Jogurtový dresing – na šalát, cesnakový dip

Jogurtový dresing je univerzálna a chutná pochutina, ktorá sa hodí k rôznym jedlám. Je ľahký, osviežujúci a rýchlo sa pripravuje. Ako pripraviť jogurtový dresing na šalát a v akých jedlách použiť cesnakový dresing?

Jogurt slúži ako základ a môže sa dochutiť rôznymi ingredienciami podľa chuti jednotlivca. Tým môžu vzniknúť rôzne dresingy – či už jogurtový, cesnakový, bylinkový alebo pikantný.


Obsah článku


Jogurtový dip

Príprava jogurtového dipu je veľmi jednoduchá. Na prípravu bude potrebných niekoľko základných ingrediencií:

 • Jogurt: Najlepšie je použiť biely jogurt, ale variantom je aj grécky jogurt alebo skyr pre hustejšiu konzistenciu.

 • Olej: Či už olivový alebo slnečnicový, olej dodá dipu jemnú chuť a lesk.

 • Citrón: Dipu dodá kyslosť a sviežosť.

 • Bylinky: Nasekané bylinky ako petržlenová vňať, pažítka, koriander alebo bazalka dodajú dipu sviežu chuť.

 • Korenie: Soľ a čierne korenie sú základné, ale môže sa pridať aj iné korenie podľa chuti, napríklad paprika, chilli, kari alebo rasca.

Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť jogurtový dresing podľa chuťových preferencií. Tu je niekoľko jednoduchých receptov na vyskúšanie:

 1. Základný jogurtový dip:

  V miske je potrebné zmiešať grécky jogurt, olivový olej, citrónovú šťavu, nasekanú petržlenovú vňať, mleté čierne korenie a soľ podľa chuti. Treba dobre premiešať a ochutnať.

 2. Citrónový jogurtový dresing

  Zmieša sa grécky jogurt, extra panenský olivový olej, citrónová šťava, nastrúhaná citrónová kôra, jemne nasekaný cesnak, mletá papriku, soľ a korenie. Je potrebné dresing do hladka premiešať.

 3. Bylinkový jogurtový dresing

  V mlynčeku na bylinky alebo mixéri sa zmieša grécky jogurt, olivový olej, čerstvé bylinky (ako bazalka, petržlen, kôpor), cesnak, soľ a korenie. Treba mixovať, kým sa všetko dôkladne nezmieša a získa hladkú konzistenciu.

Jogurtový dresing je ľahkou a zdravou alternatívou k tradičným omáčkam. S jeho jednoduchou prípravou a možnosťami úprav podľa vlastných chuťových preferencií sa stáva obľúbenou voľbou v kuchyni mnohých ľudí.

Jogurtový dresing na šalát

Jogurtový dresing na šalát je skvelou alternatívou ako obmena dresingov na báze majonézy alebo smotany. Je ľahký, osviežujúci a plný chuti. Jogurt dodáva dresingu bielkoviny a vápnik, čím ho robí zdravším a sýtejším. A čo je najlepšia časť:

Na výrobu jogurtového dresingu na šalát bude potrebných len niekoľko základných zložiek:

 • Jogurt: Grécky jogurt sa najčastejšie používa pre hustejšiu konzistenciu a vysoký obsah bielkovín. Môže sa však použiť aj bežný biely jogurt, ak človek preferuje jemnejšiu textúru.

 • Olej: Na zlepšenie konzistencie a pridanie hladkosti sa môže do dresingu pridať olej, ako je napríklad olivový, slnečnicový alebo avokádový olej.

 • Kyslé zložky: Na dodanie kyslosti a osviežujúcej chuti sa používa citrónová šťava alebo ocot. Tieto ingrediencie pomáhajú vyvážiť chuť jogurtu a pridať dresingu špecifický charakter.

 • Bylinky a korenie: Pre obohatenie chuti sa môžu pridať čerstvé bylinky ako petržlen, koriander, bazalka alebo mäta. Korenie ako mleté čierne korenie, mletá paprika alebo kurkuma môžu tiež dodať dresingu iný rozmer.

 • Soľ a korenie: Správne množstvo soli a korenia je kľúčové pre vytvorenie vyváženej chuti. Je potrebné ich dodať podľa vlastnej preferencie.

Návod na prípravu jogurtového dresingu na šalát je veľmi jednoduchý:

 1. V miske je potrebné zmiešať jogurt s olivovým olejom, citrónovou šťavou, soľou a korením.
 2. Zmes treba dobre premiešať, aby sa ingrediencie spojili.
 3. Následne je potrebné dresing dochutiť podľa chuti.
 4. Dresing sa odkryje a nechá v chladničke aspoň 30 minút, aby sa prepojili chute.
 5. Podáva sa rôznymi druhmi šalátov.

Jogurtový dresing na šalát je skvelým spôsobom, ako oživiť jednoduchý šalát a pridať mu zaujímavú chuťovú dimenziu. Okrem použitia tohto dresingu na šaláty sa môže tento dresing využiť aj na marinády, ako dip alebo ako príloha k rôznym hlavným jedlám.

Jogurtový dresing na šalát je skvelou alternatívou ako obmena dresingov na báze majonézy alebo smotany.

Hotový jogurtový dresing

To nie je všetko! Ak niekoho neláka domáca príprava dresingu, je možné kúpiť aj hotový jogurtový dresing. Predáva sa v rôznych obchodoch a supermarketoch. Tento osviežujúci dresing je veľmi obľúbený medzi ľuďmi vďaka jeho univerzálnej chuti a ľahkej konzistencii.

Jogurtový dresing je bežne dostupný v oddelení s omáčkami a dresingami v supermarketoch, hypermarketoch a potravinách po celom Slovensku. Tu sú niektoré miesta, kde ho možno nájsť:

 1. Supermarkety: Veľké reťazce supermarketov ako Tesco, Kaufland, Billa alebo Lidl ponúkajú široký výber hotových jogurtových dresingov.

 2. Špecializované potraviny: Niektoré špecializované potraviny a obchody so zdravou výživou tiež ponúkajú hotové jogurtové dresingy. Tieto obchody môžu mať v sortimente aj organické a prírodné varianty dresingov.

 3. Online obchody: Mnohé internetové obchody ponúkajú možnosť nákupu hotových jogurtových dresingov online. Táto možnosť je veľmi pohodlná pre tých, ktorí preferujú online nakupovanie a zároveň majú prístup k väčšiemu výberu produktov.

Na trhu sa nájde mnoho rôznych značiek hotových jogurtových dresingov, ktoré sa líšia v chuťových profiloch, zložení a cenách. Niektoré z najpopulárnejších značiek zahŕňajú:

 • Hellmann’s: Táto značka ponúka jogurtové dresingy vo viacerých variantoch, vrátane klasického jogurtového dresingu, cesnakového dresingu a dresingu s bylinkami.

 • Spak: Spak je ďalšou značkou, ktorá sa špecializuje na výrobu dresingov a omáčok. Ich jogurtové dresingy sú známe pre kvalitu a výbornú chuť. Spak ponúka rôzne varianty jogurtových dresingov, ktoré sú vhodné pre rôzne jedlá.

 • Thomy: Thomy je ďalšia značka, ktorá ponúka široký výber dresingov vrátane jogurtových variant. V ponuke sú rôzne varianty jogurtových dresingov, ako je jogurtový dresing s bylinkami, cesnakový jogurtový dresing alebo jogurtový dresing s citrónovou príchuťou.

 • Metro Chef: Ich jogurtové dresingy sú určené pre použitie v reštauráciách, hoteloch a iných stravovacích zariadeniach. Metro Chef ponúka široký výber jogurtových dresingov, ktoré sú vhodné pre rôzne druhy šalátov a ďalších jedál.

Všetky tieto značky (a mnohé ďalšie) ponúkajú vynikajúce jogurtové dresingy, ktoré sú vhodné pre rôzne druhy jedál. S ich širokou dostupnosťou a rôznymi variantami sa ľahko stávajú obľúbenou voľbou v mnohých domácnostiach a profesionálnych kuchyniach na Slovensku.

Hotový jogurtový dresing je pre tých, ktorí hľadajú rýchlu a jednoduchú možnosť pridania chuti a osvieženia k ich jedlu. S dostupnosťou v mnohých obchodoch po celom Slovensku a širokým výberom značiek a variantov sa jednoducho stáva nepostrádateľnou súčasťou mnohých kuchýň.

Cesnakový dresing

Cesnakový dresing je populárnou voľbou v mnohých kuchyniach po celom svete. Jeho intenzívna chuť a vôňa cesnaku dodávajú jedlám jedinečný charakter a šmrnc.

Tento dresing je obľúbený nielen pre výbornú chuť, ale aj pre všestrannosť, pretože sa hodí k rôznym druhom jedál. Jeho príprava je jednoduchá a vyžaduje len zopár základných ingrediencií, ktoré sú vo väčšine kuchýň ľahko dostupné.

Základné zložky

Na prípravu cesnakového dresingu budú potrebné nasledujúce ingrediencie:

 • Cesnak: Toto je základná ingrediencia, ktorá dáva dresingu jeho charakteristickú chuť a vôňu. Čerstvý cesnak je najlepšou voľbou, ale môžete použiť aj cesnakový prášok alebo cesnakovú pastu.
 • Olivový olej: Olivový olej pridáva dresingu hladkosť a bohatú chuť. Použite extra panenský olivový olej pre najlepšie výsledky.
 • Citrónová šťava: Citrónová šťava je kľúčovou zložkou, ktorá pridáva dresingu kyslosť a osviežujúcu chuť.
 • Soľ a korenie: Na dochutenie dresingu použite mleté čierne korenie a soľ podľa chuti. Dodajú dresingu vyváženú chuť.
 • Bylinky (voliteľné): Ak chcete dresingu pridať ďalšiu chuťovú dimenziu, môžete pridať čerstvé bylinky ako petržlen, koriander alebo bazalku.
Intenzívna chuť a vôňa cesnakového dresingu dodá jedlám jedinečný charakter a šmrnc.

Príprava

Príprava cesnakového dresingu je rýchla a jednoduchá:

 1. Nasekaný cesnak: Ak sa používa čerstvý cesnak, olúpe sa a naseká sa na jemné kúsky. Ak sa niekto rozhodne pre cesnakový prášok alebo pastu, môže preskočiť tento krok.

 2. Zmiešanie zložiek: V miske sa zmieša nasekaný cesnak (alebo cesnakový prášok/pasta) s olivovým olejom a citrónovou šťavou. Dochutí sa soľou a čiernym korením. Ak sa používajú bylinky, pridajú sa do zmesi a zmes sa dobre premieša.

 3. Odležanie dresingu: Ak je čas, dresing treba nechať odležať v chladničke aspoň hodinu, aby sa chuťové profily zlúčili a dresing bol ešte chutnejší.

Použitie

Cesnakový dresing sa hodí k rôznym druhom jedál a môže sa použiť rôznymi spôsobmi:

 • Šaláty: Cesnakový dresing je skvelou voľbou pre šaláty. Jeho intenzívna chuť dodá šalátu dodatočnú chuťovú dimenziu.

 • Marinády: Cesnakový dresing sa môže použiť na marinovanie mäsa alebo zeleniny pred pečením alebo grilovaním. Chuť cesnaku sa pri pečení ešte zosilní a prinesie jedlu bohatšiu chuť.

 • Dip: Cesnakový dresing sa môže použiť ako dip pre zeleninu, pečivo alebo chipsy.

 • Príloha: Okrem predošlých tipov je cesnakový dresing možné použiť ako prílohu k rôznym hlavným jedlám ako je pečené mäso, ryby alebo zemiakové jedlá.

Cesnakový dresing je výbornou voľbou pre tých, ktorí milujú intenzívnu chuť cesnaku. Jeho jednoduchá príprava a všestranné použitie ho robia obľúbenou voľbou v mnohých domácnostiach. Treba skúsiť tento recept, pretože jedlám dodá nový rozmer chuti.