Recenzie na Bachove kvapky: Cesta k emocionálnej rovnováhe

bachove kvapky

Na svete existuje mnoho prírodných terapií, ale málokedy sa príroda a zdravie spájajú tak intenzívne ako v prípade Bachových kvapiek. Tieto prírodné esencie, vyvinuté v Anglicku v 30. rokoch 20. storočia, ponúkajú potenciál pre lepšiu emocionálnu pohodu prostredníctvom kvetov a bylín.

Mnohé recenzie na Bachove kvapky prinášajú informácie o tom, že užívateľom poskytujú úľavu od stresu a emocionálnych ťažkostí. Ale sú skutočne účinné?

Fascinujúca história Bachových kvapiek

Pomenovanie Bachove kvapky nesie meno britského lekára Dr. Edwarda Bacha. Bach bol špičkovým lekárom v dobe, kedy sa medicína začala viac sústrediť na biochemický prístup k liečbe. No Bach cítil, že sa stráca dôležitý aspekt – emocionálna a spirituálna stránka ľudského zdravia.

Následne Dr. Bach opustil svoju výnosnú prax v Harley Street v Londýne a rozhodol sa vydať na cestu objavovania. Trávil dni na slnku a začal bližšie študovať kvety a byliny. Skúmal, ako by mohli byť použité na liečenie emocionálnych stavov. Vytvoril 38 rôznych esencií, z ktorých každá bola určená na riešenie konkrétnej emocionálnej nerovnováhy.

Bachove kvapky sú vyrobené unikátnym spôsobom, ktorý Bach nazval „metóda slnka“ alebo „metóda varenia“. Prvá metóda spočívala v položení kvetov do čistej pramenitej vody a následnom ponechaní na slnku. Tým sa do vody uvoľňovala ich esencia. Druhá metóda bola použitá pre menej citlivé rastliny a stromy, kedy sa vložili do pramenitej vody a potom sa varili.

Jedným zo zaujímavých aspektov Bachových kvapiek je, že Bach vytvoril tieto esencie s presvedčením, že by mali byť dostupné pre každého. Nechal dokonca zápis o tom, ako sú kvapky vyrobené, takže si ich ľudia môžu pripraviť sami doma.

Ako fungujú Bachove kvapky?

Dr. Bach bol presvedčený, že fyzické ochorenia majú emocionálny pôvod a že negatívne emócie a postoje môžu blokovať životnú silu človeka, čo vedie k chorobe. Bachove kvapky, tiež označované ako Bachove esencie, sú zamerané na prekonávanie týchto negatívnych emócií a podporu emocionálnej rovnováhy.

Tieto esencie sú po metóde slnka alebo metóde varenia namočené v brandy alebo vodke, ktorá slúži ako konzervant. Takto pripravený roztok sa následne užíva niekoľkokrát denne, buď priamo, alebo zriedený vo vode.

Bachove kvapky fungujú na základe princípu rezonancie v energetickej medicíne, ktorý hovorí, že liečivá látka môže preniesť svoju charakteristickú frekvenciu na pacienta. Táto frekvencia potom pomáha vyrovnať emocionálne nerovnováhy a podporuje celkovú pohodu.

Treba však zdôrazniť, že hoci môžu byť Bachove kvapky užitočným nástrojom na podporu emocionálnej pohody, nie sú určené na náhradu tradičnej medicínskej liečby. Vždy je najlepšie konzultovať používanie akýchkoľvek doplnkov stravy s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Ako si pripraviť Bachove kvapky doma

Keďže Dr. Bach chcel, aby boli Bachove kvapky dostupné pre každého, zanechal pokyny, ako si ich pripraviť aj doma.

Na výrobu Bachových kvapiek je potrebná len čistá pramenitá voda, slnečné svetlo a vybrané kvety. Každá Bachova esencia sa vyrába z rôznych rastlín a bylín. Tu je niekoľko príkladov, ktoré sa využívajú na túto kvetovú esenciu:

  • betlehemská hviezda – úľava od šoku alebo traumy
  • dub – úľava od vyčerpania
  • čarodejka škvrnitá – zbavenie sa strachu
  • olivovník – úľava od dlhodobého vyčerpania po fyzickom alebo mentálnom úsilí
  • borovica – zbavenie sa pocitov viny alebo sebakritiky

Bachova esencia sa pripraví nasledovne:

  • kvety sa položia do misky s čistou pramenitou vodou
  • nechajú sa na priamom slnku po dobu 3 hodín
  • následne sa kvety odstránia a voda sa preleje do fliaš
  • pridá sa rovnaké množstvo brandy alebo vodky, ktorá funguje ako konzervant

Bachove kvapky sa uchovávajú na chladnom a tmavom mieste. Kvapky sa užívajú niekoľkokrát denne, buď priamo, alebo zriedené vo vode.

Ak si však človek nie je istý svojimi schopnosťami prípravy kvapiek alebo nemá prístup k potrebným rastlinám, vždy je možné Bachove kvapky zakúpiť.

bachove kvapky
Výber kvetov a bylín pre Bachove kvapky bol založený na emocionálnej podstate rastlín. Dokonalá harmónia prírody a vedomej tvorby, vytvárajúca tento „elixír“, je zárukou ich účinnosti a širokej popularity po celom svete.

TIP: Bachove kvapky, ktoré sú určené na podporu emocionálneho zdravia, môžu byť užitočné napr. pri chorobe pásový opar. Pomáhajú totiž zvládať stres a emocionálny tlak, ktorý môže oslabiť imunitný systém a prispieť k opakovaniu ochorenia.

Kde nájsť Bachove esencie?

Bachove kvapky je možné nájsť v rôznych predajniach – od špecializovaných obchodov so zdravou výživou až po lekárne. V dnešnej dobe internetového nakupovania je nákup Bachových kvapiek možný za pár klikov, čo výrazne uľahčuje prístup k týmto esenciám.

Bachove kvapky z DM drogérie sú jednými z najdostupnejších na slovenskom trhu. Aktuálne majú v ponuke Bachove pastilky s príchuťou čierna ríbezľa, ktoré získavajú na popularite, o čom svedčia aj recenzie užívateľov. Sú bez laktózy, neobsahujú glutén a je to vegetariánsky produkt, čomu sa mnohí uživatelia rozhodne tešia.

Ide o pastilky v praktickej dóze, ktoré sú originálnou zmesou podľa Dr. Edwarda Bacha. Každá pastilka obsahuje 7% esencie Bachových kvetov. Na výrobu esencií sa používajú pravé, ručne vyberané kvety. Použité esencie bachových kvetín sú napríklad: bledavka okilíkatá, devätorník peniažtekový či plamienok plotný.

Okrem tejto alternatívy Bachových kvapiek z DM, je možné objednať kvapky aj priamo od výrobcov alebo certifikovaných distribútorov. Aj keď je to trochu náročnejšie, môže to byť výhodné pre tých, ktorí hľadajú špecifické esencie, ktoré nemusia byť vždy dostupné v bežných obchodoch.

Bachove esencie sú dokonca dostupné aj v niektorých supermarketoch a bio obchodoch. V závislosti od polohy a preferencií má človek širokú škálu možností pri hľadaní týchto kvapiek.

Bachove kvapky a zvieratá

Bachove esencie neslúžia len ľuďom. Mnoho majiteľov zvierat objavilo ich pozitívne účinky aj na svojich domácich miláčikoch. Tieto kvetové kvapky sa používajú na zvládnutie rôznych emocionálnych stavov zvierat – od strachu a stresu po agresiu a nadmernú citlivosť.

Napríklad Bachova esencia Mimulus (čarodejka škvrnitá) sa často používa na domáce zvieratá, ktoré sa boja bleskov alebo ohňostrojov. Zatiaľ čo esencia Chicory (čakanka) môže pomôcť zvieraťu, ktoré prejavuje nadmernú potrebu po pozornosti alebo je príliš veľkým ochrancom svojho pána.

Bachove kvapky sú prirodzené a nemajú žiadne známe vedľajšie účinky, čo je výhodou pri ich používaní u zvierat. Vždy je však dôležité poradiť sa so skúseným veterinárnym lekárom alebo odborníkom na Bachove kvapky, aby sa zabezpečilo správne dávkovanie a aplikácia.

Fascinujúcim príkladom použitia Bachových kvapiek je ich aplikácia v útulkoch pre zvieratá. Útulky často využívajú Bachove kvapky na zmiernenie stresu a úzkosti, ktoré zvieratá často prežívajú v novom a neznámom prostredí. Tieto esencie im pomáhajú lepšie sa prispôsobiť a zvládnuť prechodné obdobie.

Bachove kvapky – harmónia pre malých aj veľkých. Podľa najnovších výskumov sa ukazuje, že môžu byť u detí účinné nielen pri emocionálnych výzvach, ale tiež pri podpore koncentrácie a zlepšení spánku.

Bachove kvapky a deti

Bachove kvapky nie sú len pre dospelých, môžu byť taktiež prospešné pre deti. Deti, rovnako ako dospelí, prežívajú rôzne emócie, či už je to strach, hnev, frustrácia, smútok alebo nervozita. Tieto kvetové esencie môžu deťom pomôcť zachovať rovnováhu a pokoj, čím lepšie zvládajú tieto emócie.

Napríklad, už spomínaná Bachova esencia Mimulus sa často používa u detí, ktoré prechádzajú obdobím strachu – môže to byť strach z tmy, z nového prostredia alebo zo sociálnych situácií. Esencia Impatiens (netýkavka) pomáha upokojiť deti, ktoré sú netrpezlivé alebo majú sklony k výbuchom hnevu.

Je však dôležité zdôrazniť, že nie sú plnohodnotnou náhradou za profesionálnu zdravotnú starostlivosť. Pred začiatkom akejkoľvek terapie Bachovými kvapkami u detí je vždy dobré konzultovať to s kvalifikovaným zdravotníkom.

Pohľad na recenzie o Bachových kvapkách odhaľuje fascinujúci obraz o ich účinkoch a potenciáli. Bachove esencie môžu byť účinným nástrojom pre tých, ktorí hľadajú prirodzené metódy na podporu svojej emocionálnej pohody. Mnohé recenzie na Bachove kvapky hovoria o ich účinkoch na zlepšenie spánku, zvládanie stresu a zlepšenie nálady.

Najnovšie štúdie sa teraz sústreďujú na to, ako môžu Bachove kvapky ovplyvniť konkrétne zdravotné stavy, ako je napríklad syndróm chronickej únavy, alebo ako môžu pomôcť v boji proti závislostiam. Tieto výskumy ešte len potvrdzujú ich pozitívnu hodnotu a otvárajú dvere pre ďalšie možnosti ich využitia v budúcnosti.