Kto chce chudnúť, nech raňajkuje

Správna výživa, to je súbor odporúčaní, ktoré sa zakladajú na odborných poznatkoch. Každý, kto chce byť v dobrej kondícii a udržiavať si primeranú hmotnosť, musí svoje telo nastaviť nie na šetriaci, ale na spotrebný režim. Vysvetlenie sa nachádza v článku.

Čo je dôležité pre chudnutie?

To, či telo priberá, chudne alebo sa udržiava na vyrovnanej hladine, závisí od viacerých faktorov. Pri chudnutí je potrebné dbať predovšetkým na dve veci, ktorými sú:

 • pohyb
 • strava

O užitočnosti pohybu netreba pochybovať. Dôležitý je každodenný pohyb a ráta sa aj obyčajná prechádzka. Tá rozdýcha pľúca a zlepší kondíciu. Hlavnou témou tohto článku je jedálniček.

Stravovanie sa počas chudnutia

Jedálniček má tvoriť pestrá, kaloricky primeraná strava, ktorá bude obsahovať:

 • čerstvú zeleninu
 • bielkoviny z mäsa
 • kyslomliečne výrobky
 • sacharidy pochádzajúce buď z ovocia alebo z celozrnného pečiva
 • vhodné tuky

Dominovať by mali nenasýtené mastné kyseliny vrátane esenciálnych. Telo ich musí nutne prijať stravou, pretože si ich organizmus nedokáže vytvoriť sám. Sú to mastné kyseliny z rastlinných zdrojov, či už oleje alebo rastlinné nátierky, prípadne tuky pochádzajúce z rýb. Tieto potraviny sú bohatým zdrojom ochranných omega-3 a omega-6 mastných kyselín.

Medzi potraviny, ktorým sa treba naopak čo najviac vyhýbať patria:

 • cukor
 • sladené nápoje
 • priemyselné cukrovinky
 • nasýtené tuky, ktoré by mali tvoriť maximálne tretinu denného príjmu

Telo by malo prijať len toľko energie, koľko vydá. Respektíve, ak chce niekto ísť pomaly a postupne s váhou o pár kíl dole, tak by mal prijímať množstvo kalórií len mierne pod dennou spotrebou. Príjem energie by navyše mal byť rozložený na celý deň.

Význam raňajok

Najdôležitejším jedlom dňa pre úspešné fungovanie sú raňajky. Po spánku, počas ktorého tráviaca sústava spracovala predchádzajúci deň, je telo pripravené prijať novú energiu.

Ak telu nedostane energiu z raňajok, metabolizmus sa prepne na šetriaci režim. V momente, keď telo získa stravu hoci až na obed, nebude s potravou narábať priebežne. Namiesto toho ho začne ukladať v energetických zásobárňach, teda v telesnom tuku.

Opakom šetriaceho režimu tela je spotrebný režim. Telo vtedy priebežne dostáva potravu, ktorú priebežne spracúva a netvorí zbytočné zásoby na horšie časy. Je navyknuté nešetriť. Extrémom je ale nadmerný príjem kalórií, ktoré telo už nedokáže priebežne spracovať a odkladá si ho na „horšie časy“.

Čo sa stane ak človek nemá raňajky?

Telo sa prepne do spomínaného šetriaceho režimu. Tento stav je zaťažujúci aj pre kardiovaskulárny systém. Telo v momente šetriaceho režimu sa totiž stará o odkladanie energie a riadi procesy v tele tak, aby dostávali jednotlivé orgány menej energie a nepracovali tak naplno.

Medzi typické prejavy patrí:

 • spmalenie regenerácie – nie je na ňu energia
 • zníži sa psychická aktivita
 • zníži sa pracovná výkonnosť
 • zvýši sa nervozita a únava

V priebežnom spotrebnom režime majú jednotlivé orgány dostatok energie, pracujú podľa potreby, majú dosť energie na regeneráciu, pracovné výkony a duševnú pohodu.

Ako by sa malo správne jesť?

Malo by sa jesť 5-krát denne. Ako prvé, raňajky, by mali predstavovať 25 percent denného kalorického príjmu. Potom desiata a olovrant po 10 percent. Zvyšok by sa mal rozdeliť medzi obed a večeru s tým, že večera by mala byť približne tri hodiny pred spaním.

Aké raňajky jesť pri chudnutí?

Základom je pestrá strava. Telo sa poteší napríklad celozrnnému pečivu so sardinkovou, syrovou alebo tvarohovou nátierkou, ktorá je pripravená v kombinácii s kvalitným rastlinným tukom. Raňajky sa môžu spestriť zeleninou a vareným vajíčkom.

Rovnako je skvelé dať si napríklad jogurt s ovsenými vločkami a orechmi. Teplé raňajky v podobe vaječnej omelety s paradajkami a zeleninou môžu byť tiež pripravené napríklad na rastlinnom tuku.

Pravidelné raňajky napokon naštartujú metabolizmus, ktorý sa automaticky zapne do spotrebného režimu. Ten ak práve nemá čo konzumovať, odoberá zo zásob. Organizmus by však nemal byť dlho bez stravy, pretože sa v takom prípade začne správať šetriaco a s chudnutím je koniec.