Nedostatkom vitamínu B12, trpí čoraz viac ľudí bez toho aby o tom vedeli. Toto sú varovné príznaky…

Nedostatok vitamínu B12 v ľudskom tele je vážny problém, o ktorom mnoho ľudí ani nevie. Prejavuje sa rôznymi príznakmi, pričom niektoré môžu súvisieť s psychickým či emocionálnym zdravím. Hladina vitamínov má byť v rovnováhe a to je dôležité pre správnu funkciu tela a celkové zdravie. Neignorujte tieto varovné príznaky!

Najčastejšie príčiny nedostatku vitamínu B12

Medzi najčastejšie príčiny zníženia hladiny vitamínu B12 je užívanie niektorých liekov, genetika, podvýživa, zlá črevná absorpcia, chronický zápal žalúdka, črevné parazity, stres a mnoho iného.

Tento vitamín je zberňou energie, je nevyhnutný pre zdravú funkciu mozgu, produkciu DNA, nervových a krvných buniek a zdravý imunitný systém.

Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť dokonca vážne krvné a neurologické problémy. Keď je tohto vitamínu nedostatok, naše telo nás začne upozorňovať varovnými signálmi. Mnoho ľudí pociťuje tieto signály avšak nevie o tom, že na vine môže byť práve nedostatok vitamínu B12.

V dnešnom článku vám prinášame 5 varovných signálov, ktoré znamenajú nedostatok vitamínu B12:

1) Nevysvetliteľná únava

Cítíte se vyčerpaní, hoci ste spali niekoľko hodín, stále nemáte dostatok energie? Potom je dosť pravdepodobné, že vášmu telu sa nedostáva toľko vitamínu B12 koľko by potrebovalo. Dôvodom je nedostatok tvorby červených krviniek, čo je jedna z funkcií vitamínu B12. V tomto prípade je prenos kyslíka do orgánov obmedzený a to spôsobuje únavu.

2)  Závraty a mdloby

Nedostatok vitamínu B12 môže takisto spôsobovať závraty a točenie v hlave, prípadne mdloby. Rovnako môžete pociťovať určité zakolísanie, keď sa prudko postavíte.

3) Zábudlivosť

Nízka úroveň vitamínu B12 môže spôsobiť zábudlivosť. Na určité veci si nebude môcť spomenúť, jednoducho vám to vypadne z hlavy. Starší ľudia môžu mať pocit, že ide o demenciu, ale chronická a netypická zábudlivosť je bežným príznakom nedostatku vitamínu B12. Svoju pamäť si zlepšíte vďaka doplneniu tohto vitamínu.

4) Mravenčenie

Nedostatok tohto vitamínu často spôsobuje mravenčenie v celom tele, keďže vitamín B12 ovplyvňuje tvorbu červených krviniek a tým kontroluje hladinu kyslíka. Mravenčenie alebo brnenie môže spôsobiť poškodenie nervov.

5) Svalová slabosť

V prípade, že svaly nemajú dostatočné množstvo kyslíka z červených krviniek, oslabuje sa a môže sa objaviť svalová slabosť.

Denná dávky vitamínu B12

Správna dávka vitamínu B12 sa rozlišuje podľa veku. Odporúčané denné dávky vitamínu B12 v mikrogramoch:

– Deti od 1 – 3 rokov by mali konzumovať 0,9 mcg

– Mladší deti 4 – 8 rok by mali konzumovať 1,2 mcg

– Deti 9 – 13 rokov by mali konzumovať až 1,8 mcg

– Deti od 14 rokov by mali konzumovať 2,4 mcg

– Tehotné ženy by mali konzumovať 2,6 mcg

– Dojčiace ženy by by mali konzumovať 2,8 mcg

– Dospelí jedinci by mali konzumovať až 3 mcg

Väčšina ľudí do svojho tela dostáva vitamín B12 prostredníctvom jedla, najmä konzumáciou mäsa, mlieka, syrov, alebo vajec. Správna absorpcia je rovnako dôležitým faktorom, čo závisí na zdraví črevného traktu.

Ktoré potraviny sú bohaté na vitamín B12?

Najlepším zdrojom tohto vitamínu sú živočíšne produkty, hlavne vrátane akéhokoľvek mäsa. Tento vitamín je možné nájsť aj v rybách, vajciach a všetkých potravinách, ktoré obsahujú kyselinu mliečnu.

V rastlinných potravinách nájdeme tento vitamín v menšom množstve. Vegetariánom sa preto doporučuje konzumovať množstvo semienok, sójových produktov a pivovarských kvasníc. Najmä vegetariáni sú náchylný k nedostatku tohto vitamínu. Veľmi dobrým zdrojom je aj kvasená kapusta, ktorá obsahuje kyselinu mliečnu a iná nakladaná zelenina.

Ak konzumujete viac tohto vitamínu nemusíte sa báť predávkovania, nakoľko je tento vitamín rozpustný vo vode.

Prečo je vitamín B12 tak prínosný?

– Lieči rôzné nervové poruchy

– Stimuluje tvorbu, rast a červených krviniek

– Premieňa tuky, sacharidy a bielkoviny na energiu

– Zvyšuje pamäť a koncentráciu

– Zabraňuje anémii

– Zlepšuje bdelosť

– Znižuje podráždenosť

– Znižuje hladinu homocysteinu, čo je aminokyselina, ktorá zvyšuje riziko srdcových ochorení

– Uvoľňuje nepríjemné pocity behom menštruácie

– Zvyšuje chuť k jedlu u detí

Ak pozorujete na sebe hore uvedené príznaky, skúste previesť zmenu jedálnička. Začnite konzumovať potraviny bohaté na tento vitamín. Ak máte naozaj závažný nedostatok tohto vitamínu, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc.

Zdroj