Ako vyrobiť domáce mandľové mlieko

mandľové mlieko

Kupované v obchode je obohatené o vitamín A, vitamín B-12, vitamín D a niekoľko ďalších živín, ktoré sa zhodujú s kravským mliekom. Aj keď domáce mandľové mlieko nie je obohatené, stále ho je možné urobiť výživným a zdravším tým, že po rozmixovaní nebude potrebné cediť dužinu.

Ak sa človek chystá použiť mandľové mlieko do cereálií, ovsených vločiek, kaší, pudingov, polievok, karí, šejkov a smoothies, cedenie jednoducho treba vynechať. Týmto spôsobom je plytvanie nulové.

Dva spôsoby výroby

Takže v podstate existujú 2 spôsoby, ako je možné mandľové mlieko vyrobiť doma. Jeden je pasírovaním a druhý je bez pasírovania. V tomto príspevku sa zdieľajú 2 spôsoby použitia mixéra a odšťavovača za studena.

Mandľové mlieko sa vyrába jednoduchým zmiešaním namočených mandlí s vodou buď v mixéri, výrobníku orechového mlieka alebo v pomalom odšťavovači (studený lis). Pyré je plnohodnotné mandľové mlieko. Na základe osobných preferencií je možné oddeliť dužinu.

Mandľové mlieko môže byť osladené medom, javorovým sirupom, agáve, datľami alebo inými sladidlami, aby sa napodobnila prirodzená sladkosť skutočného mlieka. Môže sa tiež spracovať s kakaovým práškom, bobuľami alebo iným ovocím na vytvorenie ochuteného nápoja. Ak chce konzumujúci zvýšiť krémovosť, môže tiež primiešať trochu kešu.

Profesionálne tipy

Je vhodné sa uistiť, že sa mandle pred a po namáčaní dobre opláchli. Je to veľký rozdiel v chuti, farbe a trvanlivosti mandľového mlieka. 

Pre dosiahnutie najlepších zdravotných výhod je potrebné rozmixovať orechy a konzumovať mandľové mlieko čo najskôr, namiesto toho, aby sa skladovalo na neskôr.

Ak konzument nechce cediť dužinu, použije sa výrobník orechového mlieka alebo vysokorýchlostný mixér. Bežné mixéry nedokážu rozmixovať mandle na hladké mlieko.

Mandľové mlieko, ktoré nie je precedené, nie je dobré zohrievať a dokonca ani vmiešať do kávy a čaju. Dužina sa oddelí, len čo sa mlieko mierne zahreje. Nefiltrované mandľové mlieko je skvelé len do cereálií, smoothies, polievok, karí a šejkov.

Prepasírovaná dužina je takmer bez chuti, no napriek tomu je jedlá, takže sa dá použiť do karí a polievok ako zahusťovadlo.

Ďalšie tipy na prípravu

Namočené mandle treba uchovávať v chladničke 3 až 4 dni. Je možné ich namočiť raz za 3 až 4 dni a pripraviť si čerstvé mlieko každý deň.

Ak si chce konzument vyrobiť viac ako 2 porcie mandľového mlieka, lúpanie pokožky nie je prakticky možné každý deň. Ak predsa len chce šupku olúpať, jednoduchší spôsob je orechy zmraziť a pridať do teplej vody. Po 20 až 30 minútach sa pokožka sama uvoľní.

Ako používať mandľové mlieko

Najjednoduchší spôsob, ako začleniť mandľové mlieko do každodennej rutiny je zaradiť ho do raňajok. Následne ho podávať obyčajne ako nápoj alebo si ho naliať do cereálií alebo kaší.

Hodí sa do krémových vegánskych polievok. Obľúbené je jeho využite pri príprave rôznych vegan omáčok – bešamelu do lasagní, na cestoviny Alfredo, aj do vegánskej syrovej omáčky na cestoviny.

Klasické mlieko možno nahradiť za mandľové aj pri príprave dezertov, napr. v obľúbených eskimo rezoch.

Veľká väčšina ľudí ho používa aj v káve a čaji.

Ďalším skvelým miestom na zapracovanie mandľového mlieka je ranné marhuľové smoothie (alebo z akékoľvek iného ovocia). Jednoducho najprv treba rozmixovať mandle s vodou, aby sa získalo mlieko, potom pridať obľúbené ovocie a rozmixovať. Dá sa takisto miešať mlieko s výživným jedlom, čím sa príjme už ráno viac ako 60% dennej potreby živín. Je dobré vyskúšať viac receptov pre zdravé raňajky, kde je možné klasické mlieko nahradiť mandľovým. 

Použitie buničiny

Ak sa po príprave mandľového mlieka rozhodne konzument precediť dužinu, môže ju schladiť alebo zmraziť a použiť na mnoho spôsobov. Dá sa aj dehydrovať a uskladniť na ďalšie použitie.

Avšak ak pravidelne vyrába veľa mandľového mlieka, dehydratácia takého množstva dužiny nie je naozaj praktická. Môže sa teda pridať do karí, chutných, polievok alebo restovanej zeleniny. 

Dehydratovanú buničinu alebo dužinu je možné použiť na obaľovanie guličiek, do cesta koláča.

Ak človek pečie často, môže ho pridať do dávky koláčikov. Dajú sa tiež pripraviť krekry, granola alebo energetické sústa!

Mandľové mlieko a jeho pozitívne účinky

Mandľové mlieko je stále populárnejším alternatívnym mliečnym nápojom pre ľudí, ktorí trpia laktózovou intoleranciou alebo pre tých, ktorí preferujú vegánske stravovanie. Vďaka svojim výživovým vlastnostiam sa mandľové mlieko môže stať súčasťou zdravého životného štýlu.

Je vyrobené z mletých mandlí, ktoré sú namočené do vody. Potom sa mleté mandle odfiltrujú a získaná mandľová voda sa nakoniec mieša s prírodným sladidlom, ako je stévia, kokosový cukor alebo med. Tento alternatívny nápoj sa ľahko vyrába doma, avšak je dostupný aj v obchodoch s potravinami.

Mandľové mlieko je veľmi chutné a má príjemnú krémovú tekutinu. Okrem toho obsahuje veľa dôležitých zložiek vrátane vitamínov, minerálov, antioxidantov, bielkovín a zdravých tukov. Vzhľadom na to, že mandľové mlieko je nízkym príjmom kalórií a nízkym obsahom tuku, je veľmi vhodné pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.

Okrem toho je veľmi bohaté na vitamín E, vlákninu, vápnik, horčík a zinok, čo z neho robí veľmi výživný nápoj. Všetky tieto zložky spolu pracujú na podpore zdravia srdca, pomáhajú pri regulácii hladiny cukru v krvi, podporujú imunitný systém, pomáhajú pri chudnutí a pomáhajú pri prevencii rakoviny.

Mandľové mlieko je tiež veľmi príjemné pre ľudí, ktorí trpia laktózovou intoleranciou. Je to veľmi dobrá náhrada mlieka, pretože je bez laktózy a je tiež vegánske. Je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú zdravšiu alternatívu k mlieku alebo pre ľudí, ktorí trpia laktózovou intoleranciou.

Jeho bohatý obsah vitamínov, minerálov, antioxidantov, bielkovín a zdravých tukov je veľkou výhodou pre každého, kto si ho pridá do svojej stravy.

Prečo vyrábať mandľové mlieko doma?

Mandľové mlieko je populárny nápoj, ktorý je veľmi zdravý, plný vitamínov a minerálov. Je to ideálna alternatíva pre ľudí, ktorí sú alergickí na mlieko alebo pre ľudí ktorí preferujú vegánsku stravu. Tento nápoj je možné vyrábať doma. Vďaka tomu sa dá ovládať kvalita výrobku a pridať do neho len to, čo naozaj človek potrebuje.

Výroba mandľového mlieka je veľmi jednoduchá. Prvým krokom je namočenie mandlí do vody na 8 až 12 hodín. Tým sa otvoria ich šupky, čo umožní ľahšie ich rozomlieť. Potom sa vyberú z vody, vysušiasa a pomelú.

Ako ďalší krok je možné naliať vodu a namočené mandle do mixéra a spustiť ho. Je možné tiež pridať prísady, ako je vanilka, kakao, med alebo datle. Ak má konzument rád sladké, môže pridať trochu kokosového cukru. Následne treba miešať asi 3 minúty, aby sa všetky ingrediencie dobre premiešali.

Keď je všetko dobre premiešané, môže sa mandľové mlieko precediť cez sitko alebo plátno. Tým sa odstráni väčšina zvyškov, ktoré ostali v mixéri. Mandľové mlieko je teda pripravené na ochutenie.

Výroba mandľového mlieka nie je obtiažna a je to veľmi zdravý a chutný nápoj. Je to tiež veľmi výhodné, pretože je možné vyrábať väčšie množstvo naraz a ušetriť peniaze. Ak sa vyrába mandľové mlieko doma, môže si byť človek istý, že ho dokonale prispôsobí svojim potrebám a preferenciám. Je to veľmi jednoduché a je možné sa tak uistiť, že konzument má najčerstvejšie a najzdravšie mandľové mlieko.

Mandľové mlieko domáce vs. z obchodu

Mandľové mlieko je veľmi populárny nápoj, ktorý je obľúbený pre svoju obohacujúcu a lahodnú chuť a pre jeho výživné vlastnosti. Existujú dva typy mandľového mlieka – doma vyrobené a obchodom predávané. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody.

Domáce mandľové mlieko je často chutnejšie a zdravšie ako to, ktoré možno nájsť v obchode. Domáce mandľové mlieko môže obsahovať vysoké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú výživnejšie ako tie umelo pridané do obchodných značiek. Okrem toho domáce mandľové mlieko môže mať menej cukru ako to, ktoré sa predáva v obchode, čo je vždy plus.

Na druhej strane, obchodné značky bývajú často o niečo lacnejšie a môžu mať dlhšiu trvanlivosť, čo je výhodou.

Mandľové mlieko zo supermarketu je ľahko dostupné. Je zvyčajne dostupné v rôznych formách, vrátane prémiového a osladeného. Väčšinou je to mandľové mlieko spracované do smoothie, ochutené ovocím a obohatené o vitamíny a minerály. Mlieko zo supermarketu je často zriedené s cukrom alebo inými sladidlami, aby sa zvýšila jeho trvanlivosť.