Nedostatok B vitamínov môže spôsobiť mnohé choroby

nedostatok-vitaminu-B

Stále populárne B vitamíny. Niet pochýb o tom, že sú prospešné, a to najmä na príznaky únavy. Vitamíny skupiny B sú skupinou základných vitamínov rozpustných vo vode, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v metabolizme, produkcii energie a fungovaní nervového systému. Vitamín B sa tiež podieľa na tvorbe červených krviniek, ktoré pomáhajú prenášať kyslík v celom tele.

Vitamín B je dôležitý na udržanie zdravej pokožky, vlasov, očí a pečene. Podieľa sa aj na syntéze DNA a môže pomôcť predchádzať vrodeným chybám. Vitamín B sa nachádza v rôznych potravinách vrátane mäsa, rýb, mliečnych výrobkov a niektorých druhov ovocia a zeleniny.

1. Vitamín B2 (riboflavín)

Vitamín B2, známy aj ako riboflavín, je základný vitamín, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v mnohých životne dôležitých funkciách organizmu. Pomáha štiepiť sacharidy, bielkoviny a tuky a pomáha ich premieňať na energiu. Pomáha tiež chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a podieľa sa na zdraví pokožky, očí a nervového systému.

Riboflavín sa nachádza v mnohých rôznych potravinách vrátane mliečnych výrobkov, vajec, zelenej listovej zeleniny, orechov, semien a obohatených potravín. Vitamín B2 je rozpustný vo vode, čo znamená, že telo ho nedokáže ukladať, preto je dôležité pravidelne ho prijímať v strave.

Vitamín B2 je súčasťou elektrónového transportného reťazca, čo je séria chemických reakcií, ktoré pomáhajú premieňať prijatú potravu na energiu. Pomáha tiež rozkladať sacharidy, bielkoviny a tuky a premieňať ich na energiu.

Vitamín B2 je dôležitý aj pre udržanie zdravej pokožky, očí a nervového systému. Pomáha napríklad udržiavať pokožku hydratovanú a môže pomôcť znížiť výskyt vrások a jemných liniek. Je dôležitý aj pre zdravie očí, pretože pomáha chrániť oči pred ultrafialovým žiarením.

Napokon pomáha chrániť nervový systém tým, že podporuje tvorbu neurotransmiterov, ktoré pomáhajú regulovať náladu, spánok a ďalšie funkcie.

Riboflavín napomáha tvorbe krviniek. Niektorí ľudia strácajú hornú peru, keď dosiahnu stredný vek. To je pravdepodobne preto, že potrebujú viac vitamínu B2. Príznakmi nedostatku tohto vitamínu sú trhliny v kútikoch úst a na perách, slabosť, bolesť v krku a opuchnutý jazyk.

Vitamín B2 je základná živina, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v mnohých životne dôležitých funkciách organizmu. Pomáha produkovať energiu, chrániť bunky pred poškodením a udržiavať zdravú pokožku, oči a nervový systém.

2. Vitamín B3 (niacín)

Vitamín B3, známy aj ako niacín, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe energie a metabolizme. Nachádza sa v rôznych potravinách vrátane hovädzieho mäsa, hydiny, rýb a húb. Je dostupný aj vo forme doplnkov stravy.

Vitamín B3 je nevyhnutný pre mnohé telesné procesy a pomáha telu vytvárať energiu z prijatej potravy. Pomáha telu využívať tuky a bielkoviny a pomáha rozkladať sacharidy. Je tiež dôležitý pre normálnu funkciu nervov a pre zdravú pokožku, oči a vlasy.

Je dokázané, že vitamín B3 znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu a triglyceridov v krvi. To môže prispieť k zníženiu rizika srdcových ochorení a mŕtvice. Môže tiež pomôcť znížiť hladinu homocysteínu, ktorý je markerom zápalu a je spojený so zvýšeným rizikom infarktu, mŕtvice a iných kardiovaskulárnych ochorení.

Vitamín B3 môže byť prospešný aj pre kognitívne funkcie. Štúdie ukázali, že môže zlepšiť príznaky poklesu kognitívnych funkcií súvisiacich s vekom a môže pomôcť chrániť pred Alzheimerovou chorobou.

Okrem toho sa vitamín B3 spája so zlepšením nálady a môže pomôcť znížiť príznaky depresie. Môže tiež pomôcť znížiť príznaky úzkosti a zvýšiť hladinu energie. Aj fajčiari by mali obmedziť cigarety a uvažovať nad suplementáciou niacínom.

Príznakmi nedostatku niacínu sú poruchy trávenia, únava, depresia, náladovosť a nízká prahová hodnota pre každodenný stres.

Väčšina ľudí môže pokryť svoju potrebu vitamínu B3 prostredníctvom stravy. Medzi dobré zdroje vitamínu B3 patrí hovädzie mäso, hydina, ryby a huby, ako aj obohatené obilniny a chlieb. Pre tých, ktorí nemajú dostatok vitamínu zo stravy, sú k dispozícii aj doplnky stravy.

Hoci sa vitamín B3 vo všeobecnosti považuje za bezpečný, pri užívaní veľkých dávok môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako sú žalúdočné ťažkosti a návaly horúčavy. Pred užívaním doplnkov je dôležité poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.

3. Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Vitamín B5, známy aj ako kyselina pantoténová, je základná živina, ktorá sa nachádza v rôznych potravinách vrátane mäsa, celozrnných obilnín, strukovín a zeleniny. Považuje sa za jeden z ôsmich vitamínov B-komplexu a je dôležitý pre produkciu energie, syntézu hormónov a ďalšie metabolické funkcie.

Telo využíva kyselinu pantoténovú takmer na všetko, čo robí. Vitamín B5 napríklad pomáha mozgu myslieť, srdcu pumpovať a pľúcam dýchať. Napriek tomu je nedostatok vitamínu B5 veľmi nepríjemný a môže spôsobiť únavu nadobličiek, astmatické záchvaty, nespavosť, nevoľnosť, celkovú únavu, podráždenosť a zvracanie.

Telo potrebuje vitamín B5 na rozklad sacharidov, bielkovín a tukov, ako aj na tvorbu červených krviniek. Je tiež potrebný na tvorbu hormónov, ako je kortizol a melatonín, ako aj neurotransmiterov vrátane serotonínu a noradrenalínu. Okrem toho je vitamín B5 nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému a pre zdravú pokožku, vlasy a oči.

Okrem iných výhod môže vitamín B5 prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu a k zníženiu rizika srdcových ochorení. Môže tiež pomôcť znížiť zápal, ktorý súvisí s rôznymi chronickými ochoreniami, ako je artritída a astma.

Hoci odporúčaná denná dávka (RDA) vitamínu B5 je 5 mg, prostredníctvom výživových doplnkov je možné získať oveľa vyššie dávky. Niektoré výskumy naznačujú, že pri niektorých zdravotných ťažkostiach, ako sú depresia, únava a úzkosť, môžu byť prospešné dávky až 10-20 mg denne.

Hoci sa vitamín B5 nachádza v rôznych potravinách, najlepšie sa vstrebáva, keď sa užíva v kombinácii s inými vitamínmi skupiny B. Preto je dôležité konzumovať vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky vitamíny skupiny B, aby sa dosiahol maximálny prínos.

4. Vitamín B6 (pyridoxín)

Všetky vitamíny skupiny B nejakým spôsobom pomáhajú s depresiou. A vitamín B6 nie je výnimkou! Ak niekto pociťuje trochu viac úzkosti než obvykle alebo sa symptómy PMS zhoršujú je to pravdepodobne kvôli nízkej hladine vitamínu B6. Predpokladá sa, že syndróm karpálneho tunela je pravdepodobne spôsobený nedostatkom vitamínu B6.

Vitamín B6 je základná živina, ktorá zohráva úlohu v rôznych telesných funkciách. Pomáha udržiavať zdravý nervový systém, tvoriť červené krvinky a spracovávať sacharidy a bielkoviny. Je obzvlášť dôležitý pre tehotné ženy a dojčatá, pretože je nevyhnutný pre vývoj mozgu a nervového systému dieťaťa.

Vitamín B6, známy aj ako pyridoxín, sa nachádza v mnohých potravinách. Najviac sa vyskytuje v živočíšnych zdrojoch, ako sú ryby, hydina, vajcia a orgánové mäso. Nachádza sa aj v niektorých rastlinných zdrojoch, ako sú zemiaky, banány a strukoviny. Nachádza sa aj v niektorých obohatených potravinách a výživových doplnkoch.

Vitamín B6 pomáha udržiavať zdravý nervový systém, tvoriť červené krvinky a spracovávať sacharidy a bielkoviny. Podieľa sa aj na tvorbe serotonínu, neurotransmitera, ktorý pomáha regulovať náladu, chuť do jedla a spánok.

Nedostatok vitamínu B6 je pomerne zriedkavý, ale môže byť spôsobený podvýživou, niektorými liekmi a alkoholizmom. Medzi príznaky nedostatku patrí zmätenosť, podráždenosť, depresia a slabosť.

5. Vitamín B12 (kobalamín)

Vitamín B12 je kráľom všetkých B vitamínov. Deficity vitamínu B12 môžu spôsobiť bolesti v ústach, stratu duševnej energie, problémy s koncentráciou a impotenciu u mužov.

Vitamín B12 zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravých buniek, nervov a krvi. Je tiež nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a DNA.

Najlepším zdrojom vitamínu B12 sú živočíšne produkty, ako napríklad mäso, vajcia a mliečne výrobky. Vegetariáni a vegáni môžu byť ohrození nedostatkom a mali by zvážiť užívanie doplnkov alebo konzumáciu obohatených potravín.

Nedostatok vitamínu B12 sa najčastejšie vyskytuje u starších dospelých, tehotných žien a ľudí s poruchami trávenia. Príznaky nedostatku sa môžu pohybovať od miernych až po závažné a zahŕňajú únavu, stratu pamäti, depresiu, zmätenosť a poškodenie nervov. Ak sa nedostatok nelieči, môže viesť k anémii a dlhodobému neurologickému poškodeniu.

Liečba zvyčajne zahŕňa kombináciu zmeny stravy, doplnkov a injekcií. Jedenie potravín bohatých na vitamín B12 alebo užívanie doplnkov môže pomôcť pri liečbe nedostatku. U pacientov so závažným nedostatkom môžu byť potrebné injekcie.

Vitamín B12 je nevyhnutný na udržanie zdravého organizmu. Vyvážená strava a užívanie doplnku stravy môžu pomôcť predísť nedostatku a s ním spojeným príznakom.

Prírodné zdroje vitamínov skupiny B

Medzi prírodné zdroje vitamínov skupiny B patria:

  • pivovarské kvasnice
  • pšeničné klíčky
  • blackstrap melasa
  • vnútornosti – s výnimkou bravčového mäsa
  • vajcia
  • ryby
  • avokádo
  • orechy
  • zelená listová zelenina
  • včelí peľ
  • materská kašička
  • surový med

Ľudia, ktorí neobľubujú vyššie uvedené potraviny, môžu siahnuť po doplnku s obsahom B vitamínov.