5 varovných príznakov nedostatku horčíka

nedostatok-horcika

Mnohí ľudia nerozumejú dôležitosti horčíka tak, ako chápu napríklad potrebu vápnika alebo železa. Napriek tomu sú primerané hladiny horčíka rozhodujúce pre funkciu mozgu, srdca a svalov a spolu s kremíkom a vitamínmi D a K je potrebný pre podporu zdravia kostí.

Nedostatok horčíka je bežnejší, než si mnohí ľudia myslia a nižšie je uvedených 5 varovných príznakov, ktoré by mohli naznačovať nedostatok tohto dôležitého minerálu.

Horčík

Horčík je základný minerál, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia organizmu. Podieľa sa na viac ako 300 biochemických reakciách v tele vrátane produkcie energie, funkcie svalov a nervov, tvorby kostí a ďalších. Je dôležitý aj pre srdce, pľúca, obličky a ďalšie orgány. Horčík sa nachádza v mnohých potravinách, ale možno ho užívať aj ako doplnok stravy.

Horčík má v tele mnoho funkcií. Medzi tie najdôležitejšie úlohy horčíka v ľudskom organizme patria tieto:

  • pomáha regulovať mnohé telesné funkcie – funkciu nervov a svalov, krvný tlak a hladinu cukru v krvi
  • pomáha tiež udržiavať silné kosti a zuby
  • pomáha telu absorbovať vápnik a vitamín D, ktoré sú potrebné pre zdravé kosti
  • pomáha regulovať produkciu energie v tele a môže byť užitočný pre ľudí s chronickým únavovým syndrómom.

Horčík sa nachádza v mnohých potravinách, hoci nie vždy v dostatočnom množstve, aby uspokojil potreby organizmu. Medzi potraviny s vysokým obsahom horčíka patrí tmavá listová zelenina, strukoviny, orechy, semená a celozrnné výrobky. Horčík obsahujú aj niektoré druhy ovocia a mliečne výrobky, napríklad jogurt a syr. Možno ho užívať aj ako doplnok vo forme kapsúl alebo prášku.

Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť príjem horčíka, je konzumácia väčšieho množstva potravín bohatých na horčík. Možno tiež užívať doplnok stravy, ale je dôležité najskôr sa poradiť s lekárom a uistiť sa, že je to vhodné. Užívanie príliš veľkého množstva horčíka môže viesť k vedľajším účinkom, preto je dôležité riadiť sa radami lekára.

Celkovo je horčík dôležitý minerál, ktorý zohráva úlohu v mnohých telesných funkciách. Konzumácia väčšieho množstva potravín bohatých na horčík a/alebo užívanie doplnkov stravy môže pomôcť zabezpečiť dostatok tohto dôležitého minerálu. Pred užívaním akéhokoľvek doplnku je však dôležité poradiť sa s lekárom.

Príznaky nedostatku horčíka

Medzi príznaky nedostatku horčíka patrí únava, svalové kŕče, nepravidelný srdcový tep, úzkosť alebo poruchy nálady, nespavosť a zlá pamäť. Medzi ďalšie príznaky nedostatku horčíka môže patriť necitlivosť a mravčenie, zlá koordinácia, bolesť hlavy a vysoký krvný tlak.

V závažných prípadoch môže nedostatok horčíka viesť k záchvatom, zmätenosti a dokonca ku kóme. Dlhodobý nedostatok horčíka môže spôsobiť aj osteoporózu, abnormálny srdcový rytmus a koronárne kŕče.

1. Zvonenie v ušiach alebo strata sluchu

Tinitus alebo prenikavé zvonenie v ušiach podobne ako aj strata sluchu je bežným príznakom nedostatku horčíka. Bolo vykonaných niekoľko štúdií o vzťahu medzi zdravím uší a adekvátnymi hladinami horčíka.

V jednej štúdii sa zistilo, že horčík v dostatočnom množstve bráni tvorbe voľných radikálov, ktoré môžu viesť až k strate sluchu. V štúdii sa zistilo, že u pacientov so stratou sluchu sa často pomohlo obnoviť túto stratu do 3 mesiacov a to pomocou suplementácie horčíka.

Horčík je nevyhnutný pre správne fungovanie slimáka, čo je štruktúra vnútorného ucha zodpovedná za sluch. Pomáha udržiavať membrány slimáka pružné a citlivé na zvukové vlny, čo ľuďom umožňuje počuť.

Nedostatok horčíka môže viesť k rôznym problémom so sluchom vrátane hučania v ušiach, straty sluchu a skreslenia sluchu. Keď sú membrány slimáka dehydrované a stuhnuté, nemôžu už správne reagovať na zvukové vlny. To môže spôsobiť, že mozog interpretuje zvuk nesprávnym spôsobom, čo vedie k skreslenému sluchu.

Nedostatok horčíka môže viesť aj k nadprodukcii hormónu kortizolu. Je známe, že kortizol spôsobuje zápal v slimáku, ktorý môže poškodiť jemné štruktúry ucha a spôsobiť tinnitus.

Našťastie sa nedostatok horčíka dá ľahko liečiť. Užívanie doplnkov stravy s horčíkom alebo zvýšenie príjmu horčíka prostredníctvom stravy môže pomôcť doplniť zásoby horčíka a zlepšiť sluch. Medzi potraviny bohaté na horčík patria tmavé zelené listy, avokádo, orechy a semená.

Tinitus sa môže zhoršiť ak je človek vystavený väčšej psychickej záťaži, napr. stres, depresia, úzkosť a nespavosť. Tebokan je liek na tinitus, ktorý úspešne potláča nepríjemné pocity v uchu ako: hučanie, pískanie, šumenie, zvonenie, bzučanie, syčanie, klikanie, pukanie, tlak so zaľahnutím. 

Je dôležité poznamenať, že nedostatok horčíka nie je jedinou možnou príčinou problémov so sluchom. K problémom so sluchom môžu viesť aj iné stavy, napríklad vystavenie silnému hluku, niektoré lieky a strata sluchu súvisiaca s vekom.

2. Svalové kŕče alebo tras

Horčík je rozhodujúci pre optimalizáciu funkcie svalov. Bez neho by telo bolo v kŕči, pretože je to minerál, ktorý umožňuje svalom relaxovať. To je dôvod, prečo sa napríklad oxid horečnatý používa na poskytnutie úľavy ženám pri práci a prečo sa horčík nachádza v toľkých doplnkoch vyvolávajúcich spánok.

Nedostatok potrebného množstva horčíka preto môže viesť k tikom na tvári, svalovým kŕčom a zášklbom alebo kŕčom nôh počas toho, ako sa človek pokúša zaspať.

Horčík je nevyhnutný pri svalovej kontrakcii, pretože pomáha vytvárať elektrický signál, ktorý sa posiela z mozgu do svalov. Bez dostatočného množstva horčíka môžu byť svaly príliš napäté a spôsobovať bolestivé kŕče.

Športovci a aktívni ľudia by sa mali uistiť, že majú v strave dostatok horčíka, ktorý pomôže predchádzať svalovým kŕčom.

3. Depresia

Depresia je závažný problém duševného zdravia, ktorý postihuje milióny ľudí na celom svete. Tento stav sa často lieči liekmi alebo terapiou, ale mnohí ľudia si neuvedomujú, že k ich depresii môže prispievať nedostatok horčíka.

Súvislosť medzi nízkymi hladinami horčíka a depresiou bola zistená už pred viac ako 100 rokmi, kedy ho lekári používali na liečbu tohto duševného ochorenia. Moderná veda túto skutočnosť podporila štúdiou, v ktorej bolo zistené, že mnohí pacienti, ktorí sa pokúsili o samovraždu mali veľmi nízke hladiny tohto dôležitého minerálu.

Jednou z výhod horčíka nad tradičnými antidepresívami je absencia vedľajších účinkov, ktoré sú niekedy spájané s týmito liekmi.

Horčík pomáha udržiavať zdravé hladiny neurotransmiterov, čo sú chemické látky v mozgu, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii nálady. Keď je hladina horčíka nízka, mozog je menej schopný produkovať potrebné neurotransmitery, čo vedie k pocitom depresie.

Medzi príznaky nedostatku horčíka patrí únava, svalová slabosť a dokonca úzkosť. Štúdie ukázali, že nízka hladina horčíka môže zvyšovať riziko depresie. V jednej štúdii sa zistilo, že ľudia s nízkou hladinou horčíka mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu depresie v porovnaní s ľuďmi s primeranou hladinou horčíka.

Depresia je vážny problém duševného zdravia, ktorý môže mať veľký vplyv na život človek. Zvýšenie hladiny horčíka by mohlo byť kľúčom k zníženiu príznakov depresie a k zlepšeniu celkového duševného zdravia.

4. Abnormálna funkcia srdca

Ako už bolo uvedené vyššie, nízke hladiny horčíka môžu mať vplyv na svaly v celom tele, vrátane srdcového svalu. Nedostatok horčíka môže vyvolať stav nazývaný srdcová arytmia, pri ktorom srdce bije nepravidelne, čo môže naopak spôsobiť riziko komplikácií, akými sú srdcové záchvaty a mŕtvice. To je dôvod, prečo niektorí lekári liečia pacientov s arytmiou liekmi, ktoré obsahujú horčík.

Horčík je obzvlášť dôležitý pre srdce, pretože pomáha regulovať elektrickú a kontrakčnú činnosť srdcového svalu. Keď je však hladina horčíka nízka, srdce nemusí byť schopné správne fungovať, čo vedie k rôznym problémom.

Abnormálna činnosť srdca spôsobená nedostatkom horčíka sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Medzi najčastejšie príznaky patrí búšenie srdca, bolesť na hrudníku, dýchavičnosť a únava. V závažnejších prípadoch sa u človeka môžu vyskytnúť arytmie, ako je fibrilácia predsiení, komorová tachykardia a flutter predsiení.

Tieto arytmie môžu spôsobiť, že srdce bije príliš rýchlo alebo príliš pomaly alebo vynecháva údery. Ak sa tieto arytmie neliečia, môžu viesť k závažnejším srdcovým stavom, ako je napríklad mozgová príhoda alebo srdcový infarkt.

Na diagnostikovanie nedostatku horčíka lekár zvyčajne nariadi krvný test. Ak je hladina horčíka v krvi nízka, lekár môže odporučiť doplnok stravy alebo zmenu stravy. Mnohé potraviny majú vysoký obsah horčíka, napríklad zelená listová zelenina, orechy a celozrnné výrobky. Na obnovenie normálnej hladiny sa môžu užívať aj doplnky horčíka.

5. Obličkové kamene

Obličkové kamene sú bežným ochorením, ktoré môže byť spôsobené viacerými faktormi vrátane nedostatku horčíka. Hoci sa obličkové kamene zvyčajne spájajú s nedostatkom vápnika alebo nadmerným množstvom oxalátov, príčinou môže byť aj nedostatok horčíka. Horčík zohráva dôležitú úlohu pri regulácii tvorby obličkových kameňov a jeho nedostatok môže viesť k vzniku kameňov.

Horčík zamedzuje tvorbe obličkových kameňov tým, že zabraňuje väzbe vápnika s oxalátmi – dvom zlúčeninám, ktoré vytvárajú tieto kamene. Obličkové kamene môžu byť neznesiteľne bolestivé, takže je dobré vedieť, že niečo také jednoduché ako doplnenie horčíka im môže v tvorbe zabrániť.

Obličkové kamene sa tvoria, keď sa minerály a kyseliny prítomné v moči príliš koncentrujú. Môže to byť spôsobené nedostatkom horčíka, pretože horčík pomáha zabrániť koncentrácii týchto látok v moči. Horčík tiež pomáha udržiavať rovnováhu pH v moči, čo môže pomôcť znížiť riziko tvorby kameňov.

Pri nedostatku horčíka telo nedokáže správne regulovať rovnováhu pH, čo vedie k zvýšeniu kyslosti moču. Toto zvýšenie kyslosti môže spôsobiť tvorbu obličkových kameňov.

Najlepším spôsobom, ako zabrániť nedostatku horčíka a tvorbe obličkových kameňov, je zabezpečiť si dostatočný prísun horčíka v strave.

Záver

Pri objavení niektorých z týchto príznakov, je vhodné zvážiť konzultáciu s praktickým lekárom. Rovnako je rozumné dodržiavať stravu zahŕňajúcu potraviny ako okra (ibištek jedlý), slnečnicové alebo tekvicové semienka, mandle, sójové bôby alebo čierne fazuľky, kešu oriešky a špenát, ktoré sú prírodnými zdrojmi horčíka.

Horčík si možno doplniť aj formou suplementácie, napríklad vo forme horčík + vitamín B6.