5 tipov, ako naučiť dieťa správne jesť

Sú rodičia, ktorí svoje dieťa musia nútiť ku každému sústu. Deti majú často prehnanú záľubu v sladkostiach a vo fast food občerstvení. Následkom však býva odmietanie výživovo hodnotnej domácej stravy. Ako má vyzerať strava pre dieťa, aby ju neodmietlo?

Hoci detský organizmus pri dostatku pohybu dokáže spáliť aj kalorickejšie jedlá a sladkosti, vyvážená strava je nevyhnutná pre jeho rast a zdravý vývoj. Ak si rodič nevie dať rady so svojím jedákom – nejedákom, môže skúsuť zopár tipov, ktoré môžu pomôcť zlepšiť jeho stravovacie návyky.

1. Urobiť dieťa záhradníkom

Deti si ľahko vytvoria vzťah k veciam, na ktorých výrobe sa podieľali. Platí to aj pre jedlo. Ak deti zásadne odmietajú všetko zelené, vlastná zeleninová alebo bylinková záhradka je ideálny spôsob, ako si môžu obľúbiť uhorky, bazalku, pažítku alebo petržlen.

Väčšina byliniek, ako aj nenáročná zelenina sa pritom dajú pestovať aj v panelákovom balkóne či na parapetnej doske.

2. Nechať kuchyňu „vybuchnúť“

Je v poriadku zasvätiť deti do prípravy jedla aj za cenu, že varenie aj následné upratovanie bude trvať o niečo dlhšie. Rodič môže nechať deti robiť jednoduché a zábavné úkony. Napríklad natierať cesto rozšľahaným vajíčkom, vymiešať nátierku z margarínu a dopestovaných byliniek, posypať šalát sezamom alebo píniovými orieškami.

3. Nech jedia aj oči

Deti často lákajú reťazce rýchleho občerstvenia. Jedlo je servírované v malých porciách a zabalené v príťažlivých farebných škatuľkách. Rodič si môže tiež dať záležať na tom, aby bolo jedlo nielen chutné, ale aj lákavé.

Na chlieb s rastlinnou nátierkou možno porozkladať šunku, syr a zeleninu tak, aby výsledok pripomínal obrázok. Podobne možno naaranžovať aj zeleninovú prílohu k obedu.  Deti s takýmito tvorivými nápadmi určite radi pomôžu.

4. Jedlo pri televízii je tabu

Stravovacie návyky sa formujú od raného veku. Rodičia by nemali dovoliť deti robiť tie isté chyby, kvôli ktorými sa neskôr márne pokúšajú schudnúť oni sami. Je vhodné naučiť ich brať stravovanie ako samostatnú činnosť.

Pomôže jedávanie spolu s nimi vždy za stolom a nesnažiť sa ich pritom rozptýliť inými aktivitami, hrami, ani sledovaním televízie. Rodičia sa môžu spoločne sústrediť na jedlo a rozprávať sa o ňom, najmä pri menších deťoch.

5. Platiť pri správnej pokladni

Ak ide rodič nakupovať s dieťaťom, iba ťažko odíde bez sladkosti v košíku. Lákavý detský tovar býva totiž zámerne vystavený väčšinou v blízkosti pokladní, aby deti mali čas popri čakaní v rade presvedčiť aj neoblomného rodiča. Najmä vo väčších predajniach sú však aj pokladne, pri ktorých sa sladkosti nenachádzajú. Ak človek nakupuje s dieťaťom, mal by využívať práve tie.