Glutamin a kofein

Glutamin sa považuje za prevenciu poklesu imunity po dlhotrvajúcom vytrvalostnom cvičení a za prostriedok zvyšujúci silu a tvorbu beztukového tkaniva po odporovom tréningu.

Čo je presne zač?

Neesenciálna aminokyselina glutamin je najrozšírenejšou aminokyselinou v krvnej plazme a vo svaloch. Môže byť vyrobená v svalovom tkanive a potrebuje ju mnoho buniek v tele. Dopravuje časti aminokyselín do pečeni a obličiek, kde môžu byť znovu využité alebo vylúčené z tela. Glutamin vychytávajú absorbčné bunky epitelu tráviaceho traktu a taktiež je využívaný k produkcií a poskytovaniu energie určitým imunitným bunkám.

Je zapojený do regulácie acidobazickej rovnováhy a syntézy glykogenu a taktiež sa uplatňuje pri tvorbe stavebných kameňov DNA a RNA. Po dlhotrvajúcom cvičení je jeho úroveň v krvi a svaloch nízka, čo môže negatívne ovplyvniť imunitné bunky, ktoré glutamin potrebuje.

Preto sa predpokladalo, že vyčerpanie glutaminu by mohlo byť  jedným z dôvodov, prečo sa po náročnom tréningu u niektorých športovcoch zvyšuje náchylnosť voči nachladnutiu a infekciam.

Ako sa užíva?

Glutamin je dostupný v tabletkách a ako prášok. Tabletky obsahujú menšie dávky glutaminu ako prášok, takže nebudú mať taký efekt. Glutamin sa nachádza vo všetkých potravinách, ktoré obsahujú bielkoviny.

Funguje?

Dôkazy, ktoré sú k dispozícii naznačujú, že hoci hladina glutaminu cvičením klesá, nedosahuje takú mieru, aby to bolo považované za príčinu poklesu imunitných buniek, a preto užívanie glutaminu nemá vplyv ani na počet a ani na aktivitu týchto buniek.

S užívaním 0,3 gramu a 0,9 gramu glutaminu na kilogram hmotnosti nepreukázali žiadny pozitívny dosah na zlepšenie sily, zvýšenie podielu svalovej hmoty, prevenciu svalového katabolizmu, ani redukciu svalovej bolesti. Avšak glutamin môže pomôcť rôznym spôsobom. Hrá totiž dôležitú úlohu v udržovaní zdravého tráviaceho traktu a poskytuje ochranu proti infekciam.

Je bezpečný?

Pokiaľ je jeho príjem vyšší, musí byť prebytok dusíka vylúčený. Ukázalo sa, že pri metabolizácii glutaminu dochádza k tvorbe amoniaku. Množstvo doporučované pre podporu imunity 3-7g zrejme nepredstavuje žiadne riziko. 

Kofein

Čo sa o ňom tvrdí?

O kofeinu sa hovorí, že vás udržuje bdelých, dokáže vás napumpovať, zvyšuje vytrvalosť a vykazuje značnú antioxidačnú aktivitu.

Čo je zač?

Kofein je stimulant, ktorý pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, srdcový sval a kontroluje krvný tlak. Kofein možno zvyšuje vylučovanie tzv. príjemných pocitov. Kofein je prítomný v káve, v čaji, kolových i v niektorých nealkoholických nápojov a v menšej miere aj v čokoláde. Takisto ho obsahujú aj niektoré bylinky a doplnky stravy.

Ako sa užíva?

V dávkach do 3 miligramov na kilogram má vplyv na zvýšenie výkonu, obzvlášť pri vytrvalostnom cvičení. To by u 54 kg športovcovi zodpovedalo  164mg, u 82 kg športovcovi 246 mg a u 114 kg 342 mg. Pre porovnanie 480 ml kávy to Starbucksu obsahuje 330 mg kofeinu, rovnaký objem doma uvarenej kávy môže mať od 120 do 240 mg.

Funguje?

Pri vhodnom dávkovaní bol zistený pozitívny efekt. Spotreba kofeinu býva takisto spájaná so zvýšenou fyzickou aktivitou. Môže pomáhať so spaľovaním tukov a vstrebávaním sacharidov, v oboch prípadoch zlepšuje výdrž a odolnosť. Burkeové štúdie hovoria, že kofein je len málo prospešný pre šprint a vzpieranie.

Kofein prispieva i k blokácií receptorov bolesti, či receptorov zodpovedných za výkyvy nálad, to znamená, že vám nevadí bolesť pri cvičení. Rada štúdií uvádza, že dávky presahujúce 3 mg/kg hmotnosti neprinášajú žiadny účinok naviac a skôr môžu znižovať výkon. Výkon sa prejavuje pri dávkach po 3 mg. Kofeinový efekt trvá 5 a viac hodín. 

Je bezpečný?

Dávky od 250 do 300 mg sú preukázateľné ako účinné pre zlepšenie výkonu, ale dávky vyššie ako 300 mg za deň bývajú spájané s tachyarytmiou, čo je nepravidelný srdcový rytmus. Naviac môže nadmerný príjem kofeinu spôsobiť nespavosť, nervozitu, nesústredenosť, úzkosť, žalúdočné vredy, bolesť brucha, pálenie záhy a taktiež vyvoláva zvýšenú sekreciu žalúdočnej kyseliny, potu. Príliš veľa kofeinu môže viesť ku kofeinovej intoxikácii.

Smrť s následkom predávkovania môže nastať pri príjme 10 a viac gramov ( 10 000 mg ). Niektoré bylinky tiež obsahujú kofein, ako guarana alebo extrakt zo zeleného čaju. Na obaloch nemusí byť napísané množstvo kofeinu, ale to sa prejaví len, ak ich užijete spolu s kofeinom.

Je obtiažne predvídať, ako sa budete cítiť, ale môže dôjsť k zvýšeniu tepovej ( srdcovej ) frekvencii a krvného tlaku, takisto sa môžete cítiť príliš nabudený, nadmerne stimulovaný. Bylinky, na ktoré by ste si mali dávať pozor, patrí ženšen a potom aj horký pomaranč.