Všestranný minerál – horčík

Ľudské telo obsahuje necelých 20 – 25 g horčíka, z toho až 70 % sa nachádza v kostiach, zvyšok je vo svaloch, v pečeni, obličkách, mozgu a v krvi. Je nevyhnutný pre zdravé srdce, nervovú sústavu, rast, zdravé kosti a zuby. Ukladá sa vo všetkých telových tkanivách. Zúčastňuje sa na tvorbe enzýmov, podieľa sa na viac ako 300 rozličných enzymatických reakciách a pomáha pri uvoľňovaní energie z potravy.

Horčík a cholesterol

Aktiváciou enzýmu cholesteráza, ktorý odbúrava cholesterol, znižuje horčík koncentráciu nebezpečného cholesterolu LDL v krvi, môže dokonca odstrániť aj cholesterolové pláty usadené v cievach.

Horčík a zdravé srdce

Horčík udržiava v dobrom stave kardiovaskulárnu sústavu, ochraňuje srdce pred infarktom, reguluje srdcový rytmus ( spolu s vápnikom a draslíkom ) a zabraňuje usadzovaniu vápnika v srdcovom svale. Dostatok horčíka v strave zabraňuje kôrnateniu ciev a zvyšovaniu hladiny cholesterolu v krvi. Ľudia s vysokým krvným tlakom majú väčšie straty horčíka.

Podľa výsledkov niektorých štúdií je riziko úmrtia na srdcové choroby nižšie v oblastiach s tvrdou vodou, ktorá obsahuje horčík. Podľa japonskej štúdie sa riziko smrteľných následkov infarktov zníži o 25 %, ak sa bezprostredne po infarkte aplikuje horčík.

Pamätajte, že aj mierny nedostatok horčíka môže zvýšiť riziko srdcových chorôb. Dokonca sa dokázalo. že nedostatok horčíka v strave je jednou z príčin vysokej úmrtnosti na srdcovú mŕtvicu.

Horčík a obličky

Horčík pôsobí preventívne proti obličkovým kameňom. Najčastejšou príčinou ich vzniku je kyselina šťavelová, ktorá spolu s vápnikom vytvára nerozpustné šťaveľany. Nedostatok horčíka v strave zvyšuje tvorbu šťaveľanov.

Horčík a pohoda

Ste nervózni, precitlivení, podráždení a žijete v stave trvalých obáv a strachu ?

Dokázalo sa, že dostatok horčíka zlepšuje psychický stav a chráni pred negatívnymi následkami stresu. Horčík pomáha čeliť nepríjemným situáciám, utišuje pocity úzkosti a zabraňuje negatívnym emóciám, aby škodlivo pôsobili na náš zdravotný stav. Horčík pôsobí ako antidepresívum, je prírodným sedatívom a navodzuje pokojný spánok.

Ak máte divoké sny, v noci sa potíte a potom trpíte rannou únavou, dôvodom môže byť práve nedostatok horčíka. Na vaše upokojenie bude stačiť denne hrnček kakaa, najlepšie so sójovým mliekom.

Horčík a dlhovekosť

Zo svetových štúdií vyplýva, že nedostatok horčíka zvyšuje chorobnosť a úmrtnosť. Pri nedostatku horčíka sa podstatne skracuje dĺžka života.

Horčík a alkoholizmus

Alkohol ( ale aj malé množstvo ) rozkladá horčík a podporuje jeho vylučovanie. Potreba horčíka je u alkoholikov až päťkrát väčšia. Schopnosť alkoholu narúšať horčík nepriamo spôsobuje usadzovanie vápnika v obličkách a tvorbu šťaveľanov. Delirium tremens a triaška, ktoré postihujú chronických alkoholikov, možno zmierniť injekciami horčíka.

Horčík a ženy

Horčík zmierňuje ťažkosti pri menštruácii ( znižuje predmenštruačné napätie ). Je nevyhnutným minerálom pre tehotné a dojčiace ženy. U žien po prechode zvyšuje hustotu kostného tkaniva, je teda dôležitým faktorom pri prevencii osteoporózy.

Horčík a muži

Horčík prispieva k správnej funkcii prostaty. Zvyšuje sexuálnu túžbu, pretože nedostatočný sexuálny záujem spojený s chronickou únavou pravdepodobne spôsobuje nedostatok horčíka.