Ako fungujú doplnky stravy?

Dobrá výživa je životne dôležitá pre zdravie a pohodu. V ideálnom prípade by všetky prijímané živiny mali byť získavané z jedla. Avšak z mnohých dôvodov to nie je vždy možné. Od nedostatočného prístupu k zdravým potravinám, až po zaneprázdnený životný štýl. Vtedy prichádzajú na rad doplnky stravy, ktoré pomáhajú dosiahnuť každodenné výživové potreby ľudského tela.

Skrytý hlad, tiež známy ako nedostatok mikroživín, trápi viac ako 2 miliardy jedincov alebo jedného z troch ľudí na celom svete. V Spojených štátoch asi 75 percent populácie staršej ako jeden rok nekonzumuje odporúčaný príjem ovocia a viac ako 80 percent nekonzumuje odporúčaný príjem zeleniny.

V podstate ide o jedny z najbohatších zdrojov vitamínov a minerálov. Preto nie je prekvapujúce, že mnohí jednotlivci nedodržiavajú odporúčaný príjem mnohých z týchto dôležitých mikroživín.

Na preklenutie týchto a iných medzier v stravovaní mnohí odborníci na zdravie obhajujú prístup doplnkov výživy. V niektorých populáciách a častiach sveta sa napríklad dojčatám a malým deťom podávajú doplnky vitamínu A, zatiaľ čo ženám vo fertilnom veku sa podávajú doplnky kyseliny listovej.

Pochopenie úlohy doplnkov

Nasledujúce riadky pomôžu lepšie pochopiť globálne trendy suplementácie a to, ako všeobecní spotrebitelia používajú doplnky stravy.

Pri prieskume 13 000 ľudí v 24 krajinách vedci zistili, že:

  • 64 percent opýtaných užíva vitamíny alebo doplnky týždenne
  • 61 percent užíva jeden alebo dva vitamíny alebo doplnky týždenne
  • z tých, ktorí v súčasnosti berú vitamíny alebo doplnky, minie priemerný respondent každý rok približne 286 dolárov
  • 30 percent respondentov uviedlo, že informácie o doplnkoch získavali z internetových vyhľadávaní a sociálnych médií, zatiaľ čo 27 percent užívalo doplnky po konzultácii so svojím lekárom

Je zaujímavé, že bez ohľadu na to, ako svoje informácie našli, 77 percent uviedlo, že by sa chceli dozvedieť viac o zdravotných výhodách rôznych vitamínov a doplnkov na zlepšenie ich zdravia.

Výživové vzdelávanie je skutočne kľúčom k dosahovaniu dlhodobých výsledkov. Je dôležité byť dobre informovaný o správnom používaní, ako aj o výhodách doplnkov výživy. Doplnky môžu nielen predchádzať nutričným nedostatkom, ale môžu tiež optimalizovať zdravie a predchádzať zdravotným problémom.

Ako teda pomôcť ľuďom pochopiť, ktoré doplnky majú užívať na podporu ich špecifických potrieb?

Čo sú doplnky?

Slovo „suplement“, teda doplnok, pochádza z latinského koreňa „supplere“, čo znamená naplniť alebo doplniť. V oblasti výživy sa doplnky používajú na zvýšenie alebo vyrovnanie nedostatkov živín.

Podľa amerického Úradu pre potraviny a liečivá sa všetky produkty užívané na doplnenie stravy považujú za doplnky stravy. Patria sem vitamíny, minerály, rybie oleje, bylinné doplnky a ďalšie.

Ak niekto hľadá vysokokvalitné, prírodné a ekologické výživové doplnky, Naturesfinest.sk by mohol byť ten pravý internetový obchod.

Aké sú rôzne typy doplnkov?

Doplnky sú určené na konzumáciu ako zdroj živín na vyriešenie známeho nedostatku, alebo častejšie na vytvorenie konzistentného príjmu určitého súboru živín. Mnohí spotrebitelia tiež užívajú doplnky stravy pre špecifické zdravotné alebo funkčné výhody.

Vďaka inováciám a technológii teraz tieto produkty prichádzajú v rôznych formách, vrátane kapsúl, práškov, gumičiek, žuvačiek, funkčných nápojov a iných alternatívnych formátov, ktoré vyhovujú záujmom a preferenciám spotrebiteľov.

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú základné mikroživiny, ktoré telo potrebuje, aby prosperovalo. Sú dôležité pre podporu štruktúry a funkcie v celom tele, vrátane zdravia očí, srdca, kože, kostí a svalov.

Zatiaľ čo väčšina mikroživín sa dá získať z vyváženej stravy, multivitamínové a multiminerálne doplnky ponúkajú pohodlný spôsob, ako človeku pomôcť uspokojiť každodennú potrebu týchto živín.

Multivitamínové doplnky sú ako forma „nutričného poistenia“. To pomôže zabezpečiť, že v kombinácii s výberom zdravých potravín dokáže človek spĺňať svoje denné potreby mikroživín.

Aj keď sa niekto snaží každý deň jesť čo najlepšie, nikdy to nie je dokonalé. Takže denné užívanie multivitamínových doplnkov telu dodá to, čo potrebuje.

Špecializované alebo cielené doplnky

Výživa je komplexná a osobná a spotrebitelia sa môžu chcieť zamerať na určité aspekty svojho zdravia a pohody v závislosti od ich životnej fázy alebo osobných wellness cieľov. Ako také existujú doplnky špecializované alebo zamerané na rôzne kategórie vrátane zdravia srdca, mozgu, trávenia, imunity, spánku atď.

Tieto doplnky sa používajú buď v dennom režime, alebo sú určené na rozšírenie stravy na konkrétny účel. Napríklad na podporu aktivity alebo pomoc pri uspokojovaní potrieb v rôznych fázach života.

Môže ísť napríklad o doplnok, ktorý pomáha zvýšiť produkciu oxidu dusnatého v tele na podporu prietoku krvi a výkonu pri behu. Na tento účel sa môžu použiť špecifické aminokyseliny spolu s dusičnanmi v potrave.

Na každodenné použitie sú vhodné vlákninové doplnky, pretože človek nemusí vždy konzumovať dostatok vlákniny vo forme zeleniny, ovocia a obilnín každý deň.

Existujú aj špecifické doplnky makroživín. Napríklad prospešné tuky známe ako omega-3 sa nachádzajú v morských plodoch. Ak sa však nekonzumujú pravidelne, prospešné môže byť užívanie doplnku omega-3. Ten obsahuje EPA a DHA, čo sú dve z najprospešnejších omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v rybom tuku.

Kvalitným zdrojom omega-3 je napríklad Zinzino Balance Oil. Bezpečne zvyšuje a udržiava hladiny omega-3 mastných kyselín, pričom upravuje pomer omega-6:3 mastných kyselín a vytvára prospešné hladiny pre cholesterol, srdce a mozog.

Výživové doplnky majú rôzne využitie na určité oblasti zdravia. Je dôležité vybrať si tie správne.

Fytonutrienty, bylinky a iné rastlinné doplnky

Botanické doplnky sa vyrábajú z častí rastlín alebo extraktov. Používajú sa po stáročia pre rôzne zdravotné či funkčné benefity.

Niektoré z týchto rastlinných doplnkov sú bohaté na fytonutrienty (tiež známe ako fytochemikálie). Sú to zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinných potravinách vrátane ovocia, zeleniny, fazule, čaju a korenia. Mnohé z nich dodávajú týmto potravinám ich charakteristické farby a arómy.

Skvelé sú bylinky alebo koreniny, ako je ženšen, kurkuma, cesnak, mak, ginkgo biloba, brusnice, zázvor a saw palmetto.

Čistená šťava z aloe vera je ukážkovým príkladom botanickej zložky, ktorá sa často používa na podporu zdravia trávenia a vstrebávania živín.

Športová výživa

Mnoho športovcov, od profesionálov až po víkendových bojovníkov, používa doplnky športovej výživy na optimalizáciu svojho výkonu pred, počas a po tréningu.

Ponúkajú rôzne výhody, od hydratácie a zlepšenia cvičenia až po regeneráciu po tréningu.

Športovci na všetkých úrovniach vyžadujú bielkoviny na regeneráciu a budovanie svalov. Preto sú proteínové koktaily a doplnky výživy obľúbené. Vedúcou značkou v oblasti športovej výživy je MyProtein.

Regulácia hmotnosti

Dosiahnutie zdravej hmotnosti je rozhodujúce pre zdravie a pohodu. Obezita je spojená so stavmi, ako je hypertenzia a cukrovka, ktoré sú rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení. Tieto stavy môžu vzniknúť z iných dôvodov a riešenie obezity nemusí nevyhnutne znižovať alebo eliminovať zdravotné riziko.

TIP: Diamizin Gurmar obsahuje účinné látky, ktoré ovplyvňujú mnoho procesov v tele súvisiacich s hladinou cukru. Výťažky z rastliny Gymnema Sylvestre znižujú chuť na sladkosti a pomáhajú regulovať glukózu v krvi.

To je jeden z dôvodov, prečo sú produkty na reguláciu hmotnosti veľmi obľúbené. Podľa prieskumu, 24 percent spotrebiteľov berie špeciálne doplnky na reguláciu hmotnosti.

Kto by mal užívať doplnky stravy?

Keďže väčšina ľudí nekonzumuje vždy dokonale výživnú stravu každý deň, každý môže mať prospech z každodenného užívania multivitamínov.

Mnohí ľudia môžu tiež potrebovať doplnky, ak majú obmedzenú diétu, diétu so zníženým obsahom kalórií alebo ak potrebujú cielené živiny na podporu svojich cieľov v oblasti zdravia a celkovej pohody.

Pred vykonaním zmien v strave alebo užívaním doplnkov sa však odporúča poradiť sa so svojím lekárom. Lekár vie poradiť, či daná osoba potrebuje špecifické doplnky na akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo na nápravu akýchkoľvek nedostatkov. Vždy je preto potrebné informovať svojho lekára o všetkých doplnkoch. Niektoré z nich môžu interferovať s liekmi.

Aký je najlepší čas na užívanie doplnkov stravy?

Vo všeobecnosti je lepšie užívať doplnky ráno ako večer, pretože trávenie sa počas spánku spomaľuje. Je potrebné skontrolovať štítok produktu a užívať ho podľa pokynov.

Dôležitejšia je konzistencia. Užívanie doplnkov je dobré spojiť s iným aspektom každodennej rutiny Napríklad pri príprave rannej kávy, po čistení zubov alebo po tréningu.

Mal by človek užívať doplnky s jedlom?

Vo väčšine prípadov je lepšie užívať doplnky s jedlom. Žalúdočná kyselina pomáha pri vstrebávaní a tuk pomáha vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch a niektoré fytonutrienty.

Niektoré živiny sa tiež najlepšie prijímajú spolu. Tu je niekoľko príkladov:

  • Vitamíny A, D, E a K potrebujú zdroj tukov, aby ich naše telo absorbovalo.
  • Vitamín D zvyšuje vstrebávanie vápnika.
  • Vitamín C zvyšuje vstrebávanie nehémového železa. Ak je niekto vegán alebo vegetarián, mal by sa uistiť, že z jedla prijíma dostatok vitamínu C. Citrusy a jahody sú vhodné na podporu vstrebávania železa. Vitamín C takisto podporuje a zlepšuje zrak, čo určite potvrdia aj odborníci v očnom centre Excimer.
  • Minerály sa vo všeobecnosti absorbujú v najvyššej miere, keď sú spárované s citrusovými alebo kyslými potravinami.
  • Tuky pomáhajú telu absorbovať lykopén a iné karotenoidy z potravín, ako sú paradajky a mrkva.

Tekutiny tiež pomáhajú tabletám a kapsuliam rozpúšťať sa a tekutiny pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov rozpustných vo vode.

Tipy pre vegánov a vegetariánov

Pretože vegánska a vegetariánska strava obmedzuje príjem živočíšnych produktov, získanie dostatočného množstva bielkovín si vyžaduje starostlivé plánovanie. Proteín možno nájsť v celom rade rastlinných potravín, vrátane fazule, hrachu, šošovice, orechov a celých zŕn.

Vegetariáni a vegáni môžu tiež doplniť ľahko konzumovateľné proteínové prášky získané z rastlinných zdrojov, ako je sója, quinoa, hrach alebo ryža. Živočíšne potraviny sú tiež dobrým zdrojom vitamínu B12, zinku, železa a vápnika, takže je vhodné zvážiť aj tieto doplnky.

Pri diéte s obmedzeným príjmom kalórií človek zje menej. To môže sťažiť získanie všetkých potrieb živín. Pri znižovaní kalórií môžu byť užitočné multivitamíny, ktoré pomôžu vyrovnať sa s medzerami vo výžive. Mali by sa užívať s jedlom a každý deň v rovnaký čas.

Tehotné a dojčiace ženy a menopauza

Počas tehotenstva sa denný príjem kalórií ženy musí výrazne zvýšiť. Asi o 300 kalórií viac, ako je zvyčajný príjem. Prenatálne vitamíny sa často odporúčajú, pretože sú formulované tak, aby spĺňali jedinečné nutričné ​​potreby tehotných žien.

Kyselina listová je kritickou zložkou, ktorá je v prenatálnom období nesmierne dôležitá. Zohráva úlohu vo vývoji nervového systému dieťaťa. Ak žena kojí dieťa, potrebujete ďalších 200 kalórií navyše k spomínaným 300 kalóriám. To zabezpečí nutričné ​​požiadavky rastúceho dieťaťa.

Väčšina poskytovateľov zdravotnej starostlivosti odporúča, aby ženy počas tohto obdobia pokračovali v užívaní svojich prenatálnych doplnkov.

Ženy pred menopauzou strácajú železo každý mesiac počas menštruačných cyklov. Mnoho žien prijíma v strave nedostatok železa na pokrytie každodenných potrieb. Podobne mnohé ženy v tejto vekovej skupine nekonzumujú dostatočné množstvo vápnika, takže suplementy môžu pomôcť dosiahnuť minimálne požiadavky.

Ako si vybrať správne doplnky

Nie všetky doplnky sú vyrobené rovnako. Je dôležité vyberať produkty od osvedčených značiek.

Tipy, ktoré treba zvážiť pri výbere doplnkov výživy:

  • Pozrieť sa na webovú stránku spoločnosti a preskúmať jej záväzok vedeckého výskumu a vývoja.
  • Preskúmať zložky produktu. Urobiť si prieskum, a zvážiť výhody a nevýhody. Zistiť si, čo hovoria odborníci.
  • Zistiť, ako získavajú ingrediencie, ako vyrábajú svoje produkty a či je produkt kompatibilný so špecifickými podmienkami, diétnymi obmedzeniami alebo inými preferenciami užívateľa.
  • Nájsť si čas na preskúmanie úrovne testovania, ktoré spoločnosť vykonáva na svojich zložkách.

O konkrétnych doplnkoch sa treba poradiť so svojím lekárom, napríklad aj vtedy, ak ide o hormonálne lieky na menopauzu. Najmä o odporúčaniach týkajúcich sa špecifických potrieb doplnkov. Všetky užívané doplnky by mali byť vždy od dôveryhodnej a renomovanej spoločnosti, ktorá poskytuje jasné a presné informácie a pomáha ľuďom žiť zdravý život.

Doplnky zohrávajú v živote podpornú úlohu

Doplnky stravy sú určené na podporu, nie na nahradenie výživnej stravy a zdravého životného štýlu. Zároveň nie sú ani jednorazovou záležitosťou. Mali by byť súčasťou celoživotného plánu pre zdravie a každodennej rutiny.

Či už ide o cvičenie, varenie zdravých jedál alebo začlenenie väčšieho množstva vitamínov a doplnkov do každodennej rutiny, investovanie do vlastného zdravia sa vždy oplatí. Dôslednosť je kľúčová, keď sa človek zaviaže k zdravému životnému štýlu.