné množstvo kožného tkaniva tvorí voda. Okolo 25 až 30 percent. Z tohto dôvodu je dôležité piť veľa tekutín, čo zabráni tvorbe suchej a dehydrovanej pokožky.

Výživa zohráva zásadnú úlohu pri zdravej pokožke a vlasoch. Je to najlepšia cesta, ako vyzerať a cítiť sa skvele. Keď sa telo vyživuje zvnútra správnym jedlom a živinami, odvďačí sa za to mladistvou a žiarivou pokožkou a vlasmi. To v konečnom dôsledku podporí lepšiu pohodu a sebadôveru.