Ako rýchlo schudnúť?

Chudnutie je náročný proces a vyžaduje si veľa motivácie a úsilia. Vzhľadom na to je dôležité byť opatrný, koľko hmotnosti človek schudne každý týždeň a aké kroky podnikne na dosiahnutie výsledkov.

Ak sa niekto pustí do extrémnej diéty, môže sa stať, že sa telo bude vystavovať príliš vysokému stresu. Dokonca to môže človeka odradiť, čím priberie späť všetko, čo schudol. A možno aj viac. Je to hazard so zdravým.

Bez práce nie sú koláče

Strata hmotnosti je komplikovaný proces, ktorý nemožno dosiahnuť zázrakom. Keď sa nad tým zamyslí, určite nikto nepribral zo dňa na deň a s chudnutím to bude podobné.  Dodržiavať diéty na chudnutie je fajn, pokiaľ to nejde do extrémov.

Treba si stanoviť dlhodobý cieľ a ísť si za ním postupne. U nováčikov sa neodporúča robiť príliš veľa zmien naraz, to by mohlo o cieľu odradiť. Zmeny by mali byť postupné a plynulé, aby sa človeku extrémne nezmenil život zo dňa na deň.

Treba sa podariť s odborníkmi na výživu a tak isto s osobnými trénermi, ktorí majú skúsenosti v tejto oblasti. Tí vedia nastaviť všetko tak, aby sa dopracovalo k cieľu. Výnimkou nie sú ani zdravé recepty na chudnutie, ktoré zaručia postupné chudnutie a neprejdú do nezdravých extrémov.

Príjem nižší ako výdaj

Základom je nesústrediť sa na krátkodobé diéty, ale nájsť štýl stravovania, ktorý bude vyhovovať dlhodobo. Netreba mať hneď od začiatku jedálniček ako absolútny profesionál. Aj menšie zmeny dovedú do cieľa. Pri strate hmotnosti vždy platila a aj bude platiť rovnica – príjem kalórii musí byť nižší ako výdaj.

Zázrak v pilulke neexistuje

Príliš veľa ľudí má mylnú predstavu o tom, že zapijú tabletky na chudnutie niekoľkokrát denne a budú vyzerať do konca mesiaca ako z časopisu. V skutočnosti to takto naozaj nefunguje. Tu je niekoľko spôsobov, ako mnoho ľudí zlyháva pri užívaní doplnkov stravy.

Nezmenené návyky na stravovanie. Užívať tabletky na spaľovanie tukov neznamená, že sa môže zvýšiť príjem potravy. Veľa ľudí ich berie bez toho, aby zmenili svoje stravovacie návyky. Chyba! Tu skratka jednoducho neexistuje. Klamať sa predstavou, že to tabletky na chudnutie všetko vyriešia, je ľahké, no nevypláca sa to.

Ak sa niekto pýta, ako rýchlo schudnúť, možno príde sklamanie. Väčšinou je to na úkor zdravia, lebo iba postupné chudnutie je správne. Rôzne doplnky stravy môžu byť na dobro veci, no stále sú to len doplnky.

Nedosiahnutie dostatočnej fyzickej aktivity. Bez správnej životosprávy sa váha nezmení. Niektoré doplnky stravy na chudnutie možno prinesú zvýšenie energetického výdaju tým, ako telo metabolizuje potraviny na energiu. Bohužiaľ, veľa ľudí si v skutočnosti neuvedomuje výhodu fyzickej aktivity, ktorá ma v kombinácii s vyváženou stravou na stratu hmotnosti najväčší vplyv.

Týmto sa prichádza k záveru, že by sa malo zvážiť či sa investujú peniaze do „zázračných piluliek na chudnutie“ alebo radšej sa zdravie radšej zverí do rúk odborníka. Ten vie pripraviť aj unikátnu diétu na chudnutie na každého individuálne.

V opačnom prípade by sa, rovnako ako pri zázračných tabletkách, mohlo naletieť aj na zázračné chudnúce fitness metódy. Fólia okolo brucha, “múmiový” zábal, ktorý popri chudnutí ešte aj detoxikuje a podobne. Ľudia chcú rýchlo schudnúť a teda sa im to fitness priemysel bude snažiť predať. V tomto prípade je to však iba o peniazoch.

Silná hlava = silné telo

Ak je cesta za vysnívanou postavou braná vážne, treba sa vedieť správne motivovať. Napríklad zakúpiť si členstvo vo fitness centre, objednať si trénera a jednoducho ísť do toho! Možností je mnoho. Cvičiť osamote alebo si vybrať skupinové cvičenia. V dnešnej dobe sú možnosti neobmedzené.

Možno presvedčiť kamaráta alebo kamarátku a začať cvičiť spolu, poprípade navštevovať spolu rôzne skupinové cvičenia, kým sa nenatrafí na niečo naozaj návykové, čo sa bude robiť s radosťou.

Sledovaťe svoj progres. Zaznamenávať svoj úspech či už meraním obvodu, telesnej váhy, percent tuku alebo pravidelným fotografovaním sa. Tieto malé víťazstvá budú hnať vpred. Aj keď výsledky nie sú viditelné po každom dni, na týždňovej či mesačnej báze už budú plody práce vidieť výraznejšie. Udržať si pozitívne myslenie je veľmi dôležité.

Človek vs strava

Stravu treba mať pod dohľadom. Ak chce niekto schudnúť, mal by si byť vedomý všetkého, čo denne je a pije. Najefektívnejším spôsobom ako to urobiť, je zapisovať si každé jedlo do mobilnej aplikácie. Jedine tak je možné mať prehľad o tom, koľko kalórií sa denne prijme. Stanoviť si svoju diétu na chudnutie a držať sa jej.

Ak sa jeden deň pošmykne, netreba zahadzovať celý úspech za hlavu. Treba pokračovať od nasledujúceho dňa a hlavne sa nevzdávať! Chudnutie naozaj nie je o niekoľko dňovej diéte, ale o celkovej zmene životného štýlu. Preto je potrebné nájsť spôsob, ktorý  bude vyhovovať do konca života a výsledky sa už dostavia.