Čo jesť počas letných horúčav

Tropické teploty trápia najmä obyvateľov mesta, pracujúcich na slnku, v preplnených administratívnych centrách a ohrozujú starých ľudí a deti. Viac ako inokedy je potrebné dodržiavať pitný režim. Dnes už zrejme nikto nespochybňuje, že keď sa na uliciach topí asfalt, treba veľa piť. Ale ako je to s jedením?

Leto je pre telo veľká záťaž. Vysoké teploty ovplyvňujú obehový a nervový systém, nezriedka sa objavujú aj problémy s dýchaním. Človek netúži tak často po potrave, skôr sa mu chce len piť. Je to preto, že organizmus ťažšie odvádza teplo a prehrieva sa.

Najčastejšími prejavmi prehriatia organizmu sú mdloby, vyčerpanie, kŕče z tepla a úpal. Zdravé ľudské telo má vyvážený termoregulačný mechanizmus, ktorým si udržiava telesnú teplotu v prijateľnom stave vrátane potenia. Keď sa však telo príliš potí, stráca tekutiny a minerály a hrozí dehydratácia. Práve strata minerálov je dôvodom, prečo počas horúčav treba nielen piť, ale aj jesť.

Odborníci odporúčajú jesť aj počas horúčav, hoci človeku pri tropických teplotách menej chutí. Hlad nie je riešením, lebo organizmus potrebuje energiu bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Jedálny lístok však treba upraviť a obohatiť ho najmä o ľahšie jedlá.

Telu treba pomôcť

V teplom počasí pravdepodobne pre nikoho nebude gurmánskou lahôdkou vyprážaný rezeň s majonézovým šalátom alebo pečená kačica s lokšami. Základná zásada je, že telo netreba trápiť trávením ťažko stráviteľných jedál. Treba mu v tomto období pomôcť, keďže má dosť starostí so zvládnutím horúčav.

Počas horúcich letných dní by sa mala znížiť celková energetická hodnota prijímanej stravy. Zároveň treba obmedziť príjem tučných a ťažko stráviteľných jedál. Tieto kritériá priam dokonale spĺňajú najmä ovocie a zelenina, ktoré zároveň obsahujú veľa vody, takže pomáhajú zlepšovať aj vodnú bilanciu.

Ovocie a zelenina pri veľmi nízkej energetickej hodnote neobsahujú takmer žiadny tuk. Majú vysokú výživovú hodnotu, skrýva sa v nich veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok.

Výborná je napríklad brokolica, vďaka vysokému obsahu minerálov a antioxidantov. Môžete si pripraviť cestovinový šalát s brokolicou alebo mexický šalát s makarónmi, ktorý možno obmieňať podľa vašich chutí.

Ľahké jedlá

Obsiahnuté antioxidanty človek potrebuje počas letných dní predovšetkým pri ochrane pred nebezpečným ultrafialovým žiarením. Nemal zabúdať, že v lete má rôzne druhy sezónneho ovocia a zeleniny, ktoré postupne dozrievajú v našich zemepisných šírkach.

Počas leta človek siaha po ľahkých pokrmoch bohatých na vodu, vitamíny a vlákninu.

Čerstvé plodiny majú vyššiu výživovú hodnotu ako tie, ktoré sa dovážajú z exotických krajín, čo vždy nejaký čas trvá. Odporúčanými jedlami na letné dni sú zeleninové šaláty pokvapkané rastlinným olejom, ktoré si možno vylepšiť kúskom ryby, chudého mäsa a orechmi.

Vhodné sú aj cestoviny alebo celozrnné pečivo s rastlinnými tukovými nátierkami na báze kvalitných rastlinných olejov. Takto by sa malo zabezpečiť aj zužitkovanie vitamínov rozpustných v tukoch.

Chybu človek neurobí ani s kyslomliečnymi výrobkami, ktoré sú zároveň veľmi osviežujúce. Jedlá s tvarohom alebo čerstvým syrom zabezpečia prísun kvalitných bielkovín.

V letnom období si však osobitný pozor treba dávať na epidemiologicky rizikové potraviny, ako sú rôzne lahôdky, majonézové šaláty alebo zmrzlina. Pri nedodržaní hygienických zásad alebo pri nesprávnom skladovaní hrozia počas horúčav viac ako inokedy hnačkové a iné infekčné ochorenia.

Čo robiť počas horúceho leta

Horúce letné dni je náročné zvládnuť, ale s niekoľkými jednoduchými tipmi a trikmi je jednoduchšie zostať v pohode a komforte. Ak sa človek bude riadiť týmito tipmi – od ľahkej, bezstarostnej módy až po kreatívne spôsoby, ako zostať hydratovaný – horúčavy prekoná v okamihu.

Tu je niekoľko rýchlych tipov, čo robiť počas horúčav:

  1. Hydratovať sa veľkým množstvom vody a elektrolytových nápojov
  2. Nosiť ľahké, priedušné oblečenie
  3. Využívať bazény, pláže a iné vodné aktivity
  4. Oddýchnuť si od horúčav a tráviť čas v interiéri
  5. Udržovať svoj domov chladný zatiahnutím závesov a používaním ventilátorov
  6. Nájsť si čas na oddych a užívať si pobyt vonku s priateľmi a rodinou
  7. Jesť ľahké, osviežujúce jedlá, ako sú šaláty a studené polievky
  8. Vyskúšať novú outdoorovú aktivitu, napríklad jazdu na paddleboarde alebo kajaku
  9. Chodiť na skoré ranné alebo neskoré večerné prechádzky
  10. Investovať do niektorých chladiacich produktov, ako je osobný ventilátor alebo klimatizácia

Z módneho hľadiska je počas horúcich letných mesiacov najlepšie voliť ľahké a priedušné materiály, ako je bavlna alebo ľan. Vzdušné tkaniny a prirodzené farby zabezpečia výbornú cirkuláciu vzduchu, vďaka čomu nebude telu príliš teplo. To isté platí aj pre interiér.

Pri horúčavách je nevyhnutné piť viac tekutín. Odporúčaná dávka je každý deň približne 8 pohárov vody. Vyhýbať sa treba sladkým nápojom, ako sú limonády alebo džúsy. Tie totiž telo viac dehydrujú.

Užitočné je mať po ruke občerstvenie bohaté na elektrolyty, ako sú uhorky alebo zeler – nielenže sú nízkokalorické, ale pomáhajú aj udržiavať telo hydratované.

Letná aktivita

Tráviť čas vonku v horúcom počasí neznamená, že človek musí trpieť v horúčavách. Mal by vyhľadávať miesta s dostatkom tieňa. Ak sa niekto chystá na piknik, je lepšie nájsť miesto pod stromom.

Netreba zabúdať na pokrývku hlavy – pre dámy je neodmysliteľná súčasť slamený klobúk so širokým okrajom. Ten ochráni tvár aj ramená pred ostrými slnečnými lúčmi.

Ak všetko ostatné zlyhá a vonku je príliš horúco, je lepšie ostať v interiéri, aby si telo oddýchlo. Nevadí, ak človek vynechá vonkajšie aktivity. Namiesto toho sa môže venovať interiérovým koníčkom v interiéri. Napríklad maľovanie alebo čítanie knihy.

Aby človek ušetril na klimatizácii a ventilátoroch, je vhodné nechať počas dňa zatiahnuté závesy či žalúzie. Miestnosť sa tak nebude zbytočne prehrievať. Vetrať by sa malo najmä počas noci.

Ak sa jednotlivec rozhodne rozumne pre výber módy a hydratačné návyky a bude vedieť, kedy presunúť aktivity z vonkajšieho prostredia, môže bez problémov zvládnuť aj tie najhorúcejšie dni.

Recept na ľahký letný obed

Počas horúčav sa neoplatí vytvárať ďalšie teplo náročným varením a pečením. Existuje niekoľko ľahkých a zdravých receptov, ktoré si vyžadujú minimálnu alebo žiadnu tepelnú úpravu.

S letom sa spája najmä grilovačka, ku ktorej patria nezameniteľné chute. Dá sa to však aj s ľahšími pokrmami. Napríklad taký šalát z grilovanej zeleniny a quinoa. Na jeho prípravu človek nepotrebuje veľa.

Ingrediencie:

  • 2 šálky uvarenej quinoy
  • 1 žltá paprika, nakrájaná na plátky
  • 1 červená paprika, nakrájaná na plátky
  • 1 oranžová paprika, nakrájaná na plátky
  • 1 stredne veľká cuketa, nakrájaná na plátky
  • 4 strúčiky cesnaku, na drobno
  • 2 lyžice olivového oleja
  • soľ a korenie podľa chuti
  • 2 polievkové lyžice nasekanej čerstvej bazalky
  • šťava z 1 citróna

Postup:

  1. Gril predhrejeme na stredne vysokú teplotu.
  2. Zeleninu vložíme do veľkej misy a pridáme cesnak, olivový olej, soľ a korenie. Premiešame, aby sa rovnomerne obalila.
  3. Zeleninu položíme na predhriaty gril a grilujeme 5 minút z každej strany alebo kým zelenina nezmäkne a ľahko sa nespáli. Odstránime z ohňa a necháme mierne vychladnúť.
  4. Medzitým vložíme uvarenú quinou do veľkej misy a pridáme grilovanú zeleninu, bazalku a citrónovú šťavu. Miešame, kým sa nespoja. Podľa chuti dochutíme ďalšou soľou a korením, ak je to potrebné. Podávame teplé alebo pri izbovej teplote. Dobrú chuť.

Ku grilovačke neodmysliteľne patria aj rôzne omáčky a dresingy. Aby človek nezaťažoval trávenie majonézami, môže použiť biely jogurt ako alternatívu. Dochutiť sa dá širokou škálou byliniek a prísad.

Dresing bez živočíšnych produktov sa dá vyrobiť z týchto ingrediencií: olivový olej, balzamikový ocot, citrónová šťava, cesnak (čerstvý alebo sušený), soľ a korenie, med (alebo javorový sirup) a k tomu bylinky podľa vlastného výberu.

Zopár rád na záver

Ak niekto zvláda horúčavy ťažšie a leto neobľubuje, môže sa naň pripraviť už v predstihu. Dá sa to po psychickej aj fyzickej stránke. Stačí na to vyzbrojiť svoje telo a domácnosť.

Čas na cvičenie je najlepšie presunúť na ráno, keď vzduch ešte nie je tak ohriaty. Telo si zároveň udrží množstvo energie po zvyšok dňa.

Vyhýbať sa treba samozrejme alkoholu a kofeínu. Tieto zložky telo zbytočne dehydrujú a telo sa tak bude cítiť horšie. Človek mu skôr pomôže chladnou sprchou alebo trávením času vo vode, prírodné aj umelé kúpaliská sú na to ako stvorené.

V interiéri pomôže zvlhčovač vzduchu, ktorý uľahčí dýchanie počas sucha. A v neposlednom rade treba dbať na zníženie stresu. Ten spôsobuje prehriatie tela. Aspoň z času na čas je dobré praktizovať relaxačné techniky a vedomú meditáciu.