Falafel – čo je to, domáci recept

Falafel je vegetariánske jedlo, ktoré má korene na Blízkom východe. Sú to placky alebo gule vyrobené z namočených cícerových bobov, nakrájanej cibule a petržlenu, ktoré sú ochutené špeciálnym arabským korením. Čo je falafel, s čím jesť hummus, ako pripraviť cícer alebo s čím podávať falafel?

Falafel je jedným z najznámejších jedál ázijskej kuchyne. Pochádza z Blízkeho východu, ale v posledných rokoch si získal popularitu po celom svete. Jeho pôvod sa datuje už do staroveku.



Obsah článku



Čo je falafel?

Čo je falafel? Falafel vyprážané guľôčky alebo placky z pomletého cíceru, bôbu alebo ich kombinácie. Tradične sa falafel podáva v pite alebo v placke nazývanej lafa.

Príprava falafelu je celkom jednoduchá. Cícerové bôby sa najprv namočia cez noc a potom sa rozmixujú spolu s cibuľou a petržlenom. Vzniknutá hmota sa dochutí koreninami ako Ras-el-Hanout, koriander, mletá rasca a cesnak. Potom sa z nej tvoria malé placky alebo gule a opeká sa na oleji, kým nezíska zlatohnedú farbu.

Tento chuťový zážitok poskytne bohatú kombináciu príjemnej textúry a aromatickej chuti. Výraznou vôňou a zaujímavou zmesou korenín falafel okúzli každého gurmána. Je tiež skvelou alternatívou k mäsu pre tých, ktorí sa snažia znížiť jeho konzumáciu alebo pre tých, ktorí sa držia vegetariánskej stravy.

S čím podávať falafel?

Falafel sa tradične podáva v mäkkom chlebe zvanom pita spolu so šalátom, paradajkami a ochuteným humusom. Je to chutná a zdravá voľba pre vegetariánov a vegánov, pretože je plný bielkovín a vlákniny z cícerových bôbov. Tu je niekoľko nápadov, s čím podávať falafel:

  1. Pita chlieb

    Tradičný spôsob podávania falafelu je v pita chlebe. Možnosťou je plnený pita chlieb, ktorý možno otvoriť a naplniť falafelom spolu s rôznymi prílohami a omáčkami. Je to veľmi praktický spôsob, ako falafel zjesť aj na cestách.

  2. Hummus

    Hummus je skvelým doplnkom k falafelu. Táto krémová omáčka vyrobená z cíceru, sezamového semena a olivového oleja je nielen chutná, ale aj zdravá. Je možné si ju pripraviť doma alebo ju zakúpiť v obchode. Stačí jednoducho namočiť falafel do hummusu.

  3. Kuskus

    Falafelu je možné pridať niečo špeciálne – môže sa podávať s kuskusom. Táto jednoduchá príloha z celozrnnej krupice sa dobre kombinuje s korenistým arabským falafelom.

  4. Huby

    Mnohí ľudia radi podávajú falafel s hubami. Je možné si vybrať rôzne druhy húb ako napríklad šampiňóny, portobello alebo kuriatka. Tieto huby sa výborne dopĺňajú s chrumkavými guľôčkami falafelu.

  5. Pikantný zeleninový šalát

    Ak niekto preferuje zeleninu, s falafelom môže podávať pikantný zeleninový šalát. Stačí si vybrať obľúbené druhy zeleniny ako paradajky, uhorky, mrkvu, petržlen alebo šalátové listy. Treba ich skombinovať, pridať trochu citrónovej šťavy a olivového oleja a podávať spolu s falafelom.

  6. Tahini omáčka

    Ďalšou variantou je podávať falafel s tahini omáčkou. Tahini je omáčka vyrobená zo sezamu a pridáva nielen vynikajúcu chuť, ale aj zdravé tuky. Je ideálnym spôsobom, ako doplniť falafel.

Toto je len niekoľko nápadov, s čím sa môže podávať falafel. Fantázii sa medze nekladú, a tak si ľudia môžu vytvoriť vlastnú kombináciu podľa ich vkusu a preferencií. Napríklad sumak korenie dokáže chuť falafelu krásne povzniesť a dodať mu ďalší chuťový rozmer.

Domáci falafel v rúre

Jedným z najobľúbenejších arabských jedál medzi vegetariánmi aj milovníkmi mäsa je falafel. Tento chuťový zážitok možno zažiť aj vo vlastnej kuchyni, a to vďaka domácemu falafelu v rúre.

Aby si niekto pripravil domáci falafel v rúre, budú potrebné nasledujúce ingrediencie:

  • 250 g sušených cícerových strukov
  • 1 veľká cibuľa
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 1 zväzok petržlenovej vňate
  • 1/2 zväzku koriandru
  • 1 čajová lyžička mletej rasce
  • 1 čajová lyžička mletej koriandrovej šťavy
  • 1 čajová lyžička kajenského korenia
  • 1 čajová lyžička kyprej sóje
  • soľ a čierne korenie podľa chuti
  • olivový olej na potretie falafelu pred pečením

Cícerové struky sa namočia do vody na niekoľko hodín (najlepšie cez noc), aby napučali. Potom sa dôkladne zomelú v mixéri spolu s cibuľou, cesnakom, petržlenovou vňaťou a koriandrom, kým nevznikne hladká kašovitá zmes.

Do tejto zmesi sa pridá rasca, korenie, sója, soľ a korenie podľa chuti. Zmes sa dobre premieša, aby sa všetky ingrediencie spojili dohromady. Na záver sa pridá ešte koriandrová šťava, ktorá pridá jedinečný arabský charakter.

Pripravená zmes sa tvaruje na kúsky veľké asi ako oriešok a tie sa ukladajú na plech s vymasteným papierom na pečenie. Každý kúsok falafelu treba potrieť olivovým olejom pomocou špachtle, aby sa dosiahol zlatistý a chrumkavý povrch.

Plech s falafelom sa vloží do predhriatej rúry a pečie sa asi 20 – 25 minút pri teplote 200 °C. V polovici pečenia falafel otočíme, aby sa pekne opiekol po oboch stranách. Keď sú falafely hotové, môžu sa podávať samostatne alebo v arabskom chlebe s jogurtovou omáčkou, paradajkami a surovými plátkami cibule.

Recept na falafel z cíceru

Recept na falafel z cíceru sa začína tak, že cícer sa namočí cez noc, aby zmäkol. Najlepšie je použiť suchý cícer a pred použitím ho dôkladne opláchnuť. Potom sa vloží do mixéra spolu s cibuľou, cesnakom, petržlenom, koriandrom, Ras-el-Hanout a lyžicou (alebo dvoma) múky.

Všetky ingrediencie je potrebné miešať, až kým nevytvoria hustú pastu. Ak je zmes príliš suchá, môže sa pridať niekoľko kvapiek vody. Na druhej strane, ak je príliš mokrá, treba pridať viac múky.

Keď je hotová pasta, z hrste zmesi sa tvarujú malé guľôčky alebo placky. Potom sa falafel vypráža na oleji v malých dávkach. Hotové falafely z cíceru sa vložia na papierové utierky, aby odkvapkal nadbytočný olej.

Ak však niekto nechce cícerový falafel vyprážať, môže ho upiecť v rúre. Na plech sa položia falafely a potrú sa olejom. Pečú sa asi 15-20 minút alebo kým nebudú pekne zlatisté. Upečené cícerové falafely podľa receptu majú menej kalórií, no chuť a textúra sa niekedy môžu od tých vyprážaných líšiť.

Cícer ako príloha

Cícer, známy aj pod názvom cicer arietinum, je druh strukoviny. Jeho semená majú bohatú bielkovinovú zložku a sú zároveň bohaté na vlákninu, minerály a vitamíny. Táto kombinácia z neho robí skvelý zdroj energie a živín pre telo.

Vďaka príjemnej a nie príliš výraznej chuti, sa používa cícer ako príloha do rôznych jedál. Môže sa pridávať do polievok, šalátov, ako príloha k mäsu alebo dokonca vytvoriť chuťové a zdravé cícerové kaše. Konzistenciou môže cícer napodobňovať zemiakové prílohy a ľahko sa kombinuje s inými ingredienciami.

Okrem toho, že je cícer chutnou prílohou, ponúka aj mnoho zdravotných výhod. Jeho vysoký obsah vlákniny udržiava zdravú črevnú mikroflóru. Tiež obsahuje veľké množstvo železa, ktoré je dôležité pre tvorbu červených krviniek a udržiavanie energie.

Cícer ako príloha je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú do jedálnička pridať zdravé a chutné potraviny. Jeho výživová hodnota a schopnosť doplniť jedlá robia z cíceru vynikajúcu prílohu s mnohými výhodami pre zdravie. Ak niekoho zaujíma, ako vyzerá recept, ako uvariť cícer, dozvie sa to v pokračovaní článku.

Recept, ako pripraviť a uvariť cícer

Ako pripraviť a uvariť cícer? Recept prípravy je veľmi jednoduchý. Prvým krokom je namočenie cíceru. Je dobré namočiť ho cez noc, aby sa zmäkčil, a tým sa skrátil čas varenia.

Cícer sa vloží do misky a zaleje sa dostatočným množstvom vody, v ktorej sa nechá odpočívať minimálne 8 hodín. Namočený cícer bude mierne zväčšený.

Ďalším krokom je varenie cíceru. Namočený cícer sa dá variť do hrnca a zaleje sa čerstvou vodou. Pridá sa soľ podľa chuti a niekto odporúča aj pridanie sódy bikarbóny, čo pomáha zjemniť cícer a urýchliť varenie.

Cícer sa varí na miernom ohni približne 1 až 2 hodiny, alebo kým nebude dostatočne mäkký. Pravidelne ho treba premiešať a odstrániť vzniknutú penu z povrchu.

Keď je cícer uvarený, môže sa použiť v rôznych jedlách. Mnoho receptov zahŕňa cícer ako základnú surovinu pre výrobu hummusu, polievok alebo šalátov. Ak by ho chcel niekto konzumovať samostatne, môže ho ochutiť trochou olivového oleja, citrónovej šťavy, čerstvými bylinkami a soľou.

Tradičný spôsob podávania falafelu je v pita chlebe, ktorý možno otvoriť a naplniť falafelom spolu s rôznymi prílohami a omáčkami.

S čím jesť hummus?

Ak sa niekto rozhodne vyskúšať hummus, iste sa mu otvorí možnosť objavovať rôzne spôsoby, ako ho kombinovať a konzumovať. Avšak ak niekto nevie, s čím jesť hummus, tu je niekoľko dobrých odporúčaní:

Dip pre zeleninu

Najľahším spôsobom je použiť hummus ako dip pre zeleninu. Stačí nakrájať mrkvu, papriku, uhorku alebo cuketu na palčeky a ponoriť ich do hummusu. Tento jednoduchý šťavnatý prídel je bohatý na vitamíny a vlákninu a je ideálny ako zdravá desiata alebo sviatočné občerstvenie.

Hummus ako súčasť jedla

Ďalšou možnosťou je servírovať hummus ako súčasť jedla. Môže sa pridať do tortilly alebo sendviču namiesto masla alebo majonézy. To pridá do jedla lahodnú a krehkú chuť.

Omáčka ku grilovanému mäsu

Hummus sa tiež môže použiť ako omáčka ku grilovanému mäsu, zapečenej zelenine alebo rybe. Hummus je vynikajúcou alternatívou a zároveň dodáva jedlám zdravú dávku bielkovín.

Hummus s chlebom

Ďalší skvelý spôsob, ako konzumovať hummus, je s chlebom. Hummusový sendvič s plátkom čerstvého pečiva, zelenou listovou zeleninou, paradajkami, uhorkami a ďalšími obľúbenými zeleninovými prísadami je skvelou voľbou.

Ďalšie možnosti

Okrem toho, hummus je vynikajúcou prílohou k pita chlebu, grilovanému kuraciemu mäsu alebo falafelu. Táto kombinácia ponúka rôzne chute, ktoré si je možné vychutnať. Tiež je možné dať si hummus do cestovín a vznikne lahodné jedlo, ktoré sa dá zobrať so sebou do práce alebo na výlet.

S hummusom je veľa možností! Stačí si vybrať spôsob, ktorý človeka zaujíma a vychutnať si tento výživný a chutný pokrm. Treba skúsiť rôzne kombinácie a objaviť nové chute, ktoré hummus ponúka.

Rozdiel medzi kebabom, falafelom a gyrosom

Falafel, kebab a gyros sú všetky populárne jedlá s pôvodom v stredomorskej a blízkovýchodnej kuchyni, ale majú niekoľko výrazných rozdielov:

  1. Základné ingrediencie a príprava
    • Falafel
      Falafel je vyrobený z mletej cícerovej múky, ktorá je zmiešaná s bylinkami, korením a často s čerstvou zeleninou. Táto zmes je formovaná do guľôčok alebo plátov a potom sa smaží.
    • Kebab
      Kebab môže byť vyrobený z rôznych druhov mäsa, často je to kuracie, hovädzie alebo jahňacie. Mäso sa kombinuje s korením, bylinkami a inými prísadami, potom sa griluje na špíze a vloží sa do chleba.
    • Gyros
      Gyros je tiež vyrobený z mäsa, často z kuracieho alebo bravčového, ktoré je narezané na tenké plátky. Mäso sa často marinuje a potom sa griluje na vertikálnej ražni. Gyros je často podávaný v chlebe alebo pite s omáčkami a zeleninou.
  2. Typický spôsob podávania
    • Falafel
      Falafel sa často podáva v chlebe alebo plackách s rôznymi oblohami, ako sú paradajky, uhorky, tzatziki a hummus.
    • Kebab
      Kebab môže byť podávaný v chlebe alebo na tanieri so šalátom, obložený zeleninou a omáčkami.
    • Gyros
      Gyros sa často sa podáva v chlebe alebo pite, doplnený o zeleninu, tzatziki a ďalšie omáčky.
  3. Typ mäsa
    • Falafel
      Falafel je vegetariánske jedlo – bez mäsa.
    • Kebab
      Kebab môže obsahovať rôzne druhy mäsa vrátane kuracieho, hovädzieho alebo jahňacieho mäsa.
    • Gyros
      Mäso v gyrose je zvyčajne kuracie, bravčové alebo miešané.
  4. Pôvod
    • Falafel
      Falafel pochádza z arabských a stredomorských kuchýň, s koreňmi v Egypte a Libanone.
    • Kebab
      Kebab má rôzne verzie v tureckej, gréckej, libanonskej a inej kuchyni.
    • Gyros
      Je pôvodne grécke jedlo, ale je populárne v celej stredomorskej a blízkovýchodnej kuchyni.

Celkovo povedané, falafel, kebab a gyros sú všetky jedinečné jedlá s rôznymi zloženiami, prípravou a spôsobom podávania, ale sú zároveň súčasťou rozsiahlej rodiny jedál, ktoré majú korene v tejto oblasti sveta.

Recept na pita chlieb

Pita chlieb je jedným z najobľúbenejších druhov pečiva na celom svete. Jeho príprava si však vyžaduje dosť času a trpezlivosti. Ak má niekto rád domáce pečivo a chce si vyskúšať niečo nové, môže vyskúšať recept na pita chlieb.

Podľa receptu na pita chlieb budú potrebné nasledujúce ingrediencie:

  • 500 g múky (odporúča sa použiť polohrubú múku)
  • 1 balenie sušeného droždia (7 g)
  • 1 lyžička cukru
  • 1 lyžička soli
  • 250 ml teplej vody
  • 2 lyžice olivového oleja

Na začiatok si treba pripraviť droždie. Do menšej misky sa naleje približne 100 ml teplej vody, pridá sa cukor a sušené droždie. Droždie treba nechať asi 10 minút odpočívať, kým nevznikne penová hmota.

V mixéri sa pripraví cesto. Múku, soľ a olej treba pridať do väčšej misky. Počas miešania sa postupne pridá rozpustené droždie a voda. Cesto sa mieša asi 5-7 minút, kým sa všetky ingrediencie pekne spoja a vytvorí sa hladké a elastické cesto.

Keď je cesto pripravené, prekryje sa utierkou a nechá sa v teple kysnúť asi 1-1,5 hodiny. Počas tohto času by malo cesto zdvojnásobiť objem. Po kysnutí sa cesto prehne a nechá sa odpočívať ďalších 15-20 minút. Potom sa pripraví pekáč na pečenie, ktorý sa vystelie papierom na pečenie.

Cesto sa rozdelí na rovnaké malé guľôčky, ktoré sa dôkladne premiešajú v rukách, aby bola povrchová vrstva hladká. Guľôčky cesta sa položia vedľa seba do pripraveného pekáča.

Rúru je potrebné predhriať na 220 °C. Po vložení pekáča s cestom do rúry sa zníži teplota na 200 stupňov Celzia. Pita chlieb je pripravený na pečenie a pečie sa asi 15-20 minút, ale je potrebné ho sledovať. Po upečení by mal mať pita chlieb peknú zlatistú farbu.

Keď je pita chlieb upečený, vyberie sa z rúry a nechá sa vychladnúť na mriežke. Potom sa pita chlieb môže podávať a servírovať ako hlavné jedlo alebo sa môže použiť ako základ pre rôzne sendviče a obložené misy.

Pita chlieb je skvelou alternatívou, ktorá prináša výnimočnú chuť a kvalitu. Podľa tohto jednoduchého receptu na pita chlieb sa dá upiecť fantastické a chutné pečivo.

Dresing do tortilly

Dresingy do tortilly sú skvelým spôsobom, ako pridať chuť a oživiť jedlo. Sú to rôzne omáčky alebo zmesi ingrediencií, ktoré sa obvykle používajú na dochutenie tortíl. Toto sú niektoré z nich:

Guacamole

Jedným z najobľúbenejších dresingov do tortilly je guacamole. Táto omáčka je pripravená z avokáda, paradajok, červenej cibule, limetkového džúsu a zmiešaných byliniek. Guacamole dodáva tortille kremovú a lahodnú chuť. Skvelo sa hodí k mäsu, ako aj zeleninovým tortillám.

Chipotle dresing

Pre ľudí, ktorí majú radi trochu viac korenia, je ideálnou voľbou chipotle dresing. Tento dresing sa pripravuje z pikantných čili papričiek, citrónovej šťavy, čerstvej bazalky a medu. Chipotle dresing je veľmi intenzívny a dodáva tortille neočakávanú chuť a arómu.

Jogurtový dresing

Ak niekto preferuje jednoduché a osviežujúce chute, môže sa rozhodnúť pre jogurtový dresing. Tento dresing sa vyrába z jogurtu, čerstvej mäty a šťavy z citrónu. Jogurtový dresing je ľahký a ľahko sa prispôsobuje rôznym receptom.

Bylinkový dresing

Na prípravu bylinkového dresingu do tortilly bude potrebné zmiešať citrónovú šťavu, olivový olej, nasekané bylinky a cesnak. Ingrediencie je potrebné premiešať, aby sa zmiešali chute. Na záver treba dresing osoliť a okoreniť čerstvo namletým čiernym korením podľa chuti.

Vo všeobecnosti platí, že výber správneho dresingu do tortilly závisí od konkrétnych preferencií a chuti jednotlivca. Existuje mnoho receptov na dresingy, ktoré sa dajú prispôsobiť podľa toho, čo má človek práve po ruke.

Vo všeobecnosti platí, že výber správneho dresingu do tortilly – či už ide o jogurtový, pikantný alebo bylinkový dresing – závisí od konkrétnych preferencií a chuti jednotlivca.

Na záver je možné konštatovať, že falafel je jedlom, ktoré si získalo obľubu a popularitu po celom svete. Jeho jedinečná kombinácia chutí a zdravých ingrediencií ho robí vhodným pre každého, bez ohľadu na životný štýl alebo stravovacie preferencie.

Táto tradičná arabská pochúťka si zaslúži miesto vo svetovej gastronómii a ponúka príležitosť ochutnať čosi nové a neobyčajné. Pokiaľ ešte niekto neskúšal falafel, rozhodne ho mal vyskúšať a zabaviť sa pri objavovaní nových chutí a kultúrnych skúseností.