Mochi – čo to je, recept, koláčiky, zmrzlina

mochi

Mochi, tradičný japonský dezert, ktorý sa stal medzinárodným hitom vo svete gastronómie. Má rôzne podoby a prispôsobenia podľa regionálnych chuťových preferencií. Čo je však mochi a ako sa vyrába tento neodolateľný koláčik, ktorý očaril milovníkov sladkostí na celom svete?


Obsah článku


Aké sú najobľúbenejšie recepty na mochi a aké výnimočné vlastnosti prináša? Aké je tajomstvo jeho prípravy?

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

 • Mochi, často označované ako japonské koláčiky, je delikátny dezert vyrobený z lepkavej ryže, známej ako mochigome, a ďalších ingrediencií ako voda, cukor a škrob.
 • Mochi koláčiky majú rôzne náplne, ako sú sezamová pasta, ovocie, matcha alebo sladké fazuľové cesto, a sú symbolom japonskej kultúry a tradícií.
 • Mochi zmrzlina, inovatívny recept z Kalifornie, kombinuje tradičný japonský dezert s americkou kreativitou.

Čo je mochi?

Mochi (餅), známe aj ako japonské koláčiky, predstavujú delikátny dezert vyrobený z lepkavej ryže, známej ako mochigome, a z ďalších ingrediencií, ako je voda, cukor a škrob. Tieto koláčiky majú rôzne náplne, či už ide o:

 • sezamovú pastu
 • ovocie
 • matcha
 • sladké fazuľové cesto

Okrem slávnostného podávania počas japonského Nového roku sa mochi teší obľube počas celého roka. Taktiež slúži ako základ pre množstvo ďalších pokrmov, ako sú agemoči alebo daifuku. V niektorých variantoch sa mochi plní dokonca zmrzlinou či ovocím, čím sa z neho stáva dokonalé letné potešenie.

Vlastnosti mochi

Mochi má charakteristickú žuvačkovú konzistenciu a môže nadobúdať rôzne tvary, ako sú guľaté alebo hranaté formy. Sú mäkké, pružné a lepivé. Čerstvo pripravené mochi sú obvykle vlhké. Ich výroba sa začína uvarením lepkavej ryže, ktorá sa následne roztĺáča na pastu v tradičných maždiaroch (známych aj ako usu), a následne sa tvaruje do požadovaného tvaru.

Moždiar je vyrobený z dreva a má hladkú vnútornú plochu, ktorá umožňuje dôkladné rozdrvenie uvarenej lepkavej ryže na pastu. S pomocou špeciálnych drevných palíc alebo nástrojov sa ryža rozdrví do hladkej pasty. Tento proces je dôležitý pre dosiahnutie správnej konzistencie a textúry mochi. Po rozdrvení sa pasta vytvaruje do požadovaného tvaru a používa sa na vytváranie rôznych druhov mochi s rôznymi náplňami a príchuťami.

Sú považované za zdroj šťastia a spájajú sa so symbolmi nádeje, sily, vytrvalosti, úspechu, bohatstva a odvahy.

Druhy mochi

Existuje mnoho variantov mochi s rôznymi náplňami a príchuťami, medzi najpopulárnejšie patria:

 • Anko mochi: Koláčiky naplnené sladkou pastou z červených fazúľ (anko).
 • Daifuku mochi: Koláčiky naplnené sladkou pastou z bielej fazule (shiroan).
 • Yomogi mochi: Mochi s príchuťou paliny (yomogi).
 • Kiri mochi: Mochi nakrájané na malé kocky a posypané kinako (pražená sójová múka) alebo sezamom.

Kvôli svojej žuvačkovej konzistencii môže byť mochi problematické pre osoby s problémami pri prehĺtaní, najmä pre starších ľudí a malé deti. V Japonsku sa počas novoročných osláv každoročne stane niekoľko úmrtí v dôsledku udusenia sa mochi. Preto je dôležité pri konzumácii tohto dezertu byť opatrný a vedieť, ako ho správne a bezpečne konzumovať.

mochi
Mochi je nielen chutnou delikatesou, ale aj symbolom japonskej kultúry a tradícií, ktorý sa teší obľube už stáročia.

Jednoduchý mochi recept

Mochi majú bohatú históriu spojenú s ceremoniálom zvaným Mochitsuki, kde sa tieto koláčiky vyrábali podľa starodávnej metódy. Dodnes sa táto tradícia udržiava, a mnohé spoločenské udalosti či stretnutia sú sprevádzané spoločnou prípravou mochi koláčikov. Avšak s plynúcim časom sa objavili aj moderné metódy a mochi recepty.

Okrem typickej konzistencie sú mochi tiež známe svojou farebnosťou. Na farbenie cesta sa využívajú potravinárske farbivá, matcha prášok, kakaový prášok alebo lyofilizované ovocie. Po vložení náplne sa cesto obvykle obalí v kukuričnom škrobe alebo práškovom cukre, čo uľahčuje manipuláciu s cestom pri tvarovaní.

Suroviny:
180 ml mlieka
potravinárske farbivo (voliteľné)
100 g ryžovej múky
30 g kukuričného škrobu, plus na posypanie
45 g práškového cukru
20 ml repkového oleja
mascarpone alebo džem (na naplnenie)

Postup:

 1. Väčšiu misku naplniť mliekom a podľa preferencie pridať potravinárske farbivo.
 2. Do misky pridať ryžovú múku, kukuričný škrob, cukor a olej. Dobre premiešať, aby vznikla hladká zmes, a precediť ju do čistej misky.
 3. Zohriať zmes na miernom ohni, neustále miešať a odlepovať od dna, kým nezhustne. Keď sa stane tmavšou a kompaktnou, je hotová.
 4. Zmiešať niekoľko polievkových lyžíc škrobu na pracovnej ploche a preložiť na ňu hotovú zmes. Nechať vychladnúť.
 5. Keď je zmes dostatočne vychladená, posypať ju ďalšou vrstvou škrobu a vyvaľkať ju na požadovanú hrúbku. Potom ju nakrájať na menšie kúsky podľa predstáv.
 6. Do stredu každého kúsku vložiť lžičku náplne a zabaliť do tvaru guličky alebo knedlíčka.

Týmto spôsobom sa dá pomerne jednoducho pripraviť lahodné mochi doma a potešiť svojich blízkych jedinečným japonským dezertom. Stačí skúsiť tento mochi recept.

Mochi koláčiky a príprava sladkej pasty z adzuki fazule

Príprava sladkej pasty z adzuki fazule, nazývanej Anko, je neoddeliteľnou súčasťou výroby tradičných japonských ryžových koláčikov mochi. Táto dôležitá ingrediencia sa dá nájsť v obchodoch s ázijskými potravinami, no taktiež sa dá pripraviť aj doma.

Suroviny:
400 g červenej fazule adzuki
200 g cukru

Postup:

 1. Najprv fazule namočiť do vody a nechať cez noc odstáť.
 2. Nasledujúci deň ich uvariť vo vode, kým nezmäknú, čo zvyčajne trvá približne 50 minút.
 3. Počas varenia pridávať vodu podľa potreby, aby boli fazule pokryté.
 4. Keď sú fazule uvarené, rozmixovať ich nahladko spolu s vodou.
 5. Zmes precediť cez jemné sitko, aby sa odstránili prípadné hrudky alebo šupky.
 6. Fazuľovú hmotu preniesť do nepriľnavého hrnca a pridať cukor. Za občasného miešania povariť na miernom ohni, kým zmes nezhustne.
 7. Hotovú pastu Anko preložiť do nádoby a nechať ju vychladnúť pred uskladnením v chladničke.
mochi koláčiky
Mochi koláčiky s Anko pastou, obalené v sezame.

Mochi zmrzlina

Tento skvostný nápad – mochi zmrzlina, sa zrodil v Kalifornii, kde sa americká kreativita stretla s japonskými koreňmi v nádhernom spojení. Ponúkame recept na chladenú a chutnú mochi zmrzlinu.

Dôležité je použiť múku z lepkavej ryže, ktorá je k dispozícii v ázijských obchodoch alebo online, namiesto bežnej ryžovej múky. Taktiež je dobré do zmesi pridať aj rozmixované čučoriedky a použiť ryžový sirup.

Suroviny na mochi cesto:
300 g múky z lepkavej ryže
200 ml vody
100 g jemného práškového cukru
3 lyžice pomixovaných čučoriedok na farbenie cesta
tapiokový škrob

Postup:

 1. Vytvarovať si z voliteľnej zmrzliny guličky a nechať ju dostatočne zmrznúť.
 2. Vypracovať cesto z múky z lepkavej ryže, vody, práškového cukru a rozmixovaných čučoriedok.
 3. Na doske posypanej tapiokovým škrobom rozvaľkať cesto valčekom.
 4. Nakrájať cesto na štvorčeky a do stredu každého položiť kopček zmrzliny.
 5. Zabaliť guľičky zmrzliny do cesta a podávať chladené.
mochi zmrzlina
Mochi zmrzlina je fascinujúca kombinácia tradičného a moderného, ponúkajúca chuťový zážitok s dôrazom na inováciu a kreativitu.

Mochi Bratislava

Tu sú možnosti, ako nájsť mochi v Bratislave:

 • Obchody s ázijskými potravinami:
  • V obchodoch špecializovaných na ázijské potraviny, ako sú kórejské, čínske či japonské. Tieto obchody by mohli mať mrazené mochi. Niektoré z nich môžu mať aj hotové mochi v chladiacom boxe. Ako napríklad Tuli, Asian Food Store alebo Tokyo Food, môžu mať mochi v rôznych variantoch a príchutiach.
  • V Bratislave sa dá nájsť mochi v obchode Yeme v rôznych formách, či už ide o Mochi červená fazuľa, Mochi kokos a pandan, Mochi miešané, Mochi ovocné alebo Mochi zelený čaj.
 • Cukrárenské obchody a bistrá s japonským zameraním:
  • Je možné, že niektoré cukrárne alebo bistrá s japonským konceptom budú mať mochi v ponuke. Môžu to byť buď tradičné mochi, alebo aj dezerty inšpirované mochi, napríklad zmrzlina mochi.
 • Japonské reštaurácie: Niektoré japonské reštaurácie v Bratislave môžu ponúkať mochi ako súčasť ich dezertného menu. Je dobré skontrolovať si ich aktuálny ponukový list.
 • Online predajcovia:
  • Niektoré online obchody s potravinami môžu ponúkať aj mrazené mochi alebo iné produkty mochi.
  • Medzi najznámejšie patrí asianfoods.sk, matoveakcie.sk alebo foodland.sk

Hľadanie tradičných japonských mochi v Bratislave môže byť trochu náročnejšie, pretože nejde o bežný dezert. Možnosti však existujú.