Tebokan – účinný liek na tinitus, poruchy pamäti či demenciu

Tebokan 120 mg je liek obsahujúci špeciálny extrakt listu ginka dvojlaločného, ktorého účinné látky zlepšujú prietokové vlastnosti krvi a zvyšujú prietok v oblasti malých ciev. Takto dochádza v mozgu a v oblasti horných, ako i dolných končatín k zlepšeniu zásobenia tkanív kyslíkom a živinami.

Tebokan 120 mg chráni tkanivá ľudského organizmu pred poškodzujúcim účinkom nedostatku kyslíka. Neovplyvňuje hladinu krvného cukru a preto je vhodný i pre diabetikov. Pri užívaní nie je predpoklad poklesu krvného tlaku, ani náhleho sčervenania kože.

Tebokan 120

Tebokan 120 mg je liek na:

  • Poruchy mozgovej výkonnosti vyvolané nedostatočným prietokom krvi mozgom ako aj jeho nedostatočným zásobením kyslíkom a živinami s príznakmi zníženej intelektuálnej výkonnosti, závratmi, hučaním v ušiach, bolesťami hlavy, zhoršeným videním, poruchami pamäti, úzkosťou a depresívnymi náladami; syndróm demencie.
  • Poruchy prekrvenia v oblasti periférnych tepien (Claudicatio intermittens – bolesti dolných končatín pri chôdzi).
  • Podpornú liečbu nedoslýchavosti na podklade cervikálneho syndrómu (poškodenie krčnej chrbtice).

Tebokan 120 by sa nemal užívať v prípade alergie na ginko (Ginkgo biloba) alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku. V prípade zvýšeného sklonu ku krvácaniu (hemoragická diatéza) sa má tento liek užívať iba po konzultácii s lekárom. Klinické štúdie nedávajú žiaden dôkaz o interferencii so zrážaním krvi.

Ako vyzerá Tebokan 120 mg a obsah balenia

Tebokan 120 mg sú matné okrúhle bikonvexné filmom obalené tablety červenej farby.

Tebokan 120 mg je dostupný vo veľkostiach balenia: 20, 30, 50, 60, 90, 100, 120 a 150 filmom obalených tabliet. Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

Tebokan zloženie

Liečivou látkou je 120 mg suchého extraktu listu ginka (Ginkgo biloba L., folium) (35-67:1) (EGb 761); prvé extrakčné činidlo: acetón 60 % (m/m).

Extrakt je kvantifikovaný na 26,4 – 32,4 mg ginkoflavónových glykozidov a 6,48 – 7,92 mg terpénových laktónov, zahŕňajúcich 3,36 – 4,08 mg ginkolidov A, B, C a 3,12 – 3,84 mg bilobalidu, a obsahuje menej ako 0,6 µg ginkolových kyselín v jednej filmom obalenej tablete.

Pomocnými látkami sú: sodná soľ kroskarmelózy, bezvodý koloidný oxid kremičitý, hydroxypropylmetylcelulóza, monohydrát laktózy, makrogol 1500, stearan horečnatý, kukuričný škrob, mikrokryštalická celulóza, dimetikón, makrogolstearyléter, kyselina sorbová, mastenec, oxid titaničitý, červený oxid železitý E 172.

Tebokan – liečba a účinky

V dnešnej dobe plnej stresu nie je divu, že mnoho ľudí občas potrápi depresia alebo úzkosť, trpia nespavosťou či poruchami spánku. Prepracované nervy a mozog občas odpovedia tým, že ľudia začnú zabúdať a nie sú schopní sa sústrediť. Tebokan je účinným riešením v nasledovných prípadoch:

  • Pri syndróme demencie: U dospelých nad 18 rokov je zvyčajná dávka 1 – 2 obalené tablety denne (zodpovedá 120 – 240 mg extraktu z listov Ginkgo biloba denne). Dĺžka liečby závisí od závažnosti príznakov, minimálna dĺžka liečby by mala byť aspoň 8 týždňov. Po troch mesiacoch liečby lekár posúdi prínos pokračovania liečby.
  • Pri poruchách prekrvenia končatín a pri senzorických (zmyslových) poruchách (závraty, hučanie v ušiach): Zvyčajná dávka je 1 obalená tableta denne (zodpovedá 120 mg extraktu z listov Ginkgo biloba denne).
  • Pri liečbe vertiga (závratov) a tinitu (šumenia v ušiach): Liečba dlhšia ako 6 – 8 týždňov neprináša ďalší terapeutický prínos.

Pri pravidelnom užívaní po dobu minimálne 8 týždňov má Tebokan preukázateľné účinky v liečbe uvedených ochorení.

Ako užívať Tebokan?

Je dôležité užívať tento liek presne tak, ako to pacientovi povedal lekár. Tebokan 120 mg sa neodporúča užívať u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

Odporúčaná dávka je 1 filmom obalená tableta podávaná 1 alebo 2-krát denne (čo zodpovedá 120 mg – 240 mg suchého extraktu listu ginka). Filmom obalené tablety sa neužívajú poležiačky. Tablety sa musia užívať perorálne (ústami) nerozhryzené s trochou tekutiny ráno a/alebo večer. Užitie je nezávislé od príjmu stravy.

Tebokan 120 mg je liek, ktorý je veľmi dobre znášaný. Symptómy z predávkovania neboli doposiaľ zaznamenané.

Nemala by sa však užiť dvojnásobná dávka, aby sa nahradila neúmyselne vynechaná dávka. Odporúča sa pokračovať v užívaní lieku Tebokan 120 mg tak, ako to predpísal lekár alebo ako je popísané v písomnej informácii pre používateľa.

V prípade akýchkoľvek ďalších otázov týkajúcich sa použitia tohto lieku je dobré opýtať sa svojho lekára alebo lekárnika.

Ako dlho sa berie Tebokan?

Dĺžka liečby závisí od závažnosti symptómov a má trvať aspoň 8 týždňov. Ak sa príznaky zhoršia alebo sa nezlepšia do 8 týždňov, je potrebné navštíviť lekára. Bez konzultácie s lekárom by sa Tebokan 120 mg nemal užívať dlhšie ako 3 mesiace. Po troch mesiacoch je dobré sa poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom, či je potrebné v liečbe pokračovať.

Tebokan – možné vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Nie sú k dispozícii žiadne overené údaje o frekvencii nežiaducich účinkov, pozorovaných pri liečbe s prípravkami obsahujúcimi ginko, odkedy boli tieto nežiaduce účinky zistené prostredníctvom jednotlivých hlásení od pacientov, lekárov alebo lekárnikov.

Podľa týchto správ sa môžu pri liečbe Tebokanom 120 mg vyskytnúť nasledujúce nežiaduce účinky: bolesť hlavy, mierne gastrointestinálne (tráviace) ťažkosti, reakcie z precitlivenosti (začervenanie, opuch, svrbenie).

Tebokan a tehotentsvo

Vzhľadom na to, že nie je k dispozícii dostatočné množstvo údajov, tento liek sa nemá užívať počas tehotenstva a dojčenia. Nie je známe, či sa zložky extraktu vylučujú do materského mlieka.

Kto predpisuje Tebokan?

Tebokan patrí medzi registrované humánne lieky a jeho výdaj je viazaný lekárskym predpisom. Nie je voľne predajný a netreba si ho svojvoľne zamieňať s výživovými doplnkami obsahujúcimi ginko bez konzultácie s lekárom. Na rozdiel od výživových doplnkov Gikgo biloba nie je Tebokan možné zakúpiť si v lekárni bez receptu.

Ako uchovávať Tebokan?

Tento liek je potrebné uchovávať mimo dohľadu a dosahu detí. Liek inak nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

Liek by sa nemal užívať po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuli a blistri po skratke EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.

Lieky by sa nemali likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek je potrebné vrátiť do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.

Tebokan 120 cena

Cena lieku Tebokan 120 mg ca pohybuje od 11,49 €. V internetovom obchode Dr. Max nie je produkt dostupný, zákazníci si ho môžu kúpiť napríklad na sos-lekaren.sk, gigalekaren.sk, vitalpoint.cz či benu.cz.

Ako vyzerá Tebokan 40 mg a obsah balenia

Tebokan 40 mg sú okrúhle filmom obalené tablety okrovej farby.

Spôsob užívania Tebokan 40 je nasledovný:

  • Počiatočná liečba: 1 tableta 3x denne počas 8-12 týždňov.
  • Dlhodobá liečba: 1 tableta 2x denne.
  • Pri dementnom syndróme: 1-2 tablety 3x denne.

Tebokan 40 mg je dostupný vo veľkostiach balenia: 20, 50, 100 (50 + 50), 150 a 200 filmom obalených tabliet. Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

Tebokan 40 cena

Cena Tebokan 40 mg je 10,89 €. Podobne ako Tebokan 120 je Tebokan 40 dostupný na sos-lekaren.sk, gigalekaren.sk, vitalpoint.cz a benu.cz.

Tebokan – liek na tinitus

Tinitus je združený názov pre nepríjemné pocity v uchu ako: hučanie, pískanie, šumenie, zvonenie, bzučanie, syčanie, klikanie, pukanie, tlak so zaľahnutím

Ušný šelest môže byť dočasný, keď trvá iba niekoľko sekúnd, naopak, stretávame sa i s hučaním, ktoré pretrváva celoživotne. Jeho pôvod je neznámy. Môže sa jednať o cievny, svalový problém, zápal, ale taktiež ho môže vyvolať iná prebiehajúca choroba napr. Meniérov syndróm a iné.

Tinitus sa môže zhoršiť ak je človek vystavený väčšej psychickej záťaži, napr. stres, depresia, úzkosť a nespavosť. Tinitus môže byť vedľajším účinkom mnohých liekov, najmä ak ich pacient užíva vo vyšších dávkach – napríklad aspirín a iné nesteroidné protizápalové lieky a niektoré antidepresíva.

Medzi prejavy tinitu nepatria sluchové halucinácie, ktoré sú bežné pri psychických ochoreniach ako napríklad paranoidná schizofrénia.

Tebokan – skúsenosti

Skúsenosti ľudí s užívaním lieku Tebokan sú veľmi pozitívne. Píšu, že to jeden z mála produktov, ktorý naozaj funguje na tinitus. Pomáha od príšerného pískania v ušiach, ktoré ovplyvňuje normálny priebeh dňa a bráni každodenným činnostiam.

Zákazníci v recenziách uvádzajú, že sa im zlepšila pamäť asi po troch mesiacoch užívania. Liek im tiež dodáva životnú energiu a sviežosť. Tebokan má blahodarné účinky na zhoršenú pamäť, pomáha prekrvovať aj iné mozgové cievy a tým spomaľuje prejavy starnutia a procesy degenerácie a duševnej otupenosti.

Tebokan tiež preukázateľne zlepšuje periférne prekrvenie rúk a nôh (syndróm studených končatín) a funguje aj pri poruchách videnia z dôvodu zúžených ciev v oku.

V niektorých prípadoch je možné užívať Tebokan s prestávkami aj niekoľko rokov na odporúčanie lekára. Liek dokáže udržať stratu sluchu či zraku pod kontrolou.