HYDRATÁCIA A PITNÝ REŽIM

PITNÝ REŽIM

Naše telo je tvorené zo 70-75 percent vody. Len samotný mozog sa skladá zo 75 percent z vody, pľúca z 80 percent, svaly 75 percent vody, obličky 63 percent, krv 83 percent, koža 65 percent, kosti 22 percent z vody.

Ako funguje voda v tele?

  • je nosičom výživy a kyslíka do buniek
  • pomáha premeniť jedlo na energiu
  • pomáha telu absorbovať výživu
  • reguluje telesnú teplotu
  • odstraňuje odpadové látky z tela
  • tvorí kĺbovú výplň
  • chráni a vypĺňa vnútorné orgány

Pri pravidelnom pitnom režime sa cítime lepšie, zdravšie a máme viac energie. Percento vody v tele je jedným z kľúčových ukazovateľov mladosti a vitality. Keď nepijeme vodu, naše choroby sa ešte znásobujú.

Základom detoxikácie bunkového aj medzibunkového priestoru je pitie dostatočného množstva vody – čistej filtrovanej vody. Pokiaľ bunky nie sú dostatočne hydratované, detoxikácia ani biosyntéza v bunkách neprebieha optimálnym spôsobom.

Počas noci telo stráca cca 1 liter vody, počas dňa 2,5 litra (pri športe ešte viac) – telo sa dehydratuje dýchaním, potením, močením, stolicou.

Pre vnútorné čistenie je nevyhnutné nastaviť pitný režim 4 dcl vody na 10 kg hmotnosti denne. Väčšina ľudí pije nedostatočne a len vtedy, keď pociťujú smäd.

Keď pociťujeme smäd, tak nášmu tela chýba až 3/4 litra vody. 2/3 vody je potrebné vypiť dopoludnia v čase, kedy sa organizmus čistí najviac. Je potrebné piť 15 minút pred jedlom.

Hlad je mnohokrát zamaskovaný smäd. Veľmi zlá je situácia u seniorov. Čím tmavší moč, tým horšie.

Akú vodu piť?

Najlepšie je piť vodu destilovanú (parný čistič) – nie destilovanú technickú vodu.

Minerálne vody sú vhodné do mineralizácie 300 mg/liter, prípadne s prírodným CO2. Vyššia koncentrácia minerálnych látok zanáša cievy zbytočnými anorganickými minerálmi, a tým sa zvyšuje riziko aterosklerózy a artériosklerózy.

V niektorých prípadoch je dobré piť vodu aj mineralizovanú, pokiaľ okamžite chýbajú minerály, ale nie je to ideálne. Lepšia je voda organická, v ktorej je rozmixované ovocie, zelenina alebo elektrolyty s minerálmi.

Voda s CO2 (oxidom uhličitým), sýtené nápoje a sladké nápoje nie sú vhodné na každodennú konzumáciu, pretože znižujú pocit skutočného smädu a sú klamlivé.

Vhodné na pitie sú aj bylinkové čaje, ktoré je potrebné striedať. Nevhodné sú čaje vo vreckách, pretože môžu obsahovať stopy plastov. Lepšie sú čaje sypané.

Prejavom nedostatku vody sú zápcha, kŕče a bolesti svalov, oslabené vstrebávanie živín do buniek, suchá pokožka, opuchy, migréna, srdcovo-cievne ochorenia, únava, depresia, obličkové a žlčníkové kamene či oslabenie pečene.