Káva – Ako z nej vyťažiť maximum

Káva je nápoj, bez ktorého si veľa ľudí nevie predstaviť deň. Pije sa ráno po zobudení, po dobrom jedle, pri pracovnom stretnutí, pred tréningom a pri učení. Jednoducho vždy, keď je treba nakopnúť sa do ďalšej činnosti.

O tom či je tento horúci nápoj zdravou potravinou, nebude tento článok polemizovať, lebo jednoducho zdravá je. Dokazujú to nielen početné štúdie na kávičkároch, no aj samotný obsah kávy. Ďalšou vecou, ktorou sa tento článok zaoberať nebude, je kvalita, pôvod, spôsob praženia a iné vlastnosti kávy.

Nie preto, že by o týchto kvalitách nebolo treba písať, no je to téma sama o sebe a zaslúži si väčšiu pozornosť ako len jeden odstavec v článku. Na začiatok bude stačiť, keď sa zodpovie otázka, kedy vlastne kávu piť, aby z nej telo vyťažilo maximum a aby naopak v celodennej aktivite neuškodila.

Rituál rannej kávy

Čo väčšina ľudí spraví ako prvú vec každé ráno ihneď po zobudení? Stlačenie zázračného zapínacieho gombíku na kávovare. Vôňa kávy v kombinácii s povzbudzujúcim účinkom kofeínu je pre veľa ľudí ideálny štart do aktívneho dňa.

Vôňa kávy síce má na prebúdzanie dobrý vplyv a ani účinok kofeínu ako stimulantu sa nedá poprieť, no pri zobúdzaní treba brať do úvahy aj hormóny, ktoré sa počas spánku vylučujú. Jedným z nich je totiž aj adenozín, ktorý je inhibítorom kofeínu, teda spomaľuje a narúša jeho účinok. Práve jeho hladina v krvi je krátko po zobudení ešte dosť vysoká, čo znamená, že po vypití kávy dôjde ku kofeínovo-adenozínovej „bitke“.

Na jednej strane sa organizmu nedovolí prirodzene zobudiť a na strane druhej káva nebu mať taký účinok, aký by mala za ideálnych podmienok. Riešenie? Počkať aspoň 60-90 minút od postavenia z postele a až potom začať kávičkovať.

Káva s mliekom a koláčikom je zbytočná káva

Počas pracovného dňa a najmä pri pracovných stretnutiach je tento horúci nápoj často až spoločenským štandardom. Je škodlivé vypiť ich denne 4 a viac? Nemusí. Reakcia na kofeín je u každého individuálna, no vo všeobecnosti je úplne v poriadku denný príjem až 400 mg tejto stimulujúcej látky, čo je približne 5-7 káv. Otázkou je, ako káva počas dňa vyzerá.

Treba si zapamätať, že akákoľvek kombinácia s iným jedlom alebo nápojom jej účinok znižuje, teda ak si ju človek mieša s väčším množstvom mlieka, prípadne obľubuje cappuccino, frappuccino a koláčik k tomu, nielenže do seba pchá zbytočný cukor a kalórie, ešte aj kazí celý jej stimulačný efekt.

Pokiaľ sa teda z kávy chce vyťažiť aj počas dňa maximum, treba sa snažiť mixovať čo najmenej. Ak je pre niekoho jej chuť príliš výrazná a kyslá, možno si skúsiť do ristretta, espressa alebo lunga naliať len minimum mlieka, prípadne prisypať trochu škorice, nepraženého kakaa či pol lyžičky kokosového oleja. K tomu len čistá voda, prípadne minerálka s citrónom a zdravé kombo je hotové.

Pred tréningom, nie po ňom

Kofeín nie je len stimulant, ale aj účinný spaľovač tukov. To je dôvod, prečo sa mieša takmer do všetkých predtréningových tabletiek a práškov, a teda aj dôvod, prečo je káva pred cvičením viac ako dobrý nápad.

Ako je to s ňou však po tréningu? Veľa ľudí, najmä tých, čo pracujú v doobedných hodinách, sa ihneď po cvičení zvykne šálkou kávy opäť nakopnúť do pracovného režimu. Prečo je to chyba? Žiaduci povzbudzujúci účinok kofeínu sa tu síce dostaví, no tiež sa dostaví neskorá regenerácia unavených svalov.

Káva má totiž vplyv na produkciu stresového hormónu – kortizolu, ktorého hladina je po ťažkom fyzickom cvičení už aj tak zvýšená nad normálne hodnoty. To má negatívny vplyv nielen na spomínanú regeneráciu, ale aj vysoký krvný tlak a z dlhodobého hľadiska to tiež môže prispieť k rozvoju cukrovky a ukladaniu nebezpečného viscerálneho tuku.

Pred spaním to naozaj nie je dobrý nápad

Opakuje sa to skutočne často a všade, takže to možno bude znieť ako klišé, no pred spaním kávu naozaj piť je nie vhodné. Avšak, množstvo kávičkárov si ich obľúbený nápoj dopraje aj večer, lebo „majú kávu radi a na nich to už nijak nezaberá, čo je samozrejme omyl.

Pravidelnou konzumáciou sa totiž reakcia na kofeín môže počas bdelého stavu zmierňovať, nikdy sa však nezmierni tak, aby negatívne neovplyvňovala aj kvalitu  spánku. Človek tak po večernej káve síce zaspí jednoducho, no nie kvalitne a to je pre všetky regeneračné procesy rozhodujúce.