Vyčerpanie – tri rady ako zlepšiť život

Neurčitý pocit únavy a vyčerpanosti je takmer príznačný pre súčasnosť. Či už ide o špičkových manažérov, matky na materskej, pracujúcich na smeny alebo študentov v predskúškovom období. Potvrdzujú to lekári, psychológovia aj lekárnici. Tu sú tri jednoduché rady pre lepší život.

1. Raňajky

Odborníci tvrdia, že optimálne rozloženie stravy v priebehu dňa by malo byť:

  • raňajky – 20 %
  • desiata – 10 %
  • obed – 35 %
  • olovrant – 10 %
  • večera – 25 % z celodenného príjmu energie a živín.

Raňajky sú dôležité, poskytujú telu a najmä mozgu prísun energie pre správne fungovanie. Ak človek neraňajkuje, jeho pozornosť klesá a s ňou aj pracovné výkony.

Dôležitou zložkou raňajok sú okrem sacharidov a bielkovín aj tuky. Kľúčovú úlohu zohráva dostatočný prísun nenasýtených mastných kyselín, naopak, činnosť mozgu nepriaznivo ovplyvňujú tuky s obsahom trans mastných kyselín.

Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre činnosť mozgu a mentálne funkcie, pomáhajú udržiavať duševné zdravie a psychickú kondíciu. Podporujú pamäťovú kapacitu a sústredenosť. Pomáhajú stabilizovať emocionálnu rovnováhu, potláčať poruchy spánku, depresie a pocity úzkosti.

2. Každodenný pohyb

Dôležitou súčasťou boja proti vyčerpaniu je dostatok fyzického pohybu. Zdravé telo pomáha udržiavať koncentráciu pozornosti. Psychológovia dnes často hovoria o všímavosti. Je to niečo ako stav ľahkosti, slobody a uvedomovania si sveta okolo seba.

Ak je to možné, človek by mal ísť do práce peši alebo môže zaparkovať auto ďalej a vymeniť výťah za schody. Alebo sa jednoducho vybrať na prechádzku. Aj malé zmeny v zaužívanom stereotype sa rýchlo odzrkadlia na zdraví.

Dostatok pohybu posilňuje imunitu, poháňa lymfatický systém, ktorý odvádza z tela nežiaduce látky z metabolických procesov, zabezpečuje pohyblivosť a pevnosť kĺbov, svalov a šliach, posilňuje psychiku a regeneráciu organizmu.

3. Nebáť sa povedať „nie“

Človek chce s každým dobre vychádzať a v práci dokázať, že všetko zvládne. Tento prístup sa môže otočiť proti nemu. Príčinou vyčerpania môže byť napríklad nadmerné preťaženie informáciami, úlohami, termínmi a stretnutiami.

Najlepším riešením je naučiť sa deliť úlohy na tie, ktoré je potrebné urobiť, a na tie, ktoré sa dajú odložiť, delegovať – prípadne aj úplne ignorovať. Preťažení ľudia často nedokážu hovoriť nie a pre množstvo nepodstatných úloh nestíhajú tie dôležité.

Únava je prirodzenou reakciou organizmu na telesnú alebo duševnú záťaž. Keď si človek oddýchne, zvyčajne ustúpi a potom sa opäť cíti fit. Ak únava neustupuje a dlhodobo znepríjemňuje život, môže byť signálom zdravotných problémov.

Chronická únava patrí medzi sprievodné príznaky anémie, porúch funkcie štítnej žľazy, chorôb obličiek alebo pečene, ochorení srdcovo-cievneho alebo dýchacieho systému. Keď nás únava trápi už dlhší čas, je vhodné navštíviť lekára.