Svetlom proti únave a stresu

Je prirodzené, že človek má príjemnejší pocit, keď sa ráno zobúdza do presvetleného rána a nie do chladnej tmy. Prebúdzanie v svetle vzbudzuje pocity jari, ktoré podporujú stúpanie výkonnosti organizmu, lepší psychický stav a zvyšovanie schopnosti reakcie na podnet. To všetko úzko súvisí so svetlom.

Pôsobenie svetla na ľudský organizmus

Svetlo pôsobí prostredníctvom zrakového nervu na zaujímavú žľazu umiestnenú v mozgu – epifýzu. Je to orgán veľkosti lieskového oriešku. Francúzsky filozof, matematik, fyzik a fyziológ René Descartes (autor výroku „cogito, ergo sum – myslím, teda som“) ho považoval za sídlo duše.

Pokiaľ na toto miesto nedorazia svetelné impulzy, začne epifýza, plniaca v tele úlohu žľazy s vnútorným vylučovaním, produkovať hormón melatonín. Ten spomaľuje reakčný čas (postreh) a oslabuje pozornosť, navodzuje spánok.

V noci a v ročných obdobiach, keď je menej prirodzeného svetla, sa jeho produkcia zvyšuje. Naopak, keď je denného svetla dostatok, najmä na jar a v lete, jeho produkcia klesá.

Vnímavý človek pociťuje, že práve v čase približne od konca apríla do konca júla, keď sú v našich zemepisných šírkach najdlhšie dni v roku, jeho vitalita a životaschopnosť maximálne stúpla.

Kyslíkom proti únave

Nazbieraná svetelná energia pretrváva až do začiatku septembra a októbra. Potom postupne, no takmer nezadržateľne, klesá.

Hoci sú výnimky, u väčšiny ľudí to funguje práve takto. Ľudia, ktorí tmou trpia a sú navyše melancholicky založení, väčšinu tmavých dní prespia, predriemu. Ich výkonnosť, nielen psychická, ale aj fyzická, nezadržateľne klesá.

Preto je pre nich vhodnejšie, aby čo najviac času trávili pri činnostiach vonku, na čerstvom vzduchu. Pobyt vonku v prírode obmedzí vylučovanie melatonínu. Nedostatkom svetelnej energie nesmie aktívny človek podľahnúť, ak chce prežiť plnohodnotný život.

Na vzniku stresu a zlých nálad sa podieľa aj nedostatok určitých minerálnych látok a vitamínov:

Živina Poruchy z nedostatku Obsahujú ju
Vitamín B1 (thiamín) Strata chuti k jedlu, depresie, podráždenosť, zmätenosť, strata pamäti, neschopnosť sústredenia sa, citlivosť voči hluku, melanchólia Obilné klíčky, celé obilné zrno, sója, pivovarské kvasnice, med, orechy
Vitamín B2 (riboflavín) Depresie, poruchy nočného videnia, bolesti hlavy Listová zelenina, tvaroh, obilné klíčky, jogurt, pivovarské kvasnice
Vitamín B3 (niacín) Nespavosť, nervozita, podráždenosť, zmätenosť, úzkostné stavy, halucinácie, strata chuti k jedlu, alkoholizmus, depresie, Obilné klíčky, celé obilné zrno, pivovarské kvasnice, orechy, listová zelenina, sója
Vitamín B5 (kyselina pantotenová) Depresie, neschopnosť znášať stresové situácie Pivovarské kvasnice, hrášok, hríby, zelenina
Lecitín Únavnosť, malátnosť Sója
Biotín Depresie, panika, malátnosť, halucinácie Pivovarské kvasnice, obilné klíčky, med
Jód Nervozita, podráždenosť, psychická dezorientácia Čerešne, citrón, zelenina, hrášok
Vápnik Nespavosť, nervozita, podráždenosť, zmätenosť Mak, mlieko, sója, listová zelenina
Horčík Úzkostné stavy, neuróza, únava, napätie, nespavosť, neznášanlivosť, agresivita, citlivosť na hluk, neurózy Mandle, čistý prírodný med, minerálne vody, obilie, ovsené vločky, listová zelenina
Draslík Nervozita, podráždenosť, bušenie srdca, psychická dozorientácia Sója, strukoviny, ovocie, zelenina
Threonín Podráždenosť, nervozita Listová zelenina, obilie so šupkou, čistý prírodný med
Vitamín C (acidum L asc.) Únava, malátnosť, nesústredenosť Šípky, zelenina, ovocie