Rýchle a zdravé raňajky pre deti – 9 nápadov

Pohodlie často prevyšuje výživu, pokiaľ ide o rozhodnutia týkajúce sa raňajok. Jeden z nedávnych prieskumov zistil, že „nedostatok času“ a „príliš veľa práce“ boli uvádzané ako najčastejšie prekážky pre zdravé raňajky.

Pre zaneprázdnených rodičov na cestách môže byť starostlivosť o deti náročná. Nechcú, aby ich deti meškali do školy, no zároveň chcú, aby nevynechávali raňajky.

Najobľúbenejšie raňajky sú rafinované obilné produkty, potraviny ako studené cereálie, vafle, palacinky, toasty a bagety. Výsledkom je, že väčšina detí prijíma s ranným jedlom veľa rafinovaných sacharidov a málo bielkovín. Podiel ovocia je tiež dosť zanedbaný.

Čo sú zdravé raňajky pre deti?

Raňajky sú viac ako plný žalúdok. Deti potrebujú zdravé sacharidy, ako sú celozrnné pečivo a cereálie a čerstvé ovocie, aby poskytli energiu aktívnym svalom a mozgu. Riadna dávka bielkovín ráno z potravín, ako sú vajcia a nízkotučné mliečne výrobky, nielenže zabránia tomu, aby boli deti príliš hladné. Tiež im to pomáha udržiavať duševnú bdelosť.

Je už bežné a vyplýva to z výsledkov zníženej imunity, že deti nedostávajú v strave dostatok vápnika, vitamínu D, draslíka alebo vlákniny. To všetko by mohli poskytnúť raňajky, ktoré by mali obsahovať ovocie, mliečne výrobky a celozrnné výrobky.

Nápady na rýchle a jednoduché raňajky pre zaneprázdnených rodičov

Mnohí sú ráno zaneprázdnení, a preto môže byť lákavé vydať sa cestou najmenšieho odporu. Ak deti hovoria, že nie sú hladné, tak sa rodičia môžu pýtať, prečo by na nich mali s raňajkami tlačiť. V tom zhone sa zaneprázdneným rodičom môže zdať, že je jednoduchšie vybrať si niečo po ceste do školy, ako pomôcť deťom zostaviť zdravé raňajky doma.

Raňajky pripravené doma však môžu byť rýchle a zároveň výživné.  Tu je zopár tipov na jednoduché a výživné raňajky:

1. Cereálie s vlákninou, mliekom a ovocím

Väčšina raňajkových cereálií predávaných deťom má nízky obsah vlákniny a vysoký obsah cukru. Existuje však veľa zdravších možností, ktoré deti akceptujú. Vločkové cereálie s vysokým obsahom vlákniny a malé tvary sušienok zvyčajne zaujmú a vytvoria vyvážené raňajky. Ideálne je, ak sa doplnia mliečnymi výrobkami bohatými na bielkoviny, sójovým alebo rastlinným (napr. mandľovým) mliekom a ovocím.

2. Biely jogurt s ovocím, orieškami a medom

Kým sa opeká chlieb, deti si zatiaľ môžu pripraviť vlastné jogurtové „parfaity“ vrstvením bieleho jogurtu s bobuľami, orechmi, semienkami a škoricou. Ak je jogurt príliš kyslý, pomôže lyžica medu. To bude pravdepodobne predstavovať menšiu dávku cukru, ako je dávka v predsladených jogurtoch z obchodu.

3. Mlieko s doplnkami

Pre doplnenie bielkovín je skvelé mlieko. Môže byť klasické kravské, sójové alebo rastlinné. Prípadne sa môže pridať proteínový prášok a čerstvé alebo mrazené ovocie. Je dobré deti nechať byť kreatívne s doplnkami, ako sú orechy alebo orechové maslo, semienka, avokádo, mrkva, špenát, ovsené vločky a koreniny.

4. Pizza omeleta

Ktoré dieťa by nemilovalo pizzu na raňajky? Omeleta sa poleje pripravenou omáčkou na pizzu a posype strúhaným nízkotučným syrom mozzarella. Podáva sa s čerstvým ovocím.

5. Wafle s ricottou a jahodami

Mrazené vafle ohriaté v hriankovači predstavujú veľmi rýchly a pohodlný spôsob raňajok. Vhodné sú však tie, ktoré sú celozrnné. Na opečené vafle sa môže naniesť nátierka z nízkotučného syra ricotta a nakrájané jahody.

6. Vajíčko so syrom a zeleninou

Na panvicu sa nanesie trochu oleja. Dve vajcia sa dobre premiešajú so strúhaným syrom. Pridá sa jemne nakrájaná zelenina. To všetko sa narýchlo orestuje z každej strany.

7. Jogurt podľa seba

Deti milujú experimentovanie, a preto si mnohé obľúbia aj tento recept. Zmieša sa 1/3 šálky mlieka, 1/4 šálky ovsených vločiek, 1/4 šálky gréckeho jogurtu, 2 čajové lyžičky chia semienok, 1 čajová lyžička mletej škorice a 1/4 šálky bobuľového ovocia v nádobe s uzáverom. Všetko sa to premieša, kým sa zmes nespojí. Na noc sa vloží do chladničky. Môže sa jesť studené alebo nechať ohriať pri izbovej teplote.

8. Celozrnný toast s avokádom

Deti radi jedia tak, ako to robia dospelí. Tu sú teda raňajky pre celú rodinu. Plátok celozrnného toastu sa natrie avokádom a na vrch sa položí nakrájané natvrdo uvarené vajce. To sa jemne osolí a okorení. Dospelí (a aj niektoré deti) majú radi pridanie nakrájanej červenej cibule, nakrájaných paradajok alebo dokonca jemnú štipľavú omáčku.

9. Ovocné špízy

Na špízy sa napichnú celé jahody a kúsky banánu, melónu a ananásu. Deti si môžu ovocie namáčať do vanilkového jogurtu.

Príprava raňajok nemá žiadne striktné pravidlá. Deti si môžu ráno vychutnať včerajšiu polievku, praženicu alebo cestoviny.

To, že je brucho plné ešte neznamená, že mozog a svaly dostávajú palivo, ktoré potrebujú. Raňajky musia byť výživné s vyváženým pomerom všetkých živín. A hoci sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa, výživné by malo byť každé jedlo, vrátane desiaty a olovrantu. Základom je vytvoriť si dobré návyky, ideálne už od detstva.